• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wichura doskwiera mieszkańcom Trójmiasta

Patryk Szczerba, Katarzyna Moritz
30 października 2017 (artykuł sprzed 5 lat) 
aktualizacja: godz. 10:07 (30 października 2017)

Najbardziej z powodu wichury ucierpiało molo w Sopocie


Z powodu niedzielnej wichury w Gdańsku były zamknięte cmentarze, Park Oliwski, Z OO. W Sopocie wciąż jest zakaz wstępu na podmywane molo, a także na molo w Brzeźnie i falochron zachodni. Zostało powalonych co najmniej kilkanaście drzew, stany wód są przekroczone. Silnie może jeszcze wiać przez cały poniedziałek.Aktualizacja godz. 10:07: Od godziny 10 można też już wejść do parku Oliwskiego i Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Mimo to sprzątanie gałęzi i liści będzie trwało cały dzień aż do uprzątnięcia terenu.

Nadal obowiązuje zakaz wejścia na Molo w Brzeźnie i na falochron wschodni.

- Do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego nie wpływają zgłoszenia bezpośrednio związane z sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną - obserwowany jest wysoki poziom wody w kanałach w związku z silnym wiatrem i cofką. Dyżurny Inżynier Miasta otrzymuje informacje o uszkodzonych drzewach, ale dotyczące prywatnych terenów. Ulica Wiślna nadal pozostaje zamknięta (w razie ustąpienia wody z jezdni zostanie otwarta). Straż Pożarna w godzinach porannych przyjęła informacje o dwóch wiatrołomach na Wyspie Sobieszewskiej - informuje Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prezydenta Gdańska.
Poziom wody w Zatoce Gdańskiej wg wskazań dla Portu Północnego przekroczył stan alarmowy (570 cm), aktualnie wskazuje 601 cm, tendencja bez zmian.

Poziom wody na Martwej Wiśle według wskazań dla Sobieszewo przekroczył stan alarmowy (570 cm) aktualnie wskazuje 606 cm, tendencja bez zmian. Aktualnie brak opadów deszczu. W godzinach południowych przewidywane jest słabnięcie siły wiatru.

Ekipy Gdańskich Wód monitorują sytuację w swoich rejonach i pozostają w gotowości do działania. W godzinach wieczornych Gdańskie Wody podejmowały interwencję polegającą na zabezpieczeniu obiektu przed wysokim poziomem wody przy ulicy Szafarnia.

Silny Sztorm/3 Strefa Brzegowa część wschodnia od 29.10 - 30.10 silny sztorm do 10 B - wiatr północny do północno zachodniego 4 do 6 szybko wzrastający na 8 do 9 w porywach 10 w skali B.

Informacja o niebezpiecznym zjawisku/2 od 2017-10-29 10:30:00 do 2017-10-31 08:00:00 - na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego przewiduje się dalszy wzrost stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych.

Silny wiatr/2 Subregion nadmorski - od 2017-10-29 08:00:00 do 2017-10-30 16:00:00 - wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 60 km/h, z porywami do 110 km/h, z północy i północnego-zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w gminach nadmorskich i w rejonie Zatoki Gdańskiej w dniu jutrzejszym (czyli dzisiejszym, patrząc na datę ostrzeżenia)

Aktualizacja godz. 9:49:: Jeżeli potwierdzą się prognozy meteorologiczne, to wejście na molo w Sopocie zostanie otwarte najwcześniej o godz. 15.

- Należy się jednak spodziewać, że wejście na głowicę może być otwarte w późniejszym terminie - zapowiada Marcin Kulwas, dyrektor zarządzający z Kąpieliska Morskiego Sopot. - Dzięki pracom remontowym wykonanym wiosną tego roku oraz pracom zabezpieczającym pod koniec września straty materialne są nieporównywalnie mniejsze niż rok temu. Po raz kolejny doskonale sprawdził się betonowo-kamienny falochron zabezpieczający przystań jachtową przy głowicy mola.
Aktualizacja godz. 9:22: Otwarty jest już cmentarz Srebrzysko, wkrótce będą otwarte pozostałe gdańskie cmentarze, na które od wczoraj z powodu wichury był zakaz wstępu.

- Zagrożenia zostały usunięte, obecnie trwa jeszcze sprzątanie po wichurze - informuje Magdalena Kiljan, rzecznik GZDiN.
Mimo wichury, wczoraj na cmentarz Łostowicki ludzie wchodzili bocznym wejściem, przy którym nie było żadnych informacji o zakazie wstępu, a handel zniczami i kwiatami odbywał się jak zwykle.

- Nie mogliśmy zamknąć ludzi będących już na cmentarzu. Dlatego głównie apelowaliśmy, żeby nie wchodzić - wyjaśnia rzecznik.Czy zmieniasz plany, wiedząc o silnym wietrze?

O sytuacji informowaliśmy przez całą niedzielę

Przypomnijmy, że za weekendowe załamanie pogody odpowiedzialny jest orkan Grzegorz, powstały w efekcie wiru niżowego Grisza, który pojawił się na północy Europy. Cyklon zaatakował w Skandynawii, w Wielkiej Brytanii i Niemczech aż w końcu dał o sobie znać w Polsce.

W Trójmieście Grisza przyniósł spore opady deszczu odczuwalne zwłaszcza w sobotę i silne porywy zimnego wiatru, które były dokuczliwe przez całą niedzielę.

Silnie wiało od rana. Wiatr w porywach osiągał nawet 100 km/h. Do tego okresowo mocno padało. W Zatoce Gdańskiej i na Martwej Wiśle poziom wód szybko osiągnął, a później nieznacznie przekroczył stan alarmowy.

Zmagania z silnym wiatrem załogi jednostki płynącej po zatoce


Zamknięte cmentarze i park

W Gdańsku przed południem podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich komunalnych cmentarzy oraz Parku Oliwskiego. Przy najważniejszych nekropoliach pojawili się strażnicy miejscy oraz pracownicy GDiZ perswadując co bardziej lekkomyślnym mieszkańcom, że nie warto odwiedzać w trakcie silnej wichury nekropolii i parku.

Wieczorem Gdański Zarząd Dróg i Zieleni poinformował o bilansie zdarzeń.

Na Wyspie Sobieszewskiej padał nawet grad


Na cmentarzu Św. Ignacego spadł 1 konar; na cmentarzu Św. Franciszka wiatr powalił 2 drzewa, uszkodzony został 1 nagrobek; na cmentarzu Łostowickim wiatr powalił 1 drzewo, uszkodzone zostały 3 nagrobki; na cmentarzu centralnym "Srebrzysko" spadły 4 konary, 3 drzewa zostały przewrócone i oparte na innych. W Parku Oliwskim spadł 1 konar.

Powalone drzewa na ulicach

Wpłynęło 6 zgłoszeń dotyczących powalonych drzew w pasie drogowym. Interwencje dotyczyły Traktu Św. Wojciecha, ulic: Harfowej, Powstańców Warszawskich, Braci Lewoniewskich, Iwo Galla. Trzeba było także usuwać konar z ul. Słowackiego. Razem strażacy interweniowali 30 razy.

 • Powalone drzewa usuwali z ulic strażacy.
 • Cmentarze w Gdańsku zostały zamknięte z powodu obaw o zdrowie odwiedzających.
 • Straty zanotowane właściwie na wszystkich nekropoliach w Gdańsku.
 • Mocno wiało nie tylko w Sopocie, ale również w Brzeźnie, skąd pochodzi ta fotografia.

- W poniedziałek dokonamy inwentaryzacji strat, usuniemy zagrożenia i w najbliższych dniach podsumujemy straty - mówi Magdalena Kiljan, dodając, że cmentarze i Park Oliwski wciąż pozostają zamknięte do odwołania.
Z powodu wichury część przylotów na płytę Portu Lotniczego w Rębiechowie była opóźniona.

W Sopocie trzeba było zamknąć molo

W Sopocie silny wiatr popsuł popołudnie spacerującym po molo. Najpierw została zamknięta ostroga boczna oraz pomosty spacerowe na falochronach wokół mariny, a po 14 cały pomost. Molo pozostaje nieczynne do odwołania.

Gdy wiatr się uspokoi pracownicy Kąpieliska Morskiego Sopot chcą podsumować straty.

Najłagodniej wichura obeszła się z Gdynią, gdzie czytelnicy informowali o powalonych drzewach w mieście.

Wzburzone morze przy molo w Sopocie


Dużo strat w województwie

W całym województwie pomorskim strażacy podjęli ponad 260 interwencji, w tym ok. 100 związanych z lokalnymi podtopieniami. Odnotowano setki powalonych drzew i konarów, uszkodzone zostały banery, rynny, ogrodzenia. Wiatr zerwał też linie energetyczne.

W Polsce orkan Grzegorz spowodował śmierć co najmniej dwóch osób. Kilkanaście jest rannych.

Synoptycy przewidują, że silnie wiać będzie jeszcze w poniedziałek, a być może też we wtorek. Porywom wiatru mają towarzyszyć opady deszczu, a nawet śniegu.

Niektórym silny wiatr nie przeszkadzał, a wręcz pomagał

Opinie (116) 7 zablokowanych

 • skutki ocieplenia klimatu! (4)

  • 40 81

  • No mi się też od J (1)

   • 6 2

   • Chyba ozimnienia klimatu :)

    • 11 12

  • w tym roku temperatury spadaly rok do roku. mamy la nine

   • 7 3

  • im nic nie doskwiera - wszystko im się podoba

   • 3 3

 • Wieje mocniej niż wczoraj (6)

  • 41 10

  • o moj Boze, o moj Boze... (2)

   koniec swiata... wieje wiatr i to nawet z predkoscia 100km/h!!! jak zyc... grobowi hipokryci nie dotra na groba w ten jeden dzien w roku... bo przez 364 dni w roku z pupa przed TV a na swieto groba tacy wielcy, dobrzy ludzie... NIGDY nie pcham sie na groby bliskich w swieto groba-czysta hipokryzja i durnie na drogach!

   • 14 8

   • Oby kiedyś ktoś na Twojego grobaj chciał się "dopchać" (1)

    • 8 9

    • napewno nie chcial bym zeby moi bliscy cisneli na sygnal jeden dzien w roku na moj grob!

     tym bardziej ryzykujac swoje zycie!

     jak tak to moga jak dla mnie wogole nie przyjezdzac, nie pogniewam sie - chodzi o pamiec, przez caly rok, a nie na polecenie!

     • 12 4

  • Powiedzenie że Kaszub się powiesił nie od dzisiaj funkcjonuje tylko że teraz z tego sensację się robi i nazywa imionami kawałek wietrzyska. Paranoja :)

   • 8 2

  • Niech wywieje kodowców

   do putina albo tuskaszenki.

   • 10 10

  • Olo

   Andżela

   • 2 1

 • Dalej palmy węglem i spalajmy śmieci. (16)

  Dalej jeździjcie dizlami zamiast elektrycznymi, hybrydowymi czy chociażby benzyna lub LPG. Od lat wiadomo że dizel truje tak samo jak palone śmieci. Ocieplenie klimatu już mamy i tego nie cofniemy ale możemy je spowolnić....

  • 59 150

  • Brawo Ty

   Dobrze masz zryty czosnek. Co to za wiatr mamy październik listopad mieszkamy nad morzem jest to pora wietrzna i od zawsze tak było. Przynajmniej powietrze będzie czystrze

   • 51 11

  • (7)

   Orkany przechodzą nad Polską rok w rok. W każdym cywilizowanym kraju ludzie są wcześniej o takim fakcie informowani i pouczani jak się zachować, tylko nie w Polsce. Nie twierdzę, że klimat się nie ociepla, ale ocieplał się zawsze. Po wszystkim przyjdzie kolejna epoka lodowcowa, ale my już tego nie dozyjemy. A cały niedouczony świat dalej niech trąbi, że to nasza wina. Może trochę, ale cyklu pogodowego na przestrzeni tysięcy lub milionów lat nie da się przewidzieć!

   • 27 10

   • Ostrzeżenia są wydawane

    http://pogodynka.pl/ostrzezenia

    Tylko kto zagląda i się przejmuje?
    Poza tym kwestia jeszcze skali. Jakby były ostrzeżenie 3 stopnia, to by trąbili o tym wszędzie.

    • 7 0

   • Ekologia to drogi biznes (3)

    W Europie, a dokładniej na terenach obecnej Polski (np. Lubelszczyzna) jeszcze nie tak dawno temu (ca. 1200 rok > w górę, nie mam pod ręką dokładnych dat ) było znacznie cieplej aniżeli mamy teraz. Mnogo rosły winorośle, klimat był znacznie łagodniejszy. Następnie zaczął się ochładzać, zimy były ostrzejsze, plony nie były już tak obfite, zanikały powoli tradycje winiarskie. Teraz chyba znów jesteśmy na etapie powolnego ocieplania się klimatu. Jednak znikomy w tym udział nas jako ludzi. Dziwię się, że wykształceni ludzie łapią się na te dyrdymały o globalnym ociepleniu, całym tym zastraszaniu ludzi. Na tym polu ubija się świetny biznes - handel emisjami.

    Nie popieram palenia w domu byle czym i powinno być to surowo karane za szkodliwość wobec ludzi zamieszkujących pobliskie tereny, ale nie dajmy się zwariować na punkcie globalnego ocieplenia. "Ekolodzy" trąbią o tym na lewo i prawo strasząc apokalipsą, ale nikt, dosłownie nikt otwarcie nie krzyczy na temat zanieczyszczenia gleby przez chemikalia jakie pchają rolnikom koncerny produkujące nawozy, nikt nie trąbi o zaprzestaniu używania pestycydów, o tym jak ingerujemy w uprawy poprzez GMO. To nas truje i jest zagrożeniem dla naszych dzieci. To łatwo przedostaje się do w łańcucha pokarmowego, a w glebach pozostaje przez lata. Dlaczego nikt nie zajmie się ograniczeniami przy produkcji tworzyw sztucznych i ich wpływem na środowisko. Bo w tym jest biznes, są pieniądze. Tak samo jak i w kontroli emisji i płaceniu bajońskich sum za pozwolenie na rozwój gospodarczy kraju.

    • 26 1

    • (2)

     Jak nie wierzysz w ocieplenie to sprawdź stężenie CO2 w atmosferze na przestrzeni lat. Ale w tą zmianę też pewnie nie uwierzysz.
     Wzrost temperatury spowodowany wzrostem stężenia CO2 to najmniejszy problem. Zmiany klimatyczne doprowadzą do ogromnych migracji ludności. Rośnie też zakwaszenie oceanów co doprowadzi do dużych emisji siarkowodoru. A to już nie będzie fajne.

     • 6 5

     • ocieplenie klimatu... (1)

      Wiesz, że większość lodowców, które "zniknęły" miało 5-10 tys. Lat? Co spowodowało ich pojawienie się? Ograniczenie emisji co2?

      • 8 2

      • to akurat jest dość dobrze wyjaśnione

       pożarcie całego atmosferycznego CO2
       przez Azollę w oceanie arktycznym

       całkiem zgrabna teoria, mnie przekonała

       i chyba moźna by to powtórzyć sztucznie
       gdyby co

       • 3 0

   • Klimat się zmieniał, ale nigdy tak gwałtownie.

    To, co przed rewolucją przemysłową zajmowało wiele tysięcy lat, dziś dzieje się na przestrzeni dziesięcioleci. To są rzędy wielkości różnicy. Tutaj możesz sobie zobaczyć jak szybko zmieniała się temperatura na ziemi w ciągu ostatnich kilkudziesięciu tysięcy lat: https://xkcd.com/1732/

    • 4 1

   • dlatego trzymajmu w oczkach wodnych Azollę
    już raz wyłączyła upały i wręcz wywołała zlodowacenia
    teraz też, jak wszystko się rozpieprzy, cywilizacja uladnie, a my przepadniemy, z któregoś oczka wodnego wylezie Azolla-Super i przywróci w pogodzie porządek

    • 2 1

  • cos BRALES?

   • 8 4

  • A prąd to skąd do tych autek?

   Trzeba go wyprodukować pewnie z tego samego paliwa?

   • 21 5

  • Jak dobrze mądrego poczytać . A czy łaskawca korzysta z energii elektrycznej wytwarzanej przez kopcące elektrownie węglowe? Może ćzas przejść na świeczki?

   • 9 9

  • ekogłupek nawet nie wie skad sie bierze prąd. Klasyka (1)

   zniszczyć to zanim złoży jaja

   • 10 8

   • z adamowicza i tego niestrzyżonego w sopocie ?///

    z adamowicza i tego niestrzyżonego w sopocie ? - czyli z największych ,, LENI"nowoczesnej Europy specjalistów NIEMIECKICH napisów !!!!!!!!!!!

    • 1 3

  • gdyby hybrydy były w tej samej cenie co dizle, a nie dwa razy droższe, to pewnie dużo ludzi by się przerzuciło, tak samo gdyby gaz był w cenie węgla, a nie 4 razy droższy, to większość by się przerzuciła, bo wciskasz 1 przycisk i masz ogrzewanie, a nie babrać się w tym czarnym syfie, także wszystko kwestią kasy, bo po co ogrzewać za 800 zł za miesiąc, jak można za 200 i jeździć samochodem za 100tyś, jak można takim samym za 60tyś

   • 4 3

  • gimnazjum ??

   kształcili cię w gimnazjum i wozili ,,świniobusem" - stary,,dizlu" ????????/

   • 3 0

 • W domu (6)

  A Ja cały weekend siedziałem w domu nigdzie nie wychodziłem bo strasznie wiało. Oglądałem sobie filmy na CDA popalając dobry holenderski grass :)

  • 109 19

  • Filmy - w większości - bez licencji i kradzione. (4)

   • 12 26

   • No i?

    • 15 2

   • Za to grass legalny ;) (1)

    Januszek, nie zazdrość a sam zapał zioło, ot co! Lub - jeśli chcesz -pobaw się swoją ulubioną zabawką na baterie, wywołującą u ciebie dobre... hmm... wibracje ;)

    • 22 7

    • Ty tak transfer przycinales ;)

     • 8 0

   • pewnie jesteś

    Rudy i zaraz gdzieś doniesiesz.

    • 3 1

  • jakość

   Jak widzę, taki dobry ten gras jak jakość filmów na CDA.

   • 6 0

 • Nie przesadzajta (4)

  Troche powiało. Wczoraj zrobilem szybką trasę do olsztyna,jedno drzewko na siodemce leżało, troche mi machalasem bujało. To wszystko co mam do powiedzenia w tej sprawie

  • 42 11

  • I wróciłeś do Gdańska (3)

   Jak to słoik z Warmii i Mazur... Bardzo się cieszymy, jednego NOE więcej na drogach

   • 9 11

   • Gamoniu (2)

    Bylem sprawe zalatwic tam, a nawet jesli bym byl z nola czy z neb'aski to co forszy? A ty masz od dziesieciu pokolen czysta danzingowa krew? Wyluzuj. Udajesz rezydenta czy kogo?
    Bylem sprawe zalatwic/nawet nie postawilem nogi na ziemi warmisnko-murzysnkiej pajacoo

    • 12 2

    • mkgda

     Taksówkarz

     • 3 0

    • jak jeszcze nauczysz się pisać po polsku

     i kulturalnie to na pewno nie będziesz gorszy, zapewniam!

     • 4 1

 • Oby tylko szkód nie było u bas w Gdyni, szczurek znowu będzie udawał, ze nic sie nie stało (1)

  • 26 26

  • a z magistratu nowe ogrody doskonale widać co się dzieje w Gdyni

   więc nic się nie ukryje

   • 2 6

 • Fikołek surfera (3)

  Był spektakularny

  • 54 2

  • skubaniec dobry jest :)

   • 10 1

  • Wiktor daje radę

   • 3 1

  • Karierę robi na plecach

   Grzegorza

   • 9 0

 • cmentarze zamkniete ? zart jakis. (4)

  Zamkneli na chwile bo był TVN. Dwie bramki raptem reszta to prowizorka. . .

  • 18 26

  • Nikt nie bedzie biegal i wyganial ludzi

   Wchodza na wlasne ryzyko... ale jak sie komus co na glowe zwali to zeby nie bylo lamentu...

   • 19 2

  • Ponasadzali pieprzinych drzewek i krzewów żeby było pięknie koło ich grobu

   A teraz powyrastały choiny na kilka metrów i zdziwieni że cm.pozamykali. sadzisz to dbaj o badyle. Wogole powinien byc bezwzgledny zakaz sadzenia takich gowien na cmentarzach

   • 6 21

  • Byłem wczoraj na cmentarzu łostowickim koło południa. Nie było żadnej informacji o zamknięciu - wchodziłem bez problemu główną bramą, parking był pełen samochodów, a handel kwitł w najlepsze - jak zawsze. A tymczasem z tego portalu dowiedziałem się, że w niedzielę cmentarz był zamknięty... Fikcja i tyle.
   Ogólnie jak na wybrzeże wcale mocno nie wiało i nie wieje - czemu sieje się taką panikę?

   • 14 0

  • cmentarz

   Pozamykali i dobrze. Druga sprawa to przy takim wietrze po co isc ? posprzatac, jak za chwile pelno lisci i czego innego bedxie znpwu czy postawic kwiaty czy stroiki ktore zaraz wiart zwieje ehhh

   • 7 0

 • Po co komu to drwniane molo w Sopocie. (4)

  Po co to Ciągle naprawiać, skoro po każdym wietrze jest do naprawy od nowa. Albo to zrobić porządnie (ze stali i betonu) albo rozebrać w diabły. W lecie kasują za to jak za zboże, po to żeby wyrzucać kasę w błoto, tfu, w morze, na remonty tego, co i tak nie ma szans długo postać. Może i technologia robienia mola z desek była dobra na przełomie XIX/XX wieku, ale w w XXI wieku, po blisko 100 latach rozwoju inżynierii i hydrotechniki chyba pora zrozumieć, że ile by dech w to nie nakładli co roku, to po każdym sztormie będzie taka sama demolka. Wystarczy z 5 lat tego nie dotykać i zniknie samo całkiem - choć to "tylko zatoka, nie morze". W tym Sopocie jacyś lunatycy siedzą i nie potrafią dostrzec, że to walka z wiatrakami?

  • 60 50

  • po co komu...

   a po co komu Puszcza Białowieska np. ?
   to nasza tożsamość!warto wiedzieć bo stare molo w Sopocie też nią jest !

   • 8 12

  • Mentalność ludzi napływowych

   a u ciebie w warmińsko-mazurskim gdyby chcieli zamienić twoja ulubiona wiatę na przystanku pks, tez byś się zbulwersował, bo wspomnienia twój podpis ect.

   • 10 5

  • głupi jesteś

   Na tym molo panienka robiła mi loda. Był zakręcony i trochę kapał ale był.

   • 1 4

  • Sopockie molo to swiatowy unikat.

   A po ma byc, bo drewniane jest piekne i naturalne. Na Zachodzie wszystkie molo tzw pier sa metalowe. Okropne i zimne. Farba z poreczy schodzi i wystaja metalowe elementy. Sopockie molo to najdluzsze drewniane molo w Europie. Pomalowane na bialo w zetknieciu z kolorem morza i nieba jest wyjatkowe na swiecie. Podroze ksztalca, chocby w ten sposob, ze porownujemy i doceniamy, co mamy. Molo tylko drewniane.

   • 3 0

 • (2)

  A ludzie wczoraj na łostowice na cmentarz wchodzili. Ludzi było bardzo mało

  • 21 2

  • Na nowej części tam gdzie nie ma krzaków choinek i innych stolców (1)

   Uważam że zagrożenia nie było. Tam gdzie są zarośla jak coś komuś na głowę spadnie to akurat 1 listopada go znajdą.

   • 8 1

   • A jak spadnie np ten maszt od prądu
    ?zagrożenia zawsze są .

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane