Fakty i opinie

stat

Wałęsa bliżej stoczni. Nowe biuro w ECS-ie

W czwartek uroczyście przekazano Lechowi Wałęsie biuro w ECS.

Lech Wałęsa w czwartek oficjalnie przeprowadził się do nowego biura w Europejskim Centrum Solidarności. Ma inny rozkład pomieszczeń niż w Zielonej Bramie, gorszy widok niż dotąd, ale - jak mówi były prezydent - choć budynek nie za bardzo mu się podoba z zewnątrz, to samo biuro już tak.Czy Wałęsa przyciągnie turystów do ECS?

tak, jest wciąż żywą legendą 21%
tak, jeśli tylko będzie się spotykał ze zwiedzającymi 28%
nie, bo legenda pierwszego szefa "Solidarności" mocno przyblakła 51%
zakończona Łącznie głosów: 640
Biuro byłego prezydenta mieści się na drugim piętrze ECS i ma powierzchnię 162,64 m kw. Gabinet Lecha Wałęsy ma trzy pomieszczenia (do tego aneks jadalny, salonik, dwie garderoby i sanitariaty). Każde z nich będzie zajmowała jedna osoba: były prezydent, dyrektor biura - Anna Domińska (jedna z jego córek) i prof. Joanna Muszyńska-Penson, osobista lekarka Lecha Wałęsy.

Prezydent przeniósł niemal całe umeblowanie ze starego biura (poza kanapami), a głównie swoje biurko z Zielonej Bramy.

Czy byłemu prezydentowi RP podoba się nowe biuro?

- Jest to nowe, w środku ładne, ale na zewnątrz budynek to mi się nie podoba, ale się przyzwyczaję. Ale dużo też zależy od tego, co będziemy tu robić, trzeba tu ściągać Europejczyków, noblistów, jak uruchomimy pełne obroty to się uda, to poznamy wielu ludzi, z którymi razem poszukamy rozwiązań dla obecnej Europy i świata - podkreśla Lech Wałęsa, były prezydent RP.

Przyznał też, że nie bardzo podoba mu się widok z okna.

- Widzę umierający zakład, który ze mnie zrobił bohatera. Mój pomysł jak wiecie był inny, gdyby mnie posłuchano i te 100 mln zł dostało kilku stoczniowców, to by ją kupili i coś z tego zrobili. Ale pomysł upadł - przypomina były przywódca Solidarności.

Nowe biura w ECS przekazano Lechowi Wałęsie po podpisaniu aktu notarialnego i ustanowieniu służebności osobistej na kwotę 166 tys. zł. W związku z tym będzie on płacił przez 332 miesięce raty w wysokości 500 zł miesięcznie, plus opłaty za eksploatację. Bez względu na to, kto będzie dyrektorem ECS czy prezydentem miasta, będzie tam mógł urzędować do końca swojego życia.

- Lech Wałęsa jest bezcenny, jest żywym pomnikiem Gdańska, jest dziedzictwem, więc nie mogliśmy niżej, bo byście nam zarzucili, że przesadziliśmy. Rozłożyliśmy opłatę na raty, bo jednorazowa wpłata byłaby dla niego dość nieprzyjemna. A my nie chcemy Lechowi Wałęsie uprzykrzać życia - wyjaśnia Paweł Adamowicz, który był na uroczystym przekazaniu biura byłemu prezydentowi.

Lech Wałęsa od 2004 roku miał biuro w reprezentacyjnej części Gdańska - w Zielonej Bramie na Długim Targu. Z trzeciego piętra miał widok na Główne Miasto i Motławę. Na Zielonej Bramie zamontowano nawet tablicę, która informowała, że urzęduje w niej były prezydent RP, przewodniczący Solidarności i laureat pokojowej nagrody Nobla. Władze Gdańska umieściły ją także po to, by wiedzieli o tym turyści licznie zwiedzający tę część miasta. "Uważam, że Zielona Brama wybudowana przez gdańszczan dla królów polskich jest godnym miejscem na biuro Lecha Wałęsy" - mówił wówczas Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Czytaj też: Tablica na Zielonej Bramie

To nie jedyne zmiany w ECS. Od soboty będą mogły się tam dobrze bawić najmłodsi. Z ponad miesięcznym opóźnieniem na powierzchni 400 m kw. powstał dla nich Wydział Zabaw.

W Wydziale Zabaw znajduje się wiele mobilnych stanowisk połączonych w przestrzeń zabawy i nauki dla dzieci, tematycznie związanych ze stocznią: od budowy statku przez dostawę towaru, przeładunek w porcie, po wyjście w rejs. Jednocześnie zmieści się tam 75-osobowa grupa.

W sobotę na dniu otwartym w godz. od 10 do 18 będzie można tam zostawić swoją pociechę za darmo, pod warunkiem zarezerwowania darmowej wejściówki na stronie ECS. Każdemu dziecku musi towarzyszyć dorosły opiekun/opiekunowie. Od 1 lutego obowiązywać będą już bilety w cenie 5 zł.

Opinie (282) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.