Fakty i opinie

W Gdańsku można wejść na plażę z psem niemal wszędzie poza kąpieliskami

Takie spacery z psem po plaży w tym roku możliwe są niemal na całej długości gdańskiej plaży. Zakaz wprowadzania psów obowiązuje tylko na terenie kąpielisk.
Takie spacery z psem po plaży w tym roku możliwe są niemal na całej długości gdańskiej plaży. Zakaz wprowadzania psów obowiązuje tylko na terenie kąpielisk. fot. Agnieszka Zwara/czytelniczka Trojmiasto.pl

Ze znowelizowanej w tym roku uchwały dotyczącej utrzymania porządku w Gdańsku zniknął zapis dotyczący zakazu wprowadzania na plaże psów podczas sezonu letniego. Oznacza to, że można bez obaw zabrać psa na spacer nad morze, trzeba się jedynie wystrzegać kąpielisk - tam obowiązuje wciąż zakaz, regulowany jednak tylko przez przepisy wewnętrzne.Czy uważasz, że powinien obowiązywać zakaz wprowadzania zwierząt na plażę podczas sezonu letniego?

tak, plaża jest dla ludzi, a nie dla zwierząt 32%
na pewno na kąpieliskach, ale w pozostałych miejscach nie 24%
nie, przecież ludzie brudzą i śmiecą znacznie bardziej niż nieliczne zwierzęta 44%
zakończona Łącznie głosów: 1561
Do tej pory w Gdańsku na plażę nie można było wchodzić z psem od 1 maja do 30 września. Na fakt, że określający ten przepis zapis zniknął z uchwały Rady Miasta, zwrócili nam uwagę czytelnicy.

- Nikt o tym nie informował, miasto zrobiło to po cichu, trudno było więc określić, czy faktycznie można spacerować z psem po plaży. Ktoś z naszych znajomych zadzwonił nawet w tej sprawie do straży miejskiej, ale nie uzyskał jednoznacznej odpowiedzi - mówi Sławek, czytelnik Trojmiasto.pl.

Sprawdziliśmy. Jak poinformowano nas w biurze prasowym miasta, zapis faktycznie zniknął z uchwały. Stało się to ze względu na rozstrzygnięcie sądu administracyjnego, który uznał, że tego typu zapisy ogólne nie mogą się znajdować w uchwale, a miasto - które w przeciwieństwie do Gdyni i Sopotu nie jest właścicielem plaż (należą one do Skarbu Państwa) - nie może narzucać np. prywatnym dzierżawcom czy właścicielom części wybrzeża takiego zakazu.

Usunięcie zapisu nie oznacza jednak, że z psem spacerować można na wszystkich, liczących łącznie aż 23 km długości, gdańskich plażach. - Zakaz wciąż obowiązuje na kąpieliskach. Tam przepis zabraniający wprowadzania psów znajduje się w wewnętrznych regulaminach - tłumaczy Michał Piotrowski z biura prasowego gdańskiego urzędu.

Kąpieliska są oznaczone, jest ich w Gdańsku siedem: dwa w Jelitkowie, dwa na Wyspie Sobieszewskiej, kolejne dwa w Brzeźnie (tu na wysokości parku wyznaczona jest też specjalna 100-metrowa strefa kąpieliska, na którą można wejść z psem) oraz jedno na Stogach. Łącznie zajmują one plażę o długości 1500 metrów, czyli niewielką część całej linii brzegowej w Gdańsku. Na pozostałych plażach w mieście - o ile nie należą one do prywatnych właścicieli, którzy zakazali (i oznaczyli stosownie teren) wprowadzania zwierząt - można spacerować z psem.

W Gdyni i Sopocie z psem tylko w wyznaczonych strefach

W Gdyni i Sopocie, gdzie plaże skomunalizowano na początku lat 90., urzędnicy mają zdecydowanie większy wpływ na zasady dotyczące korzystania z nich. I nie zamierzają zmieniać obowiązujących od jakiegoś czasu przepisów zabraniających w sezonie wprowadzania zwierząt na brzeg.

W Gdyni, podczas sezonu letniego, z psem wejść można na dwie plaże. Pierwsza z nich znajduje się w Orłowie, niedaleko parku w Kolibkach zobacz na mapie Gdyni. Drugą znaleźć można przy wejściu nr GDY 4 na fragment plaży na granicy Babich Dołów i Oksywia zobacz na mapie Gdyni.

Z kolei w Sopocie do dyspozycji psów i ich właścicieli jest odcinek plaży od wejścia nr 43 (na wysokości ul. Hestii zobacz na mapie Sopotu) do wejścia nr 45, czyli do granicy z Gdańskiem zobacz na mapie Sopotu. Psy można wprowadzać tu jednak tylko po godz. 18.

Opinie (451) ponad 20 zablokowanych

 • To wina właścicieli.

  Nie można powiedzieć psu żeby tu nie sr*ł - trzeba po nim posprzątać... Powinno być tak że pies wyprowadza właściciela. Bo często jest tak, że właściciel ma głowę w swoim sr*jtfonie i ma w d*pie gdzie jest i co robi pies - podobnie rodzice małych dzieci niestety, dzieci wbiegają pod koła rowerów a mamusia robi sobie kolejne srelfie...

  • 329 24

 • Kolejni terroryści miejscy, czyli psiarze.

  • 173 284

 • Konsensus ;)

  Aby wszyscy byli zadowoleni proponuje wpuszczać psy w kąpielówkach oraz ślicznie wygolone...

  • 118 30

 • Zakazać.

  Skoro ludzie są tak durni jak swoje psy i nie rozumieją, że na przykład na plaży czy w jakimkolwiek publicznym miejscu pies powinien być na smyczy a klocki się po nim sprząta, to powinien być zakaz wprowadzania na plaże, które po takich psich wizytach przypominają pole minowe.
  Tak samo z psami puszczanymi swobodnie po lasach bez smyczy i kagańca, które oddalają się nawet na kilkaset metrów od właściciela, takie to powinny być bez gadania zastrzelone, a właściciel jeszcze za pocisk powinien zapłacić. Mało tego, że taki pies jest zagrożeniem dla zwierzyny leśnej, to jeszcze często i gęsto jest agresywny wobec innych spacerowiczów w lesie.

  • 203 284

 • W Gdyni nie ma prawdziwej plaży, także te zakazy są bezzasadne.

  • 59 32

 • A oczywiście ty sprzątasz po sobie nie wyrzucasz nawet malutenkich papiereczków gdzie popadnie nie sikasz w lesie pod drzewem kiedy ci się zachce itd itd czyli jesteś naj aj itd. Ale rozumiem rano nie ma się humoru to trzeba coś tak napisać aby sobie ulżyć.

  • 11 96

 • Ktoś ma psa niech idzie do lasu albo na swoją działkę. Na plaży powinien być zakaz - szczekają, sr*ją i brudzą. Plaża to miejsce wypoczynku i spokoju.

  • 147 273

 • Art 166 KW - zakaz puszczania psa luzem w lesie.

  • 114 22

 • Już dziś idę do sklepu po gaz. Niech no tylko jakiś debil z pieskiem nie upilnuje pupilka biegającego bez smyczy i dostanie po ryju gazem i właściciel i pies. Rok temu moje dziecko zostało zaatakowane przez takiego luźno biegającego psa na plaży. Teraz widzę, że będzie tego mnóstwo. Na SM i policję nie ma co liczyć, trzeba brać sprawy w swoje ręce. Durny kraj i durne przepisy :/

  • 148 243

 • chyba jednak jest pewna różnica między papierkiem a psią kupą?

  • 57 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.