• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Widok jak z dawnej pocztówki. Do Parku Oliwskiego wróci pomost

Aleksandra Nietopiel
9 października 2022, godz. 18:00 
Opinie (71)
Pocztówkowy widok na drewniany pomost, który ma zostać odtworzony, i na staw. Po lewej stronie widać lipowy szpaler. Pocztówkowy widok na drewniany pomost, który ma zostać odtworzony, i na staw. Po lewej stronie widać lipowy szpaler.

Na Staw ŁabędziMapkaParku Oliwskim wrócić ma drewniany pomost z ławkami. To dzięki wnioskowi do Budżetu Obywatelskiego, który wygrał w głosowaniu na projekty dzielnicowe w 2021 roku. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska szuka wykonawcy, który przygotuje dokumentację projektową.Czy przywracanie historycznych inwestycji w przestrzeni miejskiej to dobry pomysł?

Staw Łabędzi znajduje się po lewej stronie od wejścia do Parku Oliwskiego od strony ul. Opata Jacka RybińskiegoMapka. Nie jest dzisiaj miejscem obleganym przez spacerowiczów. Być może planowane odtworzenie pomostu nad stawem to zmieni. Kiedyś ten zakątek Parku Oliwskiego był chętnie uczęszczany.  

Mały park naprzeciwko katedry w Oliwie otwarty"Tchnąć nowe życie w zachodni brzeg stawu"W ubiegłorocznym głosowaniu projekt odtworzenia drewnianego pomostu zdobył 1685 głosów wygrywając w dzielnicowej puli złożonych wniosków. Jego realizację, w 2021 r., oszacowano na 185 tys. zł. Pomysłodawcą jest mieszkaniec Oliwy i radny tej dzielnicy Cezary Kamiński.

  • Widok przez Staw Łabędzi na "Widok Książęcy", Alte burgerliche Gartenkunst, Hans Reichow, Berlin
1927,
  • Pomost ma zostać odtworzony na Stawie Łabędzim na jego zachodnim brzegu.

- Pomysł na odbudowę pomostu powstał przez chęć tchnięcia nowego życia w nieco zapomniany, zachodni brzeg stawu melioracyjnego - Stawu Łabędziego. Teraz to miejsce jest raczej omijane przez spacerowiczów przez brak interesujących obiektów i zarośnięte dzikie ścieżki. Projekt zakłada odbudowę historycznego drewnianego pomostu nad Stawem Łabędzim. Oryginalny obiekt wyposażony był w dwie ławki. Naraz mogło znajdować się na nim kilka osób. Pozwalał na relaks i spokój nieopodal gwarnych alejek Parku Oliwskiego - mówi radny.

Widok do dziś prawie nie został zmienionyPark Oliwski, a także widok parku właśnie z historycznego pomostu, był popularnym elementem oliwskich pocztówek z początku XX wieku. Co ciekawe nie trudno zauważyć, że wygląd parku przez lata w tym miejscu właściwie się nie zmienił.

- Odbudowany sześciokątny pomost byłby kolejnym elementem rekreacyjnym wielkiego skarbu Miasta Gdańska, jakim jest Park Oliwski oraz nadałby nową jakość temu niedocenianemu fragmentowi Parku - dodaje Cezary Kamiński.
Widok na staw do dziś prezentuje się podobnie, brakuje jedynie pomostu. Początek XX w. Widok na staw do dziś prezentuje się podobnie, brakuje jedynie pomostu. Początek XX w.

Kiedy pomost powstanie?Pod koniec września do Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska wpłynęła jedna oferta dotycząca opracowania dokumentacji projektowej dla tego zadania. Postępowanie zakończyło się unieważnieniem ze względu na przekroczenie budżetu założonego na sporządzenie projektu.

- Postępowanie zostanie powtórzone w październiku. Teren znajduje się pod ochroną konserwatorską, niemniej liczymy na sprawną i konstruktywną współpracę z urzędem Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zakładany czas na sporządzenie dokumentacji to 8 miesięcy. Następnie, po uzyskaniu niezbędnych decyzji i pozwoleń, będzie możliwe rozpisanie przetargu na wykonanie robót budowlanych - przekazał Jakub Panasewicz z Biura Komunikacji Społecznej DRMG.
Na razie nie wiadomo kiedy ruszy budowa pomostu.

Mieszkańcy mogą za to cały czas oddawać swoje głosy w Budżecie Obywatelskim Gdańska na 2023 r. Głosowanie kończy się 10 października.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (71)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane