Fakty i opinie

stat

Gdynia planuje przebudować ważne skrzyżowanie na Oksywiu

Najnowszy artukuł na ten temat

Trwa budowa mieszkań komunalnych na Oksywiu

Przebudowa skrzyżowania usprawni przejazd, ale pomoże też pieszym.
Przebudowa skrzyżowania usprawni przejazd, ale pomoże też pieszym. mat. prasowe

Gdyńscy urzędnicy szukają firmy, która stworzy projekt przebudowy skrzyżowań płk. Dąbka z ul. Bosmańską i Dickmana zobacz na mapie Gdyni na Oksywiu. Obecnie nie mogą się tam czuć bezpiecznie ani piesi, ani kierowcy i rowerzyści włączający się do ruchu. Mieszkańcy pytają z kolei o chodnik przy ul. Arciszewskich zobacz na mapie Gdyni, którego, mimo obietnic, nadal nie ma.Miewasz problemy z poruszaniem się po skrzyżowaniach bez sygnalizacji?

tak, często 23%
owszem, ale tylko gdy nie znam miejsca 23%
nie, wystarczy znać przepisy ruchu drogowego 54%
zakończona Łącznie głosów: 386
Na poprawę infrastruktury drogowej na Oksywiu mieszkańcy dzielnicy czekają od lat. Dopiero dzięki współfinansowanej ze środków unijnych rewitalizacji pojawiła się szansa m.in. na przebudowę skrzyżowania płk. Dąbka z Bosmańską i Dickmana.

Niebezpiecznie dla pieszych i kierowcówSami urzędnicy przyznają, że obecnie nie jest tam bezpiecznie.

- Piesi ryzykują wchodząc na szeroki pas jezdni, która nie zapewnia dobrej obserwacji nadjeżdżających pojazdów. Kierowcy i rowerzyści borykają się z problemem ograniczonej widoczności i utrudnionym włączaniem się do ruchu z drogi podporządkowanej - mówi Aleksandra Dylejko z Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej inwestycję.
Czytaj również: Piją alkohol obok hospicjum, a służby nie reagują

300 dni na projektNa razie trwają poszukiwania biura, które opracuje dokumentację projektowo-kosztorysową. Wśród sugerowanych rozwiązań jest rondo na skrzyżowaniu płk. Dąbka i Bosmańskiej oraz zwykłe skrzyżowanie na przecięciu ulic płk. Dąbka i Dickmana.

Urzędnicy od zwycięzcy przetargu oczekują m.in. zaprojektowania dwustronnego chodnika, zapewnienia bezpiecznego przejazdu dla rowerzystów, w tym uwzględnienia w projekcie przebiegu trasy rowerowej oraz lokalizacji stojaków rowerowych, dwóch zatok autobusowych, wyposażenia technicznego dróg, oświetlenia i odwodnienia pasów drogowych i przejścia dla pieszych.

Łatwo nie będzie, bo teren jest objęty ochroną konserwatorską, co wymusza konsultacje z Miejskim Konserwatorem Zabytków, chociażby w kwestii lokalizacji kapliczki.

Jeśli uda się rozstrzygnąć przetarg, dokumentacja będzie gotowa wiosną przyszłego roku. Sama przebudowa ruszy więc prawdopodobnie nie wcześniej niż w 2020 roku.

Chodnik przy Arciszewskich najwcześniej za rokJesienią powinna rozpocząć się inna oczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Chodzi o budowę chodnika wzdłuż ul. Arciszewskich. Obecnie, z powodu wąskiej jezdni i ostrego zakrętu, wiele osób boi się tędy chodzić i wybiera drogę przez cmentarz. Trzy lata temu głosy pieszych trafiały w próżnię. Gdy pojawiły się środki z rewitalizacji, problem okazał się rozwiązywalny.

Czytaj też: Piesi będą bezpieczniejsi na Oksywiu

Do przetargu na projekt i budowę chodnika oraz muru oporowego wraz z odwodnieniem i elementami małej architektury, przebudową sieci i oświetlenia przy ul. Arciszewskich zgłosiła się jedna firma: Zygmunt Kasprowicz Doradztwo Inwestycyjne z Rożentala, oczekująca blisko 1,3 mln zł zapłaty. Choć Gdynia planowała wydać na prace nie więcej niż 770 tys. zł, prawdopodobnie ofertę przyjmie.

Zakończenie przebudowy jest planowane najwcześniej za rok.

Opinie (82) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.