Uwaga na cmentarnych złodziei

Ofiarami złodziei padały w ostatnich tygodniach głównie osoby starsze, które na cmentarzu pojawiały się uporządkować groby bliskich.
Ofiarami złodziei padały w ostatnich tygodniach głównie osoby starsze, które na cmentarzu pojawiały się uporządkować groby bliskich. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

W ciągu ostatnich tygodni policjanci z Gdańska odnotowali siedem kradzieży dokonanych na mieszczących się w mieście cmentarzach. W większości przypadków ofiarami były osoby starsze, które już teraz zaczęły tradycyjne jesienne porządki na grobach bliskich.Jak często odwiedzasz groby bliskich?

Zobacz wyniki (976)
Za kilka tygodni Wszystkich Świętych, co oznacza, że dla wielu z nas nastał czas porządków na cmentarzach, czyszczenie pomników, przystrajanie ich kwiatami oraz zniczami.

Dla złodziei to z kolei czas "łatwych łowów" - groby bliskich porządkują często osoby starsze, które niestety w dość prosty sposób można okraść, wykorzystując ich nieuwagę.

W ciągu ostatnich tygodni policja w Gdańsku odnotowała aż siedem zgłoszeń dotyczących takich właśnie kradzieży dokonanych na cmentarzach.

- Szybko zapadający zmrok, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz skupienie się na porządkowaniu pomnika może odwrócić naszą uwagę od tego, co dzieje się wokół nas. Możemy nie zauważyć oraz nie usłyszeć, kiedy złodziej sięgnie po naszą torbę, w której nierzadko znajduję się portfele z dokumentami, karty płatnicze, telefony czy klucze do mieszkania. Złodziej znajdzie także w torbie informacje o naszym adresie - mówi Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.


Złodzieje łasi także na rzeczy pozostawiane na grobachNiezależnie od kradzieży dokumentów, portfeli czy toreb na cmentarzach w okresie jesiennym dochodzi też często do kradzieży kwiatów, wiązanek, dekoracji czy zniczy pozostawionych na grobach.

Jak zniechęcić cmentarnych złodziei?
  • Znicze nierzadko kosztują nawet kilkadziesiąt złotych, a kupienie nowych to kolejny wydatek. Zastanów się, czy nie warto kupić zniczy zalewanych, czyli takich, w których nie da się wymienić wkładu. To zniechęci złodzieja.
  • Nasze znicze możemy oznaczyć np. niezmywalnym markerem. Ten także nie będzie atrakcyjny dla złodzieja.
  • Zapoznaj się z ofertami firm zajmujących się budową pomników, te często świadczą dodatkowe usługi, takie jak np. przytwierdzenie na stałe kamiennych wazonów czy lampionów. Mogą także wygrawerować na nagrobkowych akcesoriach napis identyfikujący zmarłego, złodziej raczej się tym nie zainteresuje.
  • Sztuczną wiązankę czy wieniec także można podpisać imieniem i nazwiskiem zmarłego, używając niezmywalnego markera. Ten zabieg może uchronić dekorację przed kradzieżą.
  • Wybierając się na cmentarz, nie zabieraj ze sobą większej sumy pieniędzy lub innych wartościowych rzeczy.
  • Nie odkładaj na ławce torby z wartościowymi rzeczami, portfelem lub telefonem.
  • Najbardziej wartościowe rzeczy miej przy sobie, najlepiej w wewnętrznej kieszeni.
  • Jeżeli ktoś swoim zachowaniem wzbudzi twój niepokój, będzie cię obserwował, bez celu przemieszczał się po cmentarzu, zabierał znicze, kwiaty - zawiadom policjantów.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (91)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »