Fakty i opinie

W poniedziałek 11 listopada obchody święta Niepodległości w Trójmieście

Najnowszy artukuł na ten temat

Bez wielkiej Parady Niepodległości w Gdańsku

W zeszłym roku w Gdańsku udział w Paradzie Niepodległości wzięło 30 tys. mieszkańców.
W zeszłym roku w Gdańsku udział w Paradzie Niepodległości wzięło 30 tys. mieszkańców. fot. Kubis / Trojmiasto.pl

W najbliższy poniedziałek, 11.11.2019 r., świętować będziemy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na ulice Gdańska, Gdyni i Sopotu wyjdą dziesiątki tysięcy mieszkańców Trójmiasta, którzy wspólnie będą obchodzić to wyjątkowe święto. Nie zabraknie pokazów grup rekonstrukcyjnych, zabytkowych pojazdów i rodzinnych festynów.Parady Niepodległości w Trójmieście

Czy brałe(a)ś kiedykolwiek udział w Paradzie Niepodległości?

nie, nigdy 34%
nie, ale planuję 10%
tak, raz lub dwa 23%
tak, wielokrotnie 33%
zakończona Łącznie głosów: 1398
Tradycyjnie już 11 listopada w Gdańsku, Gdyni i Sopocie odbędą się wyjątkowe parady, które co roku przyciągają tłumy zarówno uczestników, jak i obserwujących. W Gdyni punktualnie o godz. 12 parada wyruszy z Dworca PKP, następnie ulicą 10 Lutego przed pomnik Polski Morskiej.

- Jak co roku będzie barwna i nawiązująca do tradycji. Na czele pochodu pojedzie marszałek Józef Piłsudski, będą przedstawiciele szkół, stowarzyszeń, fundacji czy klubów sportowych. W sumie zgłosiło się już ponad 50 grup - informuje Wiktoria Wysocka z Urzędu Miasta Gdyni.
Ci, którym atrakcje towarzyszące paradzie nie wystarczą, będą mogli wybrać się w godz. 13-17:30 do dawnego budynku "Bankowca". Na miejscu od godz. 13 do 16 rekonstruktorzy odgrywać będą międzywojenne życie gdynian. Z kolei w godz. 16-17:30 w rytmie muzyki Polish Polka odbędzie się klimatyczna międzywojenna potańcówka. Nie zabraknie także zwiedzania Minimuzeum "Bankowiec".

Wszystkie wydarzenia towarzyszące obchodom święta NiepodległościW Gdańsku 11 listopada przejdzie 17 już Parada Niepodległości, która co roku przyciąga dziesiątki tysięcy mieszkańców. Tu warto wspomnieć, że w ostatniej paradzie udział wzięło ponad 30 tys. osób, a także blisko 100 instytucji, organizacji, stowarzyszeń i firm.

W tym roku (tak jak w poprzednim) parada będzie miała finał na Długim Targu. XVII Parada Niepodległości zacznie się formować już o godzinie 8:30 przy ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 9:30 rozpocznie się przejście parady ulicami: Podmłyńska - Wielkie Młyny - Rajska - Jana Heweliusza - Korzenna - Kowalska - pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym - Targ Węglowy - Długa - Długi Targ. Tam też około godziny 11:15 odśpiewany zostanie Hymn narodowy i pieśni patriotyczne.

Oprócz oprawy muzycznej parady zabytkowych pojazdów militarnych i grup rekonstrukcyjnych w Gdańsku podziwiać będzie można także maszyny Aeroklubu Gdańskiego. Po zakończeniu parady organizatorzy zapraszają na Targ Węglowy, gdzie będzie można podziwiać wspomniane maszyny.

Co więcej, w dniach 10 i 11 listopada w ramach "Wieczoru Niepodległości" w kilkudziesięciu gdańskich lokalach, oznaczonych barwami biało-czerwonymi, spróbować będzie można dań narodowych w specjalnych cenach.

W Sopocie będzie patriotycznie, kolorowo, rodzinnie i aktywnie. Kolumna zabytkowych aut (w tym także strażackich) wraz z rowerzystami wyposażonymi w biało-czerwone elementy wyruszy o godz. 11 sprzed budynku Straży Pożarnej. Parada ruszy ulicami miasta i zakończy się na placu Zdrojowym, gdzie odbędzie się rodzinny festyn.

- Podczas rodzinnego festynu na wszystkich czekać będzie grochówka, prezentacja zabytkowych wozów strażackich, pokaz pierwszej pomocy oraz warsztaty plastyczne dla dzieci. Atrakcje potrwają do godz. 13:30 - mówi Anna Dyksińska z Urzędu Miasta Sopot.

Opinie (231) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • A dlaczego zaczynacie od Gdyni?

  To Gdańsk był pierwszy z paradą, a dopiero potem inne miasta.

  • 28 69

 • Fajne że ostatnio w Polsce znów jest klimat patriotyzmu, ale przykład idzie z góry, nie od dziś wiadomo że Pan Prezesz Kaczyński jest porównywany do Marszałka Piłsudskiego

  • 75 105

 • Byłem w zeszłym roku

  Wiadomo, stulecie, to stwierdziłem, że trzeba się przejść.
  Nawdychałem się spalin z samochodów biorących udział w paradzie i tyle z tego miałem. Więcej na pewno nie pójdę - pierwszy i ostatni raz.
  Dziwię się rodzicom, że zabierają tam dzieci, chyba kompletnie nie szanują ich zdrowia.

  • 31 108

 • Ale Gdańsk po odzyskaniu niepodległości leżał poza granicami Polski.

  • 18 3

 • Chyba do Kasztanki.

  • 26 16

 • popieram

  takie marsze, to dobra lekcja patriotyzmu dla młodzieży

  • 72 37

 • Obowiązkowo rano do kościoła, a potem na paradę, teraz mamy dobre czasy, ale nie wiadomo co będzie w przyszłości.

  • 7 22

 • Jedna data

  Marsz Niepodległości jest co roku 11.11 tylko, a marsze równości jak objazdowy cyrk gdzie popadnie, gdziekolwiek, Byle tak co dwa tygodnie?

  • 70 41

 • Parada świetna sprawa!

  Warto uczcić niepodległość, jednak Gdańsk do niepodległych nie należy, bowiem w moim subiektywnym odczuciu jest podległy lobbingowi środowisk LGBT, środowiskom lewicowym oraz Niemcom podkreślając nieustannie historię z okresu Wolnego Miasta Gdańska zdominowanego przez ludność niemiecką, hołdując i gloryfikując ten okres....

  • 97 84

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.