• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiadukt nad obwodnicą w Osowej - na razie - nie dla pieszych

Maciej Korolczuk
11 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Zakaz przejścia na wiadukcie na węźle Osowa wprowadzony jest tymczasowo. Wiosną ma zostać zdemontowany. Zakaz przejścia na wiadukcie na węźle Osowa wprowadzony jest tymczasowo. Wiosną ma zostać zdemontowany.

Mieszkańcy Osowej zwracają uwagę, że nowo wyremontowany wiadukt nad obwodnicą w ciągu ul. SpacerowejMapka, choć usprawnia ruch samochodów, to wyklucza komunikacyjnie pieszych. - Droga między sklepami po obu stronach ekspresówki wydłużyła się z 500 m do ponad 5 km - zauważa pan Paweł. Drogowcy tłumaczą, że znaki ustawiono w ramach tymczasowej organizacji ruchu.



Czy kiedykolwiek przekraczałe(a)ś obwodnicę pieszo?

- Remont wiaduktu na węźle Osowa ukończony. Nowa nawierzchnia i wydłużony pas do skrętu na pewno ułatwią jazdę wszystkim zmotoryzowanym. Piesi, by udać się na spacer do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego lub CH Osowa, do tej pory radzili sobie, zgodnie z przepisami idąc poboczem i wiaduktem wzdłuż barierek. Po remoncie postawiono tam znak B-41 "Zakaz ruchu pieszych". I to nie przy stacji benzynowej, gdzie kończy się chodnik, a dopiero na samym wiadukcie. Droga z Biedronki do CH Osowa wydłużyła się z 500 m do ponad 5 km. Teraz wiem, po co ten przystanek przy Oktanie. Dzięki niemu nie trzeba cofać się aż na Sopocką, żeby za 3,80 zł przejechać się jeden przystanek autobusem. Przeprawa jak przez Martwą Wisłę - napisał w mediach społecznościowych pan Paweł.
Na problem z ruchem pieszych na wiadukcie uwagę w mediach społecznościowych zwrócił pan Paweł. Przejście przez wiadukt porównał do tunelu pod Martwą Wisłą, gdzie także obowiązuje zakaz ruchu pieszych. Na problem z ruchem pieszych na wiadukcie uwagę w mediach społecznościowych zwrócił pan Paweł. Przejście przez wiadukt porównał do tunelu pod Martwą Wisłą, gdzie także obowiązuje zakaz ruchu pieszych.
Opisany przez niego problem wpisuje się poniekąd w inicjatywę radnych, o której informowaliśmy przed kilkoma tygodniami. Radni wspólnie z mieszkańcami dzielnicy zbierają w internecie podpisy pod petycją do Ministerstwa Infrastruktury, by w ramach rządowego Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej nad obwodnicą powstała kładka dla pieszych. W chwili opublikowania artykułu pod wnioskiem podpisało się kilkaset osób. Od tamtej pory liczbę podpisów udało się potroić do prawie 2 tys.

Zanim zapadnie decyzja o ewentualnej budowie kładki - co może potrwać kilka lat - mieszkańcy postanowili poszukać pomysłu na bezpieczne pokonanie obwodnicy nowo wyremontowanym wiaduktem (przed przebudową także nie było tam chodnika). Przypomnijmy, że w ramach modernizacji wiaduktu wykonano nowe izolacje płyty pomostu, a także wpusty, krawężniki, kapy chodnikowe i nowe bariery. Wykonano także nową nawierzchnię na samym obiekcie i na dojazdach do niego.

Piesi będą mogli korzystać z wiaduktu po wąskim chodniku technicznym. Piesi będą mogli korzystać z wiaduktu po wąskim chodniku technicznym.

Znaki zostaną zdjęte



Zyskali wszyscy - oprócz pieszych. Jak wyjaśnia Piotr Michalski, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, obowiązująca obecnie organizacja ruchu jest tylko tymczasowa i wkrótce ma się zmienić.

- W okolicy wiaduktu w ciągu ul. Spacerowej nad Obwodnicą Trójmiasta został ustawiony tymczasowo znak zakazu ruchu pieszych. W ramach usuwania wad i usterek po przeprowadzonym remoncie na kapie chodnikowej, która służy do obsługi technicznej wiaduktu, ma zostać wykonane jej uszorstnienie. To zadanie zostanie wykonane po ustaniu warunków zimowych, wiosną, kiedy będą odpowiednie warunki atmosferyczne - wyjaśnia Michalski.
Po tym - jak zapewniają drogowcy - znak zakazu ruchu pieszych zostanie zdjęty i piesi będą mogli korzystać z wiaduktu po tzw. chodniku technicznym. Warto jednak pamiętać o dwóch zasadach: zachować szczególną ostrożność oraz nie przekraczać jezdni na łącznicach - jest to bowiem traktowane jako wejście na drogę ekspresową, co jest nie tylko niebezpieczne, ale i niezgodne z przepisami ruchu drogowego.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (146)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane