Fakty i opinie

stat

Wielkanoc - czas bliskości i wspólnoty

Istotą Wielkanocy jest Jezus - przypomina o. Piotr Frey.
Istotą Wielkanocy jest Jezus - przypomina o. Piotr Frey. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

"Żyj! Uciesz się życiem! Otwórz oczy i uszy na ludzi i świat, który Cię otacza. To wszystko i całe twoje życie zostało zbawione" - mówi o Wielkanocy dominikanin o. Piotr Frey.Kto w twoim domu przygotowuje święta wielkanocne?

jest podział obowiązków 35%
większość żona/mama 40%
większość mąż/tata 3%
nikt 8%
nie obchodzę świąt 14%
zakończona Łącznie głosów: 482
Katarzyna Moritz: Mówi się o wyższości świąt Wielkanocnych nad świętami Bożego Narodzenia, ale właściwie dlaczego Wielka Noc? Dlaczego właśnie te święta są najważniejsze?

Ojciec Piotr Frey, dominikanin z klasztoru św. Mikołaja w Gdańsku: Były one najważniejsze dla samego Jezusa. Całe swoje życie przygotowywał się na to, co miało się wydarzyć w Jerozolimie w tę Paschę.

Z niecierpliwością jej oczekiwał. Jakby nie mógł się już jej doczekać. Także dla uczniów było oczywiste, że to jest ten czas, ta "godzina", o której tak wiele im mówił. To tutaj wszystko "wypełniło się".

Z jednej strony mamy ofiarę, mękę, zbrodnię, krew, a z drugiej nieskończoną miłość, więc co jest istotą tych świąt?

Osoba. Wszystko w tym czasie skupia się w Jezusie. On bierze doświadczenia każdego z nas i nadaje im nowy wymiar. Dobrze jest zobaczyć swoje życie w tym, co przeżywa Jezus.

Dominikanin o. Piotr Frey z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku.
Dominikanin o. Piotr Frey z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. mat. prasowe
Każdemu z nas bliżej jest albo do łez piątku, milczenia soboty czy radości niedzieli. Bez względu jednak, czy bardziej odnajdujemy się w piątku czy poranku wielkanocnym, najważniejsze żeby doświadczyć bliskości i wspólnoty z Jezusem.

Istotą świąt jest też zwykłe ludzkie świętowanie, często sobie życzymy Wesołych Świąt przy suto zastawionych stołach, choć niekiedy zapomina się przy tym dlaczego świętujemy. Jak dobrze i radośnie spędzić święta Wielkanocne?

Bóg instruując Izraelitów, jak mają przeżyć Paschę, mówił o bardzo prostych rzeczach: z kim mają świętować, co mają jeść i jak się ubrać. Bóg dokonuje w Triduum niezrozumiałych i wielkich rzeczy, ale chodzi w nich wszystkich o nasze życie.

Jeśli miałbym zaryzykować krótką radę, to powiedziałbym: żyj! Uciesz się życiem! Otwórz oczy i uszy na ludzi i świat który Cię otacza. To wszystko i całe twoje życie zostało zbawione.

Opinie (224) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.