• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Ważne rondo za miliony powstanie na południu Gdańska. Miasto dołoży pieniądze

Szymon Zięba
16 maja 2022, godz. 14:30 
Opinie (154)
Tak ma wyglądać rondo. Tak ma wyglądać rondo.

Ponad 3 mln zł zabrakło w zarezerwowanym przez Gdańsk budżecie do najtańszej oferty na budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Niepołomickiej, Starogardzkiej i CzerskiejMapka. Miasto zapowiedziało jednak, że pieniądze dołoży i wyczekiwane przez mieszkańców południa rondo powstanie. W tańszej opcji będzie kosztowało prawie 11 mln zł.Kiedy włączasz kierunkowskaz na rondzie?

Sytuacja na skrzyżowaniu ulic Starogardzkiej, Czerskiej i Niepołomickiej ma ulec poprawie po zakończeniu budowy ronda, które usprawni ruch w tym miejscu.

Dlaczego to tak istotny punkt na mapie Gdańska? W drodze do centrum wielu mieszkańców południowych dzielnic nie wybiera zazwyczaj zakorkowanej ul. Świętokrzyskiej, lecz decyduje się na trasę dłuższą, choć mniej zatłoczoną, czyli ciąg ulic Niepołomicka - Starogardzka - Trakt św. Wojciecha.

Nowe rondo ułatwi więc poruszanie się nie tylko kierowcom, ale także pieszym i rowerzystom. Budowa ronda oznaczać będzie nie tylko budowę nowego układu drogowego dla pieszych, rowerzystów i kierowców. W zakresie zadania jest również budowa kanalizacji deszczowej i ogrodu deszczowego.

Inwestycja będzie połączona z przebudową ok. 250-metrowego fragmentu ul. Starogardzkiej - od planowanego ronda do granic Gdańska. Na tym odcinku przebudowany zostanie również wodociąg.

Rondo zamiast tradycyjnego skrzyżowania usprawni ruch w okolicy. Zdjęcie archiwalne. Rondo zamiast tradycyjnego skrzyżowania usprawni ruch w okolicy. Zdjęcie archiwalne.

Rondo za miliony złotych. Miasto dołożyTymczasem kiedy wydawało się, że wyczekiwana przez mieszkańców okolicy inwestycja wreszcie się rozpocznie, budowa ronda zawisła na włosku. Wszystko przez zbyt mały, zarezerwowany budżet.

W kwietniu tego roku okazało się bowiem, że choć na wykonanie zadania zabezpieczono w budżecie niebagatelną kwotę ponad 7,7 mln zł, dwie oferty, które złożyli zainteresowani inwestycją, były droższe.

Gdzie jest najwięcej rond? PoliczyliśmyWynosiły one odpowiednio ponad 12 mln zł i prawie 11 mln zł. W maju miejscy urzędnicy zapowiedzieli jednak, że inwestycja i tak zostanie zrealizowana.

- Decyzją władz miasta zwiększone zostaną środki na realizację zadania. W najbliższym czasie przetarg zostanie rozstrzygnięty i zostanie podpisana umowa - podkreślają przedstawiciele Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Miejsca

Opinie wybrane


wszystkie opinie (154)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.