Fakty i opinie

W poniedziałek odwiedzaliśmy groby bliskich

Dzień Wszystkich Świętych na trójmiejskich nekropoliach.


1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych, dzień później przypada Dzień Zaduszny, czyli tzw. Zaduszki - to czas, by się na chwilę zatrzymać i wspomnieć tych, którzy odeszli.Czy Dzień Wszystkich Świętych to dla ciebie czas zadumy?

tak, wyciszam się i wspominam bliskich, zwykle też odwiedzam ich groby 45%
nie popadam w przesadną zadumę, po prostu zanoszę znicz i kwiaty na groby bliskich 42%
nie, to dzień jak co dzień 13%
zakończona Łącznie głosów: 921
Aktualizacja 17:35 - Na szczęście kończący się właśnie długi weekend nie należał do najtragiczniejszych, jeżeli chodzi o liczbę wypadków. Na całym Pomorzu odnotowano ich od piątku 18. 26 osób zostało w nich rannych, jedna zginęła. W ramach "Akcji Znicz" zatrzymano za to aż 76 pijanych kierowców. Bezpieczeństwa wokół naszych cmentarzy pilnowało blisko 15 tys. policjantów.

Aktualizacja 13:59 - Coraz większe korki przed cmentarzami. Trudno dostać się na cmentarz przy ul. Łostowickiej w Gdańsku. Sama ul. Łostowicka jest zamknięta dla ruchu, kierowcy próbują parkować auta w okolicy, gdzie praktycznie nie ma już żadnych wolnych miejsc. Równie trudna sytuacja jest na Cmentarzu Witomińskim, tu korki zaczynają się na ul. Witomińskiej już w okolicach Wzg. św. Maksymiliana.

Aktualizacja 12:31 - Coraz większe korki przy wjazdach na trójmiejskie cmentarze. Łatwiej dojechać na nie komunikacją miejską niż samochodem. Szczegółową rozpiskę dotyczącą dzisiejszego funkcjonowania komunikacji publicznej (a także opis dojazdów na cmentarze i parkingów znajdujących się w ich okolicy) znaleźć można tutaj.

Aktualizacja 10:34 - Na trójmiejskich cmentarzach zbierane będą dziś datki na rzecz hospicjów. W Gdańsku kwestować będzie około 200 wolontariuszy, w Gdyni około 500. W południe na Cmentarzu Witomińskim kwestować będą m.in. sportowcy, aktorzy, politycy i dziennikarze.

Dzień Wszystkich Świętych 1 listopada obchodzony jest w tradycji chrześcijańskiej od 731 r. - od dnia, gdy papież Grzegorz III przeniósł święto z 1 maja.

To właśnie w tym dniu odwiedzamy groby bliskich. To też dzień zadumy, w którym szczególnie wspominamy zmarłych.

Drugiego listopada przypada natomiast Dzień Zaduszny, który często mylony jest z Dniem Wszystkich Świętych. Zaduszki jednak to współczesny odpowiednik Dziadów, pogańskiego święta zmarłych.

Tego dnia nasi przodkowie starali się nie skaleczyć, ani nie rozgniatać jedzenia. Nie wolno było deptać kapusty, maglować, urabiać masła, gdyż mogłoby to znieważyć odwiedzającą dom duszę.

Zamiast tego zostawiano przy wejściu odrobinę mleka i jedzenia, by należycie "ugościć" przybysza zza światów.

Opinie (165) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.