• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Większy port jachtowy w Górkach Zachodnich i marina w Sopocie

Rafał Borowski
25 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Będzie nowa marina w Zatoce Gdańskiej
Tak po rozbudowie ma się prezentować przystań na Górkach Zachodnich. Tak po rozbudowie ma się prezentować przystań na Górkach Zachodnich.

Obecnie znajduje się tutaj 60 miejsc do cumowania, ale niebawem liczba ta zwiększy się do ponad 180, a docelowo do 230. Właśnie ogłoszono przetarg na pierwszy etap rozbudowy portu jachtowego przy ul. Przełom 22Mapka na Górkach Zachodnich. Rozbudowę swojej mariny po raz kolejny ogłasza też Sopot.



Czy planujesz popływać latem jachtem/motorówką?

Zapewne niewiele osób wie, gdzie znajduje się największy obszar cumowania jachtów morskich w Polsce. Wbrew pozorom nie chodzi ani o marinę w centrum Gdyni, ani o tę przylegająca do mola w Sopocie. Największy tego rodzaju obiekt znajduje się u ujścia Wisły Śmiałej, na terenie Górek Zachodnich, gdzie wzdłuż brzegu są rozsiane liczne kluby żeglarskie.

Warto jednak podkreślić, że nie chodzi o jeden port w formalnym tego słowa znaczeniu, ale o zespół sąsiadujących ze sobą przystani. Jedna z nich - dawny Jachtklub Stoczni Gdańskiej - przejdzie niebawem metamorfozę.

Przystanie jachtowe w Trójmieście



Nie tylko miejsca do cumowania



Zlokalizowana przy ul. Przełom 22 przystań zostanie znacznie rozbudowana. Plany rozbudowy zostały podzielone na dwa etapy. Obecnie w marinie znajduje się 60 miejsc do cumowania jednostek. Po pierwszym etapie liczba ta wzrośnie do ponad 180, a po drugim - do 230.

Tak obecnie wygląda Jacht Klub Stoczni Gdaskiej w Górkach Zachodnich. Tak obecnie wygląda Jacht Klub Stoczni Gdaskiej w Górkach Zachodnich.
Oprócz tego marina ma zostać wyposażona w nowoczesną infrastrukturę.

Czytaj również: Kajakiem przez Wolne Miasto

Właśnie został ogłoszony przetarg na zrealizowanie pierwszego etapu. Otwarcie ofert z kopertami nastąpi w drugiej połowie kwietnia. Jeśli uda się wyłonić wykonawcę, będzie miał on 12 miesięcy od daty podpisania umowy na wykonanie zadania.

Jeśli nie wystąpią żadne opóźnienia w harmonogramie prac, inwestycja powinna być gotowa jeszcze przed przyszłorocznymi wakacjami.

- W ramach projektu powstaną żelbetowe pomosty, nabrzeża oraz falochron pływający. Przebudowane zostaną także sieci wodociągowe, kanalizacyjne, deszczowe. W zakresie zadania znalazło się także przebudowanie nabrzeży "W" i "S", w tym wykonanie ścian oporowych-przeciwpowodziowych, przebudowę nabrzeża "N" oraz pirsu "E". Ponadto pomosty zostaną wyposażone w pachoły cumownicze, drabinki wyłazowe, odbojnice, stojaki na koło ratunkowe, postumenty oświetleniowe - wylicza Aneta Niezgoda, rzecznik prasowy Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje inwestycję.
Narodowe Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich. Narodowe Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich.

Rozbudowa mariny w Górkach Zachodnich to część większego projektu



Termin realizacji drugiego etapu rozbudowy przystani na Górkach Zachodnich nie został precyzyjnie określony.

- To sprawa dalszej przyszłości - przyznają urzędnicy.
Czytaj więcej: Przystań żeglarska w Sobieszewie gotowa za rok

Inwestycja wchodzi w skład programu samorządu województwa pomorskiego "Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Jednym z elementów programu jest także budowa zupełnie nowej przystani jachtowej przy ul. Nadwiślańskiej na Wyspie Sobieszewskiej. Warte blisko 6,5 mln zł przedsięwzięcie ma być gotowe latem. Więcej pisaliśmy na ten temat w kwietniu ubiegłego roku.

Wizualizacja nowej przystani na Wyspie Sobieszewskiej. Wizualizacja nowej przystani na Wyspie Sobieszewskiej.

Ile jest w Trójmieście miejsc do cumowania jachtów?



Rozbudowa przystani na Górkach Zachodnich to najlepszy dowód na to, że żeglarstwo w Trójmieście dynamicznie się rozwija. Nie oznacza to jednak, że miejsc do cumowania jest jak na lekarstwo. Korzystający z jachtów mają w czym wybierać.

Na terenie Gdyni znajdują się dwie mariny, w których jest łącznie 406 miejsc do cumowania, zaś w Sopocie jedna marina na 101 miejsc. Natomiast w Gdańsku żeglarze mają do dyspozycji kilkanaście marin i przystani z większą ilością miejsc cumowniczych. W najbardziej reprezentacyjnej z nich - czyli Marinie Gdańsk, położonej pomiędzy Wyspą Spichrzów a ul. Szafarnia - mogą zacumować 72 jednostki.

Sklepy żeglarskie w Trójmieście



Sopot rozbuduje marinę przy molo



Powiększenie mariny żeglarskiej planowane jest także przy ostrodze molo w Sopocie. Powiększy się ona o 28 miejsc do cumowania.

W związku z tym przy molo pojawią się niebawem pogłębiarki, gdyż konieczne będzie pogłębienie toru podejściowego do nowego pomostu pływającego.

Marina przy sopockim molo została otwarta w lipcu 2011 r. Marina przy sopockim molo została otwarta w lipcu 2011 r.
- Sopocka oferta żeglarska wzbogaci się o 28 stanowisk cumowniczych przy ostrodze sopockiego mola, 110,5-metrowy pomost pływający do cumowania jednostek (wraz z niezbędnym wyposażeniem), pawilon o powierzchni ok. 19 m kw. z wydzielonym pomieszczeniem WC, pływający slip do wodowania i wyciągania z wody małych jednostek pływających typu Optymist, mocowanego do głowicy ostrogi mola. W kwietniu rozpoczynamy remont i modernizacje sanitariatów dla użytkowników Mariny w Sopocie. Obecnie do dyspozycji użytkowników są dwa sanitariaty. Po modernizacji uzyskamy dodatkowe trzy pomieszczenia, czyli łącznie pięć - informuje Anna Dyksińska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Sopotu.
Quiz Morskie Trójmiasto Średni wynik 56%

Morskie Trójmiasto

Rozpocznij quiz
13:48 8 KWIETNIA 21

Ruszyła rozbudowa mariny w Sopocie (24 opinie)

Inwestycję rozpoczęło pogłębienie toru podejściowego do pomostu pływającego.



Po zakończeniu prac pojawią się 28 stanowiska cumownicze przy ostrodze sopockiego mola, 110,5 m pomost pływający do cumowania jednostek (wraz z niezbędnym wyposażeniem, pawilonu o powierzchni ok. 19m kw. z wydzielonym pomieszczeniem WC, pływającego slipu do wodowania i wyciągania z wody małych jednostek pływających (typu Optymist), mocowanego do głowicy ostrogi mola.

- Aby zrealizować te zamierzenia konieczne jest pogłębienie i oznakowanie toru podejściowego umożliwiającego bezpieczny dostęp jednostek pływających do projektowanych stanowisk cumowniczych - informują sopoccy urzędnicy.
Zobacz więcej
Inwestycję rozpoczęło pogłębienie toru podejściowego do pomostu pływającego.



Po zakończeniu prac pojawią się 28 stanowiska cumownicze przy ostrodze sopockiego mola, 110,5 m pomost pływający do cumowania jednostek (wraz z niezbędnym wyposażeniem, pawilonu o powierzchni ok. 19m kw. z wydzielonym pomieszczeniem WC, pływającego slipu do wodowania i wyciągania z wody małych jednostek pływających (typu Optymist), mocowanego do głowicy ostrogi mola.

- Aby zrealizować te zamierzenia konieczne jest pogłębienie i oznakowanie toru podejściowego umożliwiającego bezpieczny dostęp jednostek pływających do projektowanych stanowisk cumowniczych - informują sopoccy urzędnicy.
Zobacz więcej

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (82)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane