• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ustawa metropolitalna skierowana do Sejmu

Ewelina Oleksy
10 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat 200 mln zł rocznie dla Pomorza bardziej realne
10 września odbyło się drugie i trzecie czytanie projektu ustawy metropolitalnej w Senacie. Został przyjęty. Teraz zajmie się nim Sejm. 10 września odbyło się drugie i trzecie czytanie projektu ustawy metropolitalnej w Senacie. Został przyjęty. Teraz zajmie się nim Sejm.

Senat RP na czwartkowym posiedzeniu po raz drugi zajął się ustawą metropolitalną dla Pomorza. Po drugim i trzecim czytaniu projekt ponownie zyskał poparcie senatorów i został skierowany do Sejmu. To kolejny krok do przyjęcia przepisów, na które Trójmiasto i inne pomorskie gminy zaangażowane w projekt czekają od lat.



Czy ustawa metropolitalna jest potrzebna dla Trójmiasta?

Ustawa metropolitalna dla Pomorza to dodatkowe kompetencje i fundusze na wspólne działania. Dzięki niej 5 proc. z podatku PIT, zasilające dotąd budżet państwa, przeznaczone zostanie na poprawę jakości życia mieszkańców metropolii. W przypadku Pomorza mowa o ponad 200 mln zł rocznie.

Dodatkowy budżet na rozwój



- Te fundusze pozwolą nam na koordynację działań dotyczących zarządzania transportem, na zakup dodatkowych autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów, a także na stworzenie nowych połączeń i koordynację budowy priorytetowych dla metropolii dróg. Dodatkowy budżet przełoży się na wyrównanie standardu usług oświatowych i kulturalnych w małych i dużych gminach, skoordynowane planowanie przebiegu dróg, terenów inwestycyjnych i mieszkaniowych czy wspólną promocję zagraniczną atutów gospodarczych i turystycznych naszych miast i gmin - wymienia Alicja Mongird, rzeczniczka Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Pierwsze czytanie projektu ustawy metropolitalnej dla Pomorza odbyło się w Senacie pod koniec lipca. Wtedy senacka Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej bez głosu sprzeciwu przyjęły go na wspólnym posiedzeniu. Wcześniej pozytywnie zaopiniowało go Ministerstwo Rozwoju.

Drugie i trzecie czytanie projektu ustawy w Senacie



W czwartek, 10 września, odbyło się drugie i trzecie czytanie projektu ustawy w Senacie. I ponownie zyskał on poparcie senatorów, a to oznacza, że zostanie on teraz skierowany do Sejmu, który podejmie decyzję ws. jego dalszych losów. Za głosowało 86 senatorów, przeciwko - 2, jedna osoba się wstrzymała.

Metropolia trójmiejska - współpraca między samorządami



Podczas posiedzenia Senatu wątpliwości miał jednak Jerzy Czerwiński, senator PiS, który wskazywał, że w ustawie brakuje m.in. opinii wojewody pomorskiego na temat projektu.

- Ta ustawa ma stworzyć, poza obecnym podziałem administracyjnym, wyróżnione enklawy, które być może będą się szybciej rozwijały, ale mam duże obawy, jak wpłynie to na rozwój całego kraju. Dlatego nie poprę tej ustawy - powiedział Czerwiński.

Senator PiS ma wątpliwości, wiceminister też



Z kolei Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, wskazywał na niejednoznaczne zapisy projektu i też wyrażał wobec niego wątpliwości.

- Jestem zwolennikiem metropolii, ale dobrze przemyślanych. Rząd dostrzega te wszystkie inicjatywy dotyczące utworzenia nowych związków metropolitalnych, docenia dążenia lokalne w tym obszarze, ale uważamy, że te dążenia powinny skupić się teraz na analizie funkcjonowania w przyszłości kolejnych metropolii w oparciu o rozwiązania prawne funkcjonujące na Śląsku. Potrzebna jest debata i spójne spojrzenie na sprawę. Powinny być opracowane systemowe rozwiązania dla obszaru całego państwa, a nie wyrywkowe, dla jednego województwa - stwierdził wiceminister. - Będziemy tworzyć i wspierać programy rozwijające samorządy.
Czytaj też: Czy potrzebujemy metropolii w Polsce?

Głos podczas posiedzenia Senatu zabrał też m.in. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, który dziękował za tę inicjatywę ustawodawczą.

Prezydent Sopotu: "nie ma na co czekać"



Jacek Karnowski tłumaczył, że ustawa metropolitalna jest potrzebna głównie małym gminom i to im przyniesie największe korzyści. Apelował też o jej jak najszybsze przyjęcie.

- Od 2016 r. dyskutujemy o tym temacie, a pociąg europejski nam odjeżdża. Ta ustawa pozwoli nam konkurować z Europą. Nie mamy na co czekać, bo i tak jesteśmy opóźnieni o ponad 20 lat. W europejskich miastach metropolie właśnie tyle działają - powiedział Karnowski.

Senatorzy Koalicji Obywatelskiej bronią projektu



Senatorzy KO nie mają wątpliwości, że przyjęcie ustawy metropolitalnej dla Pomorza to konieczność.

- Dzisiaj wiemy doskonale, że proste rozwiązania dotyczące województwa pomorskiego wyczerpały się. Dzisiaj szukamy nowych rozwiązań ustawowych, legislacyjnych, aby Pomorze, aglomeracja, metropolia, wszystkie miejscowości naszego województwa mogły się rozwijać. Ustawa metropolitalna, jest takim dokumentem, który pozwala również finansować nowe wyzwania inwestycyjne, ale też komunikacyjne i społeczne. To bardzo ważna ustawa, abyśmy byli nadal ambitnym regionem, rozwiązującym problemy mieszkańców - mówi Ryszard Świlski, pomorski senator RP.
-To bardzo ważna ustawa, abyśmy byli nadal ambitnym regionem, rozwiązującym problemy mieszkańców - mówi Ryszard Świlski, pomorski senator. -To bardzo ważna ustawa, abyśmy byli nadal ambitnym regionem, rozwiązującym problemy mieszkańców - mówi Ryszard Świlski, pomorski senator.
Jak podkreśla senator Krzysztof Kwiatkowski, sprawozdawca projektu ustawy metropolitalnej, "wszystkie analizy w XXI wieku pokazują, że najszybciej rozwijającymi się miejscami na świecie będą obszary metropolitalne".

- Bardzo złą jest sytuacja, że w Polsce mamy tylko jeden taki obszar śląsko-zagłębiowski, czyli nie korzystamy z szans rozwojowych. Dodatkowo w budżecie UE są specjalne pieniądze dedykowane tylko dla metropolii. Dlaczego mają z nich nie korzystać takie miasta, jak: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Łódź, Poznań, Wrocław i Kraków, które - bez żadnych wątpliwości - również spełniają wszystkie wymogi formalne co do możliwości utworzenia metropolii - mówi Krzysztof Kwiatkowski, senator RP i sprawozdawca projektu. - Trzymam kciuki, żeby prace nad tym projektem w Sejmie szybko się zakończyły.
Przyjęcie ustawy metropolitalnej dla Pomorza przez Senat to realizacja deklaracji złożonej przez marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego na spotkaniu z pomorskimi samorządowcami w styczniu.

Miejsca

Opinie (227) ponad 10 zablokowanych

  • Jak ktos moze pisac ze PiS nie zalezy na rozwoju pomorskiego (15)

    Ludzie, pointeresujcie sie projektami dla wlasnego regionu. Potezna inwestycja na grube miliardy w farmy wiatrowe, gdzie Gdynia bedzie tego centrum, doinwestowanie portow, miliardowe inwestycje w transport kolejowy na terenie portow, inicjatywa trojmorza, CPK to wlasnie impulsy dla portow. To jest malo? To prosze powiedzcie co zrobily poprzednie wladze poza agonalna prywatyzacja resztek stoczni?

    • 5 8

    • takie widmo jak szczecińska stępka pod prom

      • 3 2

    • rozwój Pomorza według PiS

      to między innymi zagarnięcie Lotosu i spółki Energa przez Orlen Obajtka. Za jakiś czas okaże się, że samodzielność tych spółek nie jest zasadna i likwidacja, w efekcie utrata wpływów z CIT.

      • 3 1

    • A gdzie miliardowe inwestycje pkp skm w tabor? (10)

      Ktoś stonkę na tory zrzucił już, czy co?

      • 3 1

      • Jak sie zainteresujesz pod kogo podlega SKM (4)

        To wreszcie zrozumiesz o czym ja pisze.

        • 1 5

        • SKM kontroluje PKP, czyli twój PIS (3)

          sprawdź sobie strukturę właścicielską 

          • 4 1

          • No i potwierdziles swoja ignorancje (1)

            Placa ci za to czy jestes wlasnie pozytecznym i**ota?

            • 0 4

            • na ból głowy polecam meliskę

              • 2 1

          • a ilu i jakich klientów ma SKM?

            odpowiadam - jednego!
            Marszałka województwa, odpowiedzialnego za komunikację wewnątrz regionu. Onegdaj, z całą potęga wszystkich szczebli władzy wykonawczej i ustawodawczej... I nie dał rady "wąsaczom" z SKM? Litości... Pryncypia były zupełnie inne...
            Kto ma kasę? Marszalek. On zamawia, SKM realizuje.
            Lub ktokolwiek inny. Na przykład PKM. Ale stało się odwrotnie, to PKM wynajmuje SKM. Bo kasa to nie wszystko, trzeba mieć zaplecze, ludzi i pomysł.
            Czy ktoś marszałkowi zabrania mieć pomysły?
            Więc miał pomysł, bryknął w senatory (ten odpowiedzialny za komunikację wice...)

            • 1 2

      • Wlasnie ta skm jest przykladem jak nas drenuje samorzad (4)

        A tak swoja droga dzisiaj znowu zaiwania szadulkami. Milego dnia

        • 1 3

        • Samorząd drenuje SKM? A kto kontroluje SKM? (3)

          222 218 udziałów (66,1%) posiadają Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna - PKP SA
          34 000 udziałów (10,1%) posiada Województwo Pomorskie.
          42 000 udziałów (12,5%) posiada Gmina Miasta Gdańsk.
          7 000 udziałów (2,1%) posiada Gmina Miasta Sopot.
          25 600 udziałów (7,6%) posiada Gmina Miasta Gdynia.
          4 000 udziałów (1,2%) posiada Gmina Miejska Pruszcz Gdański.
          1 420 udziałów (0,4%) posiada Gmina Miejska Rumia.

          • 3 1

          • no i szopenfeldziarz Gda80 już nic nie napisze

            • 3 0

          • jeśli uważasz, że struktura kapitalowa jest jedynym elementem oddziaływania (1)

            to jesteś w grubym błędzie...
            SKM ma bardzo ograniczone mozliwości wyboru klientów i jest bardzo podatne na sterowanie popytem.
            Ale nikt nie mówi że to jest łatwe. Tego trzeba chcieć.
            Widocznie się nie chce, bo stan obecny jest bardzo wygodny.

            Bo trzeba sobie zadać pytanie, czy nas na to stać. Byłoby miło jeżdzić super-hiper pojazdami ale ktoś musi za nie zapłacić. Skoro opłaca się jeździć na obecnym poziomie, to dlaczego to zmieniać.
            Abyśmy się dowartościowali? Jak władze miast, pojedynczymi autobusami na baterie?!
            Bo do tego prowadzi samorządowienie komunikacji.

            • 1 2

            • co to jest samorządowienie? Jakaś etymologia tego sformułowania?

              • 1 1

    • jeszcze przekop dla kajaków wymień

      i lądowisko w Kosakowie

      • 3 2

    • Gda 80 co Ty bierzesz?

      • 3 0

  • Chce zobaczy decyzje generujaca oszczednosci (4)

    A nie pompowanie administracji, tworzenie sztucznych tworow w celu politykowania i przejadania naszych pieniedzy.

    • 1 4

    • a na czym ty oszczędzasz? (2)

      • 1 0

      • A co Cie to obchodzi? (1)

        Jestem platnikiem podatkow i oczekuje ich racjonalnego wydawania

        • 1 3

        • Jakich podatków

          ile za te kilka groszy chcesz?

          • 1 0

    • jeden rozsądny.

      reszta łyka jak młody pelikan.

      Tak, tak - zbudują wam Metropolie dla waszego dobra i oszczędności...

      • 1 2

  • No dokladnie Obajtek laczy podmioty (1)

    Generujac oszczednosci poprzez efekt synergii, w tym upraszcza strukture zarzadzania. Tak samo zrobilby kazdy prywatny wlasciciel, dlatego dwa dni temu Obajtek zostal czlowiekiem roku na forum biznesu. Dokladnie to samo powinno zrobic sie z trojmiastem

    • 1 8

    • a powiedz kim jest ten wójt z Pcimia

      jak nie protegowanym kaczyńskiego
      facet po podstawówce który dostał zadanie reaktywacji PRL-u
      i rżnie absolutnego głupa razem z morawieckim

      • 2 1

  • Nie minusujcie tylko podajcie przynajmniej jedna korzyść utrzymywania tego juz dzisiaj sztucznego tworu trojmiasta, zamiast scal (15)

    • 1 6

    • a na czym polega ta sztuczność? (14)

      • 1 0

      • Na tym ze masz potrojna administracje (13)

        We wladzach miejskich, spolkach komunalnych itd. tzn potrojne koszty. Pytam po co?

        • 1 1

        • Po to, że są to 3 osobne byty prawne, doucz się. To łatwe. (12)

          • 1 0

          • szkoda pisać (4)

            to tuman z Podkarpacia mieszkał do tej pory tam gdzie rządził jeden sołtys do spółki z proboszczem

            • 2 1

            • Jaki popis elokwencji. Przedstawiciel trojmiejskiej inteligencji (3)

              Jak brakuje argumentow to sobie powyzywam, poobrazam i czuje sie lepszy. Zywo wspolczuje.

              • 1 3

              • wytłumaczyłem tobie dosadniej (2)

                czego twoje IQ nie jest w stanie ogarnąć
                myślenie po wiejsku zawsze pozostanie myśleniem z pogranicza stodoły i wychodka oraz otaczającego je płota a ten za miedzą to Kargul wróg największy
                zrozumiałeś dyć trochę?

                • 2 0

              • Ale mi wbiles, az sie poplakalem (1)

                Ale skad te buraczane teksty? Rodowici gdanszczanie maja nieco inny slogan...

                • 0 3

              • zza Buga to kumają

                • 0 0

          • Aaaa rozumiem, skoro upadlo to niech lezy i zgnije (6)

            3 byty prawne, ok. Czlowieku prawo jest dla ludzi a nie odwrotnie. Jak cos traci sens to sie dostosowuje prawo do nowej rzeczywistosci. Wiem trudno zrozumiec, lepiej placz i plac

            • 1 3

            • przyznam, że nie rozumiem Twej frustracji (5)

              • 2 1

              • Przykro mi. Jakie IQ takie postrzeganie rzeczywistosci (4)

                Mam zla wiadomosc dla Ciebie, nie ma na to lekarstwa. Musisz z tym juz tak zyc.

                • 0 3

              • ty za dużo o IQ piszesz (3)

                musisz mieć z tym poważne kłopoty

                • 2 0

              • Masz racje mam z tym wielki problem (2)

                Bo nie daje sie oglupiac, a trzezwo analizujac widze w jakim bagnie brodzimy.

                • 0 3

              • może ty brodzisz w jakichś bagnach

                i opary ci czerep wypełniają
                a może obornik wylewany na pola szkodzi
                ale pomyliłeś PGR z miastem
                i ciężko przyjąć do czerepa że tylko oborą można zarządzać jednoosobowa

                • 2 0

              • Wypraszam sobie mówienie, że brodzimy w bagnie.

                Może ty brodzisz w bagnie lecz ja nie. Dlatego proszę nie używać liczby mnogiej.

                • 2 0

  • ustawa (przepisy) to jedno - ale metropolię mozna budować i bez tego (1)

    niestety akurat u nas idzie to jak po grudzie

    przykłady?

    pierwszy z brzegu - wspólny blilet, wspólne zakupy autobusów, itd...

    a jedna próba (Mevo) - upadła po roku a nigdy nie działała poprawnie

    tak więc owszem, bijmy sie o status metropolii, ale do diabła urzedasy weźcie się lokalnie do roboty

    • 5 0

    • Niestety, wszyscy udowodnili, że bez ustawy nie da rady

      Bo - wicie, rozumicie - kochać się kochamy - ale wybierają mnie mieszkańcy mojego miasta, więc nikt nikomu prezentów robić nie będzie. Stąd potrzebna metropolia scalająca trójmiasto odgórnie w tym zakresie, w jakim jest to niezbędne (transport, planowanie przestrzenne, śmieci).

      • 0 0

  • Biletu wspólnego od 20 lat nie potrafią ogarnąć a Ustawę chcą. Szopenfeldziarze...

    • 7 2

  • I co, dalej czekam na przynajmniej jedna korzysc utrzymywania trzech miast zamiast 1 (3)

    • 2 1

    • Gda80 to numer jakiegoś kutra rybackiego? (1)

      • 2 0

      • A jakbys tak jeszcze odp do tematu, poprosze

        Niech ktos mnie przekona ze to ma sens

        • 0 3

    • Uszanowanie woli mieszkańców

      Wiem, PRLowski pociotku, że chciałbyś wrócić do przeszłości, ale Wasze odgrzewane poronione pomysły zaowocowały tym, że po latach "oszczędzania" reaktywowały się takie miasta, jak Bieruń, Radzionków i Rydułtowy. Dlaczego? Bo ich mieszkańcy w d mieli, co się dzieje w rzekomo "ich" Tychach, Bytomiu i Wodzisławiu.

      Kolejny przykład: wygląd Sopotu i Brzeźna. Pytanie za 100 pkt: jaki wpływ ma na to fakt, że w pierwszej osadzie osiadł Karnowski, a drugie leży odłogiem?

      Więc właściwa struktura powinna wyglądać tak: Prezydent Trójmiasta (Gdańska-Gdyni) zajmujący się połową województwa (taki megastarosta) i zajmujący się lokalką burmistrzowie Pruszcza, Redy, Żukowa, Sopotu i - uwaga - Oruni, Oliwy, Gdańska-Śródmieścia i Chyloni. Ale, że naród ciemny tego nie kupi, to pomysł Metropolia górą - Gdańsk-Gdynia-Sopot dołem - jest jakimś sensownym kompromisem.

      • 1 2

  • oczywiście, ze to inicjatywa produkująca stołki.. (1)

    zaistnieje tylko po tu żeby wyciągnąć jeszcze więcej pieniędzy z waszych kieszeni.

    Jak ktoś chce utworzyć metropolię i jest mądrym, to dokona tego bez ustawy.
    Co to jest te 200 mln? To może 3% sumy budżetu Gdaniska, Gdyni, Sopotu, Jak podzielimy to na resztę wiosek, to wyjdzie dodatkowych fundyuszy może 2%.
    WOW - mega wartość! - zjedzą ją urzędnicy i kolesie kolesi.

    • 3 2

    • 200 mln dla metropolii gdańskiej to mniej niż dostał od rządu Pis Rydzyk

      • 1 1

  • (4)

    1. To prawda. W krajach bardziej cywilizowanych niż Polska potężne aglomeracje miejskie to normalność i ogromna szansa na harmonijny rozwój takiej aglomeracji pod każdym względem ale
    2. to także pogłębianie dysproporcji pomiędzy prowincjami a aglomeracjami. Nie każdy musi i chce być mieszkańcem aglomeracji, a żyjąc na prowincji z pewnością będzie żyło mu się gorzej
    3. PiS dąży do alokacji przemysłu i co za tym idzie miejsc pracy nie tylko w obrębie dużych miast, ale także średnich i małych. Wszystko po to by żeby nie było tak że mieszkańcy aglomeracji żyją jak w enklawie, a tymczasem powiatowe miasta borykają się z ogromnym bezrobociem, patologią społeczną wynikającą z barku zajęcia, brakiem inwestycji na rozwój i pracą albo w supermarkecie albo np. w sezonowej turystyce. Nie tylko Warszawa, Kraków czy Gdańsk istnieją na mapach Polski. W tej sytuacji veto PiSu jest dla mnie w pełni zrozumiałe
    4. Aglomeracje to jeszcze większy podział na Polskę A, B, C, D ....
    5. Jako mieszkaniec Gdańska jestem w 100% za aglomeracją, ale pochodzę z miasta w którym żyją obecnie tylko emeryci i bezrobotni, a jeszcze 20 lat temu był tam ulokowany przemysł ciężki i miasto kwitło

    • 3 2

    • przemysł ciężki skończył się panie wraz z PRL (3)

      • 2 0

      • zgadza się (2)

        wraz z transformacją ustrojową większość młodych powyjeżdżała do większych miast ( w tym ja ), wszystkie duże zakłady ( a było ich sporo ) zostały zlikwidowane, powstało ogromne bezrobocie dla tych, co to nie chcieli jednak przenosić się do dużych miast, problemy społeczne, alkoholizm. Efekt jest taki że za fundusze UE miasto trochę wypiękniało, porobiono skwerki, kwietniki, średnicówki i obwodnice, ale co z tego skoro szczytem marzeń jest tam praca w niezliczonej ilości obcokapitałowych hipermarketach, a ogromne blokowiska kiedyś tętniące życiem zaroiły się od emerytów, a np. koncert jakiejkolwiek nawet rodzimej gwiazdy miał miejsce chyba ze 20 lat temu. Ludzi nie interesuje ustrój, ludzi interesuje czym napełnią lodówkę

        • 1 2

        • więc za 500 plus i podobny socjal głosują na PiS (1)

          • 1 1

          • to dopiero teraz się przebudziłeś?

            • 1 1

  • (2)

    Ciekawe jak się zachowają "pieski" z Pomorza Kaczyńskiego i Ziobry. Czy tak jak w sprawie Lotosu i Energa? Oni lokalny patriotyzm mają głęboko w......

    • 3 3

    • Niestety to sami karierowicze .

      • 2 1

    • Zwróć uwagę, że ustawę w senacie poparli również senatorowie PIS

      Cała opozycja to przecież 52 senatorów, a za głosowało 86 z 89 uczestniczących w posiedzeniu.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane