• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Znikają zielone strzałki na Karwinach

Michał Sielski
3 października 2023, godz. 14:30 
Opinie (363)
Likwidację zielonych strzałek wymuszają przepisy dotyczące skrzyżowań z drogami rowerowymi. Likwidację zielonych strzałek wymuszają przepisy dotyczące skrzyżowań z drogami rowerowymi.

- Wraz z przebudową skrzyżowań w ramach rozbudowy Węzła KarwinyMapka znikają zielone strzałki na skrzyżowaniach. Remont miał usprawnić ruch, a sprawia, że będą większe korki - denerwuje się czytelnik Trojmiasto.pl, pan Wojciech. - To tylko dostosowanie sygnalizacji do obowiązujących przepisów - wyjaśniają urzędnicy gdyńskiego magistratu.Czy zielone strzałki powinny być na wszystkich skrzyżowaniach?

Rozbudowa Węzła Karwiny od wielu miesięcy powoduje problemy ze sprawnym przejazdem w tym rejonie. Wszyscy czekają na koniec prac, który ma nastąpić 3 listopada 2023 roku (choć coraz mniej osób w ten termin wierzy), bo wtedy ma być już lepiej. Czy jednak będzie? Jeden z czytelników Trojmiasto.pl, pan Wojciech, jest przekonany, że wcale nie.

- Już teraz widać, że na wszystkich skrzyżowaniach z Wielkopolską, od Górniczej do Nowodworcowej, likwidowane są zielone strzałki. To powoduje ogromne zatory, bo kierowcy stoją z włączonym kierunkowskazem, nic nie jedzie, nikt nie idzie, a oni nie mogą skręcić. Remont miał nam polepszyć komfort podróży, a prawdopodobnie go zmniejszy, bo będziemy jechać dłużej - denerwuje się pan Wojciech.


Węzeł Karwiny rośnie, zielone strzałki znikająRzeczywiście, na skrzyżowaniach, na których prace się kończą i stawiana jest nowa sygnalizacja, zielonych strzałek już nie ma. I na większości z nich już nie będzie.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami sygnał dopuszczający skręt w prawo, czyli tzw. "zielona strzałka", nie może być wyświetlany razem z sygnałem zielonym na przejeździe rowerowym. Stąd zmiany na obecnie przebudowywanych skrzyżowaniach w ramach Węzła Karwiny - wyjaśnia Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego Urzędu Miasta.

Niektóre zielone strzałki zostanąUrzędnicy zapewniają jednak, że na niektórych skrzyżowaniach uda się zielone strzałki zachować. Choć będą się świecić krócej.

- Sama obecność przejazdu rowerowego nie zawsze powoduje konieczności usunięcia "zielonej strzałki", ponieważ czasami zdarza się, że są momenty w programie sygnalizacji, kiedy sygnał ten może być wyświetlony bez kolizji z sygnałem na przejeździe rowerowym. Tak jest m.in na przeciwległym wlocie ul. Brzechwy, przy skrzyżowaniu z ul. Chwaszczyńską, gdzie zielona strzałka pozostała, ale zdecydowanie ograniczony został czas, kiedy jest ona wyświetlana. Obecnie sygnał S-2 wyświetla się tam tylko wtedy, kiedy sygnał zielony otrzymują pojazdy na lewoskręcie od strony obwodnicy Trójmiasta, a piesi i rowerzyści przechodzący przez ul. Brzechwy mają w tym czasie sygnał czerwony - dodaje Agata Grzegorczyk.


Węzeł Karwiny: informacje o inwestycji

  • Inwestycja w drogowym zakresie jest warta niemal 102 mln zł brutto.
  • Obejmuje przebudowę skrzyżowań, udogodnienia dla zmotoryzowanych, rowerzystów oraz pieszych.
  • W sąsiedztwie PKM Gdynia Karwiny powstanie jednopoziomowy parking typu Park&Ride ze 140 miejscami.
  • Pomieści się tam też co najmniej 50 rowerów.
  • W okolicy będzie 600 m dróg rowerowych i 3 km buspasów.


Węzeł Karwiny: więcej informacji

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (363)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane