Fakty i opinie

stat

Wakacyjne zmiany w rozkładach pociągów

Nowe połączenia SKM znacznie ułatwią podróże nocą po Trójmieście.
Nowe połączenia SKM znacznie ułatwią podróże nocą po Trójmieście. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

W ten weekend wprowadzona zostanie letnia korekta rozkładu jazdy pociągów. Około dwa tygodnie później pojawi się kilka sezonowych połączeń. W wakacje łatwiej dojedziemy koleją na Kaszuby, do Warszawy oraz Zakopanego. Ponadto kilka dni temu uruchomiono dodatkowe połączenia nocne Szybkiej Kolei Miejskiej.Czy podróżujesz pociągami podczas letniego urlopu?

tak, uwielbiam podróże koleją 50%
tak, ale tylko gdy nie mam innej alternatywy 33%
nie, wybieram inny środek lokomocji 17%
zakończona Łącznie głosów: 573
Pierwsza zmiana weszła w życie już w czerwcu i będzie obowiązywała do 1 września. Mowa o dodatkowych codziennych pociągach nocnych Szybkiej Kolei Miejskiej na trasie Wejherowo - Gdańsk Główny.

Z Gdańska Głównego do Wejherowa pociągi odjeżdżają o 1:03 i 3:03. Nocą rozkładowo kursują jeszcze pociągi do Gdyni o godz. 0:21 oraz 2:03.

Z Wejherowa do Gdańska Głównego nowe kursy SKM są realizowane o godz. 0:32 oraz 2:32. W granicach Trójmiasta uzupełniają je pociągi z Gdyni do Gdańska o godz. 0:09 oraz 2:09.

Korekta rozkładów pociągów Szybkiej Kolei MiejskiejOd 10 czerwca korekcie ulegają godziny odjazdów pociągów na podstawowej trasie SKM, jak i Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Szczegółowe tabele z rozkładami dostępne są na stronie internetowej przewoźnika.

Pociągiem w głąb Kaszub z przesiadką w KościerzynieNieco później, bo 23 czerwca, startuje nowe weekendowe połączenie przewoźnika Arriva z Bydgoszczy do Kościerzyny. Dzięki skomunikowaniu z pociągami SKM na trasie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, będzie można dotrzeć w głąb Kaszub po nieczynnym na co dzień w ruchu pasażerskim odcinku przez m.in. Olpuch - Bąk - Karsin - Czersk.

Aby skorzystać z tego połączenia, należy rozpocząć podróż pociągiem SKM po trasie PKM z Gdyni Głównej o godz. 7:26. Do Kościerzyny dojedziemy nim o godz. 9:09, gdzie mamy 22 minuty na przesiadkę na pociąg Arrivy do Bydgoszczy.

Przy podróży powrotnej przyjazd pociągu Arrivy do Kościerzyny zaplanowano o godz. 17:05, zaś odjazd SKM/PKM do Trójmiasta o godz. 17:28.

Dodatkowo, przewidziano jeszcze dwa połączenia, ale wymagające noclegu poza Trójmiastem:

  • SKM/PKM: Gdynia Gł. o. 15:38 - Kościerzyna p. 17:22 -> przesiadka na Arriva: Kościerzyna o. 17:31 - Bydgoszcz p. 19:31.
  • Arriva: Bydgoszcz o. 7:04 - Kościerzyna p. 9:12 -> przesiadka na SKM/PKM: Kościerzyna o. 9:26 - Gdynia Gł. p. 11:02.

Szczegółowy rozkład jazdy w formacie pdf

Nowe połączenie, które funkcjonować będzie do 1 września, finansowane jest przez lokalne samorządy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Przystanek w Olpuchu położony w bliskiej odległości do jezior: Gołuń, Kotel i Przywłocznego. Ostatni raz pociągi zatrzymywały się tutaj latem 2016 r. podczas przejazdu na trasie Rzeszów - Hel.
Przystanek w Olpuchu położony w bliskiej odległości do jezior: Gołuń, Kotel i Przywłocznego. Ostatni raz pociągi zatrzymywały się tutaj latem 2016 r. podczas przejazdu na trasie Rzeszów - Hel. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl
W pociągach Arrivy obowiązuje osobna taryfa - bilety SKM są w nich nieważne. Bilety na pociągi Arrivy można kupić przez telefon komórkowy (aplikację SkyCash, Mobilet, Koleo) lub bez dopłaty u kierownika pociągu. Przewóz roweru jest płatny 1 zł, ale nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Dodatkowe pociągi na Półwysep HelskiOd 23 czerwca do końca sierpnia Arriva uruchamia również codzienne kursy pociągów z Bydgoszczy oraz Grudziądza przez Trójmiasto na Półwysep Helski.

Rozkład został skonstruowany z myślą o jednodniowej wycieczce. W drodze na Hel pociąg zatrzyma się w Gdańsku Głównym o godz. 9:31, zaś powrotny o godz. 19:37. Dla przejazdów do/z Grudziądza niezbędna jest przesiadka w Laskowicach Pomorskich.

Rozkład jazdy Bydgoszcz-Trójmiasto-Hel (pdf) oraz Grudziądz-Trójmiasto-Hel (pdf)

Tańsze połączenie do WarszawyDo Warszawy lub Ustki z Trójmiasta będzie można dotrzeć pociągiem "Słonecznym" przewoźnika Koleje Mazowieckie. W tym roku będzie on kursował codziennie od 23 czerwca do 2 września.

Tutaj rozkład dopasowany jest przede wszystkim dla mieszkańców stolicy. Odjazd z Warszawy Zachodniej przewidziano o godz. 6:29. Pociąg ten na stacji Gdańsk Główny zamelduje się o godz. 9:41, zaś w Ustce - o godz. 12:08.

Podróż powrotna: Ustka o. 12:42, Gdańsk Gł. o. 15:06, Warszawa Zach. p. 18:25.

Przewagą "Słonecznego" nad połączeniami PKP Intercity jest atrakcyjna cena przejazdu. Bilet z Trójmiasta do Warszawy kosztuje zawsze 45 zł, podczas gdy dla składów Pendolino cena zależna jest od zapełnienia pociągu oraz terminu zakupu (im wcześniej kupimy bilet, tym mniej zapłacimy). Minusem oferty Kolei Mazowieckich jest nieco niższy standard pociągów.

Przejazd z Gdańska Głównego do Ustki to koszt 29,80 zł.

Bilety na "Słoneczny" można kupić m.in. przez stronę internetową przewoźnika, aplikację SkyCash oraz u kierownika pociągu. Przejazd roweru w Kolejach Mazowieckich jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsca.

Sezonowe pociągi PKP IntercityZmiany w rozkładach dotkną również kolej dalekobieżną. Oprócz letniej korekty rozkładu jazdy, sezonowo uruchomione zostaną nowe połączenia PKP Intercity, a wśród nich kilka przez lub do/z Trójmiasta.

Od 22 czerwca będzie kursował pociąg TLK Wydmy relacji Bohumin - Łeba/Hel - Bohumin przez Trójmiasto. Na stacji Gdynia Główna jego skład będzie dzielony na wagony do Łeby oraz do Helu.

Mieszkańcy Warszawy i Krakowa będą mogli dojechać do Kołobrzegu pociągami Pendolino. Skorzystają na tym także mieszkańcy Trójmiasta, ponieważ pociągi te zatrzymają się w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

W okresie szkolnych wakacji codziennie pojedziemy składem TLK Rybak, który połączy Białystok z Helem przez Ełk - Giżycko - Olsztyn - Elbląg i Trójmiasto.

W wakacje wybrane pociągi Pendolino z Krakowa i Warszawy dojadą do Kołobrzegu, zatrzymując się na stacjach w Trójmieście.
W wakacje wybrane pociągi Pendolino z Krakowa i Warszawy dojadą do Kołobrzegu, zatrzymując się na stacjach w Trójmieście. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl
Do Zakopanego będziemy mogli dotrzeć bezpośrednimi pociągami z Gdyni:
  • IC Witkacy przez Bydgoszcz - Toruń - Łódź - Kraków
  • nocnym TLK Karpaty przez Bydgoszcz- Toruń - Łódź - Kraków
  • EIC Giewont (w poniedziałki i soboty do Zakopanego, w piątki i niedziele do Gdyni) przez Warszawę - Kraków.

Ze względu na przebudowę krakowskiego węzła kolejowego, część pociągów będzie w wybranych okresach kursowała przez stację Kraków Płaszów z pominięciem Krakowa Głównego.

Przypomnijmy, że bilety na pociągi PKP Intercity kupić można w kasach biletowych na dworcach, w aplikacji SkyCash oraz na stronie przewoźnika.

Opinie (107) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.