Fakty i opinie

stat

Udekorowane na mundial autobusy budzą kontrowersje

Zarówno w Gdańsku, jak i w Gdyni kierowcy mogą dekorować autobusy.
Zarówno w Gdańsku, jak i w Gdyni kierowcy mogą dekorować autobusy. fot. ZKM Gdynia

Czy dekorowanie pojazdów komunikacji miejskiej w trakcie piłkarskich mistrzostw świata jest dopuszczalne? Takie wątpliwości pojawiły się w Gdyni, ale dyrekcja ZKM odpowiada, że nie ma z tym problemu i dlatego nie będzie ingerować w inwencję kierowców w trakcie turnieju. Podobnie jest w Gdańsku.Co sądzisz o pojazdach komunikacji w biało-czerwonych barwach?

podobają mi się, oby było ich więcej, sam(a) też dekoruję samochód 67%
nie przeszkadzają mi, choć rozumiem, że dla niektórych to problem 24%
jestem przeciw dekoracjom i bezczeszczeniu barw narodowych 9%
zakończona Łącznie głosów: 2719
Mundial ruszył na dobre, co widać także na ulicach w Trójmieście. I choć Polska przegrała pierwsze spotkanie z Senegalem, nasi piłkarze wciąż mają szanse na wyjście z grupy. O tym, że wiara w narodzie nie gaśnie świadczą przystrojone okna i balkony, samochody z wetkniętymi w szybę flagami i pokrowcami na lusterkach w biało-czerwonych barwach. Na ulicach bez trudu można również spotkać mieszkańców ubranych w biało-czerwone koszulki.

Gdynia: kierowcy dekorują, a ZKM zabrania?Wątpliwości w związku z dekorowaniem autobusów i trolejbusów flagami pojawiły się za to wśród kierowców ZKM. W dzień pierwszego meczu Polaków do naszej redakcji trafiła anonimowa korespondencja, w której podpisani jako kierowcy komunikacji miejskiej autorzy sugerują, że zostało to zabronione.

- Kierowcy kupują gadżety za własne pieniądze, montują je specjalnie, a potem przyjeżdża inspektor i nakazuje natychmiast je ściągnąć. Pojawiła się plotka, że jak ktoś wywiesi flagę to straci premię - piszą.
Czytaj też: Niech biało-czerwono będzie także po Euro

Przedstawiciele ZKM Gdynia zdecydowanie zaprzeczają, że podejmują jakiekolwiek decyzje dyscyplinujące kierowców w tym względzie.

- Poza umową przewozową nie ma żadnego zarządzenia dyrektora ZKM w Gdyni ani też innego dokumentu regulującego współpracę operatorów z organizatorem, na mocy którego nie wolno by było kierowcom manifestować wsparcia dla polskiej drużyny w mundialu - odpowiada Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.

Pasażerowie zwracają uwagę kierowcomKontrowersje jednak pozostają. Okazywanie wsparcia dla grających w Rosji piłkarzy poprzez przystrajanie pojazdów lub ubieranie przez kierujących biało-czerwonych koszulek czy czapek nie podoba się bowiem niektórym pasażerom. Podczas poprzednich podobnych imprez piłkarskich - po głosach od mieszkańców - mieli nawet w tej sprawie interweniować radni.

Dla części osób takie zachowanie kierowców było bezczeszczeniem barw narodowych, dla innych z kolei - zachowaniem niezbyt licującym ze standardami, które powinny obowiązywać w komunikacji miejskiej.

Rzecznik ZKM zapewnia jednak, że tak jak wtedy, tak i teraz kierowcy mają wolną rękę w okazywaniu wsparcia polskiej reprezentacji - nawet jeżeli będą pojawiały się sygnały od pasażerów.

- Dyrektor uznał, że z uwagi na rangę wydarzenia i jego wyjątkowość, organizator przewozów nie będzie podejmować żadnych kroków dyscyplinujących kierowców w tym zakresie - zapewnia.

W Gdańsku kierowcy też mogą kibicowaćTakże od przedstawicieli Gdańskich Autobusów i Tramwajów usłyszeliśmy, że kierowcom nikt zabraniać dekorowania pojazdów nie będzie.

- O ile nie będzie to utrudniało jazdy, to nikt za takie postępowanie karać kierowców nie będzie - informuje Alicja Mongird, rzecznik GAiT.
Przypomnijmy, że w Gdańsku pojazdy z flagami jeździły już w tym roku chociażby 1 marca z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych. Wniosek w tej sprawie złożyli mieszkańcy. Podobnie jak w inne święta państwowe. Autobusy mają po dwie flagi, tramwaje dwukierunkowe cztery, a jednokierunkowe dwie.

Opinie (179) 9 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.