Będzie ich siedem, staną tuż przy wejściach na plaże w Brzeźnie i Jelitkowie i mają być gotowe w przyszłym roku. Mowa o nowych miejskich toaletach w pasie nadmorskim. W tych samych miejscach miały też powstać punkty usługowe, ale nie zgodził się na to Urząd Morski.
Czego brakuje w pasie nadmorskim?
Opracowanie koncepcji zmian zlecono Biuru Projektów Środowiskowych. Po kilku miesiącach prac okazało się, że tym razem przygotowany projekt nie podoba się urzędnikom. Eksperci wskazali na potrzebę budowania toalet i innej infrastruktury plażowej (np. pryszniców). Zaproponowali konkretne lokalizacje, a także przekonywali o słuszności wstrzymania budowy stałej zabudowy na wydmach, ograniczenia imprez masowych w pasie nadmorskim czy zmiany przeznaczenia parkingów. Między obiema stronami doszło jednak do rozbieżności, także na tle finansowym.
Siedem toalet: trzy w Brzeźnie, cztery w Jelitkowie
Dziś obie strony są już bliżej porozumienia. Wiadomo, że w pasie nadmorskim w Gdańsku w przyszłym roku stanie siedem nowych szaletów. Trzy z nich zostaną wybudowane w Brzeźnie (przy wejściach na plażę nr: 46







Tak mogą wkrótce wyglądać nadmorskie szalety przy plażach w Gdańsku.
mas. prasowe
- Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zleciła już opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej, która obecnie jest opiniowana przez Urząd Morski. Na tym etapie nie możemy jeszcze określić kosztów budowy toalet, ich szacunkowa wartość zależna jest od wybranej koncepcji oraz innych czynników związanych np. z warunkami zasilania. Te koszty poznamy dopiero na etapie opracowania dokumentacji projektowej i kosztorysów inwestorskich - tłumaczy Michał Piotrowski z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Obecnie urzędnicy są na etapie uzgodnień koncepcji architektoniczno-urbanistycznej z Urzędem Morskim. Według naszych informacji urzędnicy chcieliby, aby przy toaletach mogły działać też punkty usługowe. Na zorganizowanie w tym samym miejscu np. kawiarni czy smażalni ryb nie chce zgodzić się jednak Urząd Morski. Kością niezgody jest też powierzchnia planowanych obiektów. Początkowo miasto chciało, aby każdy z takich obiektów miał ok. 80 m kw. Urząd Morski zgodził się na połowę tej powierzchni.
Jedynym ustępstwem ma być natomiast możliwość zorganizowania na dachu szaletów niewielkich tarasów widokowych.
- Po akceptacji koncepcji zlecimy opracowanie dokumentacji projektowej. Równolegle w Biurze Rozwoju Gdańska trwa procedura zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni, która - jeśli wszystko przebiegać będzie zgodnie z założeniami - zakończy się na koniec I kwartału 2017 r. Rozpoczęcie budowy toalet nastąpi dopiero po opracowaniu dokumentacji projektowej oraz po uzyskaniu wszelkich decyzji administracyjnych oraz pozwoleń - dodaje Michał Piotrowski.
Procedura wyboru wykonawcy będzie miała formę przetargu nieograniczonego.