Fakty i opinie

"Walka" o śmietnik na Dąbrowie

artykuł czytelnika
Najnowszy artukuł na ten temat Kary skutecznie zachęcają do segregacji śmieci

- Źle się dzieje na gdyńskiej Dąbrowie. Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. I choć przez wiele lat nie można było mieć większych zarzutów do MSM, to teraz sytuacja jest zgoła inna, patowa. Sprawa, choć wydaje się banalna, jest ważna dla lokatorów, a dotyczy śmietnika - pisze nasz czytelnik, pan Tomasz.Aktualizacja, 3 grudnia, godz. 9:30Po publikacji artykułu skontaktowała się z nami przewodnicząca Rady Nadzorczej Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej Gabriela Lenert.

Publikujemy jej oświadczenie w tej sprawie.

Fakty dotyczące budowy wiaty śmietnikowej opisanej w artykule czytelnika "Walka o śmietnik na Dąbrowie".

Budowa przedmiotowego śmietnika nie była ujęta w projekcie planu remontów na rok 2020 przedstawionym przez Zarząd Radzie Nadzorczej.

29 lipca 2020 r. Rada Nadzorcza uchwałą nr 13/2020 rozszerzyła plan remontów na 2020 r. na wniosek Zarządu o treści: wykonanie montażu wiaty śmietnikowej przy ul. Sojowej 6 - koszt 28 600 zł.

Zarząd nie podjął do tej pory żadnych czynności, więc Rada Nadzorcza ani jako całość, ani poprzez jej poszczególnych członków nie mogła podjąć działań "torpedujących" prace, o których wspomniano w artykule.

Tak więc "walka o śmietnik" odbyła się jedynie w wizji autora artykułu - czytelnika.

28 października 2020 r. na posiedzeniu plenarnym Rady Nadzorczej jako jej członek złożyłam wniosek o sporządzanie protokołów z posiedzeń Rady Nadzorczej na podstawie nagrania w drodze transkrypcji i opublikowanie ich na stronie internetowej Spółdzielni.

Uważam, że protokoły z posiedzeń Rady Nadzorczej powinny być publikowane - tak, aby jej członkowie wiedzieli, jaka jest treść wypowiedzi członków Rady Nadzorczej i członków Zarządu (osoby publiczne) oraz jakie decyzje są podejmowane za ich pieniądze.

Gabriela Lenert
Czy śmietniki na twoim osiedlu bywają przepełnione?

tak, ciągle jest z tym kłopot 40%
zdarza się, ale incydentalnie 36%
nie, nie ma z tym problemu 24%
zakończona Łącznie głosów: 686
Mieszkańcy ul. Sojowej 2, 4, 6Mapka i Oliwkowej 16 mają dosyć. Śmietnik, do którego wyrzucają śmieci, od dłuższego czasu jest za mały. Ustawiono więc pojemniki na zewnątrz, ponieważ są nowe przepisy, segregacja itp. I to zrozumiałe. Jednak ponad rok temu Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa obiecała, że rozbuduje śmietnik, a właściwie wybuduje nowy, który pomieści wszystkie pojemniki, co sprawi, że nie będą stały na zewnątrz. Latem wokół pojawia się mnóstwo much. W kwestiach sanitarnych to niedopuszczalne.

Darmowe wysypisko dla okolicznych mieszkańcówAkurat ten śmietnik upatrzyli sobie mieszkańcy okolicznych domów jednorodzinnych, a także innych bloków. Ten śmietnik jest bowiem - jako jedyny w okolicy - otwarty, ogólnodostępny. Wszystkie inne zamykane są na klucz, więc gdzie indziej obcy śmieci nie przywiozą i nie wyrzucą. Tu nieczystości czy odpady zwożone są regularnie. Ludzie podjeżdżają autami i wyrzucają całe worki. Śmietnik przy ulicy Sojowej jest bezpłatnym wysypiskiem dla dużej części Dąbrówki. Władze MSM wiedzą o tym.

Prezes Spółdzielni, Ireneusz Bekisz, który jest także radnym PO w gdyńskiej Radzie Miasta, zapewniał już rok temu, że stanie tu nowy, bardziej pojemny śmietnik. Takie estetyczne "domki" pojawiły się już w innych miejscach, a także na pobliskich Karwinach. Prezes ma wątpliwości co do zamykania, gdyż jego zdaniem i tak zamek zostanie wyłamany, ale patrząc na inne śmietniki, jakoś tam obcy nie zwożą swoich nieczystości.

Na konflikcie w spółdzielni cierpią mieszkańcyWszystko było ponoć przygotowane i przy ulicy Sojowej miał stanąć nowy "domek" mieszczący wszystkie pojemniki. Nie stanął jednak ani przed tamtą zimą, ani na wiosnę, ani teraz. Problem podobno tkwi gdzie indziej. Decyzje prezesa torpeduje Rada Nadzorcza Spółdzielni, którą dowodzi Gabriela Lenert. O konflikcie zarządu z RN było już głośno wcześniej, ale teraz przeniosło się to na mieszkańców. Większość Rady nie godzi się na budowę nowego śmietnika, mimo iż już dawno przygotowany był kosztorys i firma, która miała to wykonać. Prezesowi wciąż rzucano kłody pod nogi, zasłaniając się jakimiś względami proceduralnymi, mając w poważaniu mieszkańców i ich potrzeby. Zdaniem prezesa odpowiedni śmietnik ma stanąć na wiosnę. Niestety Ireneusz Bekisz nie jest w stanie zapewnić, która to będzie wiosna.

Walka we władzach trwa, a miejsce na odpadki, nieczystości itd. wciąż wygląda, jak wyglądało. I nikogo nie obchodzi, że lokatorzy płacą, że chcą pozbywać się śmieci w godziwych warunkach, nie mówiąc już o tym, że ich śmietnik jest wysypiskiem dla dużej części okolicznej ludności. Nikt nie potrafi nad tym zapanować, tego zmienić.

MSM jest gospodarzem i nie wywiązuje się z obowiązku. Niestety nikt nie ponosi za taki stan rzeczy odpowiedzialności. Ani MSM, ani jej władze, ani miasto. Winnych brak. Jak zwykle w Polsce. Przez wiele lat prezes Bekisz dobrze zarządzał MSM, choć oczywiście nie brakowało spraw spornych. Kiedy jednak w ostatnim okresie pozmieniały się osoby w Radzie Nadzorczej, w wielu kwestiach został ograniczony albo wręcz ubezwłasnowolniony. Członkowie RN, zamiast działać na rzecz i w interesie mieszkańców, uprawiają jakąś dziwną politykę, a lokatorzy niewiele mogą zdziałać. I zastanawiają się, co musi się stać, aby sytuacja uległa zmianie i by w końcu stanął nowy, odpowiedni i pojemy śmietnik.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (107) ponad 10 zablokowanych

 • To prosimy o wypowiedź członków Rady Nadzorczej (7)

  Janusz wie lepiej i skoro ktoś się sprzeciwia prezesowi to sugeruje "uprawianie jakeś dziwnej polityki"?! Nie tędy droga do porozumienia.
  Warto by się zorientować w czym są konkretnie problemy a nie wyciągać dziwne wnioski.
  Może firma która ma wykonać te śmietniki to jakieś pociotki prezesa?
  A może teren nie jest prywatny i nie można tam nic legalnie zbudować?
  Różnie może być skoro nie zrealizowano tego projektu.

  • 29 11

  • Jak chcesz szukać wymówek i usprawiedliwień dla pani Lenart (1)

   To zadzwoń do niej, pewnie coś wymyśli i kity powciska

   • 7 2

   • Ja się kompletnie w temacie nie orientuję

    Ale irytuje mnie sugerowanie drugiej stronie błędów, głupoty itp. cech bez rzetelnego przedstawienia jej argumentów. Coś jak w propagandowej pseudopublicznej tvp S.A.

    • 9 5

  • przede wszystkim, rolą rady nadzorczej nie jest zajmowanie się pojedynczymi inwestycjami jak jakaś wiata czy temu podobne. Generalnie prezes może olać do pewnego stopnia w ciągu roku rade nadzorczą i realizować swoje zadania zgodnie z "mandatem" (duże uproszczenie).

   • 8 1

  • Przydołoby sie podać motywy Rady Nadzorczej

   Bo to śmieszne jest. I straszne...

   • 4 0

  • (1)

   Po pierwsze to nie jest ten śmietnik na zdjęciu o którym mowa jest w artykule.
   Po drugie Przewodnicząca RN nic nie torpeduje z budową śmietnika.
   Do wiadomości autora tekstu - RN wyraziła zgodę na przebudowę śmietnika który będzie zrobiony w momencie ukończenia hali garażowej.
   Rzetelność dziennikarska polega na sprawdzeniu faktów a nie wyimaginowanej swojej opinii.
   To chyba Pan chce spowodować takim artykułem konflikt między MSM a RN. Niespełnione ambicje Pana" dziennikarza"

   • 3 4

   • to sprawdź opis jakich budynków to dotyczy

    • 0 0

  • Rada nadzorcza MSM uchwaliła przebudowę śmietnika. Realizacja tego należy do zarządu MSM. Więc skąd pomysł, aby radę nadzorczą obarczać skutkami braku działania, zaniechaniem zarządu?

   • 2 0

 • Zapraszam na Pułaskiego w Brzeźnie

  Wiata spalona 2 lata temu, smród, bród i porozrzucane śmieci. Segregacja nie istnieje a zarządcy bloków T***a i K******i nie potrafią ogarnąć sytuacji.

  • 25 5

 • Gdynia to jednak relikt PRLu aż dziwne że ludzie nic nie chcą zmienić. (5)

  Spółdzielnie z wysokimi opłatami, z prezesami którzy siedzą na stołkach kilkadziesiąt lat, to wszystko duch minionych czasów.

  • 50 10

  • nie tylko PRLu... (1)

   to post-carskie państwo gdzie prawo sie tworzy niejasne, po to aby mieć jak dowalić obywatelowi.
   NIc dziwnego, Warszawa była w zaborze rosyjskim, wychowani w tej kulturze urzędnicy tworzyli Polskę po 1918.....

   • 8 1

   • Zabory

    A co ma Wawa z tym wspólnego poniemiecki hełmie albo inny upowski co?

    • 1 0

  • sądzisz że tylko w Gdyni są spółdzielnie mieszkaniowe, lol ?

   • 8 2

  • Ot i cała gdynia (1)

   Jak nie parking w centrum to śmietnik

   • 5 2

   • Mnie w Gdańsku ukradli pojemnik na zmieszane. Nie wiem, czy to byli lokalni gdańscy patrioci czy zamaskowani dywersanci z Gdyni i w ogóle mnie ta kwestia nie podnieca. Natomiast doproszenie się o to by podstawiono nowy śmietnik, trwało od marca do grudnia. W tym czasie nie miałem legalnej możliwości pozbycia się resztkowych. Serdeczne pozdrowienia dla życzliwych i cierpliwych sąsiadów.

    • 0 0

 • Nie tylko w tej części Gdyni jest problem ze śmieciami (2)

  A opłaty za wywóz śmieci z roku na rok coraz wyższe.

  • 37 0

  • (1)

   Jesli chodzi o zaprojektowanie wiaty smietnikowej to polecam panie z firmy ARS.

   • 1 0

   • Ogólnie cała infrastruktura zarządzania odpadami jest za mała. Kompostownia na Szadółkach śmierdzi, bo "okazała się" za mała od razu po oddaniu do użytku. Wiaty są robione dokładnie na wymiar, choć wciąż zwiększa się liczba frakcji, skutkiem czego część kubłów za jakiś czas musi stać obok tych nowiutkich wiat na słoneczku, deszczu i wietrze i pada ofiarą wandali. Niczego się nie robi perspektywicznie. Czy rządzą nami gamonie bez wyobraźni i zdolności planowania?

    Poza tym kto zarządza wykorzystaniem tej infrastruktury? U mnie kubły na papier i plastik notorycznie są przepełnione, a ich zawartość, plącze się pod nogami i wymaga regularnego sprzątania po całej wiacie. Ktoś to musi ciągle robić. Obok stoi pięć pojemników na zmieszane, które nigdy nie zdążą się zapełnić nawet w połowie, bo ludzie coraz lepiej segregują. Czy Ci śmieciarze nie widzą, że mają przez to więcej roboty? A może o to chodzi, żeby mieli tę robotę?

    • 0 0

 • Prezes spółdzielni jak każdy polityk PO KO (5)

  Mistrz w składaniu obietnic bez pokrycia

  • 36 34

  • (2)

   napisal mieszkajacy w 1 z 3 milonow mieszkan :P

   • 13 5

   • (1)

    ze swojego polskiego elektrycznego auta :-)

    • 12 4

    • piszę z drugiej Irlandii

     • 2 9

  • A twoi pissowscy idole robią to tak wspaniale że kasy zabrakło w budżecie a jeszcze trzy lata rządów przed nimi. Wytrwają?

   • 11 5

  • Nie pij więcej. Jak wytrzeźwiejesz to poproś Sasina żeby nie podwyższał cen prądu. Morawiecki jednak zaczął składać te auta na prąd, budować mieszkania socjalne.

   • 8 5

 • Segregacja to ściema. Chodzi tylko o kasę. (4)

  wszystko ładowane jest do jednej śmieciarki.

  • 25 35

  • Bzdury piszesz

   • 6 3

  • ....ale zauważyłeś że różne śmieci w różne dni?

   • 7 2

  • Proszę podjąć pracę jako ładowacz nieczystości stałych i po jednym dniu na śmieciarce jeszcze raz napisać komentarz.

   • 12 2

  • Słabo obserwujesz skoro (co widać) znasz się na wszystkim i nie możesz się powstrzymać od wypowiedzi w rodzaju; nie wiem ale sie wypowiem. Odejdz od kompa i zajmij się czymś pożytecznym, gimbusie.

   • 8 1

 • W parku Reagana na Przymorzu znikły śmietniki (1)

  a śmieci z nich zostały i to na głównych alejach O co tu chodzi?

  • 24 1

  • W Gdańsku?

   Tam prezydetka martwi się tylko o konstytucję i Europę a nie jakieś śmietniki czy dziury w drodze

   • 8 7

 • (2)

  przecież to padaka ta dzielnica, nic mnie nie zdziwi tutaj w tym takie widoczki

  • 9 21

  • Mirela z Szadółek z kawalerki za 8 tys m2 w Osiedlu Fiołkowe Zapachy

   • 11 1

  • Szadolek czy nie ale na tej dzielni nikt nie chce mieszkać,masowe wyprowadzki, nic w sumie dziwnego

   • 0 3

 • Poproszę o dokładny adres. (5)

  Muszę się tam przejechać i ... sie rozejrzec.

  • 15 3

  • Skrzyżowanie Sojowa ze Słonecznikową (4)

   • 2 0

   • To ktoś znany? (3)

    Kto to był ten Sojow?

    • 6 1

    • Znany Rosjanin, wynalazca tetrisa.

     • 2 0

    • Polka (1)

     Dzięki - dawno się tak nie śmiałam :D

     • 0 0

     • A Słonecznikow wymyślił fotowoltaikę

      • 0 0

 • (3)

  A wyjaśnijcie mi po co właściciele domów przywożą te śmieci a nie wyrzucają u siebie? Przecież ta cała reforma zmieniła to że niezależnie ile masz śmieci gmina musi je od ciebie wywieźć. Przecież nie płaci się od ilości pojemników (wyprodukowanych śmieci) tylko od osoby albo metrów kwadratowych mieszkania. Gdzie tu sens?

  • 19 6

  • Pani w domku nie chce mieć 4 kubłów bo miejsce zajmują i estetyka cierpi (2)

   • 6 1

   • w gdyni (1)

    W Gdyni "domki" segregują w workach
    a i owszem nieciekawie to wygląda skoro plastik i metale odbiera się co 2 tygodnie, a papier co miesiąc i worków może się nazbierać, tym niemniej dziwi mnie,że ktoś podrzuca swoje śmieci do innych śmietników, bo to typowe buractwo

    • 4 1

    • to, że Ty nie masz kubłów na te worki, nie znaczy, że nikt nie ma

     jak wolisz trzymać worki w domu Twoja sprawa...

     • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.