• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wezwanie za brak opłaty za parkowanie po 5 latach

Maciej Korolczuk
26 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (299)
Gdy pani Danuta otrzymała wezwanie za brak opłaty za parkowanie po 5 latach, myślała, że to może oszustwo. To jednak normalny tryb działania urzędników.  Gdy pani Danuta otrzymała wezwanie za brak opłaty za parkowanie po 5 latach, myślała, że to może oszustwo. To jednak normalny tryb działania urzędników.

Kierowcy w Gdańsku w ostatnim czasie otrzymują listownie wezwania do wniesienia zaległych opłat dodatkowych za nieopłacony postój w strefie płatnego parkowania. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dotyczą one zdarzeń sprzed 5 lat. - To pomyłka, opieszałość urzędników czy nowa próba oszustwa? - dopytują. Postanowiliśmy to sprawdzić.Pani Danuta kopertę w skrzynce na listy znalazła kilka dni temu. W środku znajdowało się wystawione pod koniec kwietnia upomnienie dotyczące opłaty dodatkowej za nieopłacony postój w strefie płatnego parkowania.

Z dokumentu wynika, że nasza czytelniczka swoje auto zaparkowała przy ul. DyrekcyjnejMapka, nie wniosła opłaty w parkomacie, co skutkowało wystawieniem opłaty dodatkowej w wysokości 50 zł (plus 16 zł tytułem pokrycia kosztów wystawionego upomnienia).

I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że sprawa dotyczy sytuacji z 12 marca 2018 r.

- To było ponad 5 lat temu. I teraz nie wiem, czy to jakaś pomyłka, nowa metoda oszustwa czy opieszałość urzędników, którzy po takim czasie zorientowali się, że ktoś nie zapłacił za postój - mówi.
Postanowiliśmy to sprawdzić.Po 5 latach pani Danuta musi zapłacić 66 zamiast 50 zł. Obecne stawki są już znacznie wyższe. Po 5 latach pani Danuta musi zapłacić 66 zamiast 50 zł. Obecne stawki są już znacznie wyższe.

To nie gapiostwo urzędnikówJak wyjaśnia Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, wystawione upomnienie po 5 latach nie wynika z gapiostwa urzędników. Taką sytuację dopuszczają przepisy i jest to świadome działanie urzędu.

- Windykacje opłat dodatkowych prowadzimy na bieżąco, jednakże mamy na to 5 lat liczone od końca roku, w którym opłata została nałożona - wyjaśnia. - W myśl zasady gospodarności najpierw windykacja prowadzona jest wobec największych dłużników i recydywistów. To należności, które przekraczają kwotę 10-krotności kosztów upomnienia (na dziś to 160 zł). W ostatnim roku, by nie przedawnić należności, windykujemy wszystkich i tego dotyczy przypadek pani Danuty.
Nasza czytelniczka za nieopłacony postój przy Dyrekcyjnej musi zapłacić łącznie 66 zł (w 2018 r. opłata dodatkowa wynosiła tylko 50 zł).

Obecnie wysokość opłaty dodatkowej wynosi 200 zł. Opłata może być obniżona do 130 zł w przypadku dokonania wpłaty w tej wysokości w ciągu 7 dni od dnia jej wystawienia.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (299)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane