• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uszczelki do okien - jak zrobić to dobrze?

27 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 

Uszczelnianie okien to temat, którym zaczynamy interesować się w momencie coraz częstszych chłodnych dni i zbliżającego nieuchronnie sezonu zimowego. Nic dziwnego, eksperci szacują, że przez nieszczelności przy ramach uciekać może nawet 30 proc. ciepła, co odbija się i na komforcie domowników, i na budżecie. Znaczące jest to, że uszkodzenia w oknach nie muszą być wcale znaczne: nawet niewielka szczelina w istotny sposób pogarsza komfort termiczny. Nie warto jednak czekać, aż zacznie się nam robić zimno... Paradoksalnie tematem tym zająć się trzeba znacznie wcześniej: przeglądu okien oraz ewentualnego uszczelnienia najlepiej dokonać w ciepły i słoneczny dzień, choćby jesienią.



  1. Po czym poznać, że okna są nieszczelne?
  2. Jak prawidłowo uszczelnić okna?
  3. Czym uszczelnić okna?
  4. Jak wygląda uszczelnianie okien
  5. O czym należy pamiętać przy uszczelnianiu okien?

Dobra wiadomość jest taka, że nieszczelne okna nie oznaczają od razu, że trzeba wymienić je na nowe. W większości przypadków uszczelki do okien poradzą sobie z problemem całkiem nieźle.

Po czym poznać, że okna są nieszczelne?



W jaki sposób stwierdzić, że okna wymagają uszczelnienia? Najczęściej orientujemy się w sytuacji empirycznie, odczuwając, że temperatura w powietrzu jest zbyt niska w stosunku do warunków pogodowych oraz ogrzewania. W przypadku dużych nieszczelności można odczuwać nadmierną przepuszczalność podmuchów wiatru, hałasu i szumów. Pewność zyskać można porównując dwa pokoje: jeśli przy podobnej kubaturze pomieszczeń i analogicznym grzaniu w jednym jest zdecydowanie chłodniej, zyskamy potwierdzenie podejrzeń. Czasami okno może również trzeszczeć.

Przyczyny nieszczelności okien są różne. Najczęstsze to:
  • zużycie materiału,
  • błędy na etapie produkcji,
  • błędy na etapie montażu,
  • kurczące się pod wpływem zimna uszczelki do okien,
  • utrata właściwości silikonu między oknem a parapetem,
  • blokowanie się okucia,
  • niedokręcone klamki.

Przy problemach konstrukcyjnych uszczelki do okien nie pomogą. Jeśli jednak powodem jest zużycie się komponentów, jak najbardziej stanowią dobry wybór. Różne rodzaje uszczelek przejrzeć można na https://www.castorama.pl/.

Jak prawidłowo uszczelnić okna?



Okna powinny być na tyle szczelne, by nie przepuszczać wilgoci, hałasu, wiatru oraz deszczu. Zalecana jest co prawda pewna wentylacja, ale nigdy nie może dotyczyć ona styku ram i murów. O szczelność zadbać można więc poprawiając mocowanie skrzydeł okiennych, dobrze osadzając je na zawiasach, a także wykorzystując odpowiednie preparaty izolacyjne w razie potrzeby. Zawsze dobrze podjąć próbę regulacji, kiedy tylko zauważymy nieprawidłowości. Kolejnym krokiem może być uszczelka do okien, pianka, specjalne listwy i inne tego typu preparaty.

Czym uszczelnić okna?



Preparatów do uszczelniania okien jest na rynku sporo i w najogólniejszej klasyfikacji podzielić je można na przeznaczone do stosowania wewnętrznego i nakładane zewnętrznie. To ważne rozgraniczenie, ponieważ jeśli nie dopasujemy materiału właściwie, przyczynimy się do naruszenia konstrukcji okna, a w efekcie nawet zawilgocenia mieszkania.
Od zewnątrz stosuje się materiały paroprzepuszczalne, czyli piankę uszczelniającą lub folię paroprzepuszczalną, od wewnątrz zaś - silikon, folie paroszczelne, uszczelki.

Jak wygląda uszczelnianie okien?



Procedura uszczelniania okien różni się w zależności od zastosowanego materiału.

Uszczelnianie okien pianką

Pianka uszczelniająca jest elastyczna, ale jednocześnie bardzo odporna na pleśń i uszkodzenia mechaniczne. Po aplikacji zwiększa swoją objętość, dokładnie wypełniając wszelkie nieszczelności. Należy zatem nałożyć ją po prostu w problematyczne rejony, a następnie, po wyschnięciu, usunąć nadmiar preparatu nożykiem. Następnie osłania się piankę tynkiem lub taśmą, aby zabezpieczyć ją przed działaniem promieni UV, które mogą uszkodzić jej strukturę. Piankę najczęściej stosuje się na styku ramy okiennej i muru.

Uszczelnianie okien silikonem

Silikon to znakomity sposób na zniwelowanie drobnych nieszczelności i usterek w oknach. Stosuje się je od wewnątrz, wypełniając za ich pomocą nieszczelności pomiędzy ramą okienną a ścianą. Nie wszystkie rodzaje silikonu nadają się jednak do uszczelniania okien PCV, dlatego dobrze jest to sprawdzić przed zakupem. Alternatywą są wypełnienia akrylowe. Zarówno silikony, jak i akryle sprzedawane są w specjalnych kartuszach z wygodnym dozownikiem, ułatwiającym precyzyjną aplikację.

Wymiana uszczelki w oknach

Wymiana uszczelek w oknach na nowe to jeden z najmniej skomplikowanych sposobów na zmniejszenie przepuszczalności okien. Są one stosunkowo tanie, ale zapewniają przynajmniej kilkuletnią trwałość. Wystarczy dopasować rozmiar uszczelek, oczyścić ościeżnice z zabrudzeń i precyzyjnie nałożyć uszczelkę w wybrane miejsce. Jakie uszczelki do okien wybrać? Najlepszy rozmiar często znajduje się w karcie gwarancyjnej okien, jeśli jednak mamy okna starego typu, warto zasugerować się rozmiarem uszczelek wcześniejszych.

O czym należy pamiętać przy uszczelnianiu okien?



Przy uszczelnianiu okien pamiętać warto, że okna drewniane starego typu wymagają innego podejścia niż okna PCV lub nowsze modele. W tych pierwszych najczęściej zidentyfikować trzeba źródło przepuszczalności. Jeśli decydujemy się na aplikację pianki, nie powinniśmy przesadzać z jej ilością, bo preparat powiększa swoją objętość. Z kolei zbyt mała dawka spowoduje powstanie tzw. mostków termicznych, przez które ciepło nadal będzie uciekać. Miejmy także świadomość, że okna to nie jedyna przyczyna nieszczelności. Podobny problem może dotyczyć drzwi wejściowych, w przypadku których doskonałym wyborem są listwy uszczelniające.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (1)

  • okna mogą być mega szczelne pod warunkiem ...

    że macie zamontowane wywietrzniki inaczej grzybek gwarantowany ....

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane