Fakty i opinie

stat

Walczą z rakiem, powalczą z Bałtykiem

Załoganci nie będą mieli taryfy ulgowej.
Załoganci nie będą mieli taryfy ulgowej. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

Dzieli ich wiele: wiek, pochodzenie czy miejsce zamieszkania. Łączy śmiertelna choroba - rak. W sobotni wieczór połączy ich jeszcze odpowiedzialność za bezpieczne dopłynięcie żaglowcem Zawisza Czarny do Karlskrony. Właśnie wtedy wyruszy kolejny "onkorejs".Masz wśród bliskich chorych na raka?

nie, na szczęście nas to omija 18%
tak, wśród bliskich znajomych 18%
tak, w rodzinie 47%
niestety, sam choruję na nowotwór 17%
zakończona Łącznie głosów: 262
28 osób walczących z chorobami nowotworowymi w sobotę o godz. 18 wypłynie żaglowcem Zawisza Czarny w rejs do szwedzkiej Karlskrony.

- Chorzy pokonają Bałtyk będąc częścią załogi i pełniąc wachty nawigacyjne, kambuzowe, portowe i kotwiczne. Będą sterować jednostką, stawiać i zrzucać żagle, cumować, szorować pokład, sprzątać rejony i wykonywać wszystkie czynności, które należą do pełnoprawnych załogantów. Dzięki temu pokażą, że można żyć z chorobą i dokonywać rzeczy, które nie są łatwe nawet dla w pełni zdrowego człowieka, że można pokonywać własne słabości, chorobę i czerpać radość z każdego dnia - podkreśla Magdalena Lesiewicz, prezes Fundacji Onkorejs - Wybieram Życie.
Rejs ma być nie tylko nagrodą dla załogantów czy wytchnieniem w walce z ciężką chorobą, ale ma również pokazać, że diagnoza choroby nowotworowej nie musi już oznaczać śmierci. W Polsce coraz częściej szybko diagnozuje się raka, co znacząco wpływa na szanse chorego na wyzdrowienie. Poza tym chorzy twierdzą, że często choroba jest dla nich społecznym stygmatem - uważani są za terminalnie chorych, którzy w zaciszu sypialni lub szpitalnej sali czekają na swoja ostatnią godzinę. Tymczasem kluczowe - oprócz szybkiej diagnozy - jest nastawienie chorego i jego bliskich.

- W sytuacji gdy chory dowiaduje się, że ma nowotwór, jak i w sytuacji, gdy pierwszy raz wsiada na jacht, nie wie jak zachowa się jego organizm, nie wie czy strach go nie sparaliżuje, nie wie czy będzie miał chorobę morską itp. Jedyne co jest wiadomo to to, że nie może się poddać. Nawet w sztormie i podczas najgorszej chemioterapii nie może odpuścić. Musi walczyć dalej. Po pełnomorskim rejsie, mając świadomość tego co przeżyła chora osoba, ma poczucie, że ze wszystkim sobie poradzi - podkreśla Magdalena Lesiewicz.  
To już czwarty "onkorejs" w ostatnich latach. W poprzednich nie brakowało trudnych chwil. W 2015 roku żaglowiec "Zjawa" zaczął nabierać wody i rejs musiał być przerwany.

Czytaj więcej: Rejs Zjawy przerwany.

Opinie (42) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.