Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed załamaniem pogody, które nastąpi jeszcze w niedzielę wieczorem. Mieszkańcy Trójmiasta muszą przygotować się na silny wiatr oraz opady deszczu ze śniegiem. Najgorsze warunki atmosferyczne są prognozowane w poniedziałek wczesnym rankiem, ok. godz. 4. Siła wiatru ma wówczas przekraczać 100 km/h. Pogoda ma unormalizować się dopiero późnym popołudniem.
Przypomnijmy: w piątek zrelacjonowaliśmy skutki wichury, która przeszła nad Trójmiastem w nocy z czwartku na piątek. Strażacy musieli interweniować w naszej aglomeracji ponad 60 razy, przede wszystkim w związku z połamanymi drzewami. Na szczęście, nie było żadnych informacji o osobach poszkodowanych.
Raz jeszcze dziękujemy czytelnikom za zdjęcia i filmy, które nadsyłali na bieżąco do Raportu z Trójmiasta.
Prędkość ponad 100 km/h
Minęło zaledwie kilkadziesiąt godzin, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało sms-y z kolejnym ostrzeżeniem przed załamaniem pogody. Ostrzeżenie rozesłano do mieszkańców aż 10 województw, w tym także województwa pomorskiego. To efekt zbliżania się głębokiego niżu Gerhild znad Skandynawii.
- Uwaga! Wieczorem, w nocy i jutro silny wiatr, tj. z 16 na 17 stycznia. Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz wolno stojąco rzeczy - brzmi treść wiadomości.
Wiatr ma znacznie przybierać na sile od godz. 22, aż do ponad 100 km/h wczesnym rankiem w poniedziałek, ok. godz. 4. wichurze mają towarzyszyć gwałtowne opady: najpierw deszczu, a następnie deszczu ze śniegiem. Co gorsza, w nocy ma nastąpić również gwałtowny spadek temperatury z +5 do poniżej 0. Tym samym, kierowcy muszą przygotować się na gołoledź.
Pogoda uspokoi się dopiero po południu
Jak doprecyzowuje z kolei Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Gdyni, trudne warunki atmosferyczne mają utrzymać się do poniedziałkowego popołudnia. Wichura i opady mają ustąpić dopiero ok. godz. 18.
Warto podkreślić, że alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka. Od 2018 r. przepisy nakładają na wszystkich operatorów sieci komórkowej obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników, na obszarze określonym przez dyrektora RCB.
Jak zachować się podczas wichury?
- słuchaj prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów
- unikaj przebywania na otwartej przestrzeni, najlepiej szukaj schronienia w budynku
- w mieszkaniu i domu zamknij okna i sprawdź ich zamknięcia, w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz
- z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń lub zabezpiecz przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr, np. donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.
- silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu - miej w domu świece z zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie; naładuj telefony komórkowe
- postaraj się nie stać pod drzewami, nie podchodź blisko budynków, nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.
- nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych itp.
- podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami
- zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach
- pamiętaj, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr