Fakty i opinie

W Gdańsku powstanie 35. dzielnica

Orunia Górna to od lat zwyczajowa nazwa dla terenu między ulicami Małomiejską, Traktem św. Wojciecha i potokiem Oruńskim. Teraz oficjalnie stanie się 35. dzielnicą Gdańska.
Orunia Górna to od lat zwyczajowa nazwa dla terenu między ulicami Małomiejską, Traktem św. Wojciecha i potokiem Oruńskim. Teraz oficjalnie stanie się 35. dzielnicą Gdańska. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Gdańscy radni zapalili zielone światło dla projektu wyodrębnienia z dzielnicy Chełm obszaru do tej pory zwyczajowo nazywanego Orunią Górną, który teraz stanie się oficjalnie 35. dzielnicą Gdańska.Czy znasz historię swojej dzielnicy?

tak 37%
tylko niektóre zagadnienia 32%
nie 31%
zakończona Łącznie głosów: 2198
Z inicjatywy kilkorga radnych Chełmu, którzy mieszkają na Oruni Górnej czyli między ulicami Małomiejską, Traktem św. Wojciecha i potokiem Oruńskim zobacz na mapie Gdańska, już w zeszłym roku złożono do Rady Miasta wniosek o utworzenie w Gdańsku 35. dzielnicy. W międzyczasie odbyły się w tej sprawie konsultacje społeczne. Na czwartkowej sesji sprawa znalazła zaś swój finał.

- Dziękuję mieszkańcom za aktywność i zaangażowanie. Inicjatywa wyszła oddolnie, od mieszkańców Oruni Górnej - podkreślał radny Adam Nieroda, jeden z pomysłodawców utworzenia nowej dzielnicy. - Mieszkańcy Oruni Górnej od samego początku nie identyfikowali się z dzielnicą Chełm, co było widać m.in. w trakcie wyborów do rady dzielnicy. Warto przypomnieć także, że w dzielnicy Chełm mieszka obecnie już 51 tys. mieszkańców, a widząc liczbę inwestycji, zakładamy, że będzie ich jeszcze więcej. Zdecydowaliśmy się też dołączyć drugi człon do nazwy nowej dzielnicy, proponujemy jako klub nazwę "Orunia Górna - Gdańsk Południe".
Obecnie przed mieszkańcami stanie duże wyzwanie - trzeba będzie zebrać co najmniej 10 proc. podpisów poparcia od około 13 tys. mieszkańców nowej dzielnicy, by można było utworzyć tam Radę Dzielnicy.

Czytaj też: Radni gdańskich dzielnic chcą korekt granic administracyjnych

Do tej pory Gdańsk miał 34 dzielnice o bardzo zróżnicowanej powierzchni i zaludnieniu, co często wiązało się też z głosami krytykującymi podział administracyjny. Wielu radnych często podkreślało, że jest on wadliwy i  należałoby go uporządkować, gdyż nie uwzględnia aspektów historycznych czy obecnie tworzonych więzi społecznych. Ponadto podczas wyborów (czy to samorządowych, czy prezydenckich) mieszkańcy są podzieleni jeszcze inaczej - na sześć okręgów wyborczych.

Jak kształtować będą się granice obu dzielnic po podziale?

Chełm: zaproponowana nowa granica dzielnicy będzie przebiegać ul. Świętokrzyską, od al. Havla do ul. Małomiejskiej. Następnie będzie kierować się na północ do ul. Ptasiej, przecinając ul. Madalińskiego, potem - na wschód między ul. Ptasią i Hebanowskiego, do ul. Zamiejskiej. Tam granica skręcać będzie na północ i, między ogródkami działkowymi a ul. Kolonia Anielinki, przetnie ul. Cienistą na wysokości ul. Bitwy pod Lenino. Za ul. Cmentarną granica dochodzić będzie do ul. Stoczniowców, a podnóżem Biskupiej Góry - do al. Armii Krajowej. Następnie tą aleją, biec będzie na zachód do skrzyżowania z ul. Łostowicką. Tu skręci na południe i al. Havla dochodzić będzie do ul. Świętokrzyskiej.

Z dzielnicy Chełm ma zostać wyodrębniona nowa dzielnica: Orunia Górna.
Z dzielnicy Chełm ma zostać wyodrębniona nowa dzielnica: Orunia Górna. infografika Trojmiasto.pl

Orunia Górna: granicę stanowić będzie granica administracyjna miasta od ul. Świętokrzyskiej do Obwodnicy Południowej. Wzdłuż niej będzie biec na wschód, a przed Traktem św. Wojciecha skręci na północ i na tyłach budynków z adresem do Traktu św. Wojciecha dochodzić będzie do parku Oruńskiego, a następnie między ulicami Diamentową, Platynową, Granitową i Działyńskiego (podnóżem wzgórza) dochodzić będzie do ul. Małomiejskiej (bez tej ulicy) i dalej Świętokrzyską do skrzyżowania z al. Havla. Następnie planowaną Nową Świętokrzyską na południowy zachód do ul. Wielkopolskiej, gdzie zmieni kierunek na północno-zachodni do granicy miasta na ul. Świętokrzyskiej.

Opinie (231) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij
  • 2018-08-30 20:11
    A kiedy dzielnica Maćkowy?

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.