• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiceprezydent Gdyni pod lupą prokuratury. Sprawa dotyczy przekroczenia uprawnień

Patryk Szczerba
8 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Śledztwo zostało wszczęte w sprawie przekroczenia uprawnień przez wiceprezydent Gdyni odpowiadającej na interpelację radnego. Śledztwo zostało wszczęte w sprawie przekroczenia uprawnień przez wiceprezydent Gdyni odpowiadającej na interpelację radnego.

Prokuratura Rejonowa w Gdyni wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez wiceprezydent Gdyni Katarzynę Gruszecką-Spychałę. Zawiadomienie złożył w sierpniu radny Ireneusz Trojanowicz. Chodzi o niejasności związane z finansowaniem Infoboksu, odpowiedź na interpelację i sprzeczne z nią - według radnego - wnioski z kontroli.O sprawie, która zaczęła się od interpelacji radnego Ireneusza Trojanowicza, pisaliśmy kilkanaście dni temu. Zapytał w niej o zasady i koszty funkcjonowania Infoboksu.

W odpowiedzi na nią Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, poinformowała, że koszty funkcjonowania InfoBoksu ponosi Gdyńskie Centrum Kultury, zaś koszty z tytułu mediów są refakturowane na Wydział Administracyjny Gdyni, któremu GCK użycza dzierżawioną powierzchnię.

Niejasności związane z finansowaniem Infoboksu. Zawiadomienie do prokuratury Niejasności związane z finansowaniem Infoboksu. Zawiadomienie do prokuratury

Kontrola po odpowiedzi na interpelacjęRadny nie zadowolił się odpowiedzią i podawanymi kwotami. W marcu zwrócił się do pełniącej obowiązki dyrektor Gdyńskiego Centrum Kultury o dostęp do umów, rozliczeń i korespondencji związanej z Infoboksem. 7 kwietnia przeprowadził ich kontrolę.

Członkowie federacji "Gdyński Dialog" ogłosili, że przebieg kontroli ujawnił, że - wbrew oświadczeniu wiceprezydent Gdyni - w okresie objętym kontrolą, czyli w latach 2013-2022, w rzeczywistości nigdy nie dochodziło do "refakturowania kosztów" na Wydział Administracyjny Gminy Miasta Gdyni.

- Wbrew oświadczeniu pani wiceprezydent nigdy nie dochodziło do "refakturowania kosztów" - mówił po wynikach przeprowadzonej kontroli Ireneusz Trojanowicz, zapowiadając złożenie zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie.
Niejasności dotyczą Infboksu, który w formie znanej od lat zniknął w tym roku. Na zdjęciu początek rozbiórki wieży. Niejasności dotyczą Infboksu, który w formie znanej od lat zniknął w tym roku. Na zdjęciu początek rozbiórki wieży.
Jak zapowiadał, tak zrobił. Zawiadomienie, które znalazło się w Prokuraturze Rejonowej w Gdyni, dotyczyło możliwości popełnienia przez Katarzynę Gruszecką-Spychałę przestępstwa ściganego z urzędu, polegającego na oświadczeniu nieprawdy w dokumencie urzędowym, jakim była odpowiedź na interpelację.

Śledztwo prokuratury po wynikach kontroliProkuratura postanowiła zapoznać się ze szczegółami i wszcząć śledztwo w tej sprawie.

- Decyzja nie mogła być inna. Porównanie wyników kontroli z treścią odpowiedzi na interpelację autorstwa wiceprezydent Katarzyny Gruszeckiej-Spychały jasno pokazywało nieścisłości. Cieszę się, że Prokuratura dokładnie przyjrzy się tej sprawie - wskazuje Ireneusz Trojanowicz, który w czwartek złożył zeznania w tej sprawie.

Wiceprezydent Gdyni odpiera zarzutyWiceprezydent Gdyni nadal stanowczo odpiera zarzuty.

- Nie zdarzyło mi się udzielić nieprawdziwej odpowiedzi na jakąkolwiek interpelację i nie miało to miejsca również w tym wypadku. Jestem przekonana, że prokuratura ostatecznie rozwieje wszelkie wątpliwości pana radnego.

Przypomnę, że zgodnie z umową z 6 czerwca 2018 r., zawartą pomiędzy GCK a UM Gdyni (§5 pkt 2) "Koszty przypadające na przedmiot umowy fakturować będzie na Biorącego [UM Gdyni] bezpośrednio ponoszący je Wynajmujący [tj. ARG sp. z o.o.]". Postanowienie to znajduje się w umowie, którą w swoim protokole kontroli wprost wymienia pan radny, z czego wnioskuję, że zna jej treść.

Tak też działo się w rzeczywistości, a faktury były opłacane regularnie. Dla przykładu, ostania zapłacona faktura z 17 sierpnia 2022 r. opiewała na kwotę 17 tys. 84 zł i 75 gr. W niej znajduje się między innymi przegląd systemu klimatyzacji obiektu. Nie jest ona oczywiście jedyną, w archiwum znajdują się faktury z ubiegłych miesięcy i lat, opłacane regularnie.

Podtrzymuję, że koszty eksploatacyjne są refakturowane na UM Gdyni (Wydział Administracyjny), który regularnie za nie płaci - twierdzi Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (251)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane