NIK skontrolowała Zakład Utylizacyjny na Szadółkach i podwyżki za śmieci
Za kilka dni rozpoczną się prace budowlane związane z powstaniem hermetycznej kompostowni na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach . Kompostownia stanie na dawnym placu dojrzewania - zalegający tam kompost wcześniej generował olbrzymi fetor.
Czy w ostatnim czasie odczuwałeś nieprzyjemny zapach z wysypiska?
Nowa kompostownia stanie na dawnym placu dojrzewania o powierzchni 20 tys. m kw., na którym mieściło się 7 tys. ton kompostu. W czerwcu zeszłego roku ostatecznie zaprzestano na nim składowania, a sam kompost jest wywożony do innych zakładów. Zakład ponosi jednak z tego powodu niebagatelne koszty - do tej pory około 10 mln zł.
- Oddanie do eksploatacji nowej kompostowni będzie miało miejsce już w pierwszej połowie przyszłego roku. Jestem przekonany, że ta inwestycja dzięki odpowiednio zaplanowanej technologii z priorytetami ustawionymi na ograniczanie uciążliwości zapachowych wpłynie pozytywnie na ocenę odczuć mieszkańców naszego najbliższego sąsiedztwa - poinformował na piątkowej konferencji prasowej Michał Dzioba, prezes zarządu Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.
Kompostownia ma przetwarzać 40 tys. ton odpadów biodegradowalnych rocznie. Nowy obiekt będzie składał się z hali przyjęcia odpadów, 16 żelbetowych komór, hali dojrzewania kompostu oraz systemu biofiltrów oczyszczających powietrze, które wydobywa się z instalacji.
Projektanci kompostowni postawili na rozwiązania, które pozwolą na zamknięcie procesów w hali, co z kolei przełoży się na minimalizację uciążliwości zapachowych.
W tym celu cały proces kompostowania jest zhermetyzowany, oparty o intensywne napowietrzanie komór z frakcją bio a załadunek i rozładunek odpadów odbywa się w tzw. hali manipulacyjnej, bez konieczności otwierania hali budynku.
Odpady po pierwszych pięciu tygodniach kompostowania łącznikiem operacyjnym - w odizolowaniu od otoczenia - będą przekazywane do hali dojrzewania kompostu, gdzie spędzą kolejne trzy tygodnie. W miarę potrzeby czas ten będzie mógł być wydłużany.
Zastosowany zostanie wielostopniowy proces oczyszczania powietrza - oprócz biofiltra instalacja zostanie wyposażona w płuczki wodne i płuczki chemiczne.
Zaprojektowaniem i budową kompostowni zajmuje się konsorcjum firm: Ekonova, Aquacoms oraz Eko Tech. W I kwartale przyszłego roku mają zostać zakończone próby końcowe instalacji , a cały obiekt zostanie oddany do użytku w II kwartale 2019 roku.