Fakty i opinie

W Sopocie wciąż nie zapłacisz kartą w parkomacie. Kiedy to się zmieni?

Płatność kartą? W sopockich parkomatach nie ma takiej opcji.
Płatność kartą? W sopockich parkomatach nie ma takiej opcji. fot. trojmiasto.pl

Czy można zapłacić kartą za parkowanie? W Gdyni czy w Gdańsku nie ma z tym problemu, w Sopocie jednak wciąż nie działa żaden miejski parkomat, w którym można płacić kartą, choć już dawno zapowiadano wymianę przynajmniej części urządzeń na nowsze. W końcu jednak, po podwyżkach i wydłużeniu godzin pobierania opłat, i tu przyjdzie czas na wymianę parkomatów.Jak najczęściej uiszczasz opłaty za parkowanie?

kartą płatniczą 57%
korzystam z jednej z umożliwiających to aplikacji 29%
bilonem lub banknotami 14%
zakończona Łącznie głosów: 728
Płatność kartą to od kilku lat standard w niemal całym Trójmieście. W Gdańsku wprowadzono to rozwiązanie do powszechnego użytku w 2016 roku, tak samo w Gdyni. Ba, dziś w Gdyni, przynajmniej w części nowych parkomatów, płacić można tylko kartą.

To rozwiązanie wygodne, niezmuszające kierowców do noszenia bilonu i wyszukiwania odpowiednich nominałów monet, żeby opłacić postój na określony czas.

A Sopot? Cóż, sparafrazować można kultowy komiks o przygodach Asterixa. Jest rok 2021. Całe Trójmiasto zostało podbite przez współczesną technologię... Całe? Nie! Jedna, jedyna mała osada wciąż stawia opór...

I trudno się dziwić, że każdy nasz tekst, w którym pisaliśmy o strefie płatnego parkowania w Sopocie - czy to informując o podwyżkach opłat, czy też, jak ostatnio, o rozszerzeniu godzin pobierania opłat za parkowanie - prowokował naszych czytelników do komentowania tej niezwykłej przypadłości sopockich parkomatów, w których nie można płacić kartą.

Nieprawdziwe deklaracje urzędnikówTemat w Sopocie wracał niczym bumerang. Wrócił też niespełna rok temu, podczas sesji rady miasta, na której uchwalano podwyżki opłat. Nawet część radnych rządzącej koalicji - jak choćby radny Lesław Orski - postulowała wówczas konieczność wymiany parkomatów na nowe - takie, w których płacić kartą się da.

Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu, stwierdził wówczas, że wymiana parkomatów to koszt około 2 mln zł i miasta zwyczajnie na to nie stać. Zapewnił jednak, że "od kilku lat wszystkie nowe parkometry, które dostawiamy, mają już funkcję płatności bezgotówkowej lub banknotami".

Chcieliśmy sprawdzić, ile takich nowych parkomatów w rzeczywistości pojawiło się w Sopocie. Wysłaliśmy więc w tej sprawie pytania do ZDiZ. Okazuje się, że w ciągu ostatnich lat, mimo jasnej deklaracji wiceprezydenta miasta... nie pojawił się żaden parkomat, w którym płacić można kartą.

W mieście stoi obecnie 116 parkomatów i w żadnym z nich nie można płacić kartą. Urzędnicy oczywiście zapewniają, że istnieje możliwość płatności bezgotówkowej, ale jest to płatność przez aplikację.

Kiedy w końcu Sopot wymieni parkomaty?Po tym, jak zapytaliśmy sopockich urzędników o liczbę (jak się okazuje - zerową) parkomatów, w których płacić można kartą, powiedziano nam, że w najbliższym czasie w końcu przygotowany zostanie przetarg dotyczący wymiany urządzeń.

- Wkrótce ogłosimy przetarg, który wyłoni dostawcę nowych parkometrów. Chcemy, aby urządzenia te obsługiwały, prócz aplikacji (teraz można płacić gotówką lub za pośrednictwem sześciu aplikacji), również karty płatnicze. Postępowanie przetargowe potrwa kilka tygodni. Następnie urządzenia zostaną zainstalowane. Zależy nam na uruchomieniu nowych urządzeń przed kolejnym sezonem letnim - wyjaśnia Tomasz Kamiński, zastępca dyrektora ZDiZ Sopot.
Po wymianie w Sopocie ma stanąć równo 120 parkomatów. Być może nie będzie konieczna wymiana wszystkich, bo w części przypadków - dotyczących nowszych urządzeń - możliwa będzie ich "adaptacja" za pomocą specjalnych nakładek.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (119)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »