Fakty i opinie

W Gdańsku manifestowali przeciwnicy elektrowni jądrowych

Najnowszy artukuł na ten temat

Państwo chce odkupić "jądrową" spółkę

Przeciwnicy elektrowni jądrowych protestowali w Gdańsku.


Wycie syren, "ewakuacja" zejścia do City Forum, do tego ludzie ubrani w białe kombinezony i maski przeciwgazowe oraz rozdawany za darmo Płyn Lugola - tak wyglądała gdańska demonstracja przeciwko budowie w Polsce elektrowni jądrowych.Czy takie demonstracje mają sens?

jeżeli będzie ich dużo, rząd może się ugiąć i zrezygnować ze swoich planów 21%
może i nic nie zmienią, ale ludzie mają prawo do wyrażania swoich opinii 19%
nie, bo przeciwników elektrowni jądrowych jest zbyt mało 2%
nie, bo ich organizatorzy się mylą - elektrownie jądrowe są bezpieczne i potrzebne 58%
zakończona Łącznie głosów: 940
Ten, kto we wtorek ok. godz 17 przechodził przez City Forum w stronę kina Krewetka w Gdańsku, mógł poczuć na własnej skórze jak mogłaby wyglądać ewakuacja w przypadku awarii elektrowni atomowej w Żarnowcu oraz spróbować jak smakuje Płyn Lugola. Ludzie w kombinezonach i maskach przeciwgazowych, do tego puszczana przez megafony instrukcja jak należy zachować się w przypadku skażenia terenu promieniowaniem.

Na szczęście była to tyko demonstracja przeciw budowie elektrowni atomowych w Polsce, a także przypomnienie awarii elektrowni w Czarnobylu - najprawdopodobniej największej w historii energetyki katastrofy spowodowanej uszkodzeniem jednego z reaktorów w elektrowni atomowej.

- Chcemy zaprotestować przeciwko skrajnie nieodpowiedzialnej decyzji władz dotyczącej rozwoju tej drogiej i niebezpiecznej technologii. Tym bardziej, że jako podatnicy będziemy ponosić jej wszystkie finansowe skutki - mówi Filip Duda, z  Pomorskiej Inicjatywy Antynuklearnej, organizatora demonstracji.

Transparenty, ulotki, hasła wykrzykiwane przez megafon miały przekonać ludzi do tego, że problem jest i to poważny. - Nie ma takiego źródła energii, które byłby obojętny w pozyskiwaniu dla środowiska. Z naszego punktu widzenia jedyną rzecz jaką możemy robić, to oszczędzać energię. Na samym jej przesyle traci się ok. 30 proc. - mówi Beata Maciejewska, z partii Zieloni 2004.

Widowiskowa demonstracja przyciągała ludzi.- Jestem przeciw budowie elektrowni. Moi krewni, którzy, w czasie, gdy doszło do katastrofy, podróżowali po tamtych rejonach, zmarli. Wszyscy na białaczkę - mówi pani Małgorzata.

Opinie (278) ponad 10 zablokowanych

 • eko-terroryści znowu w natarciu (34)

  w sianiu propagandy strachu i zła..

  • 278 87

  • platfoidioci znów komentują. (15)

   Bez wiedzy dziecinko daleko nie zajdziesz.
   Na dzień dzisiejszy i jutrzejszy i... opierać swą "wiedzę" będziesz na kolorowych mazajdach lobberów profrancuskich.

   • 26 70

   • (8)

    A wy zieloni umiecie tylko p........ a żadnego realnego i sensownego rozwiązania nie potraficie podsunąć.

    • 50 20

    • zieloni? Idioto użyteczny. Z "zielonymi" nie mam nic wspólnego (no może poza trawnikiem)... (6)

     Rozwiązania ? A czegóż to? W czym problem? Odpowiedz sobie na te pytania. Problem postawili nie potrzebujący energii tylko producenci, dla których palącym problemem sa zobowiązania inwestycyjne...

     • 17 31

     • (5)

      Hhhhha sio? jakie zobowiązania? inwestycyjne? o co Ci chodzi? producenci, którzy mają zobowiązania inwestycyjne potrzebują energii? skąd Ty żeś się wziął?

      • 22 9

      • null. zero wiedzy...nie nawiążę rozmowy. (4)

       ..POzostają ci mazajdy...

       • 11 24

       • ty z kolei zero myślenia reklamożerco. moze Angela da ci pare Ojro (3)

        na kaftanik bezpieczeństwa. EJ w Polsce godzi w interesy Francji Niemiec i Rosji, dla tego nie powstanie nigdy w Polsce EJ. Niemcy nam zbudują do 2020 roku kilka węglówek w formie kredytu , gdzie do czasu spłacenia tej elektrowni będziemy produkować im prąd za " złotówkę", jest jeden mały sprytny MYK, CO2, bo w efekcie będziemy baaaaaardzo dużo dopłacać do tego bajzlu. taka bandycka lichwa jak w filmie "Dlug", tylko w białych rękawiczkach. po 2020 roku następuje RZEŻ polskiej energetyki bo wchodzą powalone pakiety klimatyczne i co wtedy powiesz mądralo??? Będziemy "modernizować te syfiaste węglówki oczywiście z pomocą niemieckich specjalistów i kolejne procenty lichwy he he. Do tego będziemy kupować prąd z ich EJ po baaaaardzo wyśrubowanej "ekologicznej" cenie no ale ty tego nie pojmujesz bo jesteś jak niepiśmienny pastuch na stepie

        • 26 6

       • dokladnie (1)

        taka prawda ;]
        a nikt nie poswieci kilku minut zeby dowiedziec sie ze koszt atomowki zwroci sie po kilku miesiacach... nie mowieac juz o profitach dla srodowiska
        poza tym katastrofy atomowek byly na swiecie 3, zaledwie, a ile ich stoi i dziala bez problemu??
        "polska druga japonia" nie badzcie smieszni! poczekajmy az nawiedzi nas takie samo tsunami jak tam, to mozemy podjac temat.
        na dodateg katastrofa w czernobylu byla spowodowana bledem czlowieka chcial sprawdzic ile wyciagnie reaktor i sie przeliczyl, japonia wiadomo... potrzebujemy niezlego trzesienia ziemi aby cos sie stalo, a 3 katastrofa o ktorej nikt nie wie byla w stanach i nie spowodowala prawie zadnych skutkow ubocznych. w przeciwienstwie do pylenia naszych"bezpiecznych" weglowek ktore odczuja dopiero nasze pokolenia...
        ale cos to nasze niedoedukowane spoleczenstwo nie potrafi odpowiedziec nawet na pytanie czy pomidor ma DNA ;] wiec nie wymagajmy zrozumienia
        pzdr

        • 18 4

       • Biologiczne pytania

        1. Czy w mózgu są protony?
        2. Odżywiamy się po to, aby oddychać - prawda czy fałsz?
        3. Ile cząsteczek ATP powstaje bezpośrednio w cyklu Krebsa?
        4. Ile cząsteczek glukozy powstaje w cyklu Calvina?
        5. Ile atomów zmieści się na główce od szpilki?
        6. Ile protonów zawiera atom wodoru?
        7. Jaka jest funkcja pneumocytów?
        8. Wyjaśnij mechanizm działania jodu w jodku potasu.
        9. Podaj liczbę elektrowni atomowych zlokalizowanych w promieniu 500 km. od granicy Polski.
        10. Ile elektrowni atomowych jest we Francji?

        Nie wierzę w gusła i zastraszanie propagandą. A kto odpowie sobie na te pytania powinien również zastanowić się nad wartością hepeningu...

        • 15 2

       • Nie jestem zwolennikiem atomu. Atom to śmierć tak ropa, węgiel. Światem energetyki rządzi pieniądz i polityka. Nie mamy wyboru. Musimy budować nowe elektrownie gazowe - gaz łupkowy. Lepszy bilans koszt - efekt w porównaniu do energetyki atomowej. Trzeba tylko wiedzieć, że gaz łupkowy to zatruta woda. Protestując przeciwko budowie elektrowni w Żarnowcu, ekoterroryści powinni wziąć pod uwagę, że w Kaliningradzie powstanie podobna elektrownia, która będzie znacznie większym zagrożeniem dla trójmiasta. Kaliningrad leży w strefie sejsmicznej. Kilka razy odnotowano w tym rejonie wstrząsy 5 stopni w skali Richtera. Po drugie skąd ten prąd brać. Ekoterroryści oprotestowują budowę nowych farm wiatrowych, elektrowni węglowych. Pytam więc co w zamian oferują? Głupotę czy chęć zapewnienia sobie jakiś korzyści?

        • 5 7

    • Energia atomowa to mniej niz bezsensowna. To pogłwałcenie natury.

     • 0 1

   • teraz

    to jest w modzie, za jakis czas im sie to znudzi...

    • 2 5

   • szanuje prawdziwych ekologów ale nie takich ekoidiotów którzy robią te happeningi (3)

    po czym poznać ekoidiote? po tym że na hasło atomówka powie NIE!! więc idziemy dalej, ekologia ekologia, może ekologiczna energia wiatrowa?? oczywiście też NIE!! bo jaskółka wpadnie w wirnik, energetyka wodna też NIEEKOLOGICZNA no bo tamy na rzekach utrudniające wędrówkę ryb, czyli energetyce jakiejkolwiek stanowcze NIE!! a zatem powrót do jaskiń, oby tylko ekoidioci nie uznali że jaskinie też są nie ekologiczne bo robiąc głośno kupe można spłoszyć sufitowe nietoperze i co nam wtedy pozostanie??

    • 24 4

    • (2)

     Ekoterroryści nazywający się ekologami sadzą drzewa przy blokach. Zapominając o jednym fakcie. Mniej światła w domu więcej zużytego prądu. Po drugie ekoterroryści nie sortują nawet śmieci. Mam takich..... na osiedlu.

     • 14 3

     • ekopierdolnięci (1)

      Jezdze rowerem, mam autko malolitrażowe, które głownie mieszka w garażu, sortuję śmieci, choć w tym celu muszę je wozić do pojemników, bo w mojej dzielnicy śmietniki są "koedukacyjne", trawę kosze kosiarką mechaniczną a trawę a na jesieni liście kompostuję, a nie wystawiam w worach foliowych jak większość. Ale EKOMANIAKÓW tępię:

      a jak zetniesz drzewo FI>5cm, bo ci zasłania okno - mandat.
      jak spalisz chrust - mandat (500-5000!!!).
      jak masz pszczoły - mandat.
      a do niedawna jak wiozłeś syna w przyczepce rowerowej - mandat

      samochodów na prąd nie ma i nie będzie, nim prąd nie stanieje, nim zejdziemy z ruskiej ropy i bandyckiego węgla.

      Żarnowcu - WRÓĆ!!!

      • 8 3

      • nieruchomość nad Jeziorem Żarnowieckiem kupię

       mówię poważnie. nie boję się awarii, a boję się cen gruntów, strach obnizy tam ceny, a potem ludzie przywykną i znormalnieją i ceny znów urosną

       • 5 0

   • O "lobberach" (na prawdę świetne) francuskich

    słyszałem ostatnio w przychodni od wiekowego Pana. Bez przedrostka "pro" w prawdzie ale brzmiało podobnie. Zaiste interesujące. Jeszcze coś o premierze niemieckim wspomniał i o spisku smoleńskim. Solidna wiedza oparta z pewnością o własne przemyślenia.

    • 2 2

  • Tu Fukushima (2)

   Zapraszamy serdecznie i oferujemu następujące atrakcje :
   1) darmowa prawdziwa japońska herbata przyrządzona na oryginalnej wodzie z reaktora
   2) darmowe oryginalne samoświecące sushi (dzięki naszym promieniom, których mamy za dużo i chętnie się nimi dzielimy)
   3) sayonara na do widzenia
   Nie oferujemy :
   1) bezpieczeństwa,
   2) długiego życiaałoga

   • 8 34

   • żal d... ściska (1)

    Jesteś powtarzalny i tak przewidywalny jak poranny drąg nad kiblem. Jeśli nie chcesz energii elektrycznej to odłącz się od dostawcy a wiedzę o świecie czerp z pomocą gazet. Będziesz pro ekologiczny do znudzenia. Tu masz link o przebiegu całej awarii w Czernobylu : http://odkrywcy.pl/kat,111404,title,Awaria-w-Czarnobylu-rekonstrukcja-wydarzen,wid,13350703,wiadomosc.html , choć pewnie tego nie przeczytasz bo "wiesz lepiej". Co do Fukushimy to Polska nie leży na styku żadnej płyty tektonicznej po drugie nie będą w tu stawiać elektrowni z lat 70 ubiegłego wieku tylko nowoczesną o bardzo rozbudowanych systemach zabezpieczeń. Ale jak już nadmieniłem nie warto Ci o tym pisać bo masz swoje sztywne poglądy nie przyjmujące żadnych rozsądnych głosów.

    • 15 5

    • Tak jak budują nowoczesne drogi

     które zaraz po oddaniu do użytku wymagają naprawy

     • 4 3

  • wszyscy chca ale nikt u sibie...

   • 6 2

  • ATOM - nie, WIATR - nie, niech prako*eby zaczna mieszkac w jaskiniach. Osobisie wole elektornie wiatrowe.

   • 11 3

  • (4)

   Nazywasz ich Eko-terrorystami, a elektrownie atomowe są obecnie bezpieczne? Skoro tak, to jak wytłumaczysz katastrofę w japońskiej elektrowni? Że była bezpieczna, ale natura ją zniszczyła? Nie liczy się co zniszczy elektrownię, liczy się fakt, że w ogóle została poważnie uszkodzona, co oznacza w praktyce, że nie była bezpieczna. Lepiej zainwestować w nowe odnawialne rodzaje energii, może fuzja jądrowa zostanie kiedyś dopracowana na tyle, by zastąpić technologię rozszczepialną.

   • 8 20

   • (2)

    Mamy w Polsce trzesienia ziemi? Albo tsunami? No mamy czy nie?

    • 12 6

    • a w czarnobylu bylo jakies trzesienie? (1)

     Anglia? Wyciek w Sizewell - morze północne skażone
     USA - Three Mile? częściowe stopienie reaktora?

     • 1 0

     • W Czarnobylu był grafit, zamiast wody jako moderator. W cywilizowanym świecie nie używa się tego.

      Równie dobrze mogli tam wstawić propan-butan.

      • 1 1

   • Fukushima wytrzymała trzykrotnie więcej niż była zaprojektowana.

    Projekt zakładał fale tsunami o wysokości 1/3 tego co było. Na moje proste techniczne oko, elektrownia wytrzymała w 100%, to co teraz określamy katastrofą, to efekt wyczerpania zasilania awaryjnego oraz ubytki chłodziwa. Eksplozje nastąpiły, gdy skończyło się zasilanie i chłodzenie stanęło. Tego, że w promieniu dziesiątków kilometrów zostaną zniszczone wszelkie linie przesyłowe, nikt nie przewidział. Żeby się nic nikomu nie stało, trzeba by z domu nie wychodzić, a jak ktoś ma pecha, to mu cegła w drewnianym kościele na łeb spadnie.

    • 1 0

  • Jesteś (5)

   Ignorantem ze wsi. Gdybyś choć trochę poczytał, to wiedziałbyś że to czysta propaganda z tym że Atom jest dobry, czysty, zielony i tani. Może odważ się sprawdzić to co mówią twoi idole. Francja od 8 lat buduje reaktor którego cena przekroczyła 8 miliardów dolarów, i potrzebnych jest jeszcze kolejne 8 (czyli łącznie 16 000 000 000$).

   W europie istnieją kraje rozwinięte które nie mają ani jednej elektrowni atomowej i są z tego dumni. Niemcy, Norwegia, i kilka innych Państw opracowało plan wycofania się z tego g... A Naszym politykom lobby sypnęło kasą i potem taki głąb jak Ty gada o jakiś propagandach... Jesteś żałosny. :/ Najgorsze że takich głąbów jak Ty jest więcej.

   • 11 12

   • no (3)

    taktak przeprowadz sie na slask i pooddychaj swiezym weglowym powietrzem.. miodzio co?
    moze rowniez troche poczytasz i ogarniesz ze aktualnie nie ma czystszego i bardziej efektywnego sposobu pozyskiwania enegrii?
    no chyba ze masz wtyki w NASA i wiesz cos wiecej?? ;]

    • 7 6

    • Czyste bo nie widać ? Palnij się w swoją tkankę , może już są tam mutacje które nie (1)

     pozawlają własciwie rozumować.

     • 0 4

     • no wiesz to co wytwarza reaktor

      podczas pracy po para wodna czyz nie?
      a w weglowkach?? masa pylow i dwutlenek wegla ktory przeciez jak krzycza "ekolodzy" to glowny sprawca " globalnego ocieplenia" ;]
      odpady radioaktywne?? w klodawie jest dosc miejsca i warunkow zeby je zezpiecznie skladowac z reszta jest ich malo...
      a na wykorzystanie enegrii z syntezy atomow trzeba jeszcze poczekac kilka pokolen i dzieki temu nie bedzie zadnych odpadow.

      a co do mutacji.. to wiesz mamy na tyle skuteczne systemy naprawy DNA ze nie powinienes sie martwic ;]

      • 2 1

    • Pozyskiwanie energii

     to swietne okreslenie - wytrych. Energia się marnuje. Jest w Ziemi, jest w powietrzu, w wodzie.
     Ale trzeba ją sprzedać!!! Pozyskać. ZYSK . Dla sprzedawcy zysk , dla reszty bieda.

     • 1 1

   • Pytanie

    O jakim to reaktorze mówisz, czyżby chodziło ci o tokamak i reaktor fuzyjny czyli o urządzenia czysto doświadczalne? Jeśli tak to owszem we Francji wraz z wieloma krajami Europejskimi trwają prace nad stworzeniem takiego reaktora (między innymi beneficjentami jest Anglia i Niemcy). Niestety jak na razie bez większych rezultatów. Niemcy zamknęli reaktory na wschodzie zbudowane przez ZSRR. I z tego co wiadomo chcą budować nowe więc nie pisz kłamstw.

    • 8 3

  • NIe wszystko można mierzyć szmalem - w piachu ci nie będzie potrzebny

   • 1 0

  • ekoterroryści?

   lata mijają a język ten sam, przeciwko żarnowcowi w latach 80tych protestował wrogi element i chuligani przeciwko autostradzie w Rospudzie oszołomy, które za nic mialy ludzkie zycie, teraz znów z kolei ekoterroryści. Każda władza swoich adwersarzy nazywa oszołomami i terrorystami. Różnica jest taka, że władza z tego ma jakieś korzyści, a debile piszący na forum szczekają za darmo.

   • 1 1

 • Temu klientowi w pegazce szybki zaparowały (4)

  • 31 10

  • ufff - jestem zadowolony z wyników ankiety ! ! ! (1)

   jakby oni wiedzieli coś więcej niż tyle ile chcą wiedzieć i co chcą krzyczeć to by sami już wylewali fundamenty pod atomówke!

   zamiast atomówki możemy mieć na przykład kolejną niemiecką węglową ...

   • 2 3

   • EKOwydygancy

    • 0 0

  • przecież to są debile

   ludzie którym mózg się wyprał. Myślą że energia atomowa jest czystsza, a prawda jest taka, że z elektrowni węglowych - które mamy, emisja CO2 i innych trujących substancji jest tak duża, że ma o wiele bardziej negatywny wpływ na środowisko i nasze zdrowie. Nie wspomnę już o np rafinerii, dzięki której jest u nas jedna z największych zachorowalności na raka w Polsce.
   Protestują przeciwko atomowi, chociaż sami nie wiedza o nim nic.

   • 5 5

  • Zaparowały

   bo resztki rozumu się ulotniły

   • 3 1

 • zanim (2)

  my tą elektrownie zbudujemy na świecie wymyślą nowy rodzaj pozyskiwania energii... i nadal 30 lat w plecy..

  • 58 12

  • nie "my" tylko francuzi, za nasze pieniądze. Cennik iście żabojadzki.

   Już niebawem sobie przypomnisz moje słowa.

   • 10 4

  • atom: zgadza się, ale IMHO lepiej 30 lat w plecy niż 60 ;)

   • 3 0

 • (3)

  Nie no pewnie oni tylko potrafią demonstrować i do drzew sie przywiązywać, a ja tam byłem i nie uslyszałem żadnego sensownego rozwiązania zamiast elektrowni atomowej- oszczędzanie energii hahaha- to zacznijcie ćwoki od siebie !!!! Ja tam wolę żeby wybudowali w Żarnowcu tę elektrownię i zamknęli tą węglową stojacą w środku miasta i ziejącą czarnym trującym dymem.

  • 99 26

  • XXX won do Fukushimy

   albo do Czarnobyla, jak nie masz kasy. Wyborcza mózg ci wyłączyła?

   • 4 29

  • (1)

   nich przy twoim domu postawią elektrownie atomową

   • 0 0

   • jestem przeciwny budowaniu elektrowni atomowej w żarnowcu i w polsce

    a dla zwolenników powinni zaproponować postawienie elektrowni atomowej przy ich domu

    • 0 0

 • ODPOWIEDZIALNY ATOM - TAK BEŁKOTLIWE EKOPI..........IE - NIE (1)

  • 41 20

  • Odpowiedzialny atom

   A jak skrewi, to pociągniesz go do odpowiedzialności?
   Wpiepszysz mu z glana? Będzie za późno.

   • 5 7

 • (1)

  elektrownie atomowe były nowością w 20 wieku,
  dziś trzeba myśleć o innych zamiennikach kominów

  • 42 21

  • na przykład?

   ... hmmm może tokamaki?.... nieee na razie bilans energetyczny ujemny... ale jak nie atom no to trzeba troszkę jeszcze spalić starych lasów jurajskich i pozostałości po dinozaurach... ale faktycznie MYŚLEĆ trzeba... byle nie za długo bo się paliwo kopalne skończy.

   • 5 1

 • Szczawiki jeszcze rok temu oglądali Mini Mini, (2)

  a dziś są wielkimi ekspertami od energii atomowej.

  • 104 31

  • (1)

   szczawiki myślą o swoich wnukach

   • 4 19

   • bardziej o Twoich teściach

    • 4 0

 • Żadnych elektrowni jądrowych! (3)

  Bezpieczna eksploatacja elektrowni jądrowej jest piekielnie trudna!!
  Tylko doktor Dawidowicz obliczył, jakie będzxie promieniowanie.

  • 33 74

  • LoL (2)

   No jasne a na zachodzie europy co chwile wybuchają elektrownie jądrowe tylko rząd to wycisza :)) Jakie wprowadzisz założenia takie otrzymasz wyniki. A tak w ogóle to kim jest ten Dawidowicz i czego jest doktorem?

   • 2 2

   • awarie zdarzają się często (1)

    ale nie każda kończy się wybuchem, choć zagrożenie istnieje

    • 3 2

    • Wiesz co to sarkazm?

     • 0 0

 • (13)

  Ci eko-mogliby się najpierw umyć bo coś tacy niedomyci :-D

  • 54 34

  • I to jest post na poziomie (11)

   Tak trzymać, bo nic innegio nie jesteście idiocui w stanie zaoferować. Szczególnie po Fukushimie. Czy każde pokolenie musi mieć swój Czarnobnyl, żeby przejrzeć na oczy?
   Ciekawe, że ta banda opluwających ludzi próbujących otworzyć im oczy w większości będzie opluwać też francuskie samochody i elektronikę - a elektrownię będzie budować Areva (oczywiście francuska). A nasz głupi lisek-chytrusek chce się bawić w Gierka, ratując kolejnego Berlieta.
   Bo jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi na pewno o kasę, a żaby ledwie zipią.

   • 10 13

   • i Ty niby jestes "normalny"? idz sobie kup tone koksu skoro nie chcesz atomu. no chyba ze masz 10 hektarow ziemi na wiatraki.

    • 5 4

   • Cymbale... (8)

    Fukushima i Czarnobyl to ewenementy - U Japończyków winne awarii jest Tsunami, a w Czarnobylu Ruskie eksperymentowało z elektrownią, co miało fatalne skutki.
    Atom to jedyny ratunek dla naszej energetyki.

    • 7 6

    • jaki jedyny? (7)

     bo tak powiedział Tusk?

     Za 20 mld euro moglibyśmy być energetyczną potęgą Europy, jeśli byśmy zainwestowali w wiatr, geotermę, słońce i odzysk z biomasy.

     • 3 3

     • (3)

      Masz trochę racji ale ekoterroryści są przeciwnikami farm wiatrowych. Biomasa to droższa żywność. Geotermę możemy traktować jako uzupełnienie, identycznie jest z energią słoneczną. Pytam więc co? Atom jest zbyt drogi jak na nasze warunki. Gaz łupkowy w kraju o ujemnym bilansie wodnym? Jak widzisz odpowiedź nie jest prosta. Niestety mam wrażenie, że w Polsce nikt na poważnie nie zastanowił się jak rozwiązać ten problem. Każdy chce ustawić swoją rodzinkę. Politycy, kadra naukowo - techniczna, ekolodzy i dziennikarze. Energetyka to potworne pieniądze i polityka.

      • 1 0

      • Problemem dzisiejszego świata jest, że chce znaleźć kamień filozoficzny - jedno rozwiązanie na wszystkie bolączki (2)

       a te czasy się skończyły. Wiatraki umieszczane poza terenami będącymi kanałami wędrówek ptaków nie są prawie wcale szkodliwe dla środowiska, ekolodzy nie są przeciwnikami wiatraków. Biomasa, rozumiana jako odzyskiwanie gazu z odpadów i śmieci, w przeciwieństwie do żywności i roślin uprawianych specjalnie na paliwa, nie powoduje żadnych podwyżek cen żywności.
       Należy problem energetyczny rozwiązywać różnymi środkami, które poskładane w całość dadzą nam efekt. Nie ma jednego rozwiązania, które zastąpi nam ropę, albo węgiel, ale jest kilka, które pozwolą nam wyjść kryzysu energetycznego, który się zbliża.

       • 3 0

       • Żeby otrzymać z wiatru tyle energii co z jednej elektrowni atomowej (1)

        musiałbyś wiatrakami zastawić kilka województw. To samo tyczy się biomasy, a przykład geotermii mamy w Toruniu. Jakoś nie słyszy się aby stałą się ona potęgą energetyczną.
        Tylko atom.

        • 2 3

       • a gdyby postawić na indywidualne źródła energii

        poprzez ułatwienia i specjalny program dla gospodarstw indywidualnych zdecentralizować produkcję energii - gdybyśmy mogli tanio montować sobie mini wiatraki na swoich działkach, na dachach (jest taki jeden w Dolnym Wrzeszczu), tanie pompy ciepła, czy solary - zmniejszyło by się zapotrzebowanie z sieci odbiorców indywidualnych, bylibyśmy mniej uzależnieni od cen surowców i rynków zewnętrznych (Rosji).

        • 0 0

     • hahahaha

      chłopie, przelicz sobie ile EROEI otrzymasz z wiatru czy z biomasy a ile z atomu i zamilcz bo to się już robi żałosne.
      Tusk nie ma tu nic do rzeczy

      • 1 2

     • I perpetuum mobile.

      • 1 1

     • jaki Tusk cymbale?

      Czy ty i twoi poplecznicy muszą wszystko zrzucać na politykę? A gdzie zdrowy rozsądek ośle? Wiatr w Polsce? Tylko na północy ale trzeba by postawić ich tysiące - powiedz takiemu rolnikowi, że na jego polu postawisz wiatrak! Geoterma? Świetnie - ogrzejemy kilka dzielnic większego miasta a energii elektrycznej będzie tego naprawdę "masa"..biomasa? Naucz najpierw ludzi do jej segregowania cwaniaczku... Słońce?..taaaa - w ciągu kilku godzin w zimie i kilku więcej w lecie, biorąc pod uwagę nasze położenie na mapie - fakt, słońca u nas w ciula.. I tak, będziemy potęgą..ale śmieszności wydając te 20 mld euro w błoto. Już lepiej wydać te pieniądze na docieplanie budynków, wymianę różnego rodzaju instalacji (energetycznych, ciepłowniczych) i inne - przynajmniej wytworzona energia będzie lepiej spożytkowana.

      • 1 0

   • Wspominanie o Fukusimie jest niepoważne: W Polsce nie ma trzesięń ziemi częściej niż co 1000 lat. A taki mieliśmy niedawno.

    Więc nie ośmieszaj się. Bardziej istotne w temacie niż Fukuszima jest powiązanie ewolucji ryb trzonopłetwych z twórczością Ediego Murphyego

    • 2 0

  • I dlatego teran skażony

   • 0 0

 • Zieloni Ekoterroryści opłaceni z Moskwy i Berlina (6)

  jw

  • 59 32

  • (5)

   Prawda. Niemcy za rok, dwa zapomną o swoich zapewnieniach. Rosjanie budują na Białorusi przy granicy polskiej nową elektrownię atomową. Kolejna ma powstać w Kaliningradzie.

   • 6 0

   • ja też jestem za budową elektrowni jądrowych i uważam je za bezpieczne (4)

    tylko jednego nie potrafię zrozumieć, dlaczego nie buduje się ich w środku miast - byśmy mieli wszyscy blisko do pracy!

    • 4 0

    • Dobre :)

     A tak poważniej niewielu Polaków znajdzie w niej pracę, może jedynie przy budowie. Choć i tu bał bym się zatrudnić polskie firmy...z wiadomych względów. :/
     Natomiast zespół obsługujący elektrownię i tak pewnie przyjedzie z zachodu. Zresztą może tak nawet będzie lepiej i dla nas i dla samej elektrowni.... :)

     • 2 1

    • Z tego samego powodu (2)

     dla którego nie buduje się np. rafinerii w centrum miast- kompleksy przemysłowe zajmują ogromne przestrzenie, więc koszty wykupu ziemi byłyby ogromne.

     • 3 0

     • gadasz bzdury (1)

      Elektrownia jądrowa byłaby atrakcją turystyczną, proponuję Wyspę Spichrzów

      • 1 0

      • no i łatwo ochłodzić reaktor jak walnie

       • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.