Fakty i opinie

Weekendowy absurd w SKM. "Pociągi odjeżdżają na oczach pasażerów"

artykuł czytelnika
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia rezerwuje miejsce dla PKM Wzgórze

Opisany przez czytelnika problem dotyczy weekendowych przesiadek między SKM a PKM na dworcu we Wrzeszczu.
Opisany przez czytelnika problem dotyczy weekendowych przesiadek między SKM a PKM na dworcu we Wrzeszczu. fot. Trojmiasto.pl

Pan Adam, czytelnik Trojmiasto.pl i pasażer Szybkiej Kolei Miejskiej, zwrócił uwagę na absurdalny - jego zdaniem - weekendowy rozkład jazdy między Gdańskiem a Gdynią. Pociągi kursują wówczas co 30 minut, dokładnie tak jak składy kursujące po linii PKM, co uniemożliwia przesiadkę na dworcu we Wrzeszczu. Pociągi odjeżdżają tam na oczach zdezorientowanych pasażerów.Jak oceniasz skomunikowanie pociągów na linii SKM ze składami jeżdżącymi po torach PKM?

pozytywnie, opisany problem jest marginalny 8%
neutralnie, bywa z tym różnie, zależy od pory dnia 14%
negatywnie, odnoszę wrażenie, że każdy środek publicznego transportu w Trójmieście funkcjonuje osobno 78%
zakończona Łącznie głosów: 2124
Oto list pana Adama:

Zdarza się, że w weekendy przeprowadzane są na trasie SKM z Gdańska przez Sopot w kierunku Gdyni roboty torowe. Obowiązuje wtedy na tej trasie zmieniony, tzw. zamknięciowy, rozkład jazdy pociągów. Pociągi kursują wtedy zwykle w takcie co 30 minut - przez prawie cały dzień.

Co pół godziny zwyczajowo kursują także po trasie PKM szynobusy ze stacji Gdańsk Wrzeszcz przez lotnisko do Gdyni i w kierunku Kaszub. Stacja Gdańsk Wrzeszcz nie od dziś pełni ważną rolę stacji przesiadkowej pomiędzy SKM elektryczną a spalinową PKM.

Rozkład jazdy pociągów SKM i PKMPociągi wjeżdżają i ruszają o tej samej porzeNiestety, któryś już raz z kolei, rozkład zamknięciowy dla trasy elektrycznej z Gdańska przez Sopot do Gdyni został ułożony w taki sposób, że każdy pociąg SKM ze stacji Gdańsk Śródmieście przez cały dzień ma tę samą godzinę przyjazdu do stacji Gdańsk Wrzeszcz, co odjazd pociągu po trasie PKM przez lotnisko do Gdyni lub w kierunku Kaszub.

Bardziej obrazowo: pasażer wysiadający z kolejki SKM jadącej z Gdańska w kierunku Gdyni opuszcza pociąg na peronie trzecim wrzeszczańskiego dworca i widzi, jak z peronu pierwszego, rzadziej drugiego, w tym samym momencie odjeżdża szynobus na trasę PKM. Dzieje się tak przez cały dzień, co równe pół godziny - w tym samym czasie kursują obie grupy pociągów i za każdym razem na przesiadkę trzeba czekać we Wrzeszczu 30 minut! Od strony Gdyni jest tylko troszkę lepiej, bo podczas obowiązywania rozkładu zamknięciowego czas oczekiwania na przesiadkę we Wrzeszczu to ok. 20 minut.

Uważam tę sytuację za patologię i nie może mieć ona absolutnie miejsca w ruchu miejskim pociągów w blisko półmilionowym Gdańsku. Lotnisko oddziałuje na ponad drugie tyle mieszkańców całego dużego i małego Trójmiasta.

Pasażerowie liczą na dopasowanie rozkładów jazdy pociągów na linii PKM do innych środków transportu publicznego w Trójmieście.
Pasażerowie liczą na dopasowanie rozkładów jazdy pociągów na linii PKM do innych środków transportu publicznego w Trójmieście. fot. PKM

Skąd pan ma ten numer telefonu?Kiedy swoimi kanałami zdobyłem kontakt do służbowego numeru telefonu w SKM, żeby powiedzieć o tej sprawie, to pierwszą odpowiedzią nie było potwierdzenie czy przyznanie się, że to faktycznie nie jest normalna sytuacja, tylko pytanie: "A skąd pan ma ten numer telefonu?". Już to daje mi do myślenia, jak bardzo w SKM ważny jest pasażer skazany na SKM i PKM.

Oczywiście kolejarze zawsze powiedzą, że jeżdżą tak, jak ktoś ułoży im rozkład, urzędnicy (finansujący kolej regionalną i kompletnie niemający o niej pojęcia), że nikt im uchybień nie zgłaszał (bo sami najczęściej poruszają się nie transportem publicznym, a prywatnym czy służbowym autem, więc jazda kolejką jest dla nich science-fiction), a ci, którzy rozkład układają, siedzą w Warszawie i myślą, że przecież to Trójmiasto i jeździ tu pełno pociągów, więc zawsze przecież przesiąść się jakoś da.

Kropla drąży skałęTrudno jest więc naprawić coś, co jednocześnie zależy aż od trzech podmiotów, a mój przykład pokazuje, jak strasznie może być im do siebie daleko. Kropla jednak drąży skałę, więc wierzę że artykułem na Trojmiasto.pl jesteśmy w stanie ruszyć machinę naprawczą, która może przysłużyć się nawet tysiącom osób pragnących w remontowy weekend sprawnie przesiąść się we Wrzeszczu z jednego do drugiego pociągu.

Przy okazji warto zapytać w SKM, kiedy pociągi do Kartuz znów będą odjeżdżać z Gdańska Głównego, jak było to kiedyś. Oficjalnym powodem tego, że dzieje się inaczej, jest - według kolejarzy - trwający remont stacji Gdańsk Główny. To wierutne kłamstwo, bo pociągi do Kartuz mogą na stacji Gdańsk Główny wjeżdżać na peron numer cztery i pięć, gdzie nie ma żadnego remontu (razem są tam aż cztery tory!), ponieważ nie korzystają z przebudowywanych peronów pierwszego i drugiego. Proszę przejść się na gdański Dworzec Główny i zobaczyć, jak po czwartym i piątym peronie hula wiatr.

Odpowiedź Urzędu Marszałkowskiego, organizatora przewozów kolejowych.

Wprowadzony "zamknięciowy" cykl został wprowadzony przez PKP SKM w Trójmieście na czas remontu infrastruktury kolejowej. Sytuacja jest związana z modernizacją stacji pasażerskiej Gdynia Redłowo i koniecznością zamknięcia jednej z krawędzi peronowych. Zgadzamy się, że powoduje to utrudnienia dla osób przesiadających się na stacji Gdańsk Wrzeszcz.

Warto jednak wspomnieć, że w okresie od 20 października do 14 grudnia (56 dni) utrudnienia w przesiadaniu na ww. stacji będą przez trzy soboty i cztery niedziele.

Ze swej strony współpracujemy z przewoźnikiem celem przywrócenia dogodnych skomunikowań oczywiście w miarę możliwości technicznych. Przypominamy, że 10 grudnia 2017 r. dla pasażerów zmieniliśmy układ połączeń na linii komunikacyjnej Gdańsk - Wejherowo. Pociągi jeżdżą częściej także w soboty i niedziele i są skomunikowane z pociągami rozpoczynającymi bieg we Wrzeszczu w kierunku Gdańsk Port Lotniczy.

Stanowisko SKM:
W weekendy prowadzimy intensywne prace torowe, których nie można wykonać w nocy lub w dni powszednie, kiedy nasze pociągi kursują po Trójmieście co 7-10 minut. Przykładowo - w najbliższy weekend, z powodu remontu wiaduktu drogowego nad torami, na wniosek ZDiZ w Sopocie zamykamy tor 502 na odcinku Sopot - Oliwa.

W Gdyni zamykamy tor 501 na odcinku Gdynia Orłowo -Gdynia Główna. Powód - modernizacja przystanku Gdynia Redłowo. Przy okazji PKP Energetyka będzie modernizować sieć trakcyjną. Zamknięty będzie też tor 502 na odcinku Rumia - Gdynia Cisowa. Tu wymieniana będzie nawierzchnia torowa. Dodatkowo zamykamy dwa tory odstawcze w Gdańsku Śródmieściu (budowa wiaduktu Biskupia Górka).

W tym roku tzw. rozkłady zamknięciowe obowiązywały podczas 17 weekendów i do tej pory żaden pasażer nie skarżył się nam na brak skomunikowania pociągów elektrycznych w stronę Wejherowa z pociągami spalinowymi odjeżdżającymi z Gdańska Wrzeszcza w stronę Kaszub.

Niemniej, sygnał pana Adama traktujemy bardzo poważnie. Zdajemy sobie sprawę, że niewiele rzeczy może bardziej zdenerwować pasażera od widoku tylnych świateł pociągu, do którego zamierzał wsiąść. Trzeba jednak pamiętać, że pociągi w obu kierunkach na kilku odcinkach jeżdżą tylko po jednym torze co bardzo utrudnia ewentualne większe korekty rozkładu jazdy. Istnieje jednak możliwość przyspieszenia o ok. 4 minuty pociągów elektrycznych, wyjeżdżających z Gdańska Śródmieścia w stronę Wejherowa.

Wzbranialiśmy się przed tym rozwiązaniem, ponieważ te pociągi będą musiały czekać we Wrzeszczu właśnie ok. 4 minut na możliwość kontynuowania jazdy. Podczas prac torowych w poprzednich latach, testowaliśmy już podobne rozwiązanie i nie spotkało się ono z aprobatą niektórych pasażerów.

Skoro jednak obecnie jest taka wola podróżnych, zawnioskujemy do Organizatora Przewozów, czyli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, o przyspieszenie o 4 minuty weekendowych pociągów jadących z Gdańska w stronę Wejherowa. Tych, które powinny być skomunikowane z pociągami spalinowymi odjeżdżającymi z Gdańska Wrzeszcza w stronę Kaszub. Pozwoli to wyeliminować niedogodności, o których pisał czytelnik.

Pan Adam pytał też to, kiedy pociągi spalinowe będą mogły znowu dojeżdżać do stacji Gdańsk Główny i o ewentualne wykorzystanie w tym celu torów nr 4 i 5.

Pociągi spalinowe SKM, aby wjechać z torów dalekobieżnych linii 202 na tory przy peronie 4 i 5 stacji Gdańsku Główny, muszą przecinać całą głowicę rozjazdową torów linii 250 (SKM). W godzinach szczytu, przy ruchu siedmiominutowym, powodowałoby to opóźnienia pociągów trakcji elektrycznej, które musiałyby czekać na wjazd pociągu spalinowego, aż ten "przetnie" wszystkie tory. Sądzimy, że pociągi spalinowe będą mogły zaczynać i kończyć bieg na dworcu Gdańsk Główny, po ponownym oddaniu do eksploatacji obu peronów dalekobieżnych (nr 1 i 2). Wtedy ich trasy przejazdu nie będą kolidowały z ruchem pociągów elektrycznych.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (440) ponad 20 zablokowanych

 • Zabrać skm marszałkowi skoro po tylu latach nie umie tego zorganizować (75)

  Nie nadają się do organizacji przewozów.

  • 342 39

  • albo odwolac marszałka w trybie now. (3)

   • 36 22

   • I zabrać z TVP te smarkule od klimatu, tu się nie da dojeżdżać inaczej tylko samochodem (2)

    • 4 2

    • (1)

     Jedyna rada, słać pisma, jak najwięcej, nękać ich literaturą. Druga droga, to posłowie. Oni są od tego, by żyło nam się lepiej. Po to mają biura i będą się starać, by wybrano ich w następnej kadencji.

     • 2 0

     • tak by było jakby zniesiono listy partyjne i wprowadzono ordynacje jednomandatowa

      wtedy nie ważne czy poseł byłby z PO PiS czy SLD ... musiałby się starać załatwić sprawę DLA Wyborców ... a jak nie to won z sejmu i żadnych szans na kolejną wygraną...
      tak było z Margareth - Ona Prawicowa - wygrywała raz za razem z okręgu robotniczego, tam gdzie od 100lat wygrywał zawsze lewak-socjalista.
      bo nawet jako Premier spotykała się raz w miesiącu z wyborcami i załatwiała też lokalne sprawy i problemy. a jej lewacka konkurencja tego nie robiła !!!

      • 1 0

  • Marszałek kiedyś chyba w PZPR był i w jakiejś wiosce zarządzał? (41)

   Tylko tak pytam

   • 36 13

   • puck? (20)

    ale tez slabo mu szlo. - typowy karierowicz bez zdolnosci. Jak
    Borusewicz i reszta. Nie dawac im odpowiedzialnych stanowisk po prostu.

    • 36 13

    • W PO to norma (14)

     Dlatego cztery razy z rzędu przegrało wybory

     • 30 21

     • PIS (12)

      do rekordu kaczorka daleko

      • 19 19

      • i to cie zachwyca? (5)

       ze twoje miasto staje bo pis nie wygralo. to mentalnosc i**oty. mowi o tobie wszystko

       • 20 13

       • Odebrać im służbowe auta. (3)

        Tekst dziennikarza jest bardzo dobry. Jestem jak najbardziej za tym aby osobom odpowiedzialnym za komunikację odebrac służbowe auta i tak gość od koleji niech jeździ koleją a od tramwajów tramwajem i autobusem. Zareczam że nie milibysmy takich problemów jak teraz. Pora juz przestać zgadzać się na wszystko bo nasi rzadzą albo tu albo tam i nie wypada narzekać i oczekiwać zmian. Podam tylko przykład przebudowania dużego przejazdu rowerowego koło Galerii Bałtyckiej. Po kilku latach pisania także na forum Trójmiasto miasto przebudowało i przemalowało przejazd rowerowy pod estakadą. Jednak można. Tak samo można zsynchronizować kolej. Jedni sa od zapierniczania fizycznie a drudzy w białych kołnierzykach i garniturach od organizacji.

        • 37 1

       • w Niemczech pani minister straciła stanowisko. (1)

        po tym jak służbowym samochodem raz pojechała na wakacje.
        mało który dyrektor państwowej placówki ma w Niemczech służbowy samochód. a w Polsce dyrektorek muzeum pcimia z trzema pracownikami na krzyż już musi koniecznie zawsze służbowe autko mieć!!!

        • 2 0

       • Ale tu jest Polska i ma się nie służbowe samochody a służbowe samoloty i nikomu to z wyborców nie przeszkadza..., więc w czym problem?

        • 1 0

       • ...koleji...

        .....

        • 0 0

       • Gdańsk pleśnieje

        • 11 4

      • Rekord Kaczorka to cztery razy z rzędu wygrana (5)

       Ktoś ma lepszy wynik?

       • 9 8

       • co to ma do Gdanska i jego marnej sytuacji teraz? (4)

        • 11 5

       • Gdańsk gnije (3)

        • 10 4

       • tak spiewal big cyc o naszej wladzy (2)

        i widac skiba przewidzial. szkoda, ze teraz o tym zapomnial.

        • 4 1

       • Skiba jest chyba za PO (1)

        Może maja coś na niego ?

        • 7 2

       • wystarczy sprawdzic co zlatwil mu jego ojciec jak go sb zlapało

        • 6 3

     • I kolejne cztery przegra

      Chyba że Tusk wróci i zniewoli znów Polaków , ale kto by tu chciał

      • 6 5

    • Wałęsa mówił że Borusewicz donosił (2)

     Czy to prawda?

     • 9 1

     • donosili wspolnie (1)

      • 10 1

      • To dlaczego on był Marszałkiem?

       Kablowal i jeszcze nie siedzi? O co chodzi w Polsce

       • 5 0

    • Sam jesteś karierowicz (1)

     Jak w PKP psidu ma ludzi Po kulu i innnych bankomatów , nie majacych pojecia o logistyce kolejowej. I co ma do tego Borusewicz. Nie lata na Headzie rządowymi samolotami, nie ma agenjci towarzyskich. Zobaczymy sie skończy koniunktura na świecie. Co wasz pis du pokaże - rozsawać i psuc jest łatwo. Co takiego pis zbudował co? wszystko rozawlił? Droga powstała tylko do szydło , najlepszy państwowy zakład Pesa i autosa a i stocznia wojskowa i gdańska haha - wiecznie na pańtwowoym wikcie

     • 4 3

     • Wolny "g"dańsk szklankę zimnej wody i zwolnij z tym pluciem bo sens zaplułeś.

      A podpis zdradza brak szacunku dla polskiego Gdańska lub/i fascynację faszystowską przeszłością.

      • 0 1

   • Oni w PO KO wszyscy z pzpr albo z sb (16)

    • 26 20

    • I jeszcze maja rosyjski TVN od 2016 roku (9)

     • 19 13

     • I po co kłamiesz, myślisz że ciemny lud to kupi? (6)

      Właścicielem TVN jest Discovery Communications z siedzibą w Silver Springs w amerykańskim stanie Maryland, co można sobie samemu sprawdzić w internecie. Jedyna polska stacja telewizyjna nadająca z terenów Federacji Rosyjskiej to TV Trwam, z nadajnikami na Uralu.

      • 24 11

      • Kłamiesz (3)

       W 2016 roku , rosyjski fundusz zarejestrowany w USA nabył od amerykanskiej Discovery 80 % udziałów w TVN. Stał się większościowym udziałowcem i ma wpływ na treść i obsadę TVNu . Miało się nie wydać .

       • 12 14

       • To teraz zrozumiałam przekaz TVNu

        I kto faktycznke tam pracuje

        • 8 8

       • Sprawdz dokładnie

        Rzekomo fundusz który był wcześniej właścicielem tvn miał rosyjskich udziałowców Ale od 2018 właścicielem jest Discovery . Kłamać trzeba umieć ;)

        • 3 4

       • nieważne - tvn jest od Trumpa

        a więc waszego frienda - wiec po co dyskutować . Po to usa płacimy za złom żeby byli naszymi przyjaciółmi a d**il dud..a sie cieszy

        • 0 2

      • Nadawać, jeżeli faktycznie tak jest a być właścicielem to jest różnica (1)

       • 2 7

       • wlasciciel okresla linie programowa i polityke stacji.

        popracuj kiedys chocby we Francji w mediach to sie dowiesz.

        • 9 3

     • ruski trol z przekazem z Moskwy, żeby odwrócić uwagę od TVPutin (1)

      kłam dalej że Rosja to USA a białe jest czarne

      • 7 5

      • Jestem w szoku że TVN jest pod kontrolą rosyjska

       Szok

       • 6 4

    • Z PZPR to chyba był tow. Piotrowicz (4)

     którego wyborczą porażkę teraz opłakujecie

     • 7 7

     • W 14 z 16 wojewodztw wygralo PiS (2)

      Macie co siwetowac wyznawcy niemieckiego złodziejstwa

      • 8 1

      • przy prawdziwych jednomandatowych okręgach PiS by przerypał w 10województwach (1)

       dlatego PiS nie chce takich wyborów ... podobnie jak likwidacji subwencji państwowych dla partii politycznych - oni do władzy idą kraść, a nie płacić składki na PiS

       • 0 1

       • Tak a gdyby głosy rozdzielano na zasadzie gry w 3kubeczki to 100% dla PO.

        Jak wygrywaliście to ordynacja była dobra i JOW-y nie pasowały, ale przegrywać nie potraficie. Zero godności i honoru

        • 0 0

     • Dobrze że komuch nie wszedł

      Za to PO do europarlamentu wprowadziło ze swoich list komunistów , nie zapomnimy wam tego

      • 5 2

    • A w PiS ani jeden prawda?

     Sami wyklęci i niezłomni.

     W TVP tak mówili!!!

     • 2 4

   • ze szwagrem dalbyś sobie radę z zarządzaniem całej PKP (1)

    jestem pod wrażeniem twojego geniuszu. Tylko zazdrościć.

    • 0 3

    • Jakbym sie zglosil to moglbys krytykowac. Robie to co robie dobrze

     w przeciwienstwie od nieudacznika struka. Ktory kopie cos od kilkunastu lat i nie wyciagnal wniosków.

     • 3 0

   • Pewnie

    pomyliłeś ze swoim starym!

    • 0 0

  • (11)

   marszalek gluptasy nie zarzadza SKM. Ta spolka jest wlasnoscia pissuarowego PKP

   • 21 17

   • Doucz się. SKM zyje z jego dotacji i wystarczy zeby umial negocjowac. a widac nic nie umie tylko osiadać (4)

    • 13 6

    • (3)

     SKM ktore jest spolka zlezna pissuarowego PKP jest wlascicielem torow po ktorych jezdza SKMki.doucz sie gluptasie

     • 8 8

     • zlezny to jest twoj umysl dzieciaku. (1)

      • 4 6

      • albo i zjełczały

       • 4 1

     • A pociągi te dobite

      To niby czyje są?

      • 0 2

   • chyba ty nie masz pojecia czym byla "reforma" buzkowego rzadu od 1999 do 2003 za SLD (3)

    zmiana calkowita struktury wlasnosciowo-zarzadczej kolei. A wszystko na zyczenie UE. Bo wtedy was przyjmiemy. I co medrku?

    Centralnie zarzadzana PKP byla do 1998 roku. Akurat to sie lepiej sprawdzało. Kazdy kto pamieta ci to powie.

    • 14 7

    • Pamiętam, i nie było lepiej. (2)

     Było tak samo, albo i gorzej. To się nie sprawdzało, opóźnienia pociągów były większe. W trakcie robót SKM jeździły autobusy zastępcze, to dopiero była masakra.
     Teraz jest mimo wszystko lepiej, choć wracają problemy typu co drugi pociąg wypada z rozkładu.

     • 6 8

     • a teraz? wywalono tyle polaczen i jezdzi dobrze tylko klasa biznesowa. zaledwie na kilku liniach. (1)

      I to uwazasz za sukces? Bo w sumie to nawet tusk i inni politycy zamiast jezdzic rządowa salonką to wybierali LOT. Ten sam, ktory chcieli zlikwidowac.

      Poki co zarabia sie na towarach. Wiec gdyby nie wyprzedawac majatku komunalmych spolek byloby o niebo lepiej.

      p.s. Co z tego ma teraz obywatel Kowalski?

      • 8 5

      • Lot jest trupem utrzymywanym sztucznie z nielegalnych subwencji

       niech tylko komisarz UE wkroczy - i Lot skończy jak te stoczniowe nieroby.

       • 0 1

   • Marszałek zarządza SKM!!! (1)

    • 3 3

    • Zarząda prezes i jego szef - prezes PKP

     Marszałek płaci za przewozy

     • 3 2

  • Nie dość, że co pół godziny, to jeszcze zdecydowanie za krótkie te składy (2)

   • 23 6

   • robia z naszego niegdys miasta, wioske (1)

    bo to na wsiach nikt nie wymaga czestszych kursow komunikacji zbiorowej. Z wiadomych powodów. Ale sloikom pewnie w to graj. Bo nie znaja normalnego miasta.

    • 9 9

    • Powodow niskiego skomuniukowania na wsiach jest kilka.

     Pomyslcie, zanim zaminusujecie. I zobaczycie jak was władze miasta wala po rogach.

     • 3 3

  • zgadnij z jakiej partii jest marszałek województwa... bo to wiele tłumaczy

   • 13 5

  • (2)

   Ale marszałek ma zerowy wpływ na SKM. W tym właśnie problem, kolej robi co chce, a że najtaniej jest nie robić nic, to właśnie tak to wygląda.

   • 4 15

   • Marszałek jest organizatorem przewozów... (1)

    i ma decydujący wpływ na to co robią przewoźnicy.

    • 10 4

    • tak jak ty miałes

     decydujący wpływ na TPSA, gdy była monopolistą.

     • 4 6

  • Adasiu kup se biedaku samochód a jak cie nie stać (1)

   To wez kredyt i zmien pracę kaszubski cwoku ;)

   • 4 12

   • i tak dowalimy szrotow w miescie... normalny ty jestes?

    pamietam jak w lat\ach 90-tych w połowie, miałem w klasie osobe dojezdzajaca z Pelplina do politechniki. Czyli dało sie?

    Marszalek sam jest ze wsi i powien sobie przypomniec jak ongis to bywalo.

    • 5 1

  • nie można zabrać czegoś, co do marszałka nie należy (2)

   SKM to podmiot należący do wielu włascicieli, marszałek ma w nim niewielki procent, podobnie jak prezydenci miast. Więc najwyżej moze oddać udziały, co i tak niewiele zmieni
   Jest natomiast jedynym klientem SKM, więc tu mozliwości oddziaływania sa znacznie większe...

   • 6 2

   • SKM jest Urzędu Marszalkowskiego!!!! (1)

    To POwiacy chcą już oddać SKNPiSowi? Super!!

    • 1 5

    • Bzdury gadasz

     SKM to spółka zależna PKP

     • 4 2

  • Sęk w tym że SKM nie jest marszałka

   Samorząd tylko płaci za przewozy. Natomiast spółka jest własnością PKP. Gdyby można ją było usamorządowić to pewnie by się rozwinęła jak koleje dolnośląskie albo mazowieckie. Ale prośby i sugestie samorządowców szefostwo PKP zwyczajnie olewa...

   • 4 3

  • sami od tylu lat głosujecie na te same twarze z tej samej najlepszej partyji więc macie to co chcecie :)).

   • 4 1

  • a wojewoda jeszcze gorszy,on tylko konusowi cały dzień hołd składa i nic nie robi,choć jest drelich

   • 0 0

  • aleś wymyślił!

   I komu dać? Wojewodzie od grabienia ...gałęzi?! Czy sama ma się utrzymać? A może kupisz bileciki za 50 zeta? Patrioci muszą wszystko sami wymyślić od nowa... szkoda, że zamiast od koła zaczynają od krzyża...

   • 0 0

  • Cała ta zgraja od marszałka niczego przez tyle lat nie potrafiła zrobić ani się nauczyć, ale bronią demokracji jak swej grzędy.

   • 0 0

 • Ja (5)

  Trzeba wyjśc na oriencie by nie być zdezorientowanym chwile pózniej

  • 17 31

  • orient men by sobie poradził :P (komiks Baranowskiego)

   ale ogolnie beka. cale szczescie nie uzywam komunikacji publicznej w GDansku juz dobre pare lat jak nie kilkanascie. Jak musze to raz, dwa raz w roku ale raczej rekreacyjnie bo na nich nie licze. Nie poradza sobie.

   • 7 6

  • obywatel (2)

   To jest mistrzostwo świat, minuty brakuje na przesiadkę i 30min. trzeba czekać, badziewie do potęgi.

   • 7 2

   • (1)

    Widocznie SKM stwierdziła że skoro masz 30 minut na przesiadkę to nie ma opcji żeby się spóźnić na PKMkę :)

    • 7 0

    • obywatel

     Ten rozkład jest misternie zaplanowany, to działa w obie strony przyjeżdżasz PKM właśnie odjeżdża SKM i odwrotnie, czy to nie genialne

     • 1 0

  • Można się zakręcić w tym Wrzeszczu.

   • 4 1

 • Kurcze takie problemy z tą koleją. Ciekawe co będzie jak u nas w Pruszczu Gdańskim wybudują metro. (13)

  • 109 14

  • (3)

   Znaki interpunkcyjne wyglądają tak ---> , .

   • 4 10

   • a jak wygląda transport w 3m? (2)

    to mi opisz.

    • 3 10

    • jeden z najlepszych w Polsce (1)

     ale was towarzyszu żadna siła nie przekona, że białe jest białe

     • 4 5

     • ha ha ha ... najlepszy to on byl 23 lata temu

      teraz wszystkie wioski i male miasta GDansk wyprzedzily.

      • 3 3

  • Trzecia linie metra w Pruszczu...

   • 14 1

  • Skoro to dla marszałka taki problem od lat - to na emeryturę (1)

   Jesli mnie by przerastał jakiś problem postawiony w mojej pracy przez lata i kolejny, kolejny raz by mi nie wychodziło to po co miałbym sie zajmować tym na czym się nie znam? Tu liczy sie skutecznosc nie ze pan musi byc marszałkiem.

   Struk, Piotrowski apeluje do was. Skonczcie sie okłamywac. Bo nasgdańszczan już nie okłamiecie.

   • 11 5

   • Raczej wątpię, że nie chciałoby ci się zajmować czymś, na czym się jej znasz. Bardziej liczylyby się pieniążki jakie dostajesz.

    • 0 0

  • (2)

   ale metro w pruszczu ma jezdzic tylko na lotnisko w gdyni, bez przesiadek, wiec nie martw nic

   • 5 3

   • oby.

    • 2 2

   • zapomniałeś o Brukseli,też bez przesiadek i salonki na godziny+,dziewoje gratis

    • 0 0

  • To ciekawe co piszesz o Pruszczu, bo jest on lepiej zarzadzany od Gdańska

   Poki co Pruszcz sie rozwija, a Gdansk staje powoli i juz musi wyprzedac grunty by splacic długi.

   • 11 3

  • Alfred, nie obawiaj sie bo metro jezdzi pod ziemia to nikt na ziemi nie bedzie widzial.

   • 3 0

  • jakiego ,takie byle co chcecie ściągnąć do was ,by zbudował trzy linie metra

   • 0 0

 • MArszałek UB (19)

  Panie Marszałku proszę zamknąć skm ! jest remont !!! ma Pan w tym doświadczenie czytaj stadiony

  • 115 26

  • to kolega donald mial taka maksymę (6)

   zamknac cos jesli nie działa. i po klopocie. Dlatego moze niedługo zamknie UE. Brexit juz mu sie udało spowodować.

   • 10 19

   • (2)

    ucieczkę Anglii z tego zbydlęcenia UE nazywasz czyms złym? kolejny ...........................

    • 8 9

    • Nie nazywam złym, tylko ze donald nic nie umiał zmienić zeby poprawić (1)

     to co rozwalili we wspolnocie od lata 90-tych komunisci. Jego obecni nadzorcy.

     • 5 4

     • Bo Donald nie w tym celu zostal POwolany na to zaszczytne stanowisko.

      • 3 0

   • Jak to było? zadymy na stadionach? zamknac stadiony!!! krzyczał. Mozecie sobie minusowac, ale bedziemy młodym to przypominać. (2)

    Jesli zabójstwa i pobicia w skm to co? zamknac - powiedzialby tusk donald..

    • 2 7

    • Zadzwoń do Banasia (1)

     bo seks jest zły...

     • 5 4

     • mam do tel do banasia. chodzilem z nim do szkoly.

      i co, lyso ci lysolcu?

      • 1 5

  • Marszałek to nie wojewoda (1)

   i odwrotnie :)

   • 15 3

   • ale od transportu jest marszałek

    nie wojewoda...

    • 5 1

  • Mylisz marszalka (1)

   z wojewoda....pomysl,poczytaj,zapytaj sie ksiedza a potem pisz

   • 16 3

   • marszałek nie może zamknąć SKM

    Tym bardziej wojewoda.
    Ale marszałek może SKM wymówić zlecenie na transport i powierzyć je np. Regio. Oczywiście, płynnie nie będzie i się na to nie odważy ale może to zrobić, bo to nalezy do jego kompetencji.

    • 3 3

  • Wojewoda z PiS zamyka nie Marszalek

   • 4 5

  • (1)

   Nie marszałek a wojewoda

   • 4 3

   • za transport publiczny odpowiada samorząd

    w tym wypadku - marszałek.
    Wojewoda jest od formalnego nadzoru wykonania zadań administracji państwowej, powierzonych samorządowi i urzędom centralnym.
    Samorząd rządzi się sam!

    • 5 0

  • SKM jest PKP, a więc rządowa. (3)

   Marszałek wielokrotnie chciał przejąć SKM, ale rząd mówi nie.

   • 2 4

   • Bardzo dobrze (2)

    Marszałek , delikatnie mówiąc, średnio radzi sobie z organizacją transportu na Pomorzu. Lepiej żeby trzymał sie z dala od kolei.

    • 3 3

    • jak zmieni sie marszalek to ok. (1)

     • 2 2

     • Wlasnie sie zmienil...

      Swilski bryknal do senatu.
      Teraz bedzie bruzdzil centralnie.

      • 4 0

  • Przecież stadiony zamyka wojewoda

   Dariusz Drelich konkretnie, z PiS

   • 1 0

 • Skmka i autobusy to przyszłość w metropolii Trójmiejskiej. (6)

  Jak ktoś może to zapraszam do dojazdów właśnie transportem zbiorowym. Można też rowerem na krótsze dystanse.

  • 40 42

  • To ja już wolałem przeszlosc. Jeszcze czasy planetobusa ratowaly troche sytuacje do pierwszej połowy dekady 21 w.

   by ominac skm do Oliwy. Kiedy jeszcze budyniowe ekipy nie zabraly sie za ztm a marszalek struk nie dostal dotacji na skm to kursy były i awarie raz, dwa w miesciacu. A nie jak teraz czesciej sa awarie niz kursy bez opoznien.

   • 8 5

  • I nie stoją w korkach jak autobusy ;)

   • 0 1

  • Tylko niezorientowany może to proponować. Jakie jest połączenie Sopotu i Gdańska? (2)

   Głosują i miejta, jak macie

   • 1 0

   • 122 (1)

    Gdzie mogę odebrać nagrodę?

    • 0 0

    • Co to za połączenie z drugiego końca miasta?

     • 0 0

  • przyszlosc

   to rowery, hulajnogi, skuterki, piechota

   • 0 2

 • Jak pociag odjezdza to się czeka na następny drodzy państwo (11)

  a nie żali w internecie. Ajeśli się nie chce poczekać na kolejkę można zamiast kolejka pojechac przeciez rowerem

  • 37 304

  • najlepiej samochodem, napisz to szczerze

   a nie takie pierdzielenie

   "W weekendy prowadzimy intensywne prace torowe, których nie można wykonać w nocy lub w dni powszednie, kiedy nasze pociągi kursują po Trójmieście co 7-10 minut. Przykładowo - w najbliższy weekend, z powodu remontu wiaduktu drogowego nad torami, na wniosek ZDiZ w Sopocie zamykamy tor 502 na odcinku Sopot - Oliwa.

   Czytaj więcej na:
   https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Weekendowy-absurd-w-SKM-Pociagi-odjezdzaja-na-oczach-pasazerow-n138863.html#tri
   "

   • 15 5

  • I bardzo dobrze że facet o tym mówi (2)

   Co więcej, mówi w sposób racjonalny i przemyślany. Dobrze, że komuś chce się zwracać uwagę na takie rzeczy a nie siedzieć cicho i czekać pół h. Gdyby nie takie artykuły, to urzędnicy już całkowicie mieliby nas w d... Wystarczy rzucić okiem na te odpowiedzi. Jak już muszą, bo w mediach się coś pojawiło, to odpowiedzą ale oczywiście cały początek ich odpowiedzi to głupie tłumaczenia, że oni mają rację. No ale może się przyjrzą, z wielką łaską. Kuźwa, ręce opadają jak się czyta. Brak pokory urzędniczej. Jesteście dla nas a nie my dla was.

   • 68 4

   • (1)

    I co z tego skoro maja po 75 proc. w wyborach od 20 lat?? Tylko osoby co troche jezdza po Europie czy juz nawet Polsce zauwazaja, jak zaczynamy odstawac. Jedynie deweloperka rozbuchana do czerwonosci.

    • 14 10

    • a dlaczego po europie?

     • 1 8

  • Tylko na wsi nie wymaga się częstych kursów bo każdy ma rower, motor albo samochód. (1)

   i taką wsią sie stajemy właśnie.

   Jak rozumiem tobie to odpowiada Arku bo nie zyles w normalnym miescie. Spoko ale nie każdy chce życ na wsi Gdańsk. Bo wiesz, jeszcze 25 lat temu byliśmy miastem jak każde inne.

   • 14 4

   • Tylko na wsi nie wymaga się częstych kursów? Chyba śnisz.
    Nie wszyscy mają tutaj samochód i grubo się mylisz, mówiąc że ludzie tu nie prodzebują częstych kursów. Bardzo dużo ludzi autobusami dojeżdża do pracy, a np. taki PKS Elbląg ciągle zabiera połączenia. Ludzie nic nie mogą z tym zrobić.

    • 0 1

  • jesteś głupi Arku

   • 11 5

  • Ale można by pomyśleć o ,,logicznym rozkładzie" i każdy będzie zadowolony

   • 3 2

  • Nie mam problemow

   Poza krokami

   • 1 1

  • d**ilmu, takie rady to do dystansu do 5 km, a nie 20 i więcej

   • 2 1

  • Święta prawda

   No ja na przykład dzięki tak rewelacyjnie dobranym rozkładom jazdy zacząłem jeździć samochodem. Poza tym przesiadłem się do auta żeby odciążyć ruch pociągów i odkorkować tory. Może dzięki temu ktoś zdąży na przesiadkę z SKM do PKM we Wrzeszczu :]

   • 0 0

 • (1)

  wszystkim się nie dogodzi, ale problem podniesiony przez p. Adama jest poważny i jak pokazuje odpowiedz SKM jednak da się coś zrobić

  • 130 9

  • Ale co to za bajki w artykule, że w Warszawie ten rozkład układają.

   Co za banialuki.

   • 0 0

 • Niech calkowicie wylacza ruch skm w weekendy (4)

  co by pasazerowie nie robi sobie zbednych nadzieji. I niech remontuja do woli. Bo przeciez nie od tego jest skm zeby korzystal z niej pasazer. Ale zeby kolesie z marszalkowskiego mogli zarobic i spolka skm mogla zarobic z publicznej kasy.

  • 132 18

  • (1)

   Ja też nie robię sobie "nadzieji".

   • 4 2

   • Taka pisownia jest również dopuszczalna. Skracanie samogłosek to tylko ułatwienie.

    • 0 1

  • I dobrze, wylaczyc skm, po co sie glupie ludzie szwedaja po miescie w niedziele?

   • 2 1

  • poprawka

   nadziei*

   • 0 0

 • (9)

  Gigantycznym absurdem jest to, że w weekendy SKM kursuje co 30 minut.

  • 217 17

  • To tylko pokazuje jaka wioską jestesmy. (3)

   U mojej dawno niezyjacej babci autobus w wekendy kursuje co 25 minut. A jest to malutkie miasteczko. Gdansk widac srednio niewiele wieksze.

   Roznia sie tylko iloscia betonu i liczba galerii handlowych na km2. Serio nie widzicie tego?

   • 28 4

   • widzimy (1)

    • 16 0

    • Kiepsko przyglądaliście się skoro taki wynik wyborów.

     • 1 2

   • Jak i to, że PKM z i do Gdyni kursuje co dwie godziny w środku dnia

    • 10 0

  • A kiedy mają robić remonty? (1)

   W środku tygodnia?

   • 3 6

   • W nocy?

    • 9 2

  • Zgadzam się.

   • 1 0

  • Mogłoby częściej, ale (1)

   To większe koszty z budżetu samorządu województwa. A ten budżet właśnie się znów skurczył po ostatnich decyzjach rządu PiS

   • 1 5

   • A moze z tego, że przez lata samorzad nie liczyl sie z kosztami jakie wygeneruja

    kolejne inwestycje, ktore teraz generuja takie koszty ze podstawowy budzet na dotychczasowa infrastrukture i jej remonty sie nie spina?

    • 2 0

 • Coś jak na pętli Świętokrzyska - podjeżdżasz tramwajem i widzisz jak odjeżdża autobus lub na odwrót. (15)

  • 191 8

  • Po co wo ogole ta petla? Tam powinna byc dociagnieta skm. (5)

   A rozklady jakie istniały zostawione. A nie rozciagneli dobre autobusy gdzies na zad*pia. np 115.

   • 21 3

   • CHyba raczej metro, bo deweloperka zabudowałe wszelkie rezerwy terenowe naziemne (4)

    • 26 3

    • Niestety to prawda (3)

     Jak wynika z wcześniejszych artykułów na ten temat, poprowadzenie torów SKM do pętli musiałoby się wiązać z likwidacją boiska jednej że szkół.

     • 2 1

     • Ważniejsze jedno szkolne boisko? (1)

      Czy wygodny dojazd SKM dla 100 tys ludzi?

      • 16 0

      • dla UM i czesci społdzielni wazniejszy zysk dewelopera za kazda cene

       niby tam chodziło o postawineie kolejnych bloków boiska już dawno by nie było.

       • 3 0

     • Na Suchaninie zlikwidowano nie tylko boisko, ale i cały plac zabaw i resztę

      infrastruktury osiedla. Ale wtedy chodziło o sprzedaz kolejnych bloczydeł. Dla takich celów im nie żal.

      • 4 0

  • Proste - cisniesz z buta (2)

   • 5 13

   • Jak jesteś Arek to zostajesz w domu, zasiłek sam dojdzie, do pracy się nie śpieszy. (1)

    • 6 1

    • Mi sie nigdy do pracy nie spieszy, najczesciej przychodze pod koniec.

     • 1 2

  • Bardzo dobry przykład (1)

   Krew człowieka zalewa kiedy otwierają się na pętli drzwi autobusu a równocześnie zamykają drzwi tramwaju. No po prostu synchronizacja idealna!

   • 13 2

   • Pojedziesz nastepnym.

    • 2 13

  • (2)

   Tam jeździ ciągle coś,co chwilę jak nie autobus i tramwaj. Nie rozumiem problemu. Na tramwaj nie trzeba czekać 30 minut

   • 4 10

   • (1)

    Ale na autobus często w srodku dnia i 20 minut

    • 10 1

    • Ale ile zdrowia w tym momencie a z domu trzeba wyjść 20 min wcześniej i zawsze zdążysz bez spinania się.

     • 0 4

  • Podobnie w Wejherowie krótko przed przyjazdem SKM, odjeżdża ostatni PKS.

   • 9 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.