Fakty i opinie

"Wędrujące" przystanki SKM przyczyną obniżki cen biletów

Dzięki wprowadzonym zmianom taniej dojedziemy m.in. z Kamiennego Potoku do przystanku Gdańsk Stocznia i Gdańsk Przymorze Uniwersytet.
Dzięki wprowadzonym zmianom taniej dojedziemy m.in. z Kamiennego Potoku do przystanku Gdańsk Stocznia i Gdańsk Przymorze Uniwersytet. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

1 kwietnia SKM wdrożyła nowe odległości między przystankami na ponad 30 trasach. Wiele osób potraktowało to jako żart, który w rzeczywistości żartem nie był. W efekcie z początkiem miesiąca wprowadzono nowe opłaty za przejazd na wybranych odcinkach. Pasażerowie SKM zapłacą mniej niż dotychczas.Czy należy wprowadzać zmiany w różnych instytucjach i firmach z dniem 1 kwietnia?

tak, przecież to początek miesiąca, jak każdy inny 49%
tak, ale tylko jeżeli nie da się ustalić innej daty 15%
nie, wiele osób nie będzie traktowało tego na serio 17%
nie, ponieważ może wywołać to zbędny chaos informacyjny 19%
zakończona Łącznie głosów: 671
O zmianie pasażerowie dowiedzieć mogli się przez ogłoszenia na przystankach Szybkiej Kolei Miejskiej oraz w Internecie.

Datę wprowadzenia zmian ustalono na 1 kwietnia. W komunikacie pojawiała się informacja o "aktualizacji odległości kilometrowych" i "przejściu na inną strefę kilometrów", a tabelę odległości (PDF) wykonano niezbyt profesjonalnie, więc wielu pasażerów potraktowało to jako żart primaaprilisowy. Zwłaszcza że odnośnik do komunikatu na stronie internetowej z 30 marca na Facebooku SKM-ki opublikowano dopiero 1 kwietnia.

- Nie, to nie jest żart z naszej strony. Od 1 kwietnia faktycznie zmianie ulegają odległości kilometrowe między przystankami, a wraz z nimi także ceny za przejazdy jednorazowe oraz bilety okresowe - wyjaśnia Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PKP SKM w Trójmieście.
Jak to możliwe, że nagle niektóre przystanki się do siebie zbliżyły, a inne oddaliły? Wynika to ze stosowanych zaokrągleń odległości do "pełnych" kilometrów. W ostatnim czasie dokonano różnych korekt torowisk, przez co w niektórych przypadkach różnica zaledwie kilkudziesięciu metrów spowodowała zmianę odległości liczonych w kilometrach.

O jakie zmiany w układzie torowym chodzi? SKM-ka z tym pytaniem odesłała nas do PKP Polskie Linie Kolejowe. Ta spółka natomiast przekierowała nas do... przewoźnika PKP Intercity. Ostatecznie żadna ze spółek kolejowych nie była nam w stanie wyjaśnić przyczyn dokonanych zmian.

Informacje o zmianach SKM umieściła 1 kwietnia na swoim profilu na Facebooku.
Informacje o zmianach SKM umieściła 1 kwietnia na swoim profilu na Facebooku. fb.com/SzybkaKolejMiejska
Nowe odległości dla pasażerów z Trójmiasta są na szczęście korzystną zmianą, ponieważ oznaczają tańsze bilety.

Przykładowo, na trasie Gdynia Redłowo zobacz na mapie Gdyni - Gdańsk Śródmieście zobacz na mapie Gdańska dotychczas odległość liczona w kilometrach wynosiła 19 km.

Po zmianach, trasa w "pełnych" kilometrach jest krótsza o jeden kilometr i tym samym dla tego odcinka obowiązuje bilet jednorazowy za przejazdy na dystansie 13-18 km za 5,20 zł, a nie droższy o 80 groszy za odcinek 19-24 km. Oczywiście zasada ta obowiązuje także przy przejazdach w kierunku odwrotnym, czyli z gdańskiego Śródmieścia do Redłowa.

Podobnie o jeden kilometr krótsze i zarazem tańsze stały się przejazdy na odcinkach: Sopot Kamienny Potok zobacz na mapie Sopotu - Gdańsk Stocznia zobacz na mapie Gdańska (zmiana z 13 na 12 km - 4 zamiast 5,20 zł), Sopot Kamienny Potok - Gdańsk Przymorze Uniwersytet zobacz na mapie Gdańska oraz Gdynia Orłowo zobacz na mapie Gdyni - Gdańsk Żabianka AWFiS zobacz na mapie Gdańska (z 7 na 6 km - 3 zamiast 4 zł), Gdynia Wielki Kack zobacz na mapie Gdyni - Gdańsk Oliwa zobacz na mapie Gdańska przez Wrzeszcz (z 31 na 30 km - 7,10 zamiast 8,10 zł).

Na wprowadzonej zmianie ucierpią pasażerowie na odcinku Sopot Kamienny Potok - Wejherowo (trasa wydłużona z 30 do 31 km i podwyższona opłata za przejazd jednorazowy z 7,10 do 8,10 zł) oraz pasażerowie z niektórych podtrójmiejskich miejscowości.

Szczegółowe zmiany zawiera tabela (PDF), a opłaty za przejazd sprawdzić można na stronie Szybkiej Kolei Miejskiej.

Rozkład jazdy pociągów SKM, w tym odległości między przystankami na stronie komunikacja.trojmiasto.pl oraz w naszej aplikacji mobilnej.

Czytaj też: Artykuł z 2011 r.: Ile kilometrów jest z Zaspy do Sopotu?

Nowy pociąg SKM po raz pierwszy w liniowej obsłudze pasażerskiej.

Odjazd nowego pociągu SKM ze stacji w Słupsku.

Opinie (118)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.