Urzędy przeszły na tryb zdalny. Jak załatwić sprawę?

Jeśli mamy urzędową sprawę do załatwienia, urzędnicy zalecają kontakt e-mailowy lub telefoniczny. Na osobiste wizyty można się jednak umawiać.
Jeśli mamy urzędową sprawę do załatwienia, urzędnicy zalecają kontakt e-mailowy lub telefoniczny. Na osobiste wizyty można się jednak umawiać. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Od wtorku, 3 listopada, weszło w życie rozporządzenie wprowadzające pracę zdalną w urzędach i jednostkach samorządowych. Przepisy będą obowiązywać co najmniej przez najbliższe dwa tygodnie i mają związek ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Jak załatwiać więc w tym czasie urzędowe sprawy? Sprawdziliśmy.Urzędy i instytucje w TrójmieścieCzy w związku z drugą falą epidemii pracujesz zdalnie?

Zobacz wyniki (1343)
Rozporządzenie, zgodnie z którym administracja publiczna przechodzi na pracę zdalną, to efekt piątkowej zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Podczas konferencji, na której ogłosił zamknięcie cmentarzy , stwierdził też, że jak największa liczba osób musi przejść na pracę zdalną, jeśli to możliwe.

Czytaj też: Cała Polska w strefie czerwonej

- Musimy zerwać ten łańcuch zakażeń, w dyscyplinowany sposób ograniczać kontakty między ludźmi. Jest to nakaz dla administracji publicznej i apel do przedsiębiorców, aby przechodzili na pracę zdalną - powiedział premier.

Gdynia: mieszkańcy nie odczują zmianWizytę w gdyńskim urzędzie, jeśli jest konieczna, zarezerwować można online.

- Od początku wybuchu epidemii Urząd Miasta Gdyni świadczy usługi w sposób ciągły. Zgodnie z rozporządzeniem dostęp do budynku jest ograniczony, z zachowaniem reżimu sanitarnego - podkreśla Rafał Klajnert, sekretarz miasta i dyrektor Urzędu Miasta Gdyni. - Część komórek, które nie obsługują bezpośrednio klientów, pracuje w sposób zdalny. Ci urzędnicy, którzy obsługują mieszkańców, pracują w trybie hybrydowym, ale jednostki, takie jak Straż Miejska czy sala obsługi mieszkańców, muszą pracować w trybie stacjonarnym. Wszystkie usługi, które nie wymagają odbioru dokumentów, można natomiast załatwić online.
To w Urzędzie Miasta Gdyni załatwisz online

Urzędnik dodaje, że w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia o pracy zdalnej Gdynia nie przewiduje, że zmieni to jakość obsługi i będzie odczuwalne dla mieszkańców.

- Staramy się tak świadczyć usługi, by nie wpływało to negatywnie na mieszkańców. Zachęcamy wszystkich do tego, żeby załatwiać sprawy online poprzez zakładanie profili zaufanych. Jeśli jednak zaistnieje taka potrzeba, by osobiście pojawić się w urzędzie, np. ws. rejestracji pojazdu czy odebrania prawa jazdy, należy wcześniej umówić się na wizytę - wskazuje Klajnert.

W Gdańsku chwilowe utrudnienia z obsługą z powodu braków kadrowychW Urzędzie Miejskim w Gdańsku już miesiąc temu została podjęta decyzja o umożliwieniu pracy zdalnej pracownikom w maksymalnym zakresie.

Trójmiejscy urzędnicy, radni i politycy- Praca jest tak zorganizowana, by zachować funkcjonowanie urzędu w najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców miejscach: Zespołach Obsługi Mieszkańców (np. dowody osobiste, prawa jazdy, dowody rejestracyjne) czy Urzędzie Stanu Cywilnego. Dzisiaj z możliwości pracy zdalnej korzysta 32 proc. pracowników gdańskiego Urzędu Miasta - informuje Olimpia Schneider z magistratu.
Gdańsk zaleca umawianie spotkań za pośrednictwem internetu, adresów e-mail, telefonów, w tym szczególnie Gdańskiego Centrum Kontaktu.
Gdańsk zaleca umawianie spotkań za pośrednictwem internetu, adresów e-mail, telefonów, w tym szczególnie Gdańskiego Centrum Kontaktu. fot.Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
Urzędniczka podkreśla, że praca organizowana jest tak, by mieszkańcy mogli możliwie dużo spraw załatwić bez większych problemów i opóźnień.

- Na razie są jednak chwilowe utrudnienia z obsługą (w tym m.in. dowodów rejestracyjnych) wynikające z problemów kadrowych, związanych z kwarantanną lub L4 w związku z COVID-em - przyznaje. - Niezmiennie prosimy o umawianie spotkań za pośrednictwem internetu, adresów e-mail, telefonów, w tym szczególnie Gdańskiego Centrum Kontaktu: 58 524 45 00. Tam można uzyskać informację, jak załatwić daną sprawę, czy na jakim etapie jest toczące się postępowanie.
Przewodnik załatwiania spraw w gdańskim urzędzie w czasie epidemii

Wizyty w urzędzie rezerwować można przez stronę gdansk.pl/rezerwacja. Opłaty, w tym podatek od nieruchomości, można dokonywać online za pośrednictwem strony oplaty.gdansk.pl oraz przez bankowość elektroniczną.

Sopot w systemie rotacyjnym, na miejscu można załatwić kilka sprawJak informują władze Sopotu, pomimo nowego rozporządzenia dla klientów sopockiego magistratu, nic się nie zmienia.

W sopockim Urzędzie utrzymany został podział organizacyjny na dwie zmiany. Mieszkańcy nadal mogą osobiście odbierać dowody osobiste czy rejestrować dzieci. Trzeba się jednak wcześniej umówić.
W sopockim Urzędzie utrzymany został podział organizacyjny na dwie zmiany. Mieszkańcy nadal mogą osobiście odbierać dowody osobiste czy rejestrować dzieci. Trzeba się jednak wcześniej umówić. Jurek Bartkowski Fotobank.PL/UMS
- Urząd już drugi tydzień pracuje w systemie rotacyjnym. Część urzędników swoje zadania wykonuje zdalnie z domów, część w biurach. System rotacyjny mieliśmy okazję testować już wiosną, podczas pierwszej fali pandemii, teraz jedynie go dopracowaliśmy do faktycznych potrzeb naszych interesantów oraz sytuacji epidemicznej - mówi Anna DyksińskaUrzędu Miasta Sopotu.
Zobacz: Sopot przystrojony w dynie i chryzantemy

Są całe grupy spraw, które można w urzędach załatwić wyłącznie osobiście - np. rejestracja urodzenia dziecka, wydanie aktu zgonu, odbiór dowodu tożsamości. Dlatego urzędnicy obsługujący m.in. te kwestie w Sopocie zostali podzieleni w systemie 50/50 (połowa zespołu pracuje zdalnie, połowa w urzędzie) i mieszkańcy nadal mogą załatwiać to na miejscu.

- Przypominamy o konieczności wcześniejszego umówienia telefonicznego lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, jeśli obecność w urzędzie jest konieczna do załatwienia danej sprawy. Dla nas wszystkich ważne jest, aby gospodarka nie zwolniła, byśmy w przyszłości szybciej wyszli z kryzysu, który pandemia nam funduje, dlatego w podobnym systemie funkcjonują działy urzędu mające wpływ na gospodarkę - czyli wydawanie pozwoleń na budowę, uzgodnień koniecznych do realizowania inwestycji, wpisy do ewidencji gospodarczej itp. - wskazuje Dyksińska.

W Urzędzie Wojewódzkim system umawiania klientówWizyty w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, np. ws. wyrobienia paszportu, są możliwe po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

Urząd Wojewódzki działa w sprawdzonym od marca systemie.
Urząd Wojewódzki działa w sprawdzonym od marca systemie. mat.prasowe
- W wydziałach urzędu, w których niezbędny jest kontakt osobisty, prosimy o wcześniejsze umawianie spotkań, tak by uniknąć tłoku. Spotkania odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Sama praca zdalna nie wpływa na płynność działania administracji - informuje Marcin Tymiński z PUW. - System umawiania klientów działa od marca, czyli od początku pandemii, i jest sprawdzony.

Urząd Marszałkowski: obsługa klientów w wyjątkowych sytuacjach- Jesteśmy jako organizacja przygotowani na realizację zadań w oparciu o pracę zdalną, więc taka decyzja rządu nie zaskoczyła kadry zarządzającej w Urzędzie Marszałkowskim - mówi Michał Piotrowski, rzecznik marszałka. - Nie czekając na treść rozporządzenia, marszałek podjął decyzję, że praca na miejscu w urzędzie będzie świadczona w takich sytuacjach, gdy zadania realizowane przez pracowników służą zapewnieniu pomocy obywatelom bądź gdy ich wykonanie jest niezbędne ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu.
Wizyta w Urzędzie Marszałkowskim jest możliwa w wyjątkowych sytuacjach, po uprzednim telefonicznym umówieniu się.
Wizyta w Urzędzie Marszałkowskim jest możliwa w wyjątkowych sytuacjach, po uprzednim telefonicznym umówieniu się. mat.prasowe
Jeśli chodzi o klientów urzędu, rzecznik marszałka zaleca, aby wszystkie sprawy załatwiać w sposób zdalny - telefonicznie, e-mailowo lub za pośrednictwem e-PUAP.

- W wyjątkowych sytuacjach możliwa jest obsługa interesantów przychodzących do urzędu po uprzednim telefonicznym umówieniu się na wizytę w Urzędzie - zaznacza Piotrowski. - Dyrektorzy komórek organizacyjnych są odpowiedzialni za takie zorganizowanie pracy, aby zadania przypisane każdemu departamentowi były realizowane prawidłowo i terminowo.

Opinie (188) ponad 20 zablokowanych

 • Pora przenieść wszystko do sieci. (12)

  I zastosować rozwiązania z sektora prywatnego. Automatyzować i usprawniać procesy.

  Wynająć informatyków z Indii do obsługi systemów IT, przenieść wszystko w chmurę.

  • 66 39

  • Rajesh (8)

   Nie, tylko nie "informatycy" z Indii ...

   • 21 5

   • A duża różnica, czy z Indii (4)

    Czy studenci z Comarchu...

    • 14 4

    • (1)

     Z Polski oczywiscie Polakow zatrudnic a nie z Indi czy Ukrainy!

     • 11 2

     • Jak wszystko znajdzie się w sieci to zaczną się oszustwa i hakowanie na wielką skalę. Wyrabiając dowód od razu będzie się miało trzech sobowtórów na dodatek z kredytami. A w chmurze? W chmurze wszystkie dane są na tacy. A co w takim razie z urzędnikami? Mają montować meble dla Chińczyków pod Gdańskiem? Prócz interesantów nikt nie jest zainteresowany rozwiązaniami informatycznymi.

      • 8 2

    • (1)

     student z comarchu ma szansę zrozumieć, co się do niego mówi

     • 7 0

     • Tylko szansę

      • 5 0

   • (2)

    No tak nie z Indii dlaczego ano dlatego że są o kilka lat świetlnych przed nami i nie sięgamy im do pięt. Naście lat temu miałem okazję z nimi współpracować to co oni robili było dla naszych informatyków czymś nie do osiągnięcia.

    • 9 5

    • Często współpracuję z IT z Indii.

     Też się zgadzam, że to co oni robią jest dla naszych nie do ogarnięcia. Oni są epoki przed nami, w alternatywnej rzeczywistości po prostu,

     • 7 1

    • soft do Boeing 737 MAX pisali w Indiach. Niestety kilkaset osób już się nigdy o tym nie dowie.

     • 8 2

  • Informatycy z Indii potrzebuja karty pobytu

   której teraz nie mogą uzyskać ani przedłużyć bo urzad wojewodzki ds cudzozirmcow nie działa i od prawue roku wykreca się lockdownem wiosna, mimo wniosków na kartę z końca roku 2019
   . Zgodnie z ustawą postepowanie powinno to trwać 1-2 miesiące a trwa powyżej roku. Obcokrajowcy spoza UE nic nie zalatwia przez epuap bo nie mogą go w ogóle założyć!!

   A rząd obuecuje ze medykom spoza UE sprowadzi buahshahaha jo jasne, ciekawe który pracownik urzędu ds cudzoziemcow to ogarnie jak juz teraz nie maja ludzi i sprawy ciagna się tak długo ze ludzie nie mają za co żyć. Bo przecież bez karty na podstawie deb..j pieczątki w paszporcie nikt cie nie zatrudni.
   ***** ***

   • 7 1

  • zdalna praca to w dobie pandemii powinna być nakazana z gory i to wszędzie, jak ma firma problem, możliwe zawsze sa dyżury , 1-2 osoby w biurze, to ochrona pracownikow zdrowia , to dbalosc o to by firma nie stanęła w przypadku zachorowania któregokolwiek z pracownikow, badz nie daj bog calej firmy wiec rozsadek tylko podpowiada ograniczenie liczebności w biurach

   • 5 1

  • Tak.

   I w momencie konfliktu lub poważnego kryzysu obserwować spokojnie z okna rozruchy na ulicach, kiedy ludzie po zablokowaniu internetu nie będą w stanie nic załatwić na miejscu :) Genialny pomysł, że też nikt jeszcze na to nie wpadł?

   • 1 0

 • nie wszyscy kierownicy i dyrektorzy zgadzają się na pracę zdalną (10)

  Bo tak. Tak uważają i tyle w temacie. Nikt tego nie kontroluje

  • 140 6

  • Zdalna w Marszałkowskim? (2)

   • 9 0

   • (1)

    Korzystałem i 10/10. W tym wypadku nie narzekam. Miałem termin na karku, paliło mi się pod ogonem i zdążyłem.

    • 3 0

    • oj jak się paliło pod ogonem

     to było gorąco heheheh

     • 1 0

  • Opera pracuje

   Spektakle dla 50 widzów a artystów 100 kto za to placi

   • 6 0

  • Dokładnie (1)

   Cały urząd pracy pracuje normalnie. Praca zdalna, a co to?!

   • 23 0

   • ciekawe

    przeciez oni tam nie pracuja tylko sie opierdalaja, jescze nikomu pracy nie zalatwili nawet w czasach prosperity.

    • 2 1

  • (1)

   i bardzo dobrze. ja tez nie wierze w to ze urzednik bedzie rzetelnie pracowal w domu.

   • 7 26

   • Ja nie wierzę że ty pracujesz rzetelnie. Mierzysz własną miarką innych?

    • 17 2

  • prawdziwych menadzerow -brak

   Nie zgadzaja sie tylko ci co nie mysla, nie dbaja o swoich pracownikow i sadza ze oddech na plecach pomoze w lepszej pracy pracownikowi
   Bzdura kompletna

   • 7 0

  • Będzie protest pracowników urzędu

   Jak to możliwe, że kasjerki, policja i inne grupy zawodowe mogą pracować zdalnie, a my nie.

   • 2 2

 • (6)

  Beda żłopać kawę i zajadać pączki w ciszy i spokoju :)

  • 163 58

  • pączki też są zdalne obecnie, albo własne

   • 17 3

  • stereotyp, tak to można wyjaśnić (1)

   • 22 7

   • Im się wydaje, że są zawaleni pracą. Wrzuciliby te dokumenty do korpo, to by mieli wyrobione 400% normy. Tam nie ma czasu na chodzenie z jednym papierkiem na ksero.

    • 7 16

  • Masz rację, kapo pracujący dla okupanta, na pohybel im

   • 7 0

  • do żartownisia;)

   Lepiej juz chyba pić kawę i jeść pączki w ciszy jak bezmyślnie chodzić po ulicy i protestowac;)

   • 11 17

  • W urzędach dużo wolnych etatów. Proszę się zatrudnić i po roku zobaczymy czy tak w ciszy
   i spokoju można zjeść pączka i wypić kawę.

   • 4 0

 • Okaże się że połowa urzędników jest niepotrzebna (6)

  Żeby urząd funkcjonował

  • 199 37

  • Pracują z domów. Załatwisz wszystko bez problemu (4)

   • 18 8

   • (1)

    Taaa... Dzwonię do pani z urzędu w związku z piseme, które przyszło pocztą. Mówię co i jak, mówię że takie i takie dokumenty były w urzędzie złożone, a pani na to, że ona nie ma jak tego sprawdzić, bo pracuje w domu, a to pewnie gdzieś leży na półce. I co? A czas leci... Sprawa stoi w miejscu...

    • 15 1

    • Ja dostałem pismo, o uzupełnienie zeznań podatkowych za ubiegłe lata, Tylko, że ja nie podlegam pod te zeznania. A znajomy otrzymał potwierdzenie wyrejestrowania go z VAT -u. Tyle,że on się nie rejestrował jako vatowiec. Sami sobie robią robotę, której już nie mogą ogarnąć. Potrzeba więcej urzędników i więcej druczków. Kto ma kontakt z dokumentacją, ten wie, że co raz wypuszczane są nowe wersje druków.

     • 8 0

   • (1)

    bzura i klamstwo. zamknieci w urzedach urzednicy ledwo co pracowali a teraz maja jeszcze siedziec w domach... no to jest paranoja. dodzwonic sie nie idzie. na listy czy maile odpowiadaja po miesiacu. jak zaczna 'pracowac' w domach to rownie dobrze mozna ich zwolnic

    • 17 15

    • Zależy gdzie

     Gdańskie Centrum Świadczeń pracuje do 22,Nieruchomosci do 19 zdiz też ponoc dluzej...

     • 5 2

  • Ale nie zwolnią

   Gdańsk od zawsze czerpie elektorat z urzedasów

   • 14 11

 • Mateusz zatwierdził

  Samorząd olał

  • 46 8

 • Nawet bez trybu zdalnego załatwić coś w urzędzie to cud....

  • 118 30

 • Po prostu robić się im nie chce ! (5)

  Może niech zbędni urzędnicy zostaną przesunięci do sanepidu, na czas plandemii...

  • 129 36

  • Nareszcie

   Krótko, większość do zwolnienia odciąży to i tak niewydolny sektor publiczny i przed wszystkim podatnika

   • 7 6

  • A sanepid to co robi takiego (1)

   że więcej ludzi potrzebuje? Też siedzą zamknięci. Wystawili skrzynkę z dykty do wrzucania korespondencji.

   • 11 3

   • Pomyśl sobie, co taka pani z sanepidu ...

    robiła przed pandemią...
    Wydała trzy książeczki zdrowia, zatwierdziła jakiś projekt knajpy, żeby odpocząć od koleżanek pojechała w teren skontrolowała parę knajpek, czasem jakiś zakład pracy lub szpital. A teraz, ta sama pani musiała się wziąc do roboty, właściwie syzyfowej, bo same sobie zwiększają ilość zakażonych. A ci nie są mili, są wkurzeni na maksa, że ich ktoś zamknął na kwarantannie i nie dostal papierów. A bez papierów masz NN w pracy, nie możesz pracować we własnej firmie, nie masz płaconego zwolnienia. No i ta sprawozdawczość dla rządu...

    • 8 2

  • (1)

   a może dobro ludzi jest ponad wszystko , tak jak i zdrowie, nie pomyslales?
   co ci po pracy jak będziesz chory-zacna kasa nie pomoże

   • 4 4

   • Dobro ludzi ponad wszystko

    Dobre sobie, tresowanie ludzi w domowych więzieniach jak na wiosnę, to jest dobro ? Straszenie ludzi w tv pandemią, która jest statystycznie mniej groźna od zwykłej grypy. Wiesz jakie skutki psychiczne tego będą ? Albo szpitale pozamykane na cztery spusty, nie leczące innych chorób ? To jest dobro ogółu ? Umierają w większości ludzie starsi, ale nie tylko na Covid. 5000 zmarłych w przeciągu 8 miesięcy to ile to jest dużo czy mało ? Dla porównania dzień jak codzień, to jest 1100 zgonów. 4 dni zgonów przez 8 miesięcy, a my, raczej wy politycy, dziennikarze i urzędnicy robicie z nas wariatów.

    • 6 2

 • nie wszyscy mają internet w domu (6)

  • 49 25

  • bardzo dobre pytanie

   te glupki wycieraja geby seniorami nie pytajac czy maja dostep do internetu i ze wszystko mozna zalatwic przez e

   • 18 2

  • (3)

   Internet to nie wszystko. Owszem, Pani przesłała mi obiecane pismo szybko. Mam wypełnić wniosek i odesłać. Wniosek ma być ręcznie podpisany, czyli mam wniosek wydrukować, wypełnić i odesłać. Banał. Ale czy ktoś pytał czy mam drukarkę? Skaner lub telefon z aparatem ? Nie.

   • 28 1

   • Bzdura (1)

    Możesz podpisać epuap

    • 3 2

    • Wytłumacz to komuś, kto z racji wieku nie ogarnia internetu, bo nie ma w domu nawet sprzętu do tego.

     • 3 0

   • Z pewnością pan ma

    Tylko marudzi:)

    • 3 3

  • Ja mam internet na dyskietce ...

   I nawet nad jeziorem mogę używać.

   • 2 0

 • (1)

  Jedynym urzędem,który praktycznie pracuje normalnie jest ZUS.Można przyjść bez umawiania się,tylko czasem trzeba czekać na ulicy w kolejce by wejść do środka.

  • 55 6

  • e-wizyta

   Dali fajną opcję, e- wizyta w ZUS.Wczoraj się umówiłam, dziś rozmawiałam z domu z urzędniczką ( widziałyśmy się na kamerce), sprawę załatwiłam:).Bez wychodzenia z domu,dla mnie na plus.

   • 14 0

 • Nakaz w trybie przemówienia. (2)

  Nic nie możesz nikomu nakazać.

  • 45 9

  • A wpisy na Twitterze to mało?

   W marcu wszyscy to łyknęli, więc PiS uznał że dalej tak można "rządzić".

   • 9 1

  • a szkoda, ze nie można nakazać bo ja myślałem ze nasz kraj sie rządzi nakazami i zakazami
   dla niektórych przydałoby sie więcej nakazów bo do podstawowych sie nie potrafią dostosować

   • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane