• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Więcej policji i słupki blokujące wjazd. Będzie bezpieczniej?

Ewelina Oleksy
27 kwietnia 2023, godz. 19:00 
Opinie (121)
Więcej patroli policji i strażników miejskich będzie pracowało w centrum Gdańska od 1 czerwca. Więcej patroli policji i strażników miejskich będzie pracowało w centrum Gdańska od 1 czerwca.

W centrum Gdańska będzie bezpieczniej - deklaruje policja i urzędnicy. W czwartek, 27 kwietnia, wspólnie zaprezentowali rozwiązania, dzięki którym w historycznym centrum ma być pod tym względem lepiej. Pojawią się m.in. dodatkowe patrole policji i straży oraz wyczekiwane słupki blokujące wjazd na deptaki.Czy czujesz się bezpiecznie w centrum Gdańska?

Na ulicach Głównego Miasta już od 1 czerwca do końca wakacji pracować będą dodatkowe - piesze patrole policji. Więcej będzie też strażników miejskich, których godziny pracy w weekendy i święta, od czerwca do końca sierpnia, zostaną wydłużone do godz. 2 w nocy.

Więcej policji i strażników w Śródmieściu i nad morzem- W sezonie letnim na terenie Śródmieścia i w pasie nadmorskim będzie nas zabezpieczać 250 dodatkowych patroli policji. Przeznaczamy na ten cel 200 tys. zł z miejskiego budżetu. Stawkę za patrol zwiększymy do 400 zł, by zachęcić większą liczbę policjantów do służby. Uchwałę w tej sprawie skierujemy na majową sesję Rady Miasta. W sezonie wydłużymy też godziny pracy Straży Miejskiej. Cztery dodatkowe patrole będą pracowały w weekendy i święta do godz. 2 w nocy - zapowiada wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski.
Więcej patroli policji i strażników miejskich będzie pracowało w centrum Gdańska od 1 czerwca. Więcej patroli policji i strażników miejskich będzie pracowało w centrum Gdańska od 1 czerwca.
Dodatkowo wróci policyjna dyżurka na ul. Piwną, tam gdzie dawniej funkcjonował komisariat.

Jak podkreśla prezydent Aleksandra Dulkiewicz, docelowo chodzi o to, by policja była w sercu miasta przez 24 godziny na dobę, przez cały rok. Czyli o przywrócenie na ul. PiwnąMapka stałego komisariatu.Na początek policja planuje utworzyć na ul. Piwnej punkt przyjęć interesantów dla mieszkańców i turystów, którzy będą tam mogli zgłosić przestępstwo. Miasto ma pomóc policji finansowo w doprowadzeniu budynku do stanu użyteczności.

Pojawią się słupki blokujące wjazd na Długą i Długi TargW ścisłym centrum - na uliczkach wokół Długiej i Długiego TarguMapka pojawią się solidne słupki, które uniemożliwią tam wjazd. Inwestycję zapowiadano, ale teraz doczeka się realizacji.

Na Długiej w końcu pojawią się solidne słupki. Przypadkowi kierowcy już tam nie wjadą Na Długiej w końcu pojawią się solidne słupki. Przypadkowi kierowcy już tam nie wjadą

- Przygotowaliśmy koncepcję, która dotyczy montażu w pełni automatycznych słupków. Takie rozwiązanie przedstawione zostało konserwatorowi już w październiku 2022 roku. Do tej pory nie uzyskaliśmy jeszcze odpowiednich uzgodnień. Nie możemy już dłużej czekać, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie innych rozwiązań, które nie wymagają zgody konserwatora. Mówimy tutaj o zastosowaniu słupków półautomatycznych. Takie rozwiązanie będzie nas kosztowało ok. 800 tys. zł. Planujemy zamontować 55 takich słupów i chcemy, żeby powstały jeszcze przed początkiem lipca - mówi wiceprezydent Piotr Kryszewski.

Film z 31 stycznia tego roku:


Film z czerwca 2022 r.:


Słupki mają zabezpieczyć deptaki, a więc i pieszych przed kierowcami, którym zdarza się wjechać np. na ul. Długą, czy Długi Targ.

- Bardzo nas cieszy, że słupki w końcu się pojawią. Jako radni zabiegaliśmy o to od dawna - podkreśla Mateusz Skarbek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska.

Uporządkowanie hulajnóg i walka z nielegalnym handlemWładze miasta podkreślały, że chodzi im też o poprawę estetyki Śródmieścia i komfortu życia mieszkańców tej dzielnicy.

Dlatego od 1 maja wprowadzają nowe zasady korzystania z hulajnóg, które obejmą m.in. Stare i Główne Miasto. Wyznaczone zostaną tzw. parkingi obligatoryjne.

- Tylko i wyłącznie w tych punktach będzie można rozpocząć i zakończyć jazdę. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu unikniemy sytuacji porzucania hulajnóg gdzie popadnie - mówi wiceprezydent Piotr Kryszewski.


Inspektorzy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, wspólnie ze strażą miejską i policją, będą brali udziału w patrolach, których celem będzie walka z nielegalnym handlem w centrum Gdańska.

- Będziemy weryfikowali, czy przedsiębiorcy wywiązują się z podstawowych obowiązków, czyli czy ewidencjonują sprzedaż na kasie fiskalnej oraz czy odprowadzają z tego tytułu podatki do budżetu państwa - mówi Justyna Nowakowska, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.
W Śródmieściu Gdańska nadal obowiązuje uchwała antyalkoholowa, zakazująca sprzedaży alkoholu nocą oraz ustawa antyhałasowa.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (121)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane