• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wiec na Długim Targu kulminacją obchodów 30 rocznicy wyborów 4 czerwca

ms, As
4 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
aktualizacja: godz. 18:43 (4 czerwca 2019)
 • Kilka tysięcy osób zgromadziło się podczas wiecu na Długim Targu w Gdańsku.
 • Kilka tysięcy osób zgromadziło się podczas wiecu na Długim Targu w Gdańsku.

Zakończył się więc na Długim Targu - przedostatni akcent kulminacyjnego dnia obchodów 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. Wieczorem odbył się jeszcze koncert na placu Zebrań Ludowych, który zgromadził 30 tys. widzów..Wiec na Długim Targu był:

Aktualizacja, godz. 18:41 Po wykonaniu zdjęcia, uczestnicy wiecu rozchodzą się. Ostatnim akcentem dnia będzie koncert na placu Zebrań Ludowych, o godz. 20. "30 lat wolności" to trzygodzinne widowisko multimedialne, podzielone na trzy rozdziały o tytułach "Było", "Jest", "Będzie", które złożą się na opowieść o wolności w Polsce od lat 80. ubiegłego wieku.

Na scenie na placu Zebrań Ludowych pojawią się m.in. Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, IRA, Happysad, Piotr Cugowski, Michał Szpak, Sztywny Pal Azji, Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka.

Wśród wykonywanych utworów znajdą się m.in. "Arahja" zespołu Kult (zwana piosenką o Berlinie - tym podzielonym wysokim murem), "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena czy "Sound of Silence" Simona i Garfunkela, pieśń, która towarzyszyła żałobie po zamordowanym prezydencie Pawle Adamowiczu.

Koncert Polskę Kocham w Gdańsku: 30 tys. widzów


Wiec na Długim Targu - podsumowanieAktualizacja, godz. 18:32 Donald Tusk przemawiał prawie pół godziny. Teraz wspólne wykonanie Mazurka Dąbrowskiego. Na Długim targu rozwinięto długą na kilkadziesiąt metrów flagę Polski. Za chwilę wykonane zostanie wspólne zdjęcie gdańszczan.

Wspólne wykonanie hymnu Polski.


Flaga na wiecu na Długim TarguAktualizacja, godz. 18:05 Na scenę wchodzi Donald Tusk, witany brawami i owacjami.

- Dziękuję gorąco za powitanie, ale w Gdańsku to ja witam serdecznie, bo to moje miejsce na Ziemi. Dziś wszyscy jesteśmy jednak gośćmi Pawła Adamowicza, który jest tu dziś z nami. Bo to spotkanie, to była jego idea, jego pomysł.

Polska to wciąż najpiękniejsze miejsce na Ziemi, a Polacy to wielki, dumny naród, nawet jeśli nie zawsze mamy szczęście do władzy.

"Jest ich tylko 300" - mówili członkowie władzy w maju 1988 o strajkujących w stoczni i na uniwersytecie. A mimo to już rok później wszystko się zmieniło. A dziś jest nas tu kilkadziesiąt tysięcy, więc jaki jest powód, by dziś zwieszać głowy?

- Zwyciężymy, zwyciężymy - skandują ludzie.
- Trzeba być odważnym, zdeterminowanym, sprytnym. Nie wolno dawać się ograć, nawet jeśli pierwszy bój się przegrało. Nie dbam o to, że w telewizji powiedzą, że Tusk nie zajmuje się tym, czym powinien się zajmować. Że nie mam prawa mówić o tym, co dziś jest potrzebne w Polsce. Wyciągnijcie kilka prostych wniosków. Po pierwsze: nigdy się nie poddawajcie. Druga: na zwycięstwo trzeba ciężko pracować.

Tym, którzy doprowadzili do porozumień z komunistami zarzuca się, że siedzieli z nimi przy stole i pili wódkę. A co mieli robić, strzelać do siebie? Posłać na siebie czołgi? W Pekinie tak było, u nas udało się tego uniknąć. My daliśmy całemu światu przykład, że można zmienić system bezkrwawo.

I najważniejsze przykazanie: Nie dzielcie się wtedy, kiedy tego nie trzeba. Trochę wygraliście, bo trochę się połączyliście. Jeśli zabrakło, to dlatego, że nie było dość połączone i dość szerokie.

Na mnie możecie zawsze liczyć - zakończył Donald Tusk.

Przemówienie było przerywane omdleniem jednego z widzów, do którego wezwano pomoc medyczną.

Aktualizacja, godz. 17:54 Na scenę wchodzą prezydenci Warszawy, Łodzi, Wrocławia i Poznania. Rafał Trzaskowski wspomina wybory z 1989 r. Choć był jeszcze uczniem, wspomina pracę w sztabie wyborczym. Chwali osiągnięcia samorządowców, którzy są blisko ludzi i znają ich potrzeby.

Hanna Zdanowska: Nasza ojczyzna składa się z małych samorządów, które chcą być wspólnie. Chcemy, by najważniejsze decyzje dotyczące Polaków zapadały tu, u nas, w naszych małych ojczyznach. Nie oddajmy tego, walczmy o samorząd.
Jacek Sutryk: Pamiętajmy o odpowiedzialności, o obowiązku pracy dla was, my tę odpowiedzialność podejmujemy i będziemy podejmować. Bez względu jakie mamy poglądy polityczne, religię i narodowość. Chcemy wszystkich łączyć, Polska to nasza wspólna sprawa. Niech żyje Gdańsk!
Jacek Jaśkowiak: Jestem przerażony tym, że premier polskiego rządu nie podaje ręki prezydent Gdańska, która chce go przywitać.
Po tej deklaracji prezydenta Poznania wybuchała wrzawa, okrzyki i gwizdy.

Aktualizacja, godz. 17:53 Zgromadzeni na Długim Targu zajmują przestrzeń od Zielonej Bramy do wysokości Złotej Kamieniczki. Przy Neptunie jest już pusto.

Aktualizacja, godz. 17:41 Na scenę wchodzi Lech Wałęsa

- Razem dokonaliśmy rzeczy nieprawdopodobnej (...). Naszemu pokoleniu los dał dwa wielkie zadania: pierwsze, które udało nam się finezyjnie wykonać, tzn. wyrzucić przeszkody, które hamowały rozwój Gdańska, Polski, świata. Wyrzucić podział na systemy i granice. A zadanie drugiego etapu to przejście z systemu państewek na inne zorganizowanie. A nie da się budować na podziałach. Wprowadziliśmy euro, otworzyliśmy granice, możemy pracować w każdym państwie. Ale coś większego musimy budować wspólnie, ale musimy uzgodnić wspólne wartości.
Przemowa została przerwana przez skandujących ludzi: "Lech Wałęsa, Lech Wałęsa".

Aktualizacja, godz. 17:36 Na scenę wchodzi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, witana słowami "Ola, Ola, Ola".

- Rozejrzyjcie się wokół siebie, zobaczcie, jakie to dziś radosne i wesołe święto. Polska rewolucja bez rozlewu krwi, to wielki powód do dumy, którego nie możemy dać sobie odebrać. Musimy jednak pamiętać, że mogło być inaczej. 4 czerwca 1989 roku w Chinach rewolucja potoczyła się zupełnie inaczej. Tym bardziej cieszmy się z polskiej wolności (...). Wiwat Gdańsk, wiwat demokracja, wiwat wolność, wiwat Polska!

Fragment przemówienia Aleksandry DulkiewiczAktualizacja, godz. 17:32 Zgromadzeni biją brawa na wspomnienie Pawła Adamowicza, pomysłodawcy trwających obchodów. Prowadzący Lech Parell inicjuje odśpiewanie "Ody do radości". Śpiewa głównie chór, nie wszyscy znają słowa.

Wykonanie "Ody do radości" na Długim TarguAktualizacja, godz. 17:27 Na Długim targu pojawił się Lech Wałęsa z synem Jarosławem. Zgromadzeni skandują: "Lech Wałęsa, Lech Wałęsa".

Tłum skanduje: Lech Wałęsa, Lech Wałęsa
Na 20 minut przed rozpoczęciem wiecu na Długim Targu zgromadziły się już setki obserwatorów. Zdjęcie dzięki uprzejmości Strefy Historycznej Wolne Miasto Gdańsk. Na 20 minut przed rozpoczęciem wiecu na Długim Targu zgromadziły się już setki obserwatorów. Zdjęcie dzięki uprzejmości Strefy Historycznej Wolne Miasto Gdańsk.
Samorządowcy z całej Polski, którzy w ciągu dnia obradowali w salach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, przeszli już na Długi Targ. Zaplanowano tu serię wystąpień, zarówno samorządowców, jak i polityków, w tym przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. W ramach wiecu przewidziano też odśpiewanie "Ody do radości", nieformalnego hymnu Unii Europejskiej. Po wiecu zaplanowano wykonanie wspólnego zdjęcia osób zgromadzonych na Drodze Królewskiej.

Zobacz co działo się w Gdańsku w ciągu dnia - 4 czerwca 2019 r.Deklaracja "Samorządna Rzeczpospolita". 21 tezW ciągu dnia, samorządowcy z całej Polski, podpisali tez deklarację Samorządna Rzeczpospolita. Opisują w nich propozycje, które ich zdaniem posłużyłby rozwojowi demokracji lokalnej i samorządności. Sformułowali je w formie 21 postulatów, niejako nawiązując do 21 postulatów z Sierpnia 80.

Samorządna Rzeczpospolita. 21 postulatów samorządowców (plik PDF)

Hymn Polski i podpisanie Deklaracja Wolności i Solidarności przy ECSKoncert "30 lat wolności Kocham cię Polsko"Koncert rozpocznie się o godz. 20. "30 lat wolności" to trzygodzinne widowisko multimedialne, podzielone na trzy rozdziały o tytułach "Było", "Jest", "Będzie", które złożą się na opowieść o wolności w Polsce od lat 80. ubiegłego wieku.

Koncert Kocham Polskę. 30 lat wolności

Na scenie na placu Zebrań Ludowych pojawią się m.in. Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, IRA, Happysad, Piotr Cugowski, Michał Szpak, Sztywny Pal Azji, Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka.

Wśród wykonywanych utworów znajdą się m.in. "Arahja" zespołu Kult (zwana piosenką o Berlinie - tym podzielonym wysokim murem), "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena czy "Sound of Silence" Simona i Garfunkela, pieśń, która towarzyszyła żałobie po zamordowanym prezydencie Pawle Adamowiczu.
ms, As

Wydarzenia

Opinie (1150) ponad 200 zablokowanych

 • (86)

  Niech żyje wolna Polska!
  Precz z komuną

  • 450 19

  • Zgadza się !!! (28)

   I precz z byłymi komunistami !!!! .......tylko dlaczego oni dzisiaj wspólnie z Dulkiewicz i Tuskiem spacerują??? :0

   • 96 45

   • Komuna upadła ...na cztery lapy (11)

    • 44 5

    • Pustki... (3)

     Jakieś 4000-5000 ludzi . Tusk to jednak gromadzi tłumy...w Warszawie 6000...

     • 20 23

     • Kompletna bezradność opozycji (1)

      • 16 11

      • Regionalna impreza

       Kogo obchodzi Panna ,,nikt,,?

       • 12 16

     • kartofel i pinokio byli?

      • 2 5

    • Chcę być w końcu wolnym. (4)

     #Konfederacja

     • 9 3

     • Chcąc być wolnym wystarczy stanowić o sobie, przynależenie do jakiejkolwiek grupy = niewola jednostki.

      • 1 2

     • Konfederacja to ruska opcja , zamilcz (2)

      • 8 6

      • pis to ruska opcja lewaku

       • 7 13

      • ?

       Bo TV Ci tak powiedziało?

       • 1 0

    • Obalenie Rządu Olszewskiego przez Tuska .... (1)

     • 15 9

     • A Tusk śpiewał?

      Im dłużej Schetyna na czele PO tym lepiej . Tusk jest wyautowany na dobre! Brawo Grzesiek!

      • 11 7

   • mówisz o pisowcach i Piotrowiczu??? (4)

    • 24 21

    • Komuchy Kwaśniewski ,Rzepliński Rosati , Balcerowicz Geremek (3)

     • 19 11

     • Geremek zmartwychwstał, był na wiecu? Cud ludzie, cud!!!! (2)

      • 10 3

      • PO-dobnie jak Adamowicz. PO-dobno tam był, tak przynajmniej mówił Tusk. (1)

       • 8 1

       • Tak Tusk miał zwidy i mowil ze Paweł tu jest...

        Gorąco?

        • 7 2

   • (3)

    Bo dzis sa po stronie demokracji, w przeciwienstwie do autorytarnej, prokoscielnej czesci styropianu.

    • 12 8

    • Tusk zamiast na koniu przyjechał na kocie ... (1)

     • 12 7

     • na kocie aliku

      • 4 2

    • demokracja - kiedyś to słowo miało znaczenie - dzisiaj wyświechtany, zdeprecjonowany slogan nadużywany przez lewaków i nowoUEropejczyków! Im więcej mówią o demokracji to tym bardziej oddalają nas od niej - demokracji już nie ma w kiedyś najbardziej demokratycznych krajach Europy - panuje tam wypaczenie demokracji - narzucana poprawność polityczna-karana wykluczeniem społecznym, utratą pracy a nawet sądownie przy niepodporządkowywaniu się do niej, kontrola mediów i przekazu rzeczywistości...!

     • 5 1

   • Przejrzyjcie wreszcie na oczy (3)

    kim są naprawdę "czynni" komuniści. Podpowiedź: aktualnie są u władzy. I zapamiętajcie sobie jedno - komuna zawsze upada, to jest naturalny proces i los wszystkich komunistów.

    • 15 10

    • Tak a Solidarność jest w oPOzycji? (1)

     • 4 8

     • ta zarządzana przez zomowca z pieskiem w szlafroku ?

      • 7 4

    • tak komuna upadła - ale jak widać było na trybunach i mównicach 3,4 czerwca w Gdańsku ale na cztery łapy

     • 6 1

   • Ale Piotrowicza tam nie było.... to o jakich komunistach ty piszesz? (2)

    • 6 8

    • Towarzysze z Koalicji PO/ SLD

     Długi Targ był wczoraj Czerwony. Atmosfera sierpa i młota

     • 10 4

    • Towarzysz Rzeplinski był.

     • 9 1

  • (5)

   Ostatnie wybory pokazały stopień patologi w mózgach Polaków. Ludzie głosujący w wyborach do europarlamentu na byłych członków PZPR teraz idąc w tłumie krzyczą precz z komuną. Niestety nie dziwię się że Polska była 120 lat pod zaborami,lubimy jak się nas tarmosi i koptuje .... Nie jestem pisowcem lecz 147 tysięcy Pomorzan głosujacych na Adamowicz , uświadomiło Mi na jakim odcinku układu pokarmowego jesteśmy jako naród. I na deser dodam że jednym z autorytetów tych obchodów był facet wsadzajacy Polska flagę w psie odchody. Niech żyje Demokracja w mieście Gdańsk!

   • 81 27

   • 200000 głosów na Cimoszka ex Carex,podobnie na Millera.Masakra.Lewangolski sprzedawca zakłądów też popularny.Ludzie nie znają historii.

    • 60 12

   • 447 (1)

    A co sądzisz o ustawie 447? CWP.

    • 2 1

    • A co sądzicie o 12.10 1986 Reykjavik ?

     • 1 2

   • (1)

    Nic nie zrozumiałeś..

    • 2 2

    • Wszystko zrozumiałem dziś

     • 2 2

  • zlot czerwonych i tajnych współpracowników SB. (33)

   Z jednego jestem dumna, że tak mało gdańszczan poszło na ten sped.
   Bolek, Oscar, Alek... brakowało tylko zabójców księdza Popiełuszki.

   • 59 29

   • Cytat: (12)

    Tak wtedy obalili komunę, ze ona dzisiaj świętuje rocznicę swojego obalenia wspólnie z obalającymi.

    • 47 11

    • Na scenie zdrajcy i sługusy Moskwy (10)

     Jeden sługus Berlina

     • 22 15

     • Zdecyduj się. (9)

      • 4 8

      • No jeden z Berlina (8)

       • 12 1

       • Ten co kominy malował (5)

        • 8 2

       • (4)

        zły bo pracował na rodzinę a nie leżał jak homoś u mamy w komunistycznej willi ?

        • 6 6

       • Ani razu nie malował , miał etat

        Płażyński mówił jak było

        • 7 0

       • Chodziło o to że mogli jeździć po całym kraju i spotykać się w miejscach dyskretnych (2)

        Tusk nigdy nie malował kominów , miał tylko etat i bral kase

        • 7 0

       • (1)

        kasę cały czas brał - najpierw DM od m.in. BND...a teraz EUR za pracę na rzecz p.Merkel!

        • 4 2

       • Ty czytałeś i wiesz

        ale lemingi i ameby umysłowe nie znają historii i nie chcą poznać

        • 0 1

       • A ty z Rosji (1)

        • 0 4

       • Z TVNu to to samo

        • 3 1

    • Wałęsa ma nowy POmysl ...ja pie...!

     Chce Niemcom ziemię oddać? No nie kumam

     • 10 6

   • (1)

    Jestem na to za młody,ale mam nadzieję,że kiedyś wyjdzie jak to było wszystko "skonstruowane" i kto kim był...

    • 15 2

    • Poczytaj 12.10 1986 Reykjavik Reagan z Gorbaczowem zrozumiesz

     • 0 2

   • Tak tylko dla przypomnienia... (9)

    1. Andrzej Kryże Wiceminister Sprawiedliwości IV RP- członek PZPR do jej końca. Skazywał działaczy opozycji w stanie wojennym.

    2. Wojciech Jasiński Minister Skarbu IV RP, członek PZPR w latach 1976-1981, szef Wydziału Spraw Wewnętrznych w Płockim Urzędzie Miasta, przybudówki SB. Zasłynął umorzeniem milionowych długów PC, byłej partii Jarosława Kaczyńskiego.

    3. Karol Karski (PiS) działacz władz centralnych socjalistycznego ZSP na Wydziale Prawa i Administracji UW. Pod koniec lat 80 startował z poparcia PRON (organizacji utworzonej przez PZPR w stanie wojennym) w wyreżyserowanych i sfałszowanych przez komunistów wyborach do rad narodowych.

    4. Andrzej Aumiller Minister Budownictwa IV RP, zasłużony komunista, wieloletni członek PZPR.

    5. Anna Kalata Minister Pracy i Polityki Społecznej IV RP. Członek PZPR jak i SLD, a dalej w Samoobronie.

    6. Zbigniew Graczyk Wiceminister Gospodarki Morskiej IV RP przez 20 lat należał do PZPR będąc między innymi członkiem jej Komitetu Wojewódzkiego w Szczecinie. Był również w kierownictwie nomenklaturowej spółki Interster, która była folwarkiem partyjnych dygnitarzy, m. in. Sekuły i Rakowskiego.

    7. Marek Grabowski Wiceminister Zdrowia IV RP (członek PZPR i SLD) dzięki rekomendacji SLD był zastępcą głównego inspektora sanitarnego w rządach Leszka Millera i Marka Belki.

    8. Ewa Sowińska Rzecznik Praw Dziecka IV RP. W latach 1977-1980 należała do PZPR.

    9. Krzysztof Zaręba Wiceminister Środowiska IV RP, były członek PZPR, od 2005 roku w Samoobronie.

    10. Bogdan Socha Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej IV RP był do samego końca członkiem PZPR.

    11. Romuald Poliński kolejny Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej IV RP. Przez wiele lat członek PZPR, a w rządach SLD doradca ministra Kołodki.

    12. Maciej Łopiński Rzecznik Prezydenta IV RP; w okresie 1975 grudzień 1981 należał do PZPR.

    13. Ryszard Siewierski Zastępca Komendanta Głównego Policji IV RP członek PZPR do końca (1990).

    14. Stanisław Kost

    • 29 11

    • Bawimy się? (5)

     1. Andrzej Rzepliński, wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego z poparcia PO, kandydat PO na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w 2005 r., do 1981 należał do PZPR. Pod koniec lat 70. II sekretarz pop pzpr w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW.

     2. Tomasz Nowak, poseł PO był 1 marca 1989 r. zarejestrowany przez SB z Konina jako kontakt operacyjny, ps. Aktor. Pozyskany do sprawy o krypt. Pegaz (zagadnienie kultura i sztuka). Zdjęty z ewidencji 9 stycznia 1990 r. Materiały zniszczono.

     3. Zbigniew Pawłowicz, senator PO był zarejestrowany w 1977 r. jako tajny współpracownik Wojskowej Służby Wewnętrznej, czyli kontrwywiadu wojska PRL, ps. Pawlik.

     4. Marek Konopka, senator PO został w 1982 r. zarejestrowany jako tajny współpracownik kontrwywiadu wojska PRL ps. Marzena.

     5. Michał Boni, doradca premiera Tuska w 1992 roku został wymieniony jako TW Znak na tzw. liście Macierewicza. 31 października 2007 wydał publiczne oświadczenie, że w 1985 Służba Bezpieczeństwa za pomocą szantażu zmusiła go do podpisania deklaracji współpracy.

     6. Stanisław Jałowiecki, eurodeputowany PO występuje w katalogu IPN jako konsultant SB z 1973 r., w tym roku został ostatecznie uznany przez Sąd Najwyższy za kłamcę lustracyjnego.

     7. Andrzej Olechowski, współtwórca PO i do dziś jej członek znalazł się w 1992 r. na liście Macierewicza. Jako jeden z nielicznych polityków centroprawicowych złożył oświadczenie lustracyjne o przyznaniu się do współpracy ze służbami specjalnymi PRL w okresie pracy w instytucjach międzynarodowych współpracował z wywiadem (Departament I MSW). Był jego kontaktem operacyjnym o pseudonimie Must. Członek PZPR.

     8. Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka PO w PRL związana z Głosem Robotniczym, organem kw pzpr w Łodzi. W 1997 była kandydatem na stanowisko ministra kultury i sztuki w gabinecie Jerzego Buzka; wycofała się na skutek protestu AWS po oskarżeniu jej o udział w antysemickiej nagonce w 1968.

     • 26 11

     • (1)

      I dalej jeszcze powinno być piętnaście innych nazwisk z listy Kukiza... Za rzetelność nie ręczę - należy pytać twórcę.

      Lista Nurowskiej, którą podał poprzednik, była odpowiedzią na listę Kukiza.

      • 8 2

      • Marcin święcicki

       Chociażby

       • 4 1

     • Czlowieku to partia PIS na sztandarach nosi (2)

      hasla o komunistach w opozycji, a swoich stawia jako prawdziwych opozycjonistow i walczacych z systemem. Ucina emerytury rzekomym komunistom, ale swoich komunistow stawia na cokolach. Malo, komunisci PIS, skazujacy opozycjonistow w PRL teraz sa architektami zmian w sadownictwie.

      • 6 6

      • Czy pracownik ub...

       To rzekomy komunista?

       • 2 0

      • tylko nie architektami

       do tego trzeba mieć wykształcenie i rozum. pisowcy nie mają żadnego z powyższych

       • 1 5

    • (1)

     TW Balbina z komuchem piotrowiczem

     • 9 13

     • TW Oskar z komunistami z Koalicji Europejskiej.

      • 8 2

    • Brawo, tak trzymać, uświadamiać płatnych trolli

     • 1 0

   • Może byli ?

    Mają zmienione nazwiska i pracują w Wyborczej

    • 15 8

   • Brakuje tylko balbiny, Piotrowicza i wielu innych, którzy teraz przy korycie. (5)

    • 13 15

    • Podaj listę ofiar... (2)

     ... Piotrowicza. Ofiary donosow Bolka są znane, i zapewne jest ich mniej, niż ofiar Piotrowicza. Więc dawaj, lemingu...

     • 10 10

     • Aha,

      Tylko minusować potraficie?

      • 2 3

     • Dawaj listę Bolka

      • 1 0

    • To była impreza dla towarzyszy z PO i SLD

     Towarzysze połączyli siły w Koalicji Europejskiej.

     • 11 5

    • Balbina i Piotrowicz , naucz się knurze chociaż trzeciego

     • 1 3

   • Raczej mało rozgarnięta mlodzież

    • 3 2

  • Jako gdynianinowi wstyd mi że szczurek stał tam z tymi komunistami i tw (3)

   Jaki uśmiechnięty, dno!

   • 27 24

   • Gdynianie wstydzą się za ciebie.

    • 17 12

   • Lepiej niech stanie z tymi komuchami co teraz przy korycie

    trochę hipokryzji przecież nie zaszkodzi

    • 11 7

   • Bąk był?

    • 2 1

  • jesteś przeciwnikiem tych uroczystości? (4)

   • 8 5

   • Klapa , więcej na mszy jest w niedzielę (2)

    • 8 9

    • pedofili? (1)

     • 3 10

     • Na marszu LGBT to co drugi

      • 7 1

   • si

    • 1 0

  • Pozdrawiam

   • 0 0

  • Tak jak do wyborów

   PO z komunistami .
   Sprzedawczyki. I ja kiedyś na nich głosowałem. Wstydzę się tego .
   PiS - PO jedno zło
   Zwiększyć kwotę od podatku . A nie podnosić minimalną płacę żeby było więcej podatku dla państwa .

   • 5 7

  • Taak. Precz z PiSem. Precz z komuną. (1)

   • 6 10

   • Precz z komuną PeOwsko SLDowską

    • 8 1

  • święto wyborców Cimoszewicza (1)

   jeżeli wybory w 1989 były wolne, to ja jestem.... Przeciez PZPR miała zagwarantowane połowę miejsc, to jak k... były wolne wybory? Podobnie jak wybory prezydenckie, wygrał agent bezpieki :-D Ludzie już dawno wyłączyli mózgi, co im powie 4 wladza, czyli 2 telewizję post ubeckie TVN i Polsat oraz niemieckie media polskojęzyczne, to ida i robią jak cielaki...

   • 6 0

   • 65% mieli zagwarantowane Komuniści !

    To nie były żadne wybory , cyrk

    • 3 0

  • Rudy powiedział że "Polacy to dumny naród, chociaż nie mieli szczęścia do władzy"

   Ciekawe, czy mówiąc to miał na myśli swój rząd...?

   • 5 0

  • Gdanszczanin

   Precz z komunia.

   • 0 0

 • straszne pustki jak na "kulminację" (39)

  Upał doskwiera?

  • 330 137

  • Porządni ludzie jeszcze w pracy lub tuż po (1)

   A nieroby i roszczeniowcy i tak siedzą w domu, czekając aż im jeszcze co kapnie.

   • 55 24

   • ... lub klikają posty na zamówienie ze Srebrna Towers (w planach)

    • 41 55

  • Zawsze jest tam tylu turystów w czerwcu (1)

   Wiec

   • 38 19

   • tak z Podlasia przyjechali

    przejrzeli na oczy

    • 23 17

  • kobieto... na kłamstwie daleko nie zajedziesz (10)

   przecież jest obraz z Długiego Targu z kamer (na żywo)

   • 37 12

   • Hahahahahaha (2)

    Połowa to turyści xD

    • 19 8

    • Którzy specjalnie na te uroczystości przyjechali

     • 4 0

    • 70% urzędnicy siła zmuszeni do przyjścia , reszta to emeryci wojskowi i milicyjni

     Geriatria na ulicy

     • 6 3

   • na kłamstwie można daleko zajechać, niestety, Tusk obiecal ,,cud gospodarczy", (6)

    no i ten ślub kościelny przed wyborami- żenada.

    • 10 2

    • I co (2)

     Źle Ci się żyje? To jak dzisiaj żyjesz jest jego zasługa a to jak będziesz żył będzie zasługa pisu mam nadzieję że to pojmiesz

     • 2 7

     • Tusk "zrobił" polską gospodarkę.

      Aha. Sam, czy z Lewandowskim? Bo jak sam, to jak bolek komunę...

      • 6 2

     • Ale Michnika syn ma 7 lat i 500+ dostaje

      • 4 1

    • Ślub kościelny i plucie na kościół

     • 5 1

    • to człowiek zaprzedany obcym interesom, bez kręgosłupa moralnego, nikczemny, mały (1)

     zły, jeden z najwiekszych szkodników w historii Polski

     • 6 1

     • puść to na pasku w TVP Info - do niczego innego sie nie nadaje
      sam fakt, że możesz dzis pisac takie opinie - i NIC ci za to nie grozi, to zasługa tamtych wyborów '89

      • 1 1

  • Bolek mówił o toto lotku? (3)

   • 42 11

   • Tak (2)

    • 7 2

    • Znowu wygrywa czy została mu już tylko (1)

     pomidorowa?

     • 11 2

     • Kleks w pampersa mu został

      • 1 3

  • pustki ? (5)

   to spójrz na obraz z kamery na żywo na stronie Trojmiasto.pl

   • 21 14

   • (2)

    Gdanszczanko Twoj post swiadczy o tym, ze nawet nie zadalas sobie trudu, zeby sprawdzic info ktore komentujesz. Zadnych pustek nie bylo wrecz przeciwnie.
    Jednak pisowskie trolle maja nie tylko placone za posty ale chyba wczesniej juz maja podane co maja pisac.

    • 25 17

    • Na placu przy krzyżach były pustki ( zdjęcie z drona) a też napisano, że ,,tłumy" (1)

     • 6 3

     • trzeba przestać ogladac TVPIS
      mnóstwo ludzi było tez w srodku ECS, przez cały czas; i ogladali to, co się działo na zewnątrz, na telebimach - ludzi było bez przerwy tylu, że trzeba było się przeciskać w drzwiach, bo bez przerwy coś się działo
      no ale tam trzeba było być - jak nasza rodzina, komplet 10 osób prosto z Krakowa, specjalnie na Swięto Wolności

      • 1 1

   • (1)

    W 1976 tez były tłumy gdy gdańszczanie popierali politykę gierka.

    • 4 1

    • A teraz politykę gierka kopiuje dokładnie PiS

     • 2 5

  • Tusk porwal tłumy ...kurzu (7)

   • 29 26

   • Ot typowe pisowskie kompleksy (5)

    Ależ się boicie p. Tuska, ze strachu depczecie w kaczych odchodach, aby tylko komuś dołożyć.
    Wasze życie musi być straszne i samotne, współczuję i pozdrawiam

    • 25 20

    • (2)

     Boją się i dlatego tak plują na niego jadem

     • 14 7

     • Tak, trzeba się go bać

      ,,polskość to nienormalność,,

      • 6 2

     • dawajcie jeszcze więcej Tuska, uwielbiamy go, jesienią PiS grubo ponad 50%

      • 7 1

    • E tam

     Kolejny, po Adolfie, niemiecki polityk, który chciałby Polskę, dla własnych korzyści, z ziemią zrównać. Trzeba dać mu odpór i tyle.

     • 11 8

    • A co ten Tusk może?

     Kończy mu się etat pod spódnica Merkel i skończy jak Jaroslaw Koledż Wałęsa w Urzędzie Pracy

     • 6 2

   • Wczoraj wyjątkowo wałęsa nie nawoływał do wojny domowej.

    • 2 1

  • Włóż okulary (1)

   Pustki?

   • 16 14

   • Połowa to turyści, których tam zawsze ogrom

    Hahahahahahahahahahahahahahahahaha....

    • 11 8

  • Taka z ciebie gdańszczanka jak z koziej D.. trąba

   • 9 7

  • Upał był naprawdę! (1)

   Kilka osób zasłabło. Wokół mnie było mnóstwo naprawdę przejętych ludzi. Pani, rozumiem, nie było...

   • 9 7

   • Zemdleli jak Dulkiewicz się odezwała ...

    • 4 2

  • Mobilizacja troli pisowskich i studentow smiesznej uczelni rydza, a moze zazdrosc, ze moze byc normalnie, bez policji, plotow, ochroniarzy. Widac, ze wam podobaja sie spedy "prawdziwych"Polakow na Jasnej Gorze wzorowane na zlotah hitlerjugen.

   • 1 5

 • Jestem dumny (69)

  Jestem Gdańszczaninem i jestem z tego dumny!

  • 310 316

  • Nie żartuj xD (27)

   A dla mnie wstyd. Za wybranie wdowy do PE, mimo, że nikt pół roku temu nie znał nawet jej imienia. Za wybranie na prezydenta kobiety, która zachowuje się jak by była chora na umyśle. Za wybranie do PE człowieka, który od wielu lat donosi na nasz kraj zagranicznym instytucjom i mediom....

   • 90 71

   • Spadaj trollu. (2)

    • 22 27

    • Nie jestem trolem (1)

     To po prostu moje spostrzeżenia. Ma Pani prawo się z nimi nie zgadzać xD

     • 12 8

     • Prawda w oczy kole

      • 4 0

   • (11)

    Boli co?

    • 10 12

    • (2)

     Piecze pupka po wyborach?:)

     • 13 14

     • (1)

      jak masz z tym problem to się wystaw na plebani chętnie skorzystają tam

      • 16 10

      • Pomyliłeś plebanię z tęczowym Sanhedrynem na Czerskiej

       • 4 2

    • Oj boli mnie głupota Gdańszczan (7)

     Codziennie jak widzę ludzi aż serce mnie ściska, czemu Ci ludzie myślą inaczej niż w całym kraju?? Ale chyba się domyślam. W dużych miastach ludzie są bardziej głupi i chciwi niż reszta. Martwią się tylko o stołki i kasę, a co za tym idzie, boją się, że stracą. Prawie cztery lata rządów PiS i każdy żyje jak żył. Strasznie na nic się zdało. Mało tego, ludziom żyje się lepiej, a to przecież ludzie to Państwo.
     Drodzy Gdańszczanie, pomyślnie o całej Polsce, a nie tylko o sobie.

     • 15 16

     • Jesteś ograniczony umysłowo. (3)

      • 5 7

      • Rodziny z dziećmi jeżdżą na wakacje (2)

       Za PO musieli brać krdyty na wyjazd

       • 5 1

       • (1)

        Pięknie, że to napisałeś. Więc kim jest ktoś kto nawali dzieci a nie stać go na podstawowe potrzeby?!!!!

        • 1 3

       • od kiedy wakacje to podstawowa potrzeba peowski pajacu?

        • 0 0

     • d**il na dole d**il na górze

      • 0 1

     • (1)

      W jakim kraju z którego sortu 40 % z 45 %
      Głosujących nazywasz całym krajem - widać że z matmy matury nie było !!

      • 1 4

      • chyba nie za bardzo rozumiesz na czym polega demokracja, prawda? skoro reszcie patafianom sie nie chciało to ja nie uznaje ich za polaków...wyp***AC

       • 0 0

   • (5)

    Dla mnie wstyd, że mamy takiego prezydenta Polski oraz premiera, mam nadzieje, że już tacy nieudacznicy nigdy nie będą rządzili naszym pięknym Krajem

    • 27 24

    • (2)

     Mnie też jest wstyd za obu, ale raczej będa rzadzili i zawdzieczamy to glupocie, waskim horyzontom i słabym możliwościom umyslowym liderów opozycji.

     • 18 8

     • (1)

      żadna sztuka , populizm Adolfa i Stalina oraz rozdawnictwo Nerona - nic nowego - tylko ciemna masa nie kuma , ze jak oni się nachapią to czeka ich wiele lat nędzy bo kraj i świadczenia padną na ryj ..

      • 4 6

      • Oj bidoku

       Tylko PKB się z Tobą nie zgadza, o młody wykształcony z "metropolii". Piecze pupka sługusów Makreli i Makarona, że ich rządy to wyścigi z Kononowiczem, by nie było niczego...

       • 7 2

    • lepszy był najpierw generał, potem TW bolek, następnie podatny na choroby filipińskie Olek, czy obciachowy, skaczący po stołkach, od "bulu" agent WSI?

     • 5 1

    • no bo bul, tfu.sk i koparka to było cos prawda? tuzy intelektu i piekne europejskie ryje...

     • 0 0

   • Co za bzdety

    Stek bzdur.
    Sam jesteś chory na umyśle. Tyle na ten temat.

    • 5 6

   • (2)

    Twój Duda został prezydentem , a znany był ?

    • 6 5

    • (1)

     wcześniej "znanymi" byli jaruzelski, kwaśniewski, tw bolek, komorowski..lepsi?

     • 4 0

     • Klops, bo każdy z nich był znany od lat... Tępe pisiory uwielbiają się kompromitowac

      • 0 3

   • Pranie mózgu

    Ale ci wyprano mózg.

    • 0 0

   • 100%

    • 0 0

  • to prawda że w latach osiemdziesiątych w kolekturach wisiały fotki bolka z napisem (1)

   Temu panu losów nie sprzedajemy?

   • 31 17

   • Ogladaj wiecej tvp to sie dowiesz

    Bo z d**ilami nie ma co dyskutowac

    • 18 17

  • Kocham Gdańsk ale wstyd mi za dulkiewicz. (3)

   • 44 46

   • Panna i pustka w czasce

    • 19 17

   • (1)

    A dlaczego? Zresztą czemu miałbyś się wstydzić za jakiegokolwiek innego człowieka?

    • 7 8