• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ważą się losy dworu Ernsttal w Oliwie

Rafał Borowski
19 maja 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 

Zobacz, w jakim obecnie stanie znajduje się Dwór Ernsttal w Oliwie

Należący do miasta zabytkowy dwór przy ul. Bytowskiej 1 w Oliwie ma zostać przekazany Muzeum Gdańska i ogrodowi zoologicznemu. Zanim to jednak nastąpi, znajdujący się w fatalnym stanie technicznym budynek musi przejść kapitalny - i przede wszystkim kosztowny - remont. Niestety na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy zostanie wykonany. Przełomem w tej sprawie może okazać się wniosek o dofinansowanie, który został złożony w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska.



Czy wymagające remontu zabytki powinny być przeznaczane na siedziby miejskich instytucji?

O niszczejącym Dworze Ernsttal w Oliwie pisaliśmy po raz pierwszy już blisko dekadę temu, w 2011 r. Wystarczył rzut oka na załączone do artykułu zdjęcie, aby wysnuć wniosek, że to niestety kolejny gdański zabytek, który - delikatnie mówiąc - został poważnie nadszarpnięty zębem czasu.

Czytaj więcej: Dwór Ernsttal. Kolejny zapomniany zabytek w Gdańsku

Do ledwo trzymających się zawiasów drzwi do dworu prowadzą potłuczone, kamienne stopnie. Nad wejściem widać ślady po zarwanym balkonie. Ze zmurszałych okien i okiennic łuszczy się farba. Podobnie na klatce schodowej, pokrytej również bazgrołami. O odpadającym z elewacji tynku, spomiędzy którego prześwitują cegły, nawet nie warto wspominać.

Sprawdź listę firm, świadczących w Trójmieście usługi remontowe i budowlane



Dwór utrwalony na pocztówce z początku XX wieku. Tłumaczenie niemieckiego napisu brzmi: Uzdrowisko Oliwa. Schronisko i kuźnia [w - dop. red.] Dolinie powagi. Dwór utrwalony na pocztówce z początku XX wieku. Tłumaczenie niemieckiego napisu brzmi: Uzdrowisko Oliwa. Schronisko i kuźnia [w - dop. red.] Dolinie powagi.

Wpis do rejestru zabytków w 1972 r.



Dwór Ernsttal należy do miasta, a zarządzają nim Gdańskie Nieruchomości. Stan, w jakim się znajduje jest tym bardziej zasmucający, że określenie "zabytek" nie zostało tutaj użyte na wyrost. Dwór figuruje bowiem w rejestrze zabytków już od 1972 r. Przedstawiciel gdańskiego magistratu tłumaczył we wspomnianym wcześniej artykule, że miasto dostrzega potrzebę przeprowadzenia kapitalnego remontu, ale po prostu nie ma na niego pieniędzy.

Sytuację komplikował fakt, że we dworze zamieszkują dwie rodziny, dwie kolejne w położonej tuż obok dawnej oficynie. W razie przystąpienia do remontu miasto musiałoby zapewnić im zastępcze lokale. W tym miejscu należy zwrócić uwagę - co zresztą przyznawali urzędnicy - że gdyby nie obecność lokatorów, którzy dokonują doraźnych napraw we własnym zakresie, nieruchomość popadłaby w jeszcze większą ruinę.

Czytaj więcej: Co czeka zrujnowane zabytkowe budynki w Gdańsku?

Do tematu powróciliśmy w 2018 r. Pojawiła się wówczas informacja, która mogła dać nadzieję na uratowanie niszczejącego zabytku. Władze Muzeum Gdańska ogłosiły, że starają się o jego przejęcie. Budynek miał zostać zaadaptowany na cele wystawienniczo-konferencyjne.

Dwór Ernsttal na zdjęciu z okresu I wojny światowej, a dokładnie z 1916 r. Budynek został wówczas zaadaptowany na lazaret, czyli polowy szpital wojskowy. Na schodach widoczni żołnierze w mundurach armii kajzerowskich Niemiec. Dwór Ernsttal na zdjęciu z okresu I wojny światowej, a dokładnie z 1916 r. Budynek został wówczas zaadaptowany na lazaret, czyli polowy szpital wojskowy. Na schodach widoczni żołnierze w mundurach armii kajzerowskich Niemiec.

Wniosek jest właśnie poddawany ocenie



Kilka tygodni temu ponownie wybraliśmy się z kamerą na ul. Bytowską 1 w Oliwie. Jak można zobaczyć na naszym filmie, sytuacja praktycznie nie uległa zmianie. Budynek nadal ulega dewastacji, a jej wymownym symbolem jest oznaczająca zabytek tabliczka, która wala się po klatce schodowej. W związku z tym po raz kolejny zapytaliśmy urzędników, jak rysuje się przyszłość dworu.

Okazało się, że wreszcie pojawiła się realna szansa na przeprowadzenie remontu. Władze miasta złożyły wniosek o jego dofinansowanie do jednego z państwowych funduszy. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania, na jaką kwotę oszacowano wartość tej inwestycji oraz kiedy można spodziewać się rozpoczęcia prac budowlanych, o ile oczywiście wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Co ciekawe, ewentualnym gospodarzem dworu będzie jednak nie tylko Muzeum Gdańska, ale również Gdański Ogród Zoologiczny.

- Stan budynków jest bardzo zły, dlatego priorytetem jest zapewnienie mieszkań dla pozostałych tam jeszcze rodzin. W sumie dwie rodziny w oficynie i dwie w dworku. Chcielibyśmy pozyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, miasto złożyło wniosek o dofinansowanie projektu "Termomodernizacja zabytkowego Dworu Ernstall wraz z oficyną w Gdańsku". Wniosek jest aktualnie w ocenie konkursowej. Nieruchomość docelowo ma być przekazana Muzeum Gdańska i zoo. Wstępnie zaplanowane są w oficynie pomieszczenia administracyjne, natomiast w budynku dworu będą sale wystawienniczo-edukacyjne oraz konferencyjne - informuje Izabela Kozicka-Prus z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Sprawdź listę firm, świadczących w Trójmieście usługi renowacyjne



Kolejne zdjęcie dworu z okresu I wojny światowej, a dokładnie z 1917 r. Tym razem na schodach widać postacie kobiet w strojach pielęgniarek. Fakt ulokowania w budynku lazaretu potwierdza napis na tablicy, umieszczonej na jednym z drzew obok wejścia. Niemieckie słowo "Besuchszeit" oznacza po polsku dosłownie "czas odwiedzin", choć bardziej trafne tłumaczenie brzmi "godziny odwiedzin". Kolejne zdjęcie dworu z okresu I wojny światowej, a dokładnie z 1917 r. Tym razem na schodach widać postacie kobiet w strojach pielęgniarek. Fakt ulokowania w budynku lazaretu potwierdza napis na tablicy, umieszczonej na jednym z drzew obok wejścia. Niemieckie słowo "Besuchszeit" oznacza po polsku dosłownie "czas odwiedzin", choć bardziej trafne tłumaczenie brzmi "godziny odwiedzin".

Niezwykle kosztowna inwestycja



Warto sobie uzmysłowić, że w grę wchodzą naprawdę duże pieniądze. Równanie, w którym występują takie składniki, jak: fatalny stan techniczny i wpis do rejestru zabytków musi mieć co najmniej sześciocyfrowy wynik. Dla porównania wartość trwającego właśnie kapitalnego remontu dawnego Domu Zdrojowego w Brzeźnie opiewa na aż ok. 23 mln zł. Zresztą trudno teraz oczekiwać, aby miasto samodzielnie wyasygnowało środki na remont dworu Ernsttal, gdyż z powodu pandemii koronawirusa budżet Gdańska uległ znacznemu uszczupleniu. Tylko w kwietniu do miejskiej kasy wpłynęło ponad 80 mln zł mniej z tytułu podatków niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Czytaj więcej: Trwa modernizacja Domu Zdrojowego w Brzeźnie

- Konserwator zabytków nie ma absolutnie nic przeciwko zapowiedzianym przez miasto planom zmiany gospodarza dworu. W związku z wpisem budynku do rejestru zabytków każdy remont musi zostać skonsultowany z konserwatorem oraz zostać przeprowadzony na podstawie wydanej przez niego zgody. Jednocześnie przypominam również, że zgodnie z prawem na właścicielach zabytków spoczywa obowiązek dbania o nie i utrzymania ich w odpowiednim stanie technicznym - komentuje Marcin Tymiński, rzecznik prasowy pomorskiego konserwatora zabytków.
Dwór Ernsttal na zdjęciu z 1977 r. Warto zwrócić uwagę, że istniała wówczas, nakryta balkonem, drewniana weranda oraz kamienne kule, które spoczywały u podnóża schodów. Dwór Ernsttal na zdjęciu z 1977 r. Warto zwrócić uwagę, że istniała wówczas, nakryta balkonem, drewniana weranda oraz kamienne kule, które spoczywały u podnóża schodów.

Kilka słów o historii dworu



Dwór Ernsttal powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Ma formę piętrowej budowli wzniesionej na rzucie prostokąta, nakrytej czterospadowym dachem. Otaczają go resztki zdziczałego parku albo ogrodu. Pierwotnie reprezentował styl barokowy, lecz w XIX stuleciu przebudowano go w stylu klasycystycznym. Jego nazwa pochodzi od przedwojennej, niemieckiej nazwy doliny, w pobliżu której się znajduje. Ernsttal oznacza po polsku Dolinę powagi.

Dzieje dworu są słabo udokumentowane. Okoliczności jego powstania oraz nazwiska fundatorów zniknęły w mrokach historii. Na początku XX stulecia mieścił się w nim hotel, którego właścicielem był niejaki Laurer. Podczas I wojny światowej ulokowano tutaj lazaret, czyli polowy szpital wojskowy. Podobnie jak większość zabudowy w granicach Oliwy gmach bez szwanku przetrwał zawieruchę II wojny światowej. Tuż po jej zakończeniu został przekształcony w wielorodzinny dom mieszkalny. W tym celu jego wnętrze zostało podzielone na mniejsze kwatery.

Dwór Ernsttal na zdjęciu z przełomu lat 40. i 50. Dzięki niemu wiadomo, że budynek przetrwał nietknięty II wojnę światową. Dwór Ernsttal na zdjęciu z przełomu lat 40. i 50. Dzięki niemu wiadomo, że budynek przetrwał nietknięty II wojnę światową.

Miejsca

Opinie (184) ponad 20 zablokowanych

  • Jestem deweloperem znanym w Trójmieście (2)

    Co noc śnią mi się te tereny, zobaczcie na mapie ile tam działeczek, ogródków. Komu to potrzebne? Wincyj betonu Pani Aleksandro byśmy chcieli!!!

    • 32 10

    • Marny trolling pisuarku (1)

      • 3 3

      • Zatrudnię na umowę najlepiej emeryta strażaka znającego się na pożarach

        Praca nocą, cisza spokój, miła atmosfera w pracy, gwarantowana satysfakcja, można się wykazać! Piromani mile widziani!

        • 2 1

  • Doraco juz pewnie czeka na tak fajny kasek do wyburzenia (1)

    • 21 10

    • Doraco dba o zabytki

      Zobacz jak wygląda ich siedziba i teren wokół. Stan świadczy sam za siebie.

      • 2 0

  • Developer

    Zgubiłem zapałki. Ludzie czas podpalać !

    • 10 7

  • no rzeczywiście, na filmie widać, że (2)

    "gdyby nie obecność lokatorów, którzy dokonują doraźnych napraw we własnym zakresie, nieruchomość popadłaby w jeszcze większą ruinę."

    co to za lokatorzy? wstyd!

    • 19 4

    • Robią remonty zabezpieczące a nie całościowe. Pewno to są mieszkania kwaterunkowe, nie ma powodu żeby wyremntowali cały (1)

      • 6 1

      • budynek to całość, remontowanie przykładowo części dachu bo reszta nie moja jest dość ułomne intelektualnie

        • 0 1

  • Czego nie spaliła armia czerwona (3)

    dobili miejscy urzędnicy.

    • 27 6

    • 50 lat komuny zrobiło swoje. (1)

      • 8 1

      • 31 lat-od 89 roku-to nie komuna-to Uklad Gdanski.

        • 9 3

    • nie czerwona tylko sowiecka. doucz się.

      • 1 2

  • Oddajcie Niemca na konsulat jak sami nie potraficie zadbac. (4)

    Boisko na Euro 2012 zrobione dla niemieckiej reprezentacji-mialo po skonczonych Mistrziostwach Europy sluzyc dziecia i mlodziezy z Oliwy-Jak miasto zadbalo o ten teren i co proponuje? No wlasnie...to najlepiej zaorajcie i zrobcie tam szpital dla oslow z pobliskiego Zoo a wstege dla tej inwestycji niech przetnie ktos z Rady Miasta lub Biura Rozwoju Miasta....Tylko tak potraficie.Zabytek od razu z terenem na licytacje .Niech wygra jakis uczciwy topowy deweloper juz jego spolka.Juz oni beda wiedziec jak sie zaopiekowac tym budynkiem.Juz oni beda wiedziec.Odpowiedzcie sobie barany dlaczego w kasie miasta nie ma pieniedzy.I nie mowie tu o koronawirusie -tylko o waszym sposobie szybkiego ich pozyskiwania i szybkiego wydawania.Gdzie sa jakies inwestycje przynoszace miastu zysk/? Gdzie przez te wszystkie lata sa tereny z miejsklimi hotelami/Ile milionow poszlo na zewnetrzne firmy i wasze genialne pomysly? I wy mowicie ze kasy nie ma? Idzcie do tluczenia maku lepiej wszyscy.

    • 11 5

    • nie umieja-moj blad.

      • 0 3

    • nie umieja

      • 0 1

    • bełkot

      gdzie masz polskie znaki? "Niemca' co Niemca? data spokój

      • 3 0

    • Ortografiem masz fatalnom.... ale co do meritum pelna zgoda!

      • 0 1

  • Jak totalizator sportowy

    zgodzi się mi zasponsorować w ramach kuponu, to chętnie dwór odkupię, wyremontuję i parter udostępnię nieodpłatnie na lokalne wystawy i kawiarenkę :)

    • 0 2

  • A co robił Budyń żeby to uratować podobno najlepszy prezydent

    • 14 8

  • Nie ma kasy-ale na leasing autobusow za 127 milionow i strate 47 milionow...was stac?

    Nie stac was za to o napisanie wniosku do Uni Europejskiej o dofinansowanie. Byl taki wniosek czy czasu nigdy nie bylo? A jezeli nie bylo to kto jest odpowiedzialny za to aby to sprawdzic,napisac i wyslac? Co nie mozna bylo? Jeszcze nas Kaczynski z Uni nie wypisal chyba? To na co czekacie wy Euklidesi-geniusze rozwoju i zarzadzania miasta?Wstyd mi ,ze ludzie ktorzy zarzadzaja Gdanskiem maja to najwyrazniej gdzies,ze nie utozsamiaja sie z zabytkami i historia,ze widza tylko swoja dorazna korzysc jesli na horyzoncie taka sie pojawi.Zy mysla :My i moje zamiast ..My i nasze,ze nie umia,niepotrafia i nie chca zadbac o historie .

    • 9 7

  • Sprzedać Rydwan i zrobić remont zabytku! (4)

    • 25 8

    • Chory glupcze na remont potrzeba 6 cyfrowej sumy umiesz liczyc glabie (3)

      • 2 2

      • Jak go do dzialu propagandy pisowiec przyjmowal to myslisz ,ze go pytal o skonczone pierwsze 3 klasy?

        Biora to co jeszcze jest...Po wyborach rozplyna sie jak ostry cien mgly.

        • 1 2

      • GNno prawada. Ten Rydwan teraz wart jest miliony Towarzyszu Szmaciaku!

        To jest teraz perła POwolnego Miasta.

        • 1 0

      • "Chory głupcze..." - Urzędnik Towarzysz Kris znowu gada POpierdółki do lustra.

        • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane