Fakty i opinie

Wędrówka po schronach na urodziny Gdyni

artykuł historyczny
Atrakcją będzie możliwość wejścia na wieżę kościoła pw. Antoniego Padewskiego przy ul. Ujejskiego i przy okazji policzenie schodów prowadzących na nią.
Atrakcją będzie możliwość wejścia na wieżę kościoła pw. Antoniego Padewskiego przy ul. Ujejskiego i przy okazji policzenie schodów prowadzących na nią. fot. Trojmiasto.pl

Rozwiązywanie zadań w schronach oraz wejście na niedostępną na co dzień wieżę kościoła znajdującego się pod opieką franciszkanów przy ul. Ujejskiego zobacz na mapie Gdyni to główne atrakcje sobotniego rajdu pieszego w Gdyni. Ze względu na bezpieczeństwo oraz długość - 10 km, a także czas - ok. 4 godzin, maszerować mogą wyłącznie dorośli. Zapisy trwają do czwartku.Czy lubisz aktywnie spędzać czas w weekend?

tak, zwykle szukam czegokolwiek, by tylko wyrwać się z domu 31%
raczej tak, ale nic na siłę, szukam ciekawych propozycji 40%
raczej nie, to czas na porządki w domu, wizyty u rodziny 12%
nie, jestem leniem, więc odpoczywam biernie 17%
zakończona Łącznie głosów: 318
Wędrówki po bunkrach i schronach w Gdyni odbywają się co kilka miesięcy i zawsze cieszą się sporą popularnością. Organizatorzy Z Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej liczą, że nie inaczej będzie tym razem, zwłaszcza, że maszerujący będą ze sobą konkurowali. Tym razem uczestnicy muszą zebrać wcześniej trzyosobowe drużyny.

Czytaj też: Zamiast wycieczki, bieg po bunkrach

Zagadki o Gdyni

- Ruszamy w sobotę o 10 od Potoku Swelina zobacz na mapie Gdyni na granicy Gdyni i Sopotu. Będziemy maszerowali przez Kępę Redłowską, Kamienną Górę, Działki Leśne do Centrum Aktywności Seniora. Po drodze dla uczestników przygotowano 10 zadań, których rozwiązanie będzie pozwalało na pokonywanie kolejnych przeszkód. Jako że rocznica powstania Gdyni za pasem, będą dotyczyły historii i postaci związanych z miastem - opowiada Jarosław Kłodziński z Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej i jednocześnie radny miasta.
Uczestnicy wejdą do kilku schronów, w tym m.in. na ul. Witomińskiej. Wśród zagadek będzie m.in. rozwiązywanie krzyżówek, układanie puzzli, strzelanie do tarczy i... sprzątanie śmieci. To ostatnie zadanie będzie do wykonania w bunkrze w Kępie Redłowskiej. Pozbierane odpady na następnym stanowisku uczestnicy zważą. Jeśli waga nie będzie zgadzała się z wymaganą przez organizatorów, piechurzy będą musieli się cofnąć.

Liczenie schodów

Tym razem będzie można zwiedzić nie tylko podziemne fortyfikacje, ale również wieżę kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego, zarządzanego przez franciszkanów. Na co dzień niedostępny obiekt otworzy się na kilka godzin dla maszerujących.

- Będzie trzeba policzyć schody. Nagrodą będzie widok, jaki rozpościera się z tego miejsca na Gdynię i całe Trójmiasto. Wejście będzie możliwe dzięki uprzejmości rezydujących tam franciszkanów - dodaje Kłodziński.

W schronie w Redłowie znów trzeba będzie sprzątać
W schronie w Redłowie znów trzeba będzie sprzątać fot. eksploracja.pl
Zapisy trwają do czwartku do godz. 18. Zgłaszać można się elektronicznie, wysyłając na adres klodzinski.jaroslaw@wp.pl swoje dane osobowe, datę urodzin i numer telefonu. Każda z drużyn musi mieć trzech pełnoletnich uczestników. Zaplanowano udział 10 drużyn, ale organizatorzy dopuszczają możliwość powiększenia grupy w razie gdyby zgłosiło się więcej ekip. W ostateczności decyduje kolejność zgłoszeń.

- Trasa nie jest łatwa, warunki atmosferyczne też mogą nie sprzyjać. Dla przykładu, nie idziemy zboczem klifu orłowskiego, ale pod nim. Emocji i wrażeń z pewnością nie zabraknie. Na koniec rozdamy nagrody i upominki. Na wszystkich będzie czekała kawa i herbata oraz poczęstunek - dopowiada Kłodziński.

Zobacz również: Wielki konkurs z nagrodami na 90-lecie Gdyni

Zobacz jak wyglądało sprzątanie bunkra w Redłowie


Tak kościół św. Antoniego Padewskiego wygląda w środku.

Opinie (56) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.