Fakty i opinie

stat

Więcej kursów przez Pogórze na plażę w Rewie

Latem linia 146 poza godzinami szczytu jest wykorzystywana przez turystów chcących dotrzeć na plażę.
Latem linia 146 poza godzinami szczytu jest wykorzystywana przez turystów chcących dotrzeć na plażę. fot. ZKM Gdynia

Od czerwca na linii 146 kursującej z pl. Kaszubskiego zobacz na mapie Gdyni w Gdyni do Rewy zwiększona zostanie częstotliwość kursowania. To wieści dobre przede wszystkim dla mieszkańców Kosakowa pracujących i uczących się w Gdyni, ale zyskają też sami gdynianie - przede wszystkim pasażerowie z Pogórza Dolnego.Co trzeba najpierw zrobić, by polepszyć dojazd do północnych dzielnic Gdyni?

stworzyć kolejne buspasy

11%

zwiększyć liczbę autobusów

16%

stworzyć połączenie kolejowe

48%

poszerzyć drogi

23%

nic, jest dobrze, tak jak jest

2%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 820
Obecnie autobusy na tej linii kursują co pół godziny w szczycie i co godzinę poza godzinami największego natężenia komunikacyjnego. Nowych zabudowań i osiedli mieszkalnych wokół Gdyni przybywa, więc pasażerowie często ledwo mieszczą się w autobusach i to mimo tego, że na linii kursują pojazdy przegubowe.

Dwie linie, a i tak tłok

Tłoczno jest także dlatego, że linia przejeżdża przez część północnych dzielnic Gdyni. Tą samą trasą z pl. Kaszubskiego do Pogórza Dolnego dociera co prawda linia 170, ale jak można usłyszeć od mieszkańców, w pojedynczych pojazdach kursujących co 10 minut i tak bywa ciasno. Zmiany są więc konieczne.

Do początku kwietnia trwa przetarg na obsługę linii 146 w kolejnych latach od czerwca do końca 2026 roku. Oprócz parametrów technicznych i wieku pojazdów, zawarto również te dotyczące częstotliwości kursowania, które mogą napawać optymizmem.
Przegubowce pojadą częściej - co 20 minut w godzinach szczytu i co pół godziny poza nim.

Trasa linii 146 wiedzie z Gdyni przez Mechelinki do Rewy.
Trasa linii 146 wiedzie z Gdyni przez Mechelinki do Rewy. graf. Trojmiasto.pl
Kosakowo wspiera finansowo

- Jest to możliwe dzięki deklaracjom władz gminy Kosakowo o zwiększeniu dotacji dla linii. Pozwoli na zbilansowanie kosztów dodatkowych kursów, z których korzystają przede wszystkim mieszkańcy i uczniowie z tej gminy - opowiada Marcin GromadzkiZKM Gdynia.
Czytaj też: Buspas na Małokackiej na razie w planach

Cieszyć się mogą w Kosakowie i Rewie, ale zadowoleni powinni być też mieszkańcy Gdyni. Dzięki większej częstotliwości powinien poprawić się dojazd Estakadą Kwiatkowskiego do Pogórza Dolnego. Droga w pierwszej połowie roku ma być remontowana, więc nowy rozkład zacznie obowiązywać prawdopodobnie już po zakończeniu prac.

Zwiększenie częstotliwości na linii 146 oznacza niestety mniej kursów w godzinach szczytu na linii 170, którą obsługują "pojedyncze" autobusy. Dzięki przegubowcom tłok ma się jednak zmniejszyć.

Świętująca w zeszłym roku 45-lecie istnienia linia jest obecnie w przeważającej większości obsługiwana przez firmę Gryf z wyjątkiem "dodatku szczytowego", kiedy przewoźnika wspomaga Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej. Na linii jeżdżą autobusy firmy MAN.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (86)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.