Fakty i opinie

stat

Wiadukt przy SKM Gdynia-Stocznia będzie zabytkiem

artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

49 lat temu wojsko otworzyło ogień do robotników w Gdyni

W rocznicę masakry robotników gdyńskich w Grudniu '70 na wiadukcie zawsze stoją zapalone znicze.
W rocznicę masakry robotników gdyńskich w Grudniu '70 na wiadukcie zawsze stoją zapalone znicze. fot. Wojciech Strożyk/KFP

Wiadukt, na którym w latach 70. milicja i wojsko strzelały do robotników zostanie wpisany do rejestru zabytków. Podobnie jak 40 innych budynków.Czy przechodząc obok miejsc pamięci zastanawiasz się nad ich historią?

nie, staram się żyć przyszłością 21%
czasami, zwłaszcza gdy jest tam np. upamiętniająca tablica 39%
często zastanawiam się co tam się kiedyś działo i jak to miejsce wyglądało dawniej 40%
zakończona Łącznie głosów: 541
Miejski Konserwator w Gdyni opracował właśnie program opieki nad zabytkami Gdyni na lata 2011-2014. Zakłada on m.in., że pod ścisłą ochroną konserwatora znajdzie się więcej obiektów. Nie nastąpi to jednak od razu.

- Na pewno będzie to proces żmudny, bo po II wojnie światowej do listy nie dopisywano żadnych budynków modernistycznych. Przez ostatnie lata staramy się nadrobić te zaległości - mówi gdyński konserwator Robert Hirsch.

Ze względu na żmudne i długotrwałe procedury w ciągu jednego roku Gdynia może zgłaszać do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku najwyżej trzy nowe propozycje wpisania do rejestru. Na liście czeka aż... 41 nowych obiektów, a dotąd jest ich 68.

Już raz udało się jednak skorzystać z bocznej furtki i wpisać do rejestru zabytków całe Śródmieście. Tym razem to się jednak nie uda, bo obiekty są rozrzucone dosłownie po całej Gdyni.

Jednym z nich jest np. wiadukt przy przystanku SKM Gdynia Stocznia zobacz na mapie Gdyni, na którym 17 grudnia 1970 roku milicja i wojsko otworzyły ogień, zabijając zmierzających do pracy robotników. W kolejce czeka też m.in. kilka zabytków portowych, pensjonat przy ul. Zegarskiego 8 zobacz na mapie Gdyni w Orłowie czy kościół św. Wawrzyńca w Wielkim Kacku zobacz na mapie Gdyni oraz kilka budynków na Kamiennej Górze i w okolicach Śródmieścia.

Zobacz inscenizację wydarzeń grudniowych na wiadukcie.

Opinie (111) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.