• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Najciekawsze linie sezonowe w Trójmieście

Patryk Szczerba
17 lipca 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Nie na każdą plażę dojedziemy autobusem. Korzystać z linii sezonowych jednak w wakacje zdecydowanie warto. Nie na każdą plażę dojedziemy autobusem. Korzystać z linii sezonowych jednak w wakacje zdecydowanie warto.

W wakacje nastąpiły zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej w Trójmieście. Kursów jest mniej, ale na tory i drogi wyjechały pojazdy jeżdżące liniami sezonowymi. Prezentujemy najciekawsze z tych linii, którymi przejażdżka może być ciekawym pomysłem na spędzenie weekendu w mieście.Czy w wakacje korzystasz z linii sezonowych?

Co robić w weekendu w mieście? To pytanie bardzo często zadają sobie ci, którzy muszą zostać na miejscu w sobotę i niedzielę. Przy poszerzaniu stref parkowania i podwyżkach opłat za postój, samochód przestaje być atrakcyjnym środkiem transportu.

Rowerem w upały też może być trudno się przemieszczać, ale z pomocą przychodzi komunikacja miejska, która na sezon przygotowuje atrakcje w postaci dodatkowych linii i zabytków pojazdów na trasie.

Prezentujemy niektóre z nich:

Wakacyjne zmiany rozkładu ZKM Gdynia


Wakacyjne zmiany rozkładu ZTM GdańskLinia 326 na trasie Grabówek SKM - Śródmieście - Orłowo • Trolejbus Škoda 9Tr na ul. Świętojańskiej.
 • Saurer 4TIILM z 1957 roku. Powstało tylko 11 sztuk tego pojazdu.
 • Jelcz 120MTE nie był zbyt wygodny ze względu na wysoką podłogę, zwłaszcza w tylnej części pojazdu.
 • Ziu-9, czyli - jak mówią o nim miłośnicy komunikacji publicznej - "Ziutek".
Dla miłośników trolejbusów gratką co roku jest uruchomienie linii 326, która funkcjonuje w niedziele i święta na trasie: Grabówek SKM - Śródmieście - Orłowo.

Jest obsługiwana przez dwa z czterech pojazdów:

 • Saurer ST4IILM z roku 1957,
 • Škoda 9Tr z roku 1975,
 • ZiU 682B z roku 1984,
 • Jelcz 120 MTE z roku 1994.


Reaktywacja linii na trasie Grabówek - Orłowo "Klif" odbyła się w Gdyni w czerwcu 2012 roku. Linia 326 cieszyła się wtedy takim powodzeniem, że postanowiono, by została stałą atrakcją komunikacyjną miasta.

Parada trolejbusów. Film z 2013 rokuJeden kurs trwa ponad 30 minut. Do pojazdu można wsiąść na ponad 20 przystankach. Z przejażdżek zabytkowymi trolejbusami korzystają nie tylko turyści, ale także mieszkańcy, których fascynacja trajtkami bywa zaskakująca nawet dla przedsiębiorstw przewozowych.

Jadąc przez całą Gdynię można poczuć się jak za dawnych lat, a przy okazji zwiedzić miasto, które zza szyby potrafi być bardzo ciekawe.

Rozkład jazdy linii 326Gdańskie linie 8 i 622 z zabytkowymi pojazdami • "Stopiątki", choć są przestarzałymi konstrukcjami, pozbawionymi niskiej podłogi i klimatyzacji, należą do najbardziej pojemnych tramwajów. Trzywagonowy skład jest w stanie pomieścić ok. 363 pasażerów.
 • "Stopiątki", choć są przestarzałymi konstrukcjami, pozbawionymi niskiej podłogi i klimatyzacji, należą do najbardziej pojemnych tramwajów. Trzywagonowy skład jest w stanie pomieścić ok. 363 pasażerów.
Historyczne pojazdy pojawią się także w tym roku w Gdańsku. W tym sezonie wakacyjnym w soboty, niedziele i święta wybrane kursy linii tramwajowej 8 między Jelitkowem i Stogami oraz linii autobusowej 622 między pętlą w Oliwie i zoo są obsługiwane przez pojazdy historyczne.

Pojazdy będą wyposażone w standardowe kasowniki do kasowania biletów, a opłata za przejazd naliczana będzie według zwykłej taryfy.

Na linii 8 jeżdżą:

 • trzywagonowy skład Konstal typu 105 Na z 1982 roku,
 • Konstal typu 102Na z 1970 roku.

Przejazd techniczny trzywagonowym składem 105 Na. Film z 2017 roku.Na linii 622 jeździ

 • Ikarus 260.73 A z 1993 roku

Rozkład linii 8


Rozkład linii 622Linia G z Pogórza do zoo w OliwieKolejek do zoo o tej porze roku, zwłaszcza przy gorszej aurze może nie dać się uniknąć, ale podróż autobusem powinna to zrekompensować. Kolejek do zoo o tej porze roku, zwłaszcza przy gorszej aurze może nie dać się uniknąć, ale podróż autobusem powinna to zrekompensować.
To linia, która wróciła po roku nieobecności na trójmiejskie trasy jako połączenie pospieszne. Autobusy jeżdżą w soboty i niedziele z Pogórza Górnego przez estakadę Kwiatkowskiego i Obłuże, zatrzymując się na wybranych przystankach w Sopocie i dwóch w Gdańsku, przy cmentarzu w Oliwie i zoo.

To dobra alternatywa do przyjazdu samochodem po zatłoczonych, także w sezonie, drogach i płacenia za miejsce postojowe przy ogrodzie zoologicznym.

Autobusy kursują między godz. 10 i 18 i odjeżdżają średnio co godzinę.

Rozkład linii GRowerowa linia 612 ze śródmieścia Gdańska na Wyspę Sobieszewską • Autobus z przyczepką rowerową to świetna opcja dla rowerzystów.
 • Autobus z przyczepką rowerową to świetna opcja dla rowerzystów.
W autobusie linii 612 zmieści się 8 rowerów, a 20 rowerów na przyczepce. Trasa tej przyspieszonej linii zawiera tylko trzy przystanki: "Śródmieście SKM", "Brama Żuławska" i "Sobieszewo", dzięki czemu szybko można przedostać się na Wyspę Sobieszewską.

Linia 612 na trasie Śródmieście SKM - Sobieszewo funkcjonuje w soboty, niedziele i święta co około 80 minut.

Oferta linii rowerowej 612 skierowana jest przede wszystkim do rowerzystów, nie wyklucza to jednak korzystania z niej przez pozostałych mieszkańców.

Na linii 612 obowiązuje taryfa zwykła, a przewóz rowerów jest bezpłatny.

Rozkład linii 612Linie autobusowe do RewyPo wypoczynek poza Trójmiastem warto wybrać się do Rewy, gdzie dojedziemy m.in. autobusem linii M. Po wypoczynek poza Trójmiastem warto wybrać się do Rewy, gdzie dojedziemy m.in. autobusem linii M.
Ciekawą opcją jest wybór odpoczynku w miejscu nieco oddalonym od Trójmiasta, np. w Rewie, gdzie jak zawsze w sezonie letnim pojawia się problem z parkowaniem. Auto trzeba zostawiać zwykle na prywatnych parkingach, co zwiększa koszty wycieczki.

Dobrym wyjściem jest autobus. Na tamtejszą plażę dojedziemy z okolic Gdyni dwiema liniami ZKM:

 • Linia pospieszna M funkcjonuje codziennie na trasie: Rumia Dworzec PKP - Rumia Janowo - Kazimierz - Dębogórze - Kosakowo - Mosty - Rewa.
 • Z kolei linia 365 zapewnia weekendowe połączenie Obłuża z Rewą.

Rozkład linii M


Rozkład linii 365

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (90)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane