• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Westerplatte i Gdańsk na zdjęciach przed i po II wojnie światowej

Katarzyna Moritz
1 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Pancernik Schleswig-Holstein, ostrzeliwujący Kępę Oksywską w 1939 roku - połączenie starego i nowego zdjęcia.

Zdjęcie ze strony www.afterbefore.pl

Pancernik Schleswig-Holstein, ostrzeliwujący Kępę Oksywską w 1939 roku - połączenie starego i nowego zdjęcia.

Zdjęcie ze strony www.afterbefore.pl

Na stronie internetowej After-Before poznamy Gdańsk, jaki odszedł już w zapomnienie, ale jednocześnie zobaczymy jak obecnie wyglądają miejsca, będące kiedyś areną historycznych starć. Są tam nie tylko zabytki gdańskiej architektury, ale też zdjęcia z Westerplatte tuż po zakończeniu walk, czy ostrzeliwujący Kępę Oksywską w 1939 roku pancernik Schleswig-Holstein.



- Urodziłem się w Gdańsku i zawsze miałem do niego sentyment, dlatego powstała strona After-Before. Gdy zacząłem mieszkać na Głównym Mieście, najpierw przy Kaplicy Królewskiej, a potem przy Ogarnej, zacząłem także zgłębiać historię miasta i porównywać najpierw na własne potrzeby, jak miasto wyglądało kiedyś, a jak obecnie - podkreśla Michał Kochański, twórca portalu, z wykształcenia informatyk.
Przesuń aby
porównać


Gdańsk II wojna światowa - zdjęcia przed i po



Kochański pierwsze zdjęcia na portalu zamieścił w 2014 roku. Wśród nich zalazła się fotografia z 1865 roku (czyli z okresu początków fotografii), przedstawiająca ul. Piwną. Dzięki tzw. "suwakowi", można porównać jak wyglądało to miejsce w XIX wieku, a jak wygląda obecnie. Do tej pory Kochański umieścił na stronie około 90 postów.

Przesuń aby
porównać


Większość publikowanych par zdjęć dotyczy gdańskich zabytków, ale ostatnio pojawiły się też zdjęcia z Westerplatte i początku II wojny światowej. Są też fotografie ze strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku czy ze Sztutowa z 1940 roku, a także fotografie z dawnego Wrocławia - te ostatnie to efekt wizyty Kochańskiego w tym mieście.

Michał Kochański mieszka na Głównym, a pracuje na Dolnym Mieście. Jak przyznaje, takie otoczenie sprzyja temu, by zostać pasjonatem historii - choć sam z wykształcenia jest informatykiem. Michał Kochański mieszka na Głównym, a pracuje na Dolnym Mieście. Jak przyznaje, takie otoczenie sprzyja temu, by zostać pasjonatem historii - choć sam z wykształcenia jest informatykiem.
- Zdobycie zdjęć z II wojny światowej nie jest trudne, często pomaga mi po prostu wyszukiwarka internetowa. Dużo takich zdjęć jest też na stronach niemieckich czy muzealnych. Zdjęcia z Westerplatte umieściłem w związku 77. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Planuję jeszcze wybrać się na Westerplatte i zrobić zdjęcie Wartowni nr 3. Choć zostały z niej same fundamenty, to jednak będzie się to ładnie komponować z zestawieniem historycznego zdjęcia - zapowiada Kochański.
Większość zdjęć jest opisanych i zawiera ciekawe informacje historyczne, które czerpane są z różnych źródeł, od innych pasjonatów historii, a także z artykułów zamieszczonych na portalu Trojmiasto.pl.

Przesuń aby
porównać


Westerplatte - zdjęcia archiwalne



W przypadku zdjęcia, prezentującego koszary WST na Westerplatte, wykonanego przed uporządkowaniem terenu po zakończonej walce o Westerplatte w 1939 roku, dowiadujemy się m.in.:

"Większości osób odwiedzających Westerplatte wydaje się, że koszary zostały zniszczone w pierwszych dniach wojny roku 1939. Prawda jest jednak taka, że największych zniszczeń dokonano w 1945 roku. Jedne źródła mówią o tym, że zniszczeń dokonali żołnierze sowieccy, detonując tam niewybuchy i to przez kilka miesięcy po zakończeniu walk, a według innych byli to żołnierze LWP w początkach lat 50-tych, działający na polecenie Mieczysława Moczara. Ironią Westerplatte jest to, że wiosną 1945 r., blisko 6 lat po ataku pancernika Schleswig-Holstein na polską placówkę, w tym samym miejscu co wcześniej Polacy, zaciekle bronić musieli się Niemcy" - czytamy na portalu.

Przesuń aby
porównać


Ostatnie zamieszczone zdjęcie zostało wykonane w pierwszych dniach września 1939 roku i przedstawia pancernik Schleswig-Holstein w basenie amunicyjnym na Westerplatte. Na dawnej fotografii widać moment ostrzału Kępy Oksywskiej, gdzie od 1 września 1939 broniły się oddziały Lądowej Obrony Wybrzeża (około 15 tys.). Niemcy dysponowali jednak znaczną przewagą w ludziach i sprzęcie.

Przesuń aby
porównać


"Po kapitulacji załogi Westerplatte pancernik Schleswig - Holstein podpływa w rejon wyjścia z portu, skąd ostrzeliwuje Kępę Oksywską i Hel. Ostrzał powtarza następnego dnia, kierując ogień przeciwko polskim oddziałom na Oksywiu, zużywając 10 pocisków 28 cm i 192 pociski 15 cm. Dnia 11 września wszystkie oddziały na Kępie Oksywskiej płk. Dąbek podporządkował dowódcy Morskiej Brygady ON ppłk. S. Brodowskiemu. Tego samego dnia Schleswig - Holstein ostrzeliwuje działami 28 cm port na Oksywiu". - czytamy na portalu.

Wydarzenia

77. rocznica wybuchu II wojny światowej (10 opinii)

(10 opinii)
uroczystość oficjalna

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (166) ponad 20 zablokowanych

  • Zdjęcie z Panem Kochańskim nie działa!

    • 0 0

  • Niemcy narod strasznie g...

    • 2 1

  • fajne zdjęcia

    Chyba najbardziej mi się podobało stare zdjęcie z fosą przed bramą Wyżynną.
    Fajnie to wyglądało 120 lat temu. No niestety potem tam przybyła droga.

    • 4 0

  • czyli znowu apel smoleński (1)

    już się pogubiłem - nie tylko ja zresztą....to jak to było? Prezydent Kaczyński poległ pod Smoleńskiem w 1939 roku? Czy w 1944, podczas Powstania Warszawskiego? A może pod Kirholmem? Aaaa nie, wtedy nie było samolotów

    • 10 2

    • nie ważne kiedy poległ i w jakim wydarzeniu,ważne ze poległ za Polske i reprezentował interesy narodu,

      dlatego jak najbardziej na miejscu jest oddawanie hołdu zarówno tym z Westerplatte jak i tym którzy zgineli w katastrofie Smolenskiej....

      • 0 0

  • Przypomnijmy, że Schleswig - Holstein bał się wypłynąć ...

    ... do tego ostrzału dalej, nawet 2-3 mile na płn. czy płn.-zach. z portu, bo bali się polskich okrętów podwodnych. I warto też przypomnieć, o czym gdzieś czytałem, że niedługo po ukazanym na zdjęciu momencie, polska artyleria widząc korygowanie ognia pancernika - ostrzelała przedni skraj niedalekich niemieckich pozycji, trafnie wnioskując, że coś ten ogień za celny, to musi być tam jakiś obserwator. I był - delegowany z pancernika, "donoszący" telefonicznie; został ciężko ranny czy zabity. I na dany dzień był to koniec ostrzału naszych pozycji z S-H. A gdy dwa stare niemieckie rupiecie o szumnej nazwie pancerniki popłynęły powojować z polską baterią 152 mm na Helu, to szybko musieli zwiewać po jednym trafieniu i dobrze skoncentrowanym ostrzale.
    Gdyby nas Czechosłowacy nie wykolegowali, tchórzliwie zostawiając Niemcom setki swych nietkniętych niezłych czołgów i dobrych ciężarówek, inaczej by tamta kampania wyglądała. Nie co do końcowego efektu, naturalnie.

    • 4 1

  • Niemcy wstrętni zbrodniarze

    .

    • 4 2

  • Armia Adolfa Hitlera to zbrodniarze. Nie naród niemiecki.

    Naród niemiecki dał się ogłupić propagandzie , a potem dostał w d*pę.
    Dziś duża część narodu polskiego zagłosowała na Jarosława i jego partię.
    Ale będą następne wybory ! Mam nadzieję, że po wyborach wrócimy do normalności.
    Nie będzie DUDY, nie będzie SZydła z worka.

    • 10 8

  • Fajnie zrobione zdjecia ze fajnie mozna porownac

    • 7 0

  • Naród niemiecki zbrodni tych dokonał, a pozniej dzicz Sowiecka

    Zrozumial???

    • 7 1

  • Dzisiaj powinno wyglądać tak jak na zdjęciu z Bramą Wyżynną sprzed 120 lat :) A nie Stare Misato obwalone i zasmrodzone smierdzielami na kołach!

    • 3 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane