Fakty i opinie

stat

Więcej mieszkań w centrum Gdyni

Według Dalmoru i Skarbu Państwa w tym rejonie może powstać więcej mieszkań.
Według Dalmoru i Skarbu Państwa w tym rejonie może powstać więcej mieszkań. fot. Kamil Maciniak/galeria Trojmiasto.pl

Wciąż nie ma konkretnych ofert na atrakcyjne tereny po Dalmorze, więc Gdynia będzie zmieniać plan ich zagospodarowania. Według Skarbu Państwa, który jest właścicielem tych gruntów, tylko możliwość zbudowania większej ilości mieszkań może zachęcić deweloperów do inwestowania.Tereny Dalmoru przeznaczone do prywatyzacji.
Tereny Dalmoru przeznaczone do prywatyzacji. graf. Trojmiasto.pl
Ministerstwo Skarbu od lat chce sprywatyzować Dalmor. W ostatnich miesiącach wydawało się to już przesądzone, ale wpłynęła tylko jedna oferta i w dodatku niezbyt atrakcyjna. Ministerstwo nie chciało sprzedać ok. 20 ha gruntów zobacz na mapie Gdyni w świetnie położonym miejscu (szczegóły na mapce obok) na zaproponowanych warunkach.

Według niedawno uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego, na Molo Rybackim może powstać - oprócz bliźniaka Sea Towers - obiekt o wysokości 56 metrów oraz dwa kolejne, nieco niższe - do 36 metrów. Niższa zabudowa będzie przy samym nabrzeżu, budynki mają "rosnąć" wraz z oddalaniem się od linii brzegowej. Nie zabraknie również platform widokowych. Ta na szczycie nowego wysokościowca ma być ogólnodostępna, a deweloper będzie musiał zapewnić do niej dojazd dodatkową windą. Ale ministerstwa to nie zadowala. Gęstsza zabudowa, pozwoli sprzedać działki drożej.

Wniosek o zmianę planu, poparty opinią Skarbu Państwa, złożył Dalmor. Chce nie tylko większej ilości mieszkań, ale również zmiany charakteru części lokalizacji. Propozycja zawiera m.in. propozycję cumowania statków pasażerskich przy Molo Rybackim. Na środowej sesji radni miasta podjęli decyzję o wprowadzeniu zmian w planie zagospodarowania przestrzennego.

- Próba sprzedaży się nie powiodła, więc wnioskodawcy wnieśli o zmiany zapisu, a nie rysunków. Chodzi po prostu o wprowadzenie nieco większej ilości mieszkań w obszarze przylegającym do Basenu Prezydenta. Przystąpimy do zmiany zapisów, bo de facto niewiele to zmienia z punktu widzenia miasta. Zmienią się tylko proporcje biur do mieszkań - mówi wiceprezydent Gdyni Marek Stępa.

Prace mają zakończyć się w przyszłym roku. Zmianie ulegnie także zapis, który dotyczy możliwości lokowania firm usługowych na parterach budynków. Chodzi o bardziej ogólne sformułowanie dotyczące czasu wolnego i wypoczynku, a nie ograniczanie oferty do kawiarni i restauracji.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (120)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.