Fakty i opinie

Wiec solidarności z Białorusią przed Stocznią Gdańską

Wsparcie dla Białorusinów pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej

Ok. 200 osób uczestniczyło w wiecu poparcia dla Białorusinów, który odbył się wieczorem przed Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej w Gdańsku. W spotkaniu uczestniczyła prezydent miasta. Obecny był także m.in. marszałek senatu Tomasz Grodzki.Na spotkanie zapraszała od kilku dni prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. Okazją do solidarności z opozycjonistami z Białorusi stały się obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Premier i prezydent na pl. SolidarnościWykonanie "Murów"

W odpowiedzi przed historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej zebrało się ok. 200 osób. Na miejscu był też m.in. marszałek senatu Tomasz Grodzki, życzący Białorusinom jak najszybszego odzyskania niepodległości.

Gdańsk świętował rocznicę podpisania Porozumień SierpniowychDzięki telebimowi, zebrani mogli obejrzeć przemówienie Swiatłany Cichanouskiej, białoruskiej działaczki opozycyjnej, kandydującej w ostatnich wyborach prezydenckich.

Poruszenie wywołało wykonanie białoruskiej pieśni ludowej, która według legend ma odganiać czarne chmury znad białoruskiego narodu i tym samym pomóc w odzyskaniu suwerenności. Odtworzono też wersję białoruskich "Murów" Jacka Kaczmarskiego.

Głos zabierali przedstawiciele trójmiejskiej społeczności Białorusinów oraz Domu Białoruskiego z Warszawy opowiadający zebranym o napiętej sytuacji w kraju.

To już kolejny wyraz poparcia mieszkańców Gdańska dla białoruskich opozycjonistów.

Ostatni marsz poparcia dla protestów na Białorusi w centrum Gdańska odbył się w niedzielę przy Złotej Bramie w Gdańsku. Zgromadzeni przeszli ulicą Długą, Rybackim Pobrzeżem, Podwalem Staromiejskim, a finał pochodu zaplanowano na Placu Solidarności. Na miejscu zgromadziło się kilkadziesiąt osób.

Raport z Trójmiasta

19:42 30 sie 2020
Zebrani - wyrażając solidarność z Białorusią - pochód rozpoczęli przy Złotej Bramie w Gdańsku. Przeszli następnie ulicą Długą, Rybackim Pobrzeżem, Podwalem Staromiejskim, a finał pochodu zaplanowano na Placu Solidarności.


Wcześniej w sierpniu w barwy biało-czerwono-białej flagi były podświetlane: fontanna Neptuna, wiadukt przy Galerii Bałtyckiej oraz pomnik Poległych Stoczniowców 1970 i Żółty wiadukt.

Z kolei 14 sierpnia kilkaset osób - gdańszczan, turystów i członków społeczności białoruskiej wzięło udział w demonstracji "Solidarni z Białorusią" pod Dworem Artusa.

Opinie (113) ponad 20 zablokowanych

 • Oby Białorusini byli mądrzejsi o nasze doświadczenia z pierwszych 25 lat " wolności"

  • 118 6

 • Przestroga

  Białorusini, tylko nie "polską drogą"! Cwaniacy "zagospodarują" wasze poświęcenie.

  • 125 7

 • Jaka solidarność? Toc to lanserka

  Przychodzą pomachać kijem, podrzeć się trochę,kilka fotek jaki,jaja jestem wielki i do domku. Weźcie się ludzie zajmijcie własnym ogródkiem, obiad ugotujcie na jutro, posprzatajcie mieszkanie a nie zajmujecie się sprawami które Was nie dotyczą. Zacznijcie od zmian u siebie,w waszym podejściu do drugiego człowieka i środowiska. Jak to ogarniecir to możecie chodzić na te śmieszne wiece , na które i tak nie zwraca nikt uwagi

  • 92 39

 • Ja się grzecznie pytam

  Gdzie wy wszyscy byliście jak Andrzej z Mateuszem i Jarkiem wydrukowali 100mld żeby żyło się lepiej. Albo jak Sasin puścił w komin 70baniek. Potraficie się solidaryzować z obcym krajem a jak j st coś do zrobienia na miejscu to potraficie tylko na FB wrzucić fotki z dopiskiem "Duda nie jest moim prezydentem" albo "ja na niego nie głosowałem"

  • 105 49

 • i wywalili nacjonalistów na śmietnik historii...

  ... i tym samym stali się naprawdę wolnymi ludźmi. Obojętnie, czy są matkami, bezdzietnymi, wierzącymi, niewierzącymi, czy mają, czy nie mają "znajomych". Czy kochają swojego męża, czy żonę i dzieci, czy też kochają swoją bratnią duszę i chcą czuć się bezpiecznie mimo iż ta dusza jest taka sama, jak one/oni. I bedą kochać...mimo iż będą je bić pałkami, wsadzać do aresztu...
  Oby nie stało się tak, że tylko "prawdziwi Białorusini" bedą mieć swoje państwo, a reszta... ma być gorszym sortem Białorusinów. Gorszym sortem... kto mógł być tak podły by wymyślić to określenie... względem ludzi. Nazista?

  • 19 20

 • Mają kasę na prąd,na telebimy

  Ale już na kilka puszek farby i gipsu żeby odnowić złota bramę to już nie ma co? Odnoszę wrażenie że w tym miejsce liczy się tylko lanserka,jak tu się pokazać i być innym. LGBT,marsze,wiece, a po mieście chodzą smarkacze i malują i niszcza wszystko na swojej drodze. Gdzie są służby? Ktoś rządzi tym miastem czy tylko lansowanie w głowie. A Wy na nich głosujecie,gratuluję intelektu

  • 39 16

 • Ty śmieszny człowieczku,jak chcesz to siedz w domu i zamilcz!!!

  • 4 15

 • A ty jestes inteligentny bezobjawowo

  • 9 14

 • PISowski konserwator zabronił..

  ...kazał malować farbą zgodną z wartościami historycznymi za 50 tys za 10l. Nadal zastanawiamy się, czy wydać 500tys. na pomalowanie trzech ścian na życzenie PISowskiego konserwatora zabytków.
  Chyba lepiej przeczekać... za te pieniądze odnowi się 10 razy tyle zabytków.. za kilka lat.

  • 2 20

 • A może..

  A może lepiej tak zająć się własnymi sprawami i nie mieszać się w sprawy które Nas nie dotyczą?? Żeby Nam to bokiem nie wyszło...

  • 98 34

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.