• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poszerzą plażę w Orłowie. Na brzeg powrócą charakterystyczne rury

Piotr Weltrowski
20 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Sztorm zabrał plażę w Orłowie na początku 2022 roku.

Orłowo czeka największe w historii poszerzanie plaży. Przez cały czerwiec transportowany będzie piasek z Portu Północnego, który pozwoli odbudować zabrany przez sztormy brzeg. Na plażę wrócą też charakterystyczne rury do jego transportu.



Sądzisz, że w przyszłości uda się znaleźć rozwiązanie na stałe chroniące plażę w Orłowie?

Przypomnijmy, część plaży w Orłowie zniknęła w wyniku sztormów w 2021 roku, zaś reszta po łagodnej i również pełnej sztormów zimie tego roku.

Refulacja plaży w Orłowie ma się rozpocząć i zakończyć w czerwcu. Nie jest jednak wykluczone, że jeżeli warunki pogodowe będą niekorzystne, to wszystko przedłuży się też na kilka pierwszych dni lipca.

Odbudowany ma zostać ponadkilometrowy odcinek plaży od orłowskiego molo w kierunku Sopotu.

Plażę zasili 250 tys. m sześc. piasku z portu



Tym razem do refulacji zostanie jednak wykorzystany nie piasek pochodzący z rejonów molo w Sopocie, a piasek z pogłębianego toru podejściowego wewnętrznego w Porcie Północnym. Urząd Morski od kilku miesięcy realizuje taką inwestycję jako część projektu modernizacji układu falochronów w Porcie Północnym w Gdańsku.

Prace przy pogłębianiu toru już trwają, obecnie jednak ściągane są namuły, które nie nadają się do odłożenia na plaży. Dopiero po ich zdjęciu rozpocznie się wydobycie piasków.

Czytaj też: Jak chronić klif w Orłowie? Różne głosy w dyskusji

Urząd Morski w Gdyni szacuje, że łącznie będzie miał do wykorzystania aż 2 mln m sześc. piasku, który zostanie użyty zarówno do refulacji plaż, jak i modernizacji układu falochronów. Do wykorzystania w Orłowie przewidziano ok. 250 tys. m sześc. tego piasku.

Na plażę wrócą rury. Tym razem tylko w Gdyni



W zeszłym roku nieoczekiwanym "hitem" okazały się rury na plaży, którymi transportowano piasek z pogłębianego dna przy sopockim molo na plażę w Gdańsku. Dla wielu spacerowiczów pełniły one rolę siedzisk. Teraz, podczas poszerzania plaży w Orłowie, rury również się pojawią - jednak tylko w Gdyni.

Rok temu prawdziwym "hitem" była rura na plaży w Sopocie

- Urobek z dna pobierać będą pogłębiarki nasiębierne, a następnie będą go transportować na wysokość Orłowa i dalej będzie on transportowany rurociągiem na plażę i po plaży. Sam rurociąg będzie się pojawiał okresowo na całym odcinku przeznaczonym do zasilenia. Będzie układany i rozbierany fragmentami - mówi Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.
Po zakończeniu prac - w zależności od miejsca - poszerzona plaża powinna mieć od 70 do 80 m szerokości. Cała inwestycja kosztować będzie ok. 4,5 mln zł.

Podwodne progi ochronią plażę w Orłowie?



Warto tu przypomnieć, że ostatni raz plaża w Orłowie poszerzana była w 2020 roku. Wystarczyło tak naprawdę 1,5 roku, aby ponownie zniknęła. Rozwiązaniem, które w przyszłości uchroni ją przed działaniem sztormów, mają być specjalne podwodne progi.

Podobne prace przeprowadzono w Orłowie już w 2020 roku - po kilkunastu miesiącach plaża jednak znowu praktycznie zniknęła. Podobne prace przeprowadzono w Orłowie już w 2020 roku - po kilkunastu miesiącach plaża jednak znowu praktycznie zniknęła.
- W celu zwiększenia "żywotności" plaży w Orłowie w przyszłości planowana jest budowa progów podwodnych, mających za zadanie częściowe wygaszania energii, z jaką fale uderzają o brzeg. W ubiegłym roku wykonano analizę falowania i ruchu rumowiska. W 2022 roku planujemy rozpocząć badania geotechniczne oraz opracować koncepcję projektową. Dopiero koncepcja wskaże nam kształt, liczbę oraz najkorzystniejszą lokalizację progów - mówi Kierzkowska.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (88)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane