Wielka Aleja w Gdańsku jednak do wycinki

Najnowszy artukuł na ten temat Przywrócą blask Wielkiej Alei Lipowej
Pierwotnie wzdłuż Wielkiej Alei rosło 1416 lip, sprowadzonych drogą morską z Holandii. Do czasów współczesnych zachowało się 617 drzew, z czego ok. 300 z nich zasadzono w latach 1770-1815.
Pierwotnie wzdłuż Wielkiej Alei rosło 1416 lip, sprowadzonych drogą morską z Holandii. Do czasów współczesnych zachowało się 617 drzew, z czego ok. 300 z nich zasadzono w latach 1770-1815. fot. Mateusz Ochocki/KFP

Drzewostan wzdłuż al. Zwycięstwa zobacz na mapie Gdańska znajduje się w fatalnym stanie. Większość lip należy wyciąć, glebę wymienić, a podziemne sieci przebudować. Takie wnioski płyną z ekspertyzy wykonanej na zlecenie Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ograniczenie działań naprawczych wyłącznie do wycinki martwych drzew szybko spowoduje całkowite zniszczenie zielonego zabytku.Czy warto zainwestować w pełne odtworzenie drzewostanu Wielkiej Alei?

Zobacz wyniki (3602)
Przypomnijmy: w grudniu ubiegłego roku pracownicy gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni wycięli 28 lip, rosnących wzdłuż al. Zwycięstwa. Jak twierdzili urzędnicy, zmurszałe drzewa stwarzały zagrożenie, gdyż w każdej chwili mogły się przewrócić.

Choć zgodę na wycinkę wydał Grzegorz Sulikowski, miejski konserwator zabytków w Gdańsku, działania te wywołały gwałtowny sprzeciw. I to nie tylko ze strony miejskich aktywistów, ale również Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Czytaj również: Wycinka lip przy al. Zwycięstwa

Danuta Makowska, szefowa RDOŚ stwierdziła, że miejski konserwator zabytków miał obowiązek uzgodnić z nią decyzję o wycince. W związku z brakiem takiego uzgodnienia doszło do złamania prawa.

Natomiast zdaniem społeczników wycinka była całkowicie nieuzasadniona. Ich zdaniem drzewa nie były martwe, a ponadto Wielka Aleja figuruje od 1967 roku w rejestrze zabytków. Sprawa znalazła swój finał w prokuraturze, która wciąż prowadzi postępowanie w tej sprawie.

Czytaj również: Wycinka lip z Wielkiej Alei trafiła do prokuratury

Zlecenie szczegółowej ekspertyzy

W maju tego roku Agnieszka Kowalska - pomorski wojewódzki konserwator zabytków - zleciła wykonanie ekspertyzy, w której miała znaleźć się nie tylko ocena stanu zdrowotnego drzewostanu Wielkiej Alei, ale również propozycja jego skutecznej rewaloryzacji.

Choć to nie Kowalska wydaje bezpośrednie zalecenia konserwatorskie dotyczące lip porastających al. Zwycięstwa, zlecone przez nią opracowanie powinno stać się wytycznymi dla Sulikowskiego. Wojewódzki konserwator zabytków sprawuje bowiem nadzór nad działaniami swojego miejskiego odpowiednika.

- Uznaliśmy za zasadne przeanalizowanie sprawy i poddanie jej pod obrady grona ekspertów. Zaleceniem Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków, zleciliśmy opracowanie eksperckie, które uwzględniałoby uwarunkowania historyczne alei, jej aktualny stan zdrowotny, konieczne do przeprowadzenia zabiegi umożliwiające rewaloryzację założenia oraz możliwe warianty działań w oparciu o powszechnie stosowane modele rewaloryzacji zabytkowych założeń zieleni - tłumaczy Kowalska.
Autorami liczącego ponad 50 stron dokumentu są uznani specjaliści: dr hab. Katarzyna Rozmarynowska (architekt krajobrazu z Politechniki Gdańskiej), dr inż. Andrzej Dąbrowski (dendrolog) oraz Wojciech Jankowski (rzeczoznawca Naczelnej Organizacji Technicznej, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgów Drzew).

Drzewostan znajduje się katastrofalnym stanie

Niestety, zawarte w ekspertyzie fakty i wnioski nie pozostawiają złudzeń. Lipy rosnące wzdłuż Wielkiej Alei znajdują się w bardzo złym stanie. I nie chodzi wyłącznie o te okazy, które pamiętają czasy jej założenia pomiędzy centrum Gdańska a Wrzeszczem, ale również te, które nasadzono w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Poznaj całą treść ekspertyzy "Rewaloryzacja Wielkiej Alei Lipowej w Gdańsku. Ocena możliwości przetrwania i uwarunkowania konserwatorskie" (PDF)

- Przyszłość alei jest poważnie zagrożona, ponieważ drzewa w przyspieszonym tempie zamierają. Pozostawienie jej losu czasowi, prędzej czy później, ale na pewno doprowadzi do jej unicestwienia. Tymczasem dzięki rewaloryzacji, która rozpocznie kolejny cykl powtórzeniowy, aleja może przetrwać następne 200 lat - napisano w końcowej części ekspertyzy.
Największa degradacja w ostatnich 40 latach

Autorzy opracowania wyróżnili trzy czynniki, które doprowadziły do tak daleko posuniętej degradacji drzewostanu. Warto zaznaczyć, że to ostatnie kilka dekad z liczącej ponad 200 lat historii zabytkowej alei doprowadziło do "ekologicznej katastrofy".

- Zwiększony ruch samochodowy, a także wieloletnie zaniedbania czy nasadzenia innej roślinności, w tym drzew obcych gatunków sprawiły, że stan drzew Wielkiej Alei znacznie się pogorszył. Do największej degradacji tego "zielonego zabytku" doszło w ostatnich 40 latach - wylicza Marcin Tymiński, rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków.
W jaki sposób uratować zabytkową aleję?

W ekspertyzie stwierdzono, że jedynie kompleksowe i radykalne działania mogą zapobiec całkowitej destrukcji zielonego zabytku. Już teraz 30 lip jest praktycznie martwych, a ok. 100 znajduje się w stanie zamierania. Jest jedynie kwestią czasu, kiedy ten proces obejmie kolejne drzewa.

Przytłaczająca większość lip - tj. ok. 500 sztuk z całkowitej liczby 600 - powinna trafić pod ostrze piły. W ich miejsce należy dokonać nowych nasadzeń, pomiędzy którymi pozostaną tzw. świadkowie historii, czyli drzewa zachowane w zadowalającym stanie. Ponadto niezbędna jest wymiana gleby, przebudowa podziemnych instalacji pod al. Zwycięstwa oraz usunięcie wszelkiej zbędnej roślinności.

- Autorzy dokumentacji (...) sugerują, że dalsze ograniczanie wszelkich działań przy alei wyłącznie do wycinek drzew zagrażających wywrotem spowoduje całkowite zniszczenie tego zabytku w stosunkowo bliskiej perspektywie czasowej. Ich zdaniem Wielką Aleję uratować może zastąpienie martwych i zamierających drzew nowymi nasadzeniami na dużych odcinkach Alei. Te wiązałyby się również m.in. z wymianą gruntu i przebudową podziemnych sieci, a także usunięciem np. krzaków i innej roślinności zagrażającej lipom - kontynuuje Tymiński.
Propozycja społecznej debaty

Wojewódzki konserwator zabytków zdaje sobie sprawę, że zalecenia zawarte w opracowaniu zapewne spotkają się ze zdecydowanym sprzeciwem środowisk walczących o zachowanie jak największej liczby drzew rosnących wzdłuż al. Zwycięstwa.

Agnieszka Kowalska zwróciła się do prezydenta Gdańska z apelem o zorganizowanie społecznej debaty na temat ratowania zabytkowej alei. Do dyskusji zostaliby zaproszeni nie tylko eksperci z zakresu m.in. zabytkowej zieleni, architektury krajobrazu czy dendrologii, ale również przedstawiciele organizacji społecznych.

- Wydaje się (...) zasadne, aby przedstawić stronie społecznej obecny stan zachowania zabytku i przekonać o konieczności podjęcia działań rewaloryzacyjnych. Jednocześnie debata nad ważnymi tematami w dziedzinie ochrony zabytków - a za taki należy uznać temat rewaloryzacji Wielkiej Alei - znajduje uzasadnienie w konserwatorskich dokumentach doktrynalnych, zgodnie z którymi istotne decyzje w zakresie ochrony zabytków nie powinny być podejmowane jednoosobowo, ale przez większy zespół ekspertów - czytamy w piśmie Kowalskiej wystosowanym do Pawła Adamowicza.

Opinie (444) ponad 10 zablokowanych

 • Znowu ten Pomorski konserwator zabytków. To nie pierwsza kontrowersyjna decyzja. (44)

  • 178 124

  • (10)

   co w tym kontrowersyjnego? jak się przewróci spróchniałe drzewo na kogoś to będziesz stękał, że konserwator nie pozwolił?

   • 70 25

   • Drzewa (8)

    A moze lepiej powiedziec,ze korniki szamia drzewa?Szyszko swoje macki tu zapuszcza?

    • 18 22

    • (7)

     Lipy żyją 300-500 lat więc nie dziwne że zaczynają obumierać, trzeba nasadzić nowe w miejsce tych obumarłych i tyle. Za te 300 lat następni się będą martwić o ile wcześniej nie zniszczymy tej planety :)

     • 45 2

     • powinni je byli wyremontować!!! (5)

      • 14 2

      • (4)

       taa sztuczne wsadzić :)

       • 6 0

       • Powinni posadzic wieksze drzewa (3)

        Miasto posiada maszyny i może przesadzic spore drzewa które przechoruja ale wytrzymaja warunki. Malutkie i cieniutkie sadzonki sa nieporozumieniem w takich miejscach.

        • 23 1

       • (1)

        naaalepsze były by palmy z plastiku:
        i spalyny by im nie przeszkadzały i podlewać by nie było trzeba i producenci by zarobili, można by aleję przestawić w razie potrzeby manifestacji poparcia dla prezesissimusa, o, taką mam koncepcję

        • 5 6

       • Nie wycinajcie bo Komisja Europejska...

        bedzie debatowac o naszej prawozadnosci... durnie. :)))))

        • 3 11

       • Warszawa

        Zobaczcie jak to robią w Warszawie

        • 1 1

     • Dobrze ze Szyszko nie dozyje tego czasu bo by nam wszystko wycial w pień.

      • 1 1

   • Gdzie są ekolodzy? Dlaczego żaden nie przykuł się do drzewa?

    Sory. zapomniałem, Gdańskiem rządzi budyń z platfusianej opcji politycznej Która w teoretycznym kraju MOŻE WSZYSTKO.

    • 6 11

  • (7)

   To jest nowy konserwator od jakiegoś roku. O wiele lepszy od poprzedniego, który doprowadził m.in. do rozebrania zabytkowej latarni

   • 24 8

   • Wcale nie jest lepszy. To ona przyklepała te wszystkie szkaradne wieżowce w historycznym centrum miasta. (4)

    • 23 6

    • (3)

     Ciekawe który konserwator zabytków pozwolił aby w gotyckim mieście Gdańsk zbudować te wszystkie renesansowe szkaradzieństwa :)

     • 21 7

     • Gdańsk nie jest gotycki od XVIII wieku. (2)

      • 13 0

      • (1)

       No właśnie! Nie rozumiesz tego, Co czytasz..

       • 5 2

       • A turysci przyjezdzala ogladac zlota brame dluga mariacka czy zieleniak lot czy chociazby szklane kamienice na dlugich ogrodach. Nie. No wlasnie. Co za debi.e. Za glowe sie lapia ze pozwalamy budowac bunkier w historycznej czesci miasta. Wiem bo pracuje z turystami.

        • 6 1

   • To nie jest nowy konserwator (1)

    ten facet juz był konserwatorem i różne dziwne rzeczy aprobował

    • 5 15

    • "facet" powiadasz... Od razu widać, kto nie czyta artykułu, tylko ogląda zdjęcia i od razu rzuca się do komentowania.

     • 10 1

  • (1)

   Drzewa do lasu!

   • 9 18

   • Drzewa do lasu!

    Durnie do Kocborowa.

    • 12 1

  • kontrowersyjna to jest decyzja miejskiego konserwatora

   • 11 5

  • MAM POMYSŁ ! (6)

   Zrobić z tej alei ścieżkę zdrajców i kapusiów ! Przeganiać nią takich jak Wałęsa , Niesiołowski, Rzepliński czy inny Zdradliwy nieszczęśnik ! Gawiedź mogłaby wymierzać sprawiedliwość przez całą jej długość !

   • 18 47

   • zmień majtki

    • 15 8

   • "Zdradliwy nieszczęśnik" powinien być pierwszy. No chyba, że Jarosław jest za niski na aleję.

    • 20 9

   • Taki bohater z ciebie/nie zasługujesz na dużą literę / szmaciarzu ?Stać Cię nieszczęsny PIsiorku na takie pomysły to się podpisz i pamiętaj że każdy ustrój się kiedyś zmienia a wtedy ciebie tą aleją będą gonić.

    • 11 9

   • MAM POMYSŁ !

    Jawor tłuku, znowu majaczysz w amoku.

    • 4 3

   • Wywiesić pisiorów

    Już raz te lipy widziały wisielców. Jeszcze wytrzymają z dyndającymi oszołomami.

    • 7 8

   • Na ciebie to nawet suchej galezi szkoda na stryczek

    • 2 0

  • Stek bzdur-widać tu lobby firm "pielęgnujących drzewa".

   Oj procencik by skapnął do kieszeni tych ekspertów przy wycince 500 drzew. Mieli pisać o drzewach a martwią się o podziemną infrastrukturę? Coś tu brzydko pachnie. Wygląda jak atak ziomali pana szyszki na gdańsk. Zostawić drzewa w spokoju, zainstalować monitoring po pewnie ci artyści mogą lać chemikalia żeby truć te drzewa- na mojej dzielnicy to była znana metoda usypiania drzew.

   • 19 11

  • To nie ten

   • 0 0

  • a Adamowicz sksyny z ZDIZ mają się dobrze, tak?

   dwie dekady degrengolady

   • 10 7

  • (2)

   Tam jest napewno strasznie zasolona ziemia. Co roku sypia tym scierwem na potege zamiast naturalny piasek. Do tego syf co powycieka ze starych aut. Rozne plyny i oleje. I ocywiscie spaliny. Powinien byc wybudowany murek chroniacy przed dostaniem sie tego do ziemii. I ziemia nawozona jesli jest w takim uciazliwym srodowisku. Poza tym powinno byc wiecej alternatyw dla tej drogi a nie tylko obwodnica do ktorej trzeba nadkladac kilkanascie km. Jak zwykle niekompetentni ludzie na cieplych posadkach nie odpowiadajacy za nic

   • 25 1

   • (1)

    No tak, winny jest brak innej drogi... A może by tak się przesiąść na komunikację miejską? Wzdłuż alei masz aż 3 środki do wyboru.

    • 7 1

    • a co ja bydło jestem żeby mnie wozili w wagonach jakiś? biedaku

     • 0 0

  • Znamy lepszego specjalistę od wycinki wszelakich drzew...

   • 10 3

  • Prawda jest taka, że to wina PISu, który w programie partyjnym ma niszczenie drzew :( (4)

   • 7 10

   • Zgadza sie tyle ze to PO chcialo sprzedac lasy...

    • 9 4

   • Zgadza sie tyle ze to PO chcialo sprzedac lasy... (1)

    • 5 3

    • czemu tu nie ma ?

     "powtarzanie wypowiedzi" ???

     • 1 0

   • Prawda jet taka ze POśrednio jest to twoja wina

    Prokociarzu!
    Bo POpganda TVEmu zrobiła ci z mózgu Papę! i niePOtrafisz sam myśleć!
    Ogarnij się przestan sluchać Ometu i innych Fake Newsów!
    bo nie sądze że w ogole umiesz czytać Wybiórczą!
    POwiedz swemu Panu Bredzisławowi żeby Gęsiarkę oddał!

    • 2 3

  • Ludzie POjęcia nie mają !!!

   nikt niczym nie wie i nie mówi!
   a budyń umiejętnie zamyka buzie ,kasa za milczenie
   Media milczą ,trzeba ludzie gadać i pisać o takich rzeczach pikiety robić ...ze się nie zgadzamy
   dlaczego *włdze stawiają nas Ludzi NaD rzędnych... przed faktem dokonanym?!?
   niszczą GD browar! stawiają w mieście centralnym kloce z betonu na 10 kondygnacji przy zabudowie 3, krzywe muzea o specjalne* technologie (aby wyprowadzić możliwie wielka kasę z budżetu?) które kosztują wykonanie 10x więcej, i szpecą widok z mostu! na żuraw! budują blokowiska na wydmach dla elyty PO przy plażach!
   rujnują stare zabytkowe budownictwo ,celowo? doprowadzając do ruiny budowle ,a potem stawiają Beton ,psuja topografie i nie dopasowują nowych budynków w przestrzeń starej zabudowy (wyglądu tj, kształt i cegła na starych budynkach?!?
   stawiają kładki podnoszone w gore za miliony ...zamiast przesuwana w bok!
   TJ. właśnie Ta Władza co Was! słucha i robi co Chce ...każda Miejska inwestycja nastawiona jest tylko na wyciągniecie Naszych Pieniędzy! lub załatwienie POsadki panu X* w Museum na przyszłość! bądź Mieszkanek na wynajem by ustawić się po porażce! Tak Właśnie Traktuje się Bydło! Brawo Ludziska! szanujcie Sie!
   Pierwszy Pressydent Ban dyta z zarzutami ulaskaiwany przez kolesi z porokuratury!!!

   • 6 6

  • Z£a zmiana lokalna. Czas to zakończyć.

   • 1 0

  • widzial ktos obroncow Puszczy

   czyli rosyjskich szpionow

   • 0 0

 • (15)

  No i dobrze, jak trzeba to trzeba, można posadzić jabłonki albo jarzębinę

  • 82 165

  • (1)

   jesienią to będzie gorsze niż gradobicie :)

   • 24 1

   • no wlasnie !

    a jak sie auta beda slizgac na zgnilkach !

    • 11 1

  • Sam sobie posadź jarzębinki

   • 9 1

  • (2)

   mirabelki

   • 13 2

   • Co na to córka leśniczego?

    • 13 1

   • i obsadzić szcz*wiem

    • 6 1

  • Lata temu ci eksperci przycinali te lipy niewachowo- czasem w 1/3 wysokości a dzisiaj usychają. (3)

   W zdumienie wprawia mnie sytuacja gdy jakiś oszołom nieumiejętnie przycina drzewo- np z 10 metrowego robi 4 metrowy bonsai a potem po latach się dziwi że uschło i bredzi coś o ziemi do wymiany- psychopatów z piłami trzymać jak najdalej od drzew, drzewa powinno się przytulać a nie przycinać. A myślałem że gdańsk normalnieje.

   • 23 2

   • Bo ty się znasz

    • 1 10

   • (1)

    A jak sie wachowo przycina te lipy ? .... Masz jakis pomysl ?

    • 9 2

    • piło motorowo, na wachę

     • 12 1

  • wyciac i droge zrobic dodatkowy pas

   • 1 10

  • Jj

   pitolnij sie w ryj

   • 1 0

  • ratowanie lipowej alei przez jej wycięcie (1)

   czy tylko mi się wydaje, że żyję w krainie absurdu?

   • 1 1

   • kraina PO

    • 1 0

  • mirabelki...

   • 1 0

 • (6)

  Nie mam zdania. Mieszkam w Gdyni więc mam swoje problemy. Mogę dodać tylko że drzewa w Gdyni są młodsze.

  • 72 40

  • w Gdyni ogólnie nikt nie ma zdania poza Wodzem Naczelnym

   • 27 1

  • Jeżeli nie masz nic interesującego do napisania, to lepiej nie pisz nic :)

   • 4 1

  • Twoja wypowiedz urzekla mnie....

   Ja tez sie troche nudze. Mam kaca i jestem wkurzony na sloikow zza sciany dzwoniacych po policje z byle powodu.....

   • 6 0

  • Gdzie Ty Mieszkasz?

   • 0 0

  • nie mam zdania... dobre! (1)

   nie masz zdania, to po co się udzielasz...?

   • 2 0

   • Bo zdanie mieć każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej.

    • 0 0

 • Ciekawe czy społecznicy i aktywiści wezmą odpowiedzialnośc, jak takie drzewo przewróci się na samochód i zabije ludzi (23)

  • 316 87

  • aktywiści nie maja mózgów

   • 50 8

  • Drzewo żyje 500 lat człowiek średnio 60, tak więc drzewo ma większe prawo żyć niż jakiś czlowiek (9)

   .PS- mówię też za siebie

   • 16 51

   • to może się wytnij?

    • 48 4

   • Debil w esencji (7)

    Jak drzewo na tej ulicy przewróci się i zabije kogoś z twojej rodziny też tak będziesz bredził?

    • 46 5

    • (5)

     Tak, drzewo przyjedzie w nocy i cię udusi w nocy głąbie

     • 14 29

     • Nie, ale może się przewrócić na samochód (4)

      • 29 2

      • (1)

       on nie ma samochodu od ma rower

       • 26 2

       • z olx

        • 12 1

      • to można nie jeździć samochodami...

       ...i nie zatruwać środowiska... a jak kogoś drzewo zabije to i owszem, będzie zamieszanie i rwetes ale tak na prawdę ubędzie ludzi, którzy środowisko obciążają i w ogólnym rozrachunku wyjdzie na plus kuli ziemskiej. A poza tym przecież jesteśmy środowiskiem katolickim, więc jak przydarzy się taki wypadek to będzie znaczyło, że Bóg tak chciał, że taka wola boża, więc nie ma o co się szczypać a trzeba być uległym wobec Boga naszego i wyroków jego...

       • 11 20

      • możesz jeździć Jana z Kolna albo obwodnicą

       • 5 9

    • to zależy

     od tego czy matka siedzi z tyłu

     • 7 1

  • (3)

   Najlepiej nie wychodź z domu, bo piorun z błękitnego nieba może cię porazić. Ludzie to dziś coraz większe sieroty. Jestem w lesie praktycznie codziennie i żyję. Co więcej mam się całkiem dobrze.

   • 17 13

   • Powiedz to tym ludziom, którzy ucierpieli w czasie ostatniej wichury. Mieszkali tam po 30 lat i nic do tej pory nie było.

    Jeżeli ktoś stwierdza realne zagrożenie, jakim jest spróchniałe drzewo tuż przy głównej arterii to chyba jasne, że należy je usunąć?

    • 14 3

   • w lesie... ale jakim? 20 letnim.... zanim coś naskrobiesz to to przemyśl... (1)

    a co do tych drzew- należy je wyciąć i wymienić...one są chore zagrażają
    przy tej ilości samochodów, spalin, chemikaliów to i tak dobrze że jeszcze stoją,

    przyjrzyj się- liście są tłuste usychają w czerwcu

    • 9 3

    • Szkoda tych drzew ale jeśli mają je wyciąć to niech posadzą nowe

     • 5 0

  • Ciekawe cz weźmiesz odpowiedzialność jak jakiś wariat rozbije się na którymś z tych drzew (4)

   • 2 14

   • Ja mam brać odpowiedzialność za jakiegoś wariata? Wszyscy w domu zdrowi?

    • 18 0

   • a jak jakiś wariat wjedzie w ludzi stojących na przystanku komunikacji miejskiej? (1)

    • 2 0

    • A gdyby tak wasza matka

     • 2 0

   • Jednego wariata mniej

    • 3 0

  • Najlepiej (1)

   taa, to trzeba wyciąc wszystko do gołej ziemi włącznie z lasami, bo zawsze gałąź jakaś może spać komuś na łeb. Gratuluję pisowskiego tępego, chamskiego "myślenia ".

   • 9 12

   • Ty tak poważnie? Nikt nie mówi o "wycięciu wszystkiego" półgłówku, tylko o zagrażających życiu potężnych drzewach przy głównej ulicy

    • 5 5

  • Tytuł opini

   A co to ludzi zabraknie

   • 0 0

 • (2)

  Przy sporym wietrze lecą gałęzie jak igiełki z choinki w styczniu. Przerzedzić tam to dobry pomysł.

  • 134 37

  • wyrżnąć wszystko a drewno sprzedać (1)

   jako zabytkowe. MOże jeszcze coś zarobią.
   Tylko posadzić mi tam nowe drzewka.
   za 30lat będzie pięknie

   • 3 0

   • Przy zwiększającym się ruchu aut, to za 30 lat nowe drzewa będą wyglądały jak te, po kilkuset.

    • 4 0

 • niedługo (6)

  wszystko powycinają

  • 110 64

  • nic nie będzie, ale Paweł A. będzie trwał

   • 23 7

  • i dobrze

   precz z tymi próchnami

   • 4 16

  • Ale pretensje do Szyszki to on zgodził się na wycięcie wszystkiego (1)

   • 2 2

   • to jest przekaz dnia z trollowni PO do trollowni PIS?

    jesteście siebie warci POPIS-owcy. Aleję zmarnował nam ADAMOWICZ a Białowieżę i całą Polską zieleń od pół roku rżnie wesoło Szyszkownik.

    Ale wy wolicie się szczuć na siebie, gnoje z was, do tego tępe i sprzedajne

    • 2 0

  • Po co komu taka "aleja"

   skoro i tak nie można "deptać trawnika" (wykroczenie)? To jest taka aleja, aby tylko podziwiać z daleka, ale broń boże nie można się nią przejść.

   • 0 1

  • nie ważne co posadzą i tak uschnie

   sypią w zimie tyle soli że żadne drzewo tam nie wytrzyma...

   • 6 0

 • (4)

  zaorać i zrobić ścieżkę dwupasmową dla rowerów i deskorolek

  • 48 150

  • (2)

   Tak tylko kto by chciał mykać deską, czy rowerem środkiem głównej arterii miasta? Jeszcze w dodatku, gdyby w okolicy wycięto wszystkie drzewa.

   • 12 1

   • A co za róznica? I tak drogi rowerowe w mieście są przeważnie przy ulicach

    • 1 3

   • np. ja

    Używając rower do celów komunikacyjnych, czyli do przemieszczania się, a nie rozrywki, chciałbym jechać jak najkrótszą trasą, a nie przez las, "bo ptaki ćwierkają".

    • 0 8

  • Dal żadnych pedałów itp kolejny pas ruchu poproszę

   • 2 4

 • Wyciąć i postawić blokowiska. Takie wąskie i wysokie da radę :-))) (8)

  .

  • 228 33

  • (4)

   ale takie co by weszło mieszkanko, chociaż jedno takie malutkie dla Pawłowicza Adama

   • 39 9

   • Adamowicza? (1)

    Moze lepiej dla kolesiostwa,ktore teraz obsadza wszystkie etaty.......

    • 5 8

    • Nie nie nie

     Musi być dla Pawła do kolekcji

     • 15 0

   • Jak takie malutkie to mieszkanko to cela będzie najlepsza.

    • 8 1

   • mieszkanko dla Pawłowicza

    chciałem zauważyć iż Pawłowicz Adam nie posiada już nieruchomości gdyż zostały one sprzedane, w grę wchodzi tylko sztabka lub forinty

    • 1 1

  • i tak będzie Górski da radę

   • 7 1

  • Biurowce takie jak w oliwie. Blisko tramwaj, SKM

   • 3 0

  • Takie jak ta mierna konserwator pewnie zaakceptuje wśród zabytków przy ulicy Wodopój?

   • 5 1

 • O (8)

  Dęby posadzić, albo nie. Zbudować kolejną galerię, taką wąską i dłuuuugą

  • 213 30

  • (1)

   Posadzić to mają Pawła A. a nie dęby

   • 21 5

   • 100%

    ;)))) Gdansk jest Jednomyslny!!!

    • 0 0

  • Super pomysł.... (4)

   I niech ta galeria ciągnie się przez całą Aleje... Rzeby podczas zakupów można było przejść Z Wrzeszcza do Gdańska

   • 25 0

   • "Rzeby" (2)

    Nie żebym się czepiał...

    • 14 1

    • Tak to jest jak się nie zwraca uwagi co słownik wstawia

     • 4 0

    • No cóż,

     słownik mi psikusa sprawił, bo zamiast wstawić to "ż", to liczyłem na to że słownik za mnie to zrobi pisząc "rz"... A teraz wstyd

     • 5 0

   • "Rzeby" co????

    • 2 0

  • Budowac galerie to jest to.Jestem za.

   • 2 1

 • (17)

  Nie trzeba było przycinać (prawie wszystkich) koron drzew kilka lat temu, to by nie było takiego obumierania drzew. Przycinanie koron drzew, zasolenie w czasie zimy i spaliny to masakra. Trudno o jakieś sensowne wyjście z sytuacji.

  • 234 37

  • Postawić gumowe: 1 nikt się o nie ni zabije 2. wiecznie zielone 3. na święta tylko prąd włączyć 4. można domek na drzewie zrobić dla Pawła A.

   • 48 14

  • (2)

   A ty co? Dendrolog? Skąd wiesz co szkodzi tym lipom a co pomaga?

   • 20 40

   • nie jest dendrologiem, ale ma mózg i go używa (1)

    • 52 13

    • gdyby nie przycinali, to już dawno pod własnym ciężarem, podczas wiatru, te spróchniałe drzewa zabiłyby niewinnych ludzi przejeżdżających obok.

     • 4 13

  • (4)

   Ogólnie to w ostatnim czasie jakaś dziwna moda na przycinanie koron drzew się zrobiła. Czasem mam wrażenie że robi się to tylko pobto, aby drzewo zaczęło powoli obumierać i następnie można było je po prostu wyciąć i w jego miejsce posadzić jakąś rachityczną jarzębinę na przykład.

   • 49 9

   • to proste, mniejsza korona drzewa (1)

    to mniejszy opór przy burzach i ostrych wiatrach, co przekłada się na mniejsze prawdopodobieństwo przewrócenia drzewa = większe bezpieczeństwo spacerujących czy jeżdżących.

    • 12 26

    • Nie - mniejsza odpowiedzialność i kłopot zarządzającego. Bezpieczeństwo czego/kogo-kolwiek nie ma tu żadnego znaczenia.

     • 23 7

   • Dla przyjaciół pana szyszki to nic dziwnego- oni sa na swiętej kruciacie z naturą. (1)

    Na mojej dzielnicy przy jednym z bloków był mini park ok 50 drzew- lipy topole klony- przez ponad 50 lat mieszkańcy je okorowywali uszkadzali i celowo podlewali chemikaliami - uszkodzone w wyniku tych działań kazli wycinać w efekcie na plac wszed developer i teraz zamiast ścianę zieleni mają ścianę betonu- oszołomstwo do kwadratu.

    • 25 3

    • "ponad 50 lat mieszkańcy je okorowywali uszkadzali i celowo podlewali chemikaliami "

     winny szyszko!!!

     • 6 0

  • Wyjscie jest znane od dawna ograniczyc trujace spaliny i dbac o drzewa! (4)

   Ale dla pól mózgów spaliny nikomu nie szkodzą i są niezbedne do zycia typowego buraka.

   • 33 4

   • (2)

    Jak chcesz ograniczyć spaliny na najbardziej ruchliwej ulicy Trójmiasta?

    • 7 11

    • (1)

     Budując alternatywę lub wprowadzając opłaty za przejazd

     • 11 8

     • Opłaty za przejazd....a jak one uchronią lipy przed wycięciem? Aha, że będzie mniej samochodów? A czytałeś artykuł? Wymieranie lip zaczęlo się 40 lat temu

      • 4 10

   • to nie takie łatwe

    drzewa czy bezpieczeństwo ludzi ? np. zimą jezdnie są posypywane solą, a pługi spychają to błoto na pobocza, ale jakie jest wyjście ? wszystko rozbija się o kasę
    a na marginesie jak masz cały mózg i nie jesteś burakiem, to weź udział w wyborach na prezydenta miasta i pokaż jak to powinno być zrobione a nie pyszcz i nie obrażaj innych jak ten burak z pół mózgiem

    • 9 6

  • Specjalnie przycinali i nikt za to nie odpowie. A pamiętam wypowiedzi tych cepów, że wiedzą co robią i że będzie dobrze. (1)

   • 29 4

   • wiedzieli co robią - artykuł potwierdza , że akcja się udała

    nie wiem czy to przypadek, ale w tym roku nie zabezpieczono folią ze środkiem przeciw szkodnikom kasztanowców we Wrzeszczu (być może w całym Gdańsku)

    • 24 1

  • to było 2-3 lata temu, gleboka przycinka az do kikutu drzew w Alei w okresie tuz po wypuszczeniu przez drzewa liści. W tym w maju podobnie przycinano lipy w Oliwie ul Polanki.

   • 32 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.