• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

W Sopocie tną las. Wycinkę tłumaczą na billboardach

Marzena Klimowicz-Sikorska
14 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wycinka lasów w TPK będzie bardzo ograniczona
 • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
 • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
 • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
 • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
 • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
 • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.

Trwa wycinka drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. - Nie było mnie tydzień, wracam i nie poznaję lasu, w którym niedawno byłam - alarmuje pani Anna z Gdyni. Leśnicy tłumaczą, że jest to kwestia odmładzania wiekowego drzewostanu oraz element pozyskiwania drewna w celach gospodarczych. W Trójmieście ruszyła kampania billboardowa, która ma przekonać mieszkańców, że wycinka drzew nie jest gospodarką rabunkową.Zgadzasz się z argumentami Nadleśnictwa Gdańsk uzasadniającymi konieczność wycinki lasu?

Trójmiejski Park Krajobrazowy to płuca naszej aglomeracji i miejsce, gdzie wielu z nas chętnie wypoczywa. Dlatego każda wycinka drzew spotyka się ze sporym oburzeniem ze strony mieszkańców. Leśnicy niedawno rozpoczęli ją w lasach Oliwskich (tak określa się lasy od Oliwy po Gdynię). Aktualnie drzewa są usuwane wzdłuż ul. Sopockiej zobacz na mapie Sopotu.

- Nie było mnie tydzień w Trójmieście, wracam i nie poznaję lasu, w którym niedawno byłam - mówi Anna Thomas, mieszkanka Trójmiasta. - Jeżeli z ulicy można dostrzec ogrom wycinki, to co dopiero musi dziać się głębiej w lesie, zwłaszcza że z tego, co wiem, wycinka i tam trwa. Zobaczymy to dopiero wiosną. Póki co, widać wiele drzew oznaczonych do wycięcia. Do tego wiele szlaków pieszych jest poniszczonych przez ciężki sprzęt.

Zobacz maszynę, która wycina drzewa przy ul. Sopockiej.


- Rozumiem zrównoważoną gospodarkę leśną, niewielką wycinkę drzew, ale w tym wypadku wycinany jest ogromny kawałek lasu. Trójmiasto słynie z unikatowego parku krajobrazowego, który tu traktuje się jak zwykły las gospodarczy - mówi pani Anna. - Mieszkam w Trójmieście i korzystam z lasów TPK: spaceruję w nim, jeżdżę rowerem, biegam. Niestety, wraz z wycinką niszczone są przez ciężki sprzęt wszystkie ścieżki.
Leśnicy: wycinka była poprzedzona konsultacjami

Prace w na tym odcinku mają potrwać do końca kwietnia. Potem leśnicy zajmą się uporządkowywaniem tego terenu i naprawą zniszczonych ścieżek. Jak zapewniają, wycinka została szczegółowo zaplanowana, a liczba drzew do usunięcia - skrupulatnie wyliczona.

- Wszelkie prace, które wykonujemy na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, są konsultowane z fachowcami oraz z mieszkańcami poprzez ich przedstawicieli w radach dzielnic. Tak powstaje raz na 10 lat plan urządzenia lasu - mówi Michał Grabowski, rzecznik Nadleśnictwa Gdańsk. - Jeżeli chodzi o wycinkę w lasach oliwskich, wszystko zostało wyliczone, wycinamy więc tyle, ile trzeba. Dzięki wycince albo odsłaniamy młody las, albo, kiedy drzewostan jest w takim stanie, że choć teraz jest dobrze, to za chwilę może się rozpaść, wycinamy go w całości. Oczywiście w tych miejscach prowadzimy nowe nasadzenia, mamy na nie 5 lat, ale robimy w ciągu 2 lub szybciej. Jest to zabieg, który ma na celu odmłodzenie lasów w TPK. Mamy jeden z najstarszych lasów w Polsce, a to wcale nie jest dobre - mówi rzecznik.- Chcemy, by był on wielopokoleniowy i wielogatunkowy. Dzięki temu jest mocniejszy, odporniejszy i lepiej rośnie. Jest też bezpieczniejszy, bo nie ma starych drzew spadających na głowę.
Drzewa przy ul. Sopockiej mają powyżej 120 lat. Nie oznacza to jednak, że wszystkie zostaną usunięte. Pracownicy TPK wyznaczyli drzewa do ochrony - to głównie te, w których są już dziuple i takie, które przeznaczone są do naturalnego rozsiewu. Te drzewa mają zostać do ich naturalnej śmierci.

- Wszystko robimy zgodnie z prawem i potrzebami przyrody - podkreśla rzecznik. - Są takie fragmenty lasów w TPK, do których nie wchodzimy od kilkunastu lat. W tej chwili te fragmenty wyglądają jak pobojowisko, do którego nie da się wejść. Tak wyglądałby cały las, gdyby nie praca leśników.
Gdzie wędruje drewno z wycinki w TPK?

Drewno z TPK trafia na aukcje drzewne, które odbywają się raz do roku. Kupują je głównie tartaki i lokalne firmy, które produkują z niego m.in. meble, krokwie do budowy domu czy schody.

- Część, bo aż 20 proc., trafia do mieszkańców Trójmiasta. Można u nas kupić np. drewno na opał. Przemysł drzewny jest jedną z tych dziedzin, która w Polsce dostarcza najwięcej miejsc pracy i pieniędzy - zaznacza Michał Grabowski.
W Trójmieście pojawiły się billboardy edukacyjne, które mają przekonać mieszkańców do tego, że las to też drewno, z którego korzystamy na co dzień. W Trójmieście pojawiły się billboardy edukacyjne, które mają przekonać mieszkańców do tego, że las to też drewno, z którego korzystamy na co dzień.
18 billboardów z lasem w tle

Niedawno w całym Trójmieście, ale też w Elblągu czy Wejherowie, pojawiło się 18 billboardów z hasłem "Las-drewno-człowiek".

- To przedziwne, że wydaje się ogromne pieniądze na billboardy, które wprowadzają mieszkańców w błąd. Argumentacja, że pozyskiwanie drewna z lasu jest konieczne do m.in. utrzymania nadleśnictwa, a potem wydawanie tych pieniędzy na kampanię reklamową jest dla mnie absurdalne - dodaje Anna Thomas.
Ideę zrobienia tej kampanii leśnicy tłumaczą jednak koniecznością edukacji mieszkańców.

- Chodziło o to, żeby przybliżyć mieszkańcom, że drewno jest naturalnym produktem, który się pozyskuje. Ludzie często pytają się, po co wycinać zdrowe drzewa. To ze zdrowego drewna buduje się: domy, schody, meble. Drewno jest surowcem, który ma przeznaczenie w wielu produktach i jest przyjazne dla środowiska - mówi Grabowski. - Nie chowamy głowy w piasek: tak, leśnicy też pracują w lesie, by pozyskiwać drewno. Nasi adwersarze uważają, że te drzewa mogłyby jeszcze rosnąć. Mogłyby - może z 10, może ze 20 lat, aż by zbutwiały. Wtedy i tak musielibyśmy je wyciąć, jednak drewno już do niczego by się nie nadawało.
Są dwa rodzaje billboardów - jedne pokazują drewno jako surowiec, drugie las jako miejsce rekreacji. Billboardy będą wisieć do końca marca tego roku. Oparte na ich projekcie plakaty pojawią się również w pociągach SKM oraz komunikacji miejskiej w Elblągu.

- Projekt uzyskał dofinansowanie ze źródeł Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 w ramach Programu Operacyjnego "Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów". Wysokość dofinansowania wynosi 85 proc. Resztę stanowi wkład własny - dodaje Jacek Leszewski, rzecznik RDLP.
Lokalizacje billboardów w Trójmieście:

1. Gdynia, ul. Przebendowskich przy CH Klif;
2. Gdynia, Aleja Zwycięstwa;
3. Sopot, ul. Jana z Kolna/Głowackiego Bartosza;
4. Sopot, Aleja Niepodległości;
5. Gdańsk, Aleja Grunwaldzka/Bażyńskiego Jana;
6. Gdańsk, ul. Dąbrowszczaków;
7. Gdańsk, ul. 3-go Maja/Nowe Ogrody;
8. Gdańsk, Aleja Generała Hallera Józefa/Okrzei Stefana;
9. Gdańsk, ul. Kościuszki Tadeusza/Kraszewskiego Józefa Ignacego;
10. Gdańsk, ul. Kartuska/Damroki;
11. Gdańsk, ul. Wita Stwosza;
12. Gdańsk, Aleja Grunwaldzka;
13. Gdańsk, ul. Łąkowa/Dolna;

Miejsca

Opinie (371) 1 zablokowana

 • Może zabrakło oszczędności, dlatego tną? (31)

  • 137 31

  • aby las sie odnowil potrzeba min. 100 lat (14)

   urzednicy wiedza ze na odnowe lasu potrzeba min. 100 lat i dlatego ich to zapewne malo interesuje gdyz za 100 lat juz ich nie bedzie i nie beda ponosic odpowiedzialnosci za to czy las sie odnowil czy tez nie. Prawo dzis jest chore a tworza owo prawo ludzie malo inteligentni lub pazerne grupy interesow .

   • 47 7

   • (9)

    Owszem, potrzeba około 100 lat na odnowienie. A więc wyrąb 1% drzewostanu rocznie zapewni taki cykl. Tymczasem do wyrębu jest przeznaczane mniej.

    • 8 17

    • (1)

     ciekawe kto to minusuje? margines z dwóją z matematyki? :D

     • 5 11

     • nie sprawdzą, ale klikają łapki ;))))))) jak ZAWSZE ;))))

      do mistrzunia na dole, tego co napisał:
      "Wejdź człowieku do TPK, zobacz, że wycinane jest zdecydowanie więcej niż 1%."

      i do wszystkich minusujących idiotów:
      "Każdego roku z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wycinanych jest ok. 100 tys. m sześc. drzewa, co w przeliczeniu na powierzchnię daje nawet 50 hektarów lasu" - nawet 50ha (czyli pewnie mniej, liczmy 50 na WASZĄ korzyść)
      źródlo trójmiasto:
      http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nawet-50-hektarow-drzew-wycina-sie-kazdego-roku-z-Trojmiejskiego-Parku-Krajobrazowego-n77203.html

      50ha / rocznie jest wycinane

      TO jest obszar TPK z którego jest wycinane 50ha/rok (również podany w artykule)
      http://1.static.s-trojmiasto.pl/zdj/c/9/123/668x0/1234508-Zasieg-terytorialny-Trojmiejskiego-Parku-Krajobrazowego.jpg

      jakiś debil w pierwszym komentarzu tamtego watku napisał:
      "wycinka wycinką za to mamy blokowiska"
      haha, ciekawe, skoro drzewa są wycinane równomiernie z całego lasu - nie z brzegów...
      jeśli ktoś myśli, że tylko z brzegów i przy ścieżkach, to chyba na prawdę nasz poziom intelektualny różni się na tyle, że się nie dogadamy....

      no ale dalej....
      tu: http://tpkgdansk.pl/
      czytamy:
      Obecna powierzchnia Parku wynosi 19.930 ha.

      z art. z trójmiasta wiemy, że wycinane jest 50 ha rocznie

      cytując Samuela L. Jacksona "can't you fu**ing count?!"

      50 / 19 900 = 0.25%

      odradza się ~1% rocznie, wycinają 0.25% rocznie...

      wracać do szkoły ciemnoto, na biologie...
      w podstawówce uczyli o ściółce leśnej, skąd się bierze, i tematach powiązanych ;)

      • 7 6

    • (5)

     Wejdź człowieku do TPK, zobacz, że wycinane jest zdecydowanie więcej niż 1%.

     • 7 5

     • (2)

      wycinane rocznie jest max 50 ha
      50 z powierzchni całego TPK - czyli 19.930 ha

      policz sobie... wyżej masz jeszcze jeden komentarz...

      • 3 5

      • (1)

       może i 50 ha to mało, ale położonych wzdłuż szlaków turystycznych i spacerowych! Idąc na spacer nie chcę oglądać terenów po wyrębie, na których pozostały parchate, spróchniałe resztki i obcięte gałęzie, tylko zdrowe, duże drzewa. W końcu to jest PARK KRAJOBRAZOWY, a nie las gospodarczy

       • 1 5

       • pacynko przecież te drzewa są wycinane równomiernie z całego lasu ;)))

        napisali, że wycinane są drzewa stare ;)

        rozumiem, że w Twojej logice drzewa stare rosną przy szlakach
        rozumiem, że jak zasadzą nowe (a zasadzą, bo na tym to polega) to również stare będą te przy szlakach? :D:D:D

        kolejny mistrz logiki

        idź chłopie na spacer, bo jak więcej takich rzeczy na forum piszesz, to strach się bać co będzie jak ktoś weźmie Cię na poważnie...

        ps. jeszcze jedno, tak żeby kompletnie Cię skompromitować i ośmieszyć nie wyzywając - staram się jak mogę
        po pierwsze, to nie jest park... to jest las... należący do skarbu państwa - nie do gmin, nie do województwa ani powiatu - np. dlatego właśnie w KAŻDYM lesie możesz legalnie pić piwo

        park krajobrazowy - jak to ująłeś
        dobre sobie...
        tylko widzisz mistrzuniu..... tak się składa, że to FRAGMENT pełnej nazwy "trójmiejski park krajobrazowy" :D
        a to z kolei jest NIC innego, jak tylko NAZWA WŁASNA tego obszaru - obszaru będącego państwowym lasem

        widzisz różnicę?
        przeliterować?

        podam Ci nawet inny przykład, bo nie wierze, że zrozumiałeś:
        plac komorowskiego - myślisz, że to faktycznie jest plac należący do bronka? czy może nazwa własna tego ronda i okolic? :D:D

        mistrzowie... wszędzie mistrzowie...

        • 3 2

     • (1)

      A pomyśl ile drzew wycięto byś mógł tutaj mieszkać.

      • 1 7

      • skończyły się argumenty i zmieniamy temat?
       mieszkam na chełmie, tu nie było lasów tylko pola od ponad 600 lat

       KTÓRE (Twoim skromnym zdaniem) konkretnie dzielnice powstały wskutek wycinki większych połaci lasu?
       podaj konkrety, albo milcz pacynko... i lepiej sprawdź przed napisaniem, bo ja na pewno sprawdzę i znów się ośmieszysz...
       a nawet jeśli znajdziesz jakiś malutki przykładzik, to mówimy o dziś, a nie tym co było 50-300 lat temu ;)

       śmiechu warte...
       "dorośli ludzie"

       • 3 6

    • człowieku jedz do Chyloni do lasu i zobacz ten 1% chyba razy 10 .Tak zdewastowali las że szkoda gadać, tam to hektarami wycinają.
     Jeszcze trochę i z Chyloni będzie widać Witomino.

     • 2 2

   • (2)

    W Gdyni powyżej Szkoły Morskiej też rżną!

    • 8 2

    • głupa (1)

     • 2 5

     • Też uważam że to głupota że rżną

      • 2 2

   • Wytną połowę lasu i będzie KUKU dla wszystkich po równo - wszyscy będą śmierdzieć golfem w dizlu.

    • 3 2

  • (1)

   Nie może tylko na pewno,nie mają już kasy to trzeba na drzewie zarobić,Posadzą nowe....koń by się uśmiał bo zanim te nowe odrosną to ja ,moje dzieci ,wnuki i prawnuki nic z tego lasu nie będziemy mieli .Drzewa rosną powoli a ścina się je bardzo szybko

   • 33 8

   • Niech sadzą topolę i akację, one rosną szybko. Ale wtedy płacz podniesiesz że topola pyli a akacja ma kolce, no nie?

    • 6 4

  • (1)

   Sprzedali wszystkie zakłady pracy ,teraz trzeba sprzedać drzewo ,aby niemieccy emeryci mogli sobie za grosze co rok wymienić meble ,bo ich na to stać .W jakim ja muszę mieszkać burde...u ,niedługo będzie tu jak na pustyni ,nie dość że bied to jeszcze lasów nie będzie

   • 34 7

   • Dobra Zmiana!

    • 4 8

  • Hans i Helmut z Berlina już wyrzucają na śmietnik bardzo stare jedno roczne meble,bo niedługo nowa dostawa z niewolniczej zielonej wyspy ,koloni niemieckiej tz.POLANDI

   • 25 11

  • Ernest,Bruno i Jurgen z Dusserdolfu i Monachium ,też wzieli się za wyrywanie starych desek z płotów ,bo nadchodzi świeża dostawa desek z ich koloni i to po promocyjnej cenie

   • 8 8

  • To się nazywa faszyzm. (1)

   Niestety po uchwaliło ustawę zwiększającą limity wycinki nie wliczając do limitów pielęgnacji lasu. No i zaczęli pielęgnować nasze lasy opuchnięci półanalfabeci w kaloszach. Idylla, utopia.

   • 19 1

   • Kochany, to Lasy Państwowe, państwo w państwie uchwala PUL-e. NIestety, każdy minister środowiska je zatwierdza, czy z PO, czy obecny z PiS.

    • 3 2

  • (4)

   Spójrzcie wszyscy na mapy satelitarne z 2008 roku i 2014 roku - jakoś tam tego rabunku drzew nie widać, a po ilości i treści narzekań, jakie są co roku, wynikałoby, że 1/4 lasu powinna już zniknąć, tymczasem wciąż jest co najmniej taka sama powierzchnia (chyba, że źli włodarze fałszują te zdjęcia, by ukryć swe zamiary zapanowania nad florą).

   Nie będę robił z siebie eksperta od pielęgnacji lasu (nie znam się na tym zupełnie), dlatego te sprawy pozostawię leśnikom. Denerwuje mnie tylko jednak, że ścieżki i szlaki leśne nie są regularnie naprawiane po takich wycinkach.

   • 3 12

   • (3)

    odejdz wreszcie od komputera i idz do lasu. Możesz nie mieć porównania skoro w ogóle nie chodzisz do lasu

    • 17 4

    • (2)

     To widać Ty nigdy w nim nie byłeś. Trenuję tam codziennie na rowerze i jakoś nie zauważyłem, by zrobiło się w nim "luźniej".

     • 3 12

     • Bredzisz.
      Pojedź chodźby do Rezerwatu Wąwóz Huzarów, albo zjedź Doliną Strzyży, to zobaczysz.

      • 4 4

     • skoro rowerem można przejechać, to znaczy że drwale tam jeszcze nie dotarli - po ich przejściu nie tylko przejechać rowerem, ale i na piechotę trudno

      • 2 0

  • Lesistość wzrasta, a najgorsze że wzrasta również ilość nieużytków rolniczych porośnięty guwnobrzozą, z której wielkiego pożytku nie ma.

   • 4 4

  • i zabrakło papieru na banery reklamowe

   to są jakieś paranoje

   • 6 0

  • Wycinka drzew w parkach krajobrazowych....?!

   Parki krajobrazowe są pod szczególną ochroną, co na to krajowy konserwator zabytków...... Dokąd idą ścięte drzewa co z niemi się dzieje.....Dlaczego nas tak niemiłosiernie rabują !!!

   • 0 0

 • Zobaczcie masowa wycinke miedzy Matarnia a Osowa. (23)

  To jakas masakra!!!
  Dobrze, ze bastion PO padl!!!

  • 207 139

  • (13)

   No a teraz bsstion PiS wycina te wszystkie drzewa..

   • 97 26

   • PIS rzadzi 4 miesiace... (12)

    PO niszczylo przez 8 lat...
    Myslisz, ze pstryk i PIS odwroci cale to zlo?
    Minimum 2 lata potrzebuja!

    • 33 92

    • No i kilkuset miliardów z nieba (4)

     Na realizację wszystkich obietnic ;) Ale to wątek o lasach, nie o różnicach pomiędzy poprzednimi władcami i nowymi.

     • 62 15

     • Po prostu przestana krasc! (3)

      I na wszystko starczy.
      Ja wiem, ze PO ostatnich rzadach to trudno zrozumiec, ale bedzie lepiej.

      • 20 57

      • Akurat. A te wszystkie matoły na wysokich stanowiskach to co teraz robią?

       • 49 4

      • hahah, ci nowi dopiero zaczna krasc.
       Jeszcze sie nie nakradli, nie nasycili i teraz maja swoje 5 minut.
       I nie pisze to bo jestem po stronie jakiejs partii.
       To jest zwykla psychologia.
       Kazdy partyjniak jest taki sam

       • 24 4

      • PIS to tacy bardziej prymitrywni,..

       chamscy i pazerni na pieniądze politycy. Oni nie kradną tylko doją wszystko i wszystkich.

       • 23 8

    • (2)

     Myślisz ze w dwa lata wytna cały tpk?

     • 16 1

     • (1)

      technicznie nierealne.

      • 2 5

      • Tej maszyny - harwestera nie widzialeś. Ja widziałem ją w pracy - to potwór. W kilka sekund drzewo gotowe do wyzwozu, w kilkanaście minut cały ładunek!

       • 7 1

    • (2)

     A za wycinkę Puszczy Białowieskiej to odpowiadają krasnoludki? Tusk? czy jednak minister Szyszko z PiSu?

     • 57 8

     • a tak swojąd drogą (1)

      jesteś w stanie ocenić kto ma racje z tym całym kornikiem?
      Widziałem jak wyglądają lasy zaatakowane przez korniki + dodaj do tego silny wiatr....
      Wcale nie jestem przekonany ze wycinka jest gorsza...

      • 6 12

      • o ile jest kornik, a nie tylko raport o korniku, to PiS i wszystko potrafi sfałszować. ps. nie lubie PO tak samo.

       • 4 2

    • Rządzi 4 miesiące i już zabrał się za puszczę.

     • 16 2

  • Chodzi o wpływy do budżetu z Lasów Państwowych (3)

   Obojętnie czy dla PO, czy na potrzeby partii "dobrych zmian". Kasą zainteresowani są wszyscy politycy, niezależnie od opcji.

   • 50 7

   • i leśnicy

    • 30 0

   • (1)

    Aktualne zasady pozyskiwania drewna wprowadziła PO. PiS protestował gdy je wprowadzali ale oczywiście PO gdy rządziła w nosie miała opozycję. Teraz rządzi PiS, czy zmieni te zasady? Zobaczymy ale podejrzewam, że im też będzie brakowało pieniędzy. Na razie ich pomysły na zmiany to głównie pomysły na wydawanie. Zobaczymy co z tego wyniknie. Tym niemniej pretensje zwolenników PO do PiS o wycinkę lasu są śmieszne. Dowodzą tylko że naprawdę są bezmyślnymi lemingami.

    • 10 6

    • Skoro rządzą, a wycinanie trwa nadal

     to znaczy, że tego nie zmienią. kasa na 500plus musi być, bo przekupny ludek tylko wtedy poprze tych zakłamanych pisowskich polityków. I proszę mi tu nie pisać, że PO tamto czy siamto, PO już nie ma, a pis przebił ich w zagarnianiu posadek tysiąckrotnie.

     • 6 4

  • Lssy Państwowe to niestety PiS (1)

   Zorientowani, to wiedzą.
   A kasę potrzeba na program 500+, więc będą wycinać ile się da:(
   TPK to w wielu miejacach już nie jest las, tylko jakieś górki z pojedyńczymi drzewami.
   Drzewo 120 letnie nie jest stare. One są potrzebne chociażby ze względu na siedliska ptaków.

   • 34 11

   • 120-letnie nie jest stare? Co ty człowieku wiesz o drzewostanie...

    • 5 8

  • Człowieku, ogarnij się!

   Durniu! To PO teraz w lasach rządzi?!

   • 4 4

  • Do czubka

   Zobaczysz jak Cie ten nowy bastion lepszego sortu zalatwi to sie z rozumem nie polapiesz .

   • 0 2

  • Bezedura

   Ochrona przyrody nie ma nic wspólnego teoretycznie z poglądami politycznym, choć prawica bardziej nie lubi przyrody niż lewica, co nie znaczy, że lewica jak trzeba to by rekomendowała drogę przez Dolinę Rospudy, co było jej pomysłem. Powtarzam, to polityka. Wniosek: Ani PO ani PiS nie ma nic wspólnego z ochroną Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

   • 1 1

 • Dobrze, że tym razem cos tłumaczą (14)

  Bo nadal nie znam przyczyn wytrzebienia całych połaci lasów koło Witomina czy przy drodze na Bieszkowice. To znaczy znam, ale nie przyjmuję. Co innego wyciąć słabsze drzewa a co innego wszystko, co tam rosło. Kasa, tylko kasa...

  • 221 25

  • Pieniądz nie śmierdzi (2)

   • 9 6

   • tutaj śmierdzi. Mocno śmierdzi.

    Tylko wycinać i wycinać. Już od kilku lat nic tylko wycinają. Las pomiędzy Baninem i Osową jest tak przecięty że aż płakać się chce. a miejscami w ogóle wycięli pod żwirownie całe hektary pomimo wielokrotnego sprzeciwu mieszkańców! Złodzieje! Weźcie się lepiej do uczciwej roboty. chrośnmy nasze lasy. Zwolnić tych pseudoleśniczych.

    • 29 3

   • Wycinka drzew to ludobójstwo!

    • 8 0

  • ludzie, nie dawajcie się podburzać (3)

   - wiecie, że ktoś was kupił za 40PLN? Tyle kosztuje parę komentarzy na zamówienie.

   • 5 23

   • Następny, co wszędzie spiski widzi

    Żenujący typ. Każdy, co przedstawia swoje zdanie musi pisać na czyjeś zlecenie... Sam powinieneś wzburzyć swój umysł i zacząć samodzielnie myśleć, nie zwalać wszystko na system, partie polityczne, prezydenta Sczurka, posła Horałę, wysyp stonki czy co tam jeszcze sobie ubzdurasz.

    • 15 5

   • (1)

    Przecież wszystkie komentarze "anty" napisała 1-2 osoby, widać to po podobieństwach w stylu

    • 1 4

    • ?

     A nie przyszło ci do głowy, że może być więcej niezadowolonych osób? Ja od wielu lat podpisuję się swoim nickiem, a co chwila jakiś osobnik mi coś podobnego jak twój wniosek wrzuca...

     • 4 1

  • W lasach wokół Wejherowa to samo. Jechałem na północ rowerem, w kierunku Białogóry i jest masakra. Same pola w lasach...

   • 15 1

  • (2)

   PO narzuciła kiedyś lasom duże wpłady do budżetu. Było oczywiste że to oznacza ostre rżnięcie. PiS jako opozycja wtedy protestował ale czy teraz tę kontrybucję zmniejszy? Zobaczymy, jednak podejrzewam że im też będą potrzebne pieniądze. Jednak te pretensje POwców z Trójmiasta do PiS o wycinkę dowodzą tylko że naprawdę są bezmyślnymi lemingami.

   • 9 4

   • (1)

    Czlowieku, przestan widziec wszedzie polityke.
    JA nienawidze polityki, wszelkiej, kazdej partii.

    Ale stan lasow mnie martwi. I to, ze kazdy polityk, kazdej partii widzi w drewnie tylko pieniadze. TYLKO.
    Tak naprawde to powinno sie wyciac wszystkich politykow. Bylby spokoj.

    • 10 4

    • Dla pewnej klasy polityków jesteś idealnym obywatelem. Nie wie, nie orientuje się, ale podatki i tak zapłaci bo musi, a oni zrobią z tymi pieniędzmi co zechcą. To nie jest tak że wszyscy politycy są tacy sami. Nie są. Niektórzy próbują w ten sposób się bronić: oni są tacy sami jak my, też kradną. Ale to nie jest prawda, nie wszyscy są tacy sami. Niektórym chodzi o to by coś zmienić - trzeba umieć ocenić czy na lepsze, innym tylko o to by dopchać się do koryta - trzeba umieć ich rozróżnić.

     • 5 1

  • (2)

   @Witominianin "Bo nadal nie znam przyczyn wytrzebienia całych połaci lasów": powód trzebieży akurat jest bardzo jasny i oczywisty - chodzi o to, żeby pozostawione drzewa miały dobry dostęp do światła słonecznego.

   • 3 3

   • Wierzę

    A teraz przejdź się na wytrzebione zbocza koło Witomina i idź poszukaj tych pozostawionych drzew.

    Twój wniosek jest jak najbardziej OK jeno w praktyce to szwankuje.

    • 8 1

   • Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy trzebieżą a zrębem zupełnym. Trzebież to jest rzeczywiście wycięcie kilkunastu - kilkudziesięciu wyselekcjonowanych drzew na danym obszarze, zrąb - wycięcie wszystkiego "na przestrzał".

    • 3 0

 • 18 bilbordów to już coś znaczy (4)

  Dobrze że mieszkańcy Elbląga będą wiedzieli że w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym planowana jest wycinka drzew:

  "Oparte na ich projekcie plakaty pojawią się również w pociągach SKM oraz komunikacji miejskiej w Elblągu."

  • 101 5

  • (1)

   Ludzie bulgotają jak zobaczą odpaloną piłę to niestety dla świętego spokoju leśnictwo robi takie kroki. Bo do nikogo nie dociera, ze lasy w Polsce ciągle sie powiększają a od 2 wojny światowej jest ich bodajże trzy razy więcej. Tylko spróbuj dom, osiedla albo drogę puścić lasem to zobaczysz, ze leśnictwo nawet nie próbuje iść na kompromis. Nie da terenów i tyle.

   • 10 4

   • Z tym "trzy razy więcej" to nie przesadzaj, faktem że jest więcej, ale nie trzykrotnie :)

    • 3 0

  • bilbordy

   Z papieru sobie robia, a las rosnie wolno

   • 2 0

  • Przecie janusze w Elblągu nie wiedząz że tpk istnieje

   • 1 0

 • Od jakiegoś czasu we wszystkich lasach trwa wycinka drzew na (12)

  skale masowa pod hasłem odnowy drzewostanu. Ciekawe, ze obywatel we własnym ogródku nie może sobie wyciąć JEDNEGO starego drzewa i posadzić nowego małego pod hasłem odnowy ogródka ?

  • 334 10

  • (2)

   Obywatel może w ogródku wycinać

   • 2 37

   • Masz drzewo 15+ i możesz sobie nagwizdać. (1)

    Jak masz tych drzew 20 to po bojach z gminą i ochroną środowiska ekspertyzami wpływu wycinki na ekosystem może Ci się udać.
    Ale jak masz np ziemię rolną która zaniedbana kilkanaście lat porosła samosiejkami, to masz bez znajomości nierozwiązywalny problem.

    • 46 0

    • Prawo stworzone przez PO by ludziom żyło się lepiej...

     • 18 5

  • Program 500+ potrzebuje kasy. (1)

   • 12 10

   • tu masz program Platforma + twuj hajc w bulu

    http://niezalezna.pl/63428-rzad-zgubil-800-mln-zl-gdzie-sa-pieniadze-z-lasow-panstwowych

    • 8 2

  • (3)

   Gdzie widzisz "masową" wycinkę? Jeśli leśnictwo ma typowo 10-kilkanaście ha, to wyręb nawet 10 ha lasu będzie stanowił 1 promil areału. A tak dużych wyrębów jakoś nie widać. Widać owszem czyszczenia i trzebieże tu i ówdzie, ale do k. nędzy chyba drzewa muszą mieć światło żeby ładnie wyrosnąć na grubość, a nie tylko ciągnąć w górę, bo gęsto konkurencja rośnie.

   • 6 10

   • weź niepier....

    • 7 5

   • leśnictwo ma typowo 10-kilkanaście ha,
    coś się pomyliło, kiepski z ciebie fchowiec

    • 2 1

   • 10-kilkanaście TYS ha, chyba widać jaki błąd zrobił przedmówca, skoro policzył poprawnie. 10 ha od 10 tys to jest 1 promil, więc się zgadza, nie czepiaj się człowieka.

    • 3 1

  • Odpowiednie organy powinne zainteresować sie ile

   tego drewna jest sprzedawane na ;lewo;.Ino czekać jak wejdą z siekierami na gdyńską Redłowską Polankę i okolice klifu redłowskiego.

   • 3 1

  • (1)

   Co prawda to prawda. Taki mamy postęp, że ludzie boją się posadzić drzewo na działce, bo jak urośnie to problem się robi. Prognozuję pojawienie się niedługo plastikowych drzew z Chin. Ciekawe czy ekodurnie zrozumieją wtedy co zrobili swoimi pomysłami.

   • 8 1

   • Widziałem program o remontach domow w USA.

    Przyjeżdzała ekipa od urządzania ogrodka i sadzili duże drzewa przy domu. Nie sądzę żeby je kupowali w ogrodnictwie. Tam prawdopodobnie masz las to możesz wykopać z niego duże drzewo i sprzedać w inne miejsce. Naszym ekologom i urzedasom to się pewnie nawet nie śniło...

    • 2 0

 • Kto to jest taki '' madry inaczej '' ze wymyslil iz las trzeba urzadzac jakims planem ? (16)

  Nikt lepiej nie wie jak sie urzadzic niz sama przyroda wiec przestanmy jako ludzie tworzyc jakies dziwadla typu '' plan urzadzania lasu '' bo taki mozna tworzyc tworzac las od podstaw tam gdzie go nigdy nie bylo a nie tam gdzie jest las od setek lat. . Co to znaczy ze wycinka jest zgodna z potrzebami przyrody ? to jakies kuriozum umyslowe !...Niech ktos odpowie skad jakis urzednik wie jakie sa potrzeby przyrody ? . Warto sie zainteresowac raczej czy cel wycinki nie jest zwykly, plytki czyli finansowy a nie tworzyc filozofie ze ktos ma plan dla lasu bo nic takiego nie istnieje i jak las ma jakis plan to taki aby go w jak najmniejszym stopniu naruszac i praktycznie nie ingerowac w procesy zachodzace w przyrodzie !!!.. Kraje Skandynawskie sa idealnym przykladem iz same maja potezne polacia lasow lecz je chronia praktycznie w 100 proc. a drewno dla swoich potrzeb sprowadzaja z innych panstw ktore sa odmozdzone i nie szanuja przyrody i to pokazuje jak logicznie mysli kraj normany . W krajach skandynawskich nawet domy i budynki musza byc dostosowane do przyrody, drzew i sa przyklady iz w zbudowanych budynkach rosnie drzewo a budynek musial byc tak zaplanowany aby owo drzewo pozostalo . W PL dla kasy nam chyba odbiera rozum wiec moze czas zaczac nasze lasy chronic a drewno sprowadzac z karajow ktore nie chca miec lasow bo sa takie ulomne panstwa..... -- ..........''Las (biocenoza leśna) kompleks roślinności swoisty dla danego kontynentu geograficznego, charakteryzujący się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu, wraz ze światem zwierzęcym i różnymi czynnikami przyrody nieożywionej oraz związkami, które między nimi występują.
  Las lub biocenoza leśna według definicji prof. J.J. Karpińskiego to dynamiczny twór przyrody, w którym są zespolone w niepodzielną całość układem zależności, powiązań i wzajemnych wpływów: określona roślinność z przeważającym udziałem form drzewiastych, związanych z nim zwierzętami oraz wykorzystywane przez rośliny i zwierzęta podłoże geologiczne, gleba, woda i klimat.''

  • 201 55

  • piszesz o krajach skandynawskich?

   bierzesz pod uwagę to że kraje skandynawskie mają powierzchnię ok. 4x Polski a mieszkańców ok. 21 mln? (czyli połowa tego co w PL)

   mają miejsce na te lasy.

   • 2 17

  • Do budy PIeSku

   • 2 11

  • (3)

   Pewnie ten sam to wymyślił kto wpadł na pomysł ze człowieka mozna leczyc - dzieki czemu nie żyjemy 30 lat jak kilka wieków temu tylko po 80 lat. Serio. Nie zartuje.

   • 11 15

   • zly przyklad z tym leczeniem ludzi . (1)

    Gdyby ten przyklad ktory podales o leczeniu ludzi sprawdzal sie w odniesieniu do lasu to bysmy dzis mieli wiecej polaci lasow niz dawniej a jest wrecz odwrotnie. Przyklad leczenia ludzi jako wydluzajacy zycie by oznaczal iz wlasnie las by byl chroniony aby drzewa mogly dluzej rosnac a jednak nastepuje masowa wycinka i dewastacja terenow lesnych wiec takie proste porownania sa bez sensu.

    • 15 4

    • no ale mamy więcej... lesistość w minionym półwieczu wzrosła - taki jest fakt, ale jak patrzę co niektórzy wyprawiają z ziemią rolną, w sensie że leży odłogiem latami i brzózki rosną, to się nóż w kieszeni otwiera na takie "zalesianie"

     • 3 2

   • Boże chroń nas przed takimi "lekarzami"

    • 6 4

  • Ochrona lasu przez wycinke i zmniejszanie polaci lasu ! To ci lesnicy,urzednicy maja teorie ciekawa .

   Wycinka lasu dla jego dobra ) ot genialny plan )

   • 16 7

  • Tylko zauważ gdzie mieszkamy (1)

   Przyroda rzeczywiście poradziłaby sobie sama. Gdyby miała spokój. A u nas go nie ma i nie będzie miała bo wokół lasu mieszka 900 tyś ludzi. Ludzie przez ten las przyjeżdżają, spacerują. Organizują tu imprezy zawody. Masowo chodzą po nim wzdłuż i wszerz. Także tu pierwotnej puszczy nie uda się odtworzyć. Chyba że wolisz mieć las otoczony płotem a spacerować tylko po wyznaczonych farbą szlakach.
   Potrzeba kompromisu i to właśnie robią leśnicy.

   • 11 14

   • sam napisales caly opis aby wlasnie las chronic i nie wycinac.

    Skoro jak opisales w lesie odbywa sie coraz bardziej masoway naplyw ludzi to jest to wlasnie argument aby las zachowac a nie wycinac. Jaki jest niby argument aby wycinac las ? wycinka jest dla dobra lasu ? zdrowy jestes czy lesnik amator ? . Gdyby to bylo dobre to by znaczylo ze jak wytniemy caly las to bedzie super ). Wycinka odbywa sie kolega zapewne dla kasy a flozofie dorabiaja zeby to ukryc.

    • 10 5

  • (3)

   Poszukaj głębiej! W Szwecji prawie nie ma naturalnych lasów, zostały wycięte, te, które są, pochodzą z nasadzeń, są sztuczne. Nie bronię jednak wycinki, bo to rabunkowa gospodarka. Trzeba być ślepym, aby tego nie widzieć.

   • 6 0

   • (2)

    Naturalny las w naszym klimacie to będziesz miał nic nie warty zagajnik brzozy z samosiewu. Ciekawe jak z tego zrobisz cokolwiek więcej niż podpałkę do ogniska.

    • 6 5

    • to las rosnie po to aby byl podpalka w piecu ? )))) (1)

     a tlen kto tworzy ? Jakos od tysiaca lat las rosl pieknie w naszym klimacie a ten nagle wie lepiej ))). Ucz sie lesniku .

     • 3 2

     • Ano wcale nie rosl od tysiaca lat

      Nie kazdy las, ktory dzis widzisz jest tam dluzej niz 200 lat. Duza czesc lasow w okol Trojmiasta byla posadzona przez czlowieka.

      • 2 0

  • Ty to jesteś niezłe kuriozum...

   • 2 2

  • Akurat Szwecja ma bardzo młode drzewa w lesie, zdrowo wyglądające. Jadąc przez ten kraj widać co chwilę składowisko drewna.. Samolotem lecisz, to widzisz, że cały las został nasadzony ..

   • 0 0

  • Hipokryzja

   Wszyscy piszący tutaj opinie jakoby leśnicy byli źli są za przeproszeniem niedouczonymi głąbami i przede wszystkim hipokrytami. Ciekawa jestem z czego macie papier jeśli nie z drewna? Z makulatury? To też kiedyś było drewno. Palicie w piecu czy w kominku? Może też drewnem? Sądząc po wypowiedziach to dawno spaliliście swoje rozumy. Meble też są robione z drewna, konstrukcje dachowe, altanki ogrodowe i wiele innych rzeczy.
   Polecam wrócić do szkoły podstawowej bo widzę tu zaściankowe, infantylne i niezbyt inteligentne wypowiedzi.
   Zrównoważona gospodarka leśna to coś czego leśnicy nie mogą uniknąć ani też ominąć i polecam sprawdzić co to jest i na czym polega.
   Tutaj można się dowiedzieć jak to z grubsza wygląda:
   https://www.youtube.com/watch?v=AmC09I2IOC8
   To tylko słowem wstępu.
   Plan urządzania lasu jest potrzebny bo człowiek już tak bardzo zmienił całe środowisko że samo sobie nie poradzi. I nie, nie byli to oczerniani tu leśnicy a całe społeczeństwo. Podczas II wojny światowej lasy zostały zniszczone przez rabunkową gospodarkę niemiecką. Do tej pory leśnicy walczą żeby to naprawić. Ponadto chronią swoimi działaniami lasy przed pożarami. To tylko kilka z wielu zadań osób pracujących w zawodzie.
   Cel wycinki NIE JEST płytki i finansowy. Jest to robione po to żeby urozmaicić skład gatunkowy, odmłodzić drzewostan, wyciąć drzewa które w tym przypadku mogłyby zagrażać spacerującym (a oni jeszcze narzekają).
   Rozum odbiera ludziom waszego pokroju, którzy myślą że wiedzą lepiej od wykształconego przyrodnika jakim jest każdy leśnik jak on - profesjonalista - ma wykonywać swoją niełatwą pracę. Pewnie wciąż myślicie że to człowiek ubrany na zielono z bronią na ramieniu, wąsem i fajką na tytoń, chodzący po lesie, strzelający do wszystkiego co się rusza i wycinający wszystkie drzewa które zobaczy.
   Leczcie się na brak mózgu, wyobraźni i głupotę bo jak czytam to co tu wypisujecie to nóż się w kieszeni otwiera. Ludzie tacy jak wy powinni wyginąć. Wracajcie do swojego umysłowego i poglądowego średniowiecza.

   P.S.
   Mam gdzieś co odpowiecie. Nie zamierzam czytać bo jesteście zwyczajnie głupi.

   • 0 1

 • (2)

  Deweloper kazał.

  • 163 19

  • Pijaczyna Szyszko wycina aby mieć na daninę dla

   Rydzyka.

   • 8 8

  • A Tobie kto kazał pieprzyć głupoty? Też deweloper?

   • 3 8

 • Co to za komentarze z rana naprodukowane przez jednego frustrata? (17)

  Czy redakcja nie może dopilnować, żeby był choć jeden merytoryczny komentarz? Kiedy w końcu ktoś się weźmie za te poranne komentarze?

  • 36 161

  • Jedynym frustratem jesteś ty.

   • 40 10

  • OK, zatem mu "frustraci"

   Czekamy na "jeden merytoryczny komentarz" od ciebie.

   Błyśnij, łaskawco! Niech oświeci nas twa logika i znajomość tematu. Do roboty! Weźmy się najpierw za siebie - panie ekspercie.

   • 26 6

  • Merytoryczna odpowiedź...

   złodziejstwo!!!

   • 18 4

  • Jeden merytoryczny komentarz: (9)

   Lubicie krzesła i stoły ze zbutwiałego drewna i futryny w drzwiach i oknach z drewna niepełnowartościowego (np. krzywego)?

   • 7 9

   • w końcu sensowny komentarz

    a gimbusów i lemingów "zatkało" :))) strach pomyśleć co będzie jak zabronią kosić trawę bo zielona i zarzynać świnie i kurczaczki bo takie ładniutkie i sympatyczne....

    • 5 12

   • A czy ty wiesz, że są tacy ludzie którzy na widok kombajnu koszącego zboże potrafią wyskoczyć z tekstem "takie piękne złote łany były, czemu on to niszczy?"?

    • 4 9

   • (2)

    Trójmiejskie lasy nie są lasami przemysłowymi należy im się pielęgnacja a nie masowa wycinka

    • 8 4

    • te piękne trójmiejskie lasy

     to w przeważającej części efekt pruskich nasadzeń w ramach gospodarki leśnej z końca XIX w. - prawdziwa puszcza to tu była do czasu przybycia Krzyżaków :))))

     • 5 2

    • To jest drzewostan gospodarczy, czyli jak mówisz "las przemysłowy". Najwyraźniej nie widziałeś jak wygląda np. zagajnik krótkiej rotacji gdzie naprawdę przemysłowo się wali nawozy, nawadnia i sadzi wyłącznie klony które mają megaprzyrosty, 20-cm średnicy w 6-7 lat.

     • 2 1

   • to, co napisałeś (3)

    jest napisane w artykule. Ja zwracałem uwagę na karczowanie całych zboczy. można chyba robić przecinki, coś na zboczach pozostawiając?

    Chodzę po lasach od kilkudziesięciu lat i tego, co się dzieje ostatnio, na taka skalę nie pamiętam. Widocznie prędzej była ta głupsza wersja gospodarki leśnej, gorszego sortu

    • 3 2

    • chyba faktycznie gorszego sortu..... (2)

     jeśli naprawdę widziałeś karczowanie pni po ścince na zboczach / stokach - to jedynie w celu przygotowania terenu pod inwestycje, innego powodu ani sensu ekonomicznego nie ma, nie słyszałem aby ostatnio wzrósł popyt na karpinę, zwłaszcza bukową..... a to że las rośnie kilkadziesiąt lat i trauma wycinki danego obszaru występuje raz w życiu obserwatora - sorry, za krótko człowiek żyje....

     • 3 2

     • OK drwalu - przyjąłem (1)

      Dzięki za wyjaśnienie.

      Mam nadzieję, że to faktycznie przypadek, że "ten raz w życiu" jak piszesz, występuje akurat masowo w ciągu ostatnich 2-3 lat i to na bardzo dużych połaciach.

      • 2 3

      • no popacz

       te przebrzydłe pisiory rządzą od pół roku, a gdańskie lasy zaczęli masowo wycinać już 2-3 lata temu...... słuszną linię ma nasza partia!

       • 1 1

  • tak Januszu

   • 1 0

  • Nastaw sobie budzik na 6:00 i będziesz wtedy pierwszy w komentowaniu postów

   • 3 0

  • Nie mam co robic z rana...

   • 0 0

  • ja

   uderz w stół a nożyce się odezwią .

   • 0 0

 • Ile trzeba wyciąć drzew żeby zapłacić za bilbordy? (5)

  • 216 14

  • zero

   • 1 17

  • SKANDAL

   To idzie z tzw. pieniędzy unijnych, czyli z NASZEJ KIESZENI.
   Skandal!

   • 5 1

  • pytanie calkiem ciekawe i mozemy sie zabawic w realne obliczanie. (1)

   znalazlem cos takiego ------------- '' Ryza papieru 500 kartek o gramaturze 80g/mkw waży 2,5 kg. Jedna kartka waży więc 0,005 kg. Produkcja 1 tony papieru to użycie około 17 drzew (zależnie od technologii) W tonie będzie 200000 kartek papieru takowego. Wychodzi 0,000085 drzewa na kartkę. technologia papieru ,Każde 100kg papieru to średniej wielkości dwa drzewa, przy czym należy wiedzieć, że jedno drzewo produkuje w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób.Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie ponad 2500 ludzi.Aby wyprodukować jedną tonę papieru trzeba ściąć średnio 17 drzew.Ponowny przerób stosu gazet o wysokości 125cm pozwala na uratowanie sześciometrowej sosny.Używaj dwóch stron kartki papieru do pisania lub rysowania. W ten sposób chronisz drzewa (z których robiony jest papier) przed wycinaniem i wytwarzasz mniej śmieci!

   • 3 0

   • i kupuj papier "z odzysku" czyli z przerobu makulatury :)

    są takie prawie ogólnie dostępne, jak się wie to czemu nie kupić :)

    • 0 0

  • Nie pytaj, oblicz sobie sam, cena billboardu /mieś. jest znana, cena metra drewna w zależności od gatunku też, a jakie rosną tu gatunki to widać gołym nawet niewykształconym okiem.

   • 1 0

 • Pytanie do leśniów (14)

  Dlaczego przez kilkadziesiąt lat czyli tyle ile żyje nie było takiej sytuacji? Co się zmieniło w przyrodzie że trzeba jej "pomagać" przez dewastację ?

  • 298 28

  • co roku jest wycinka (2)

   nie było jakiej sytuacji?

   • 7 32

   • Ale nie taka!!

    Ja po tych lasach spacerowałem 10, 20 i 30 lat temu i widzę różnicę. Ostatnie 2-3 lata to jest totalna tragedia a aktualnie wycinki mają jeszcze przyspieszyć. Przecież nawet Puszcze Białowieską chcą "odmładzać".

    • 64 5

   • Na taką skalę nie było.

    Mam 47 lat, mieszkam tu od urodzenia a takiego czegoś nie widziałem nigdy dotąd. Co więcej - rozmawiałem ostatnio na ten temat z osobą przed osiemdziesiątką i ten ktoś, tak ogromnej wycinki nie przypomina sobie również.

    • 61 4

  • Ewidentnie sakiewki trzeba uzupełnić, bo skala 'ratowania' lasu jest spora

   • 32 3

  • wiek rębności

   widocznie drzewostany osiągnęły teraz wiek rębności i właśnie teraz jest czas je wyciąć aby jak najlepiej je spożytkować.

   • 22 8

  • Może dlatego, ze kilkadziesiąt lat temu drzewa te były o kilkadziesiąt lat młodsze ?

   • 20 5

  • Dlatego że w latach 60 było znacznie więcej nasadzeń niż w latach 40 i 50

   • 8 2

  • pis przy władzy to sie stało

   • 6 6

  • Zmieniło się to, że drzewa urosły przez kilkadziesiąt lat? (2)

   I jeśli się ich nie wytnie, to młode nie mają szans urosnąć, bo nie ma dostępu do światła. A stare w końcu się przewrócą i żadnego z nich pożytku nie będzie.

   • 10 5

   • Wreszcie głosy rozsądku... z trudem przebijające się przez huragan ignorancji

    • 5 6

   • Jakos w Bialowiezy, Syberii, Amazonii itd pierwotne lasy sobie rosna nikt ich w tak nie odmladnia i jakos daja sobie rade, w pierwotnym lesie jest magia, moc, energie, daje pozywienie i schronienie zwierzetom a nam radosc i sile zeby zyc. Ta wycinka to nie odmlodzanie tylko ewidentna wycinka i przygotowywanie pod deweloperke. Powinna byc ustalona dokladna granica i uchwalona specjalna strefa ochronna z zakazem jakiejkolwiek wycinki poza gatunkami chorymi zagrazajacymi upadkiem na sciezki turystyczne.

    • 6 6

  • to wina

   Pisu. Oni wszystko niszcza nawet drzewa ! Pewnie sa drugiej kategorii

   • 3 2

  • Trzeba było czekać na dorośnięcie drzewa do wieku przydatności gospodarczej, tj. ok. 60-80 lat dla drzew iglastych, lub więcej dla liściastych.

   • 3 2

  • TO NIE DEWASTACJA. To jest gospodarka. Rolnik na polu podczas żniw nie jest szkalowany za to że wykonuje swoją pracę więc radzę się douczyć i nie krytykować uczciwych ludzi którzy dbają o lasy.

   • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane