• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W SKM i Polregio trzeba będzie rezerwować miejsca? Pomysł budzi kontrowersje

Szymon Zięba
19 maja 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"
Kolejarze analizują pomysł rezerwacji miejsc w pociągach. Kolejarze analizują pomysł rezerwacji miejsc w pociągach.

W pociągach SKM i składach Polregio obowiązywać będzie rezerwacja miejsc? Według relacji kolejarzy z pytaniem o możliwy termin wprowadzenia takiego rozwiązania do przewoźników zwrócił się Urząd Marszałkowski. Kolejarze pomysł analizują, choć nieoficjalnie przyznają, że ewentualne wcielenie go w życie będzie bardzo trudne i raczej nieopłacalne.



Wprowadzenie rezerwacji miejsc w pociągach jeżdżących po Trójmieście to byłby dobry pomysł?

W związku z pandemią koronawirusa w komunikacji miejskiej wciąż obowiązują ograniczenia w liczbie przewozu pasażerów. Od poniedziałku, 18.05, zostały one złagodzone - w komunikacji miejskiej może przebywać więcej osób. Tymczasem kilka dni wcześniej Urząd Marszałkowski - jak wynika z relacji kolejarzy - skierował do przewoźników pismo z pytaniem o możliwy termin wprowadzenia w pociągach rezerwacji miejsc.

- Wysłaliśmy już zapytania do firm, które mogłyby taki system opracować. Poprosimy też UMWP o wyjaśnienia, czy system ten ma gwarantować miejsce w konkretnym pociągu, czy tylko ograniczyć liczbę osób, którym umożliwi się przejazd pociągiem - mówi Tomasz Złotoś. - Wedle naszej wiedzy nigdzie na świecie w kolejach aglomeracyjnych i lokalnych nie stosuje się rezerwacji miejsc.

Rezerwacja miejsc może ograniczyć dostępność do SKM



Kolejarze obawiają się, że to rozwiązanie ograniczy dostępność do usług SKM, będzie bardzo kosztowne i trudne do wprowadzenia oraz nadzoru.

Rozkład SKM Trójmiasto



- Z pewnością także spowoduje niezadowolenie pasażerów, którzy mogą porzucić kolej na rzecz innych środków transportu - zauważa Tomasz Złotoś.
I choć pracownicy kolei przyznają, że wprowadzenie takiego systemu jest możliwe, to z pewnością zajęłoby kilka miesięcy.

- Kosztów jeszcze nie znamy, ale trzeba pamiętać, że kosztować będzie też jego utrzymanie, należy się też liczyć z bardzo prawdopodobnym spadkiem przychodów z biletów, którego skali nie jesteśmy w stanie oszacować - mówi Złotoś.

Polregio analizuje kwestie techniczne



Na prośbę UMWP analiza pomysłu rezerwacji miejsc prowadzona jest również w Polregio.

- Biorąc pod uwagę naszą ofertę, czyli połączenia regionalne i aglomeracyjne, najważniejsze wydają się kwestie techniczne. Charakter naszych połączeń wiąże się z dużym ruchem pasażerów, dużą liczbą przystanków na trasie, honorowaniem biletów różnych przewoźników - do tych biletów należałoby każdorazowo dodać zarezerwowaną miejscówkę - tłumaczy Dominik Lebda, rzecznik prasowy przewoźnika.

Sprawdź ważność karty miejskiej



Zaznacza, że pomysł jest analizowany - nie można bowiem przewidzieć, jak będzie wyglądała w komunikacji publicznej w najbliższych miesiącach.

- W tej chwili w pociągach Polregio obowiązuje zasada połowy wolnych miejsc - podsumowuje rzecznik Polregio.

Urzędnicy nie oczekują szukania firm



W sprawie poprosiliśmy o komentarz w Urzędzie Marszałkowskim. Stanowisko Departamentu Infrastruktury publikujemy w ramce poniżej.

Departament Infrastruktury w swoim piśmie nie wskazał, iż oczekuje szukania firm, które miałyby odpowiadać za stworzenie systemu rezerwacji miejsc w pociągach w związku z pandemią koronowirusa.

Naszym celem jest, wspólne z przewoźnikami, opracowanie modelu funkcjonowania transportu kolejowego w czasie pandemii - przede wszystkim w przypadku ponownego wzrostu zachorowań i ponownego wprowadzenia obostrzeń dotyczących komunikacji publicznej. Czy i w jakiej formie mogłaby być wprowadzona rezerwacja miejsc (lub inne rozwiązanie) oraz w jakich pociągach - to będzie przedmiotem wspólnych prac z przewoźnikami.

Zadanie to jest realizowane w ramach kontroli zarządczej departamentu, gdyż konieczne jest przeanalizowanie i zdiagnozowanie ponownego wystąpienia ryzyka zakłóceń w transporcie kolejowym związanych z pandemią. W przypadku podjęcia decyzji o wprowadzeniu zmian w obecnym modelu funkcjonowania transportu kolejowego koszty te pokryje organizator.

Miejsca

Opinie (220) ponad 10 zablokowanych

  • rezerwacja miejsc

    Widzę, ze niektórym korona wirus padł na mózg stąd ten głupi pomysł. Już teraz jest problem,żeby dojechać do pracy, bo pociągi są zapełnione a po rezerwacji miejsc przyjdzie nam chodzić na pieszo.

    • 2 0

  • lepiej

    Lepiej by było, gdyby wprowadzono w polregio bezpłatny przewóz rowerów na podstawie biletu okresowego.

    • 1 0

  • bezsens!!!

    Z mojej miejscowości kursują tylko pociągi,to jeżeli będę chciała jechać np.do apteki,czy lekarza to co moze się okazac,że przez kolejne dwa dni brak wolnych miejsc. Bezsensu zupełnie. Nie każdy ma samochód i nie każdemu będzie można czekać niewiadomo ile na miejscowke.

    • 3 1

  • Dajcie spokój..

    Niech już wszyscy przestaną świrować aż robi się niedobrze gdy się czyta takie rzeczy !!

    • 1 0

  • Coś z tym trzeba zrobić

    No coś na wakacje głównie trzeba zrobić. Moi rodzice jadą 3 lipca do Władysławowa. Jadą z Gniezna pierw pociagiem IC do Gdyni. I potem przesiadka w Gdynii o 10:00. Byłem rok temu we Władku i wiem, że jest dużo pasażerów w pociagach regio. Więc teraz się zastanawiamy jaki kupić bilet - czy kupić na regio ważny 3 godziny ? Bo jesli nadal bedzie 50 procent miejsc tylko do siedzenia, to polowa ludzi nie wejdzie do pociagu. Planujemy tez kupic bilet na EIC z rezerwacja miejsc, no ale 2,5 godziny czekania za nim na dworcu w Gdynii. Od 2 czerwca mozna juz kupic bilety na 1 lipca czyli na wakacje, wiec powinni sie zdeklarowac w polregio co zamierzają.

    • 0 0

  • Jak widzimy po Mieczysławie Struku COVID-19 może siać spustoszenie nie tylko w płucach.

    Administrujący PRLem potrzebowali ponad 20 lat aby nie wiedzieć ile centralnie sterowana przez nich gospodarka produkuje cukru, mięsa, masła, mąki, ryżu, kaszy, mydła, proszku do prania, czekolady, alkoholu czy benzyny. Natomiast Mieczysławowi Strukowi wystarczyło zaledwie 10 lat organizowania transportu kolejowego w województwie, w tym kilka lat skanowania biletów podczas kontroli, żeby nie wiedzieć ile ludzi jeździ o jakich porach i w jakich relacjach i jakie w związku z tym trzeba przygotować kursy...

    • 2 0

  • To jakaś totalna bzdura, wymyślona przez urzędników, którzy nie pracują i chyba się nudzą. A wiadomo z nudy różne głupoty przychodzą do głowy...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane