Wielki kontenerowiec zacumował w terminalu DCT

Zobacz, jak największy kontenerowiec na świecie prezentuje się od środka.Zobacz, jak przebiegała operacja holowania i cumowania największego kontenerowca na świecie Maersk Mc-Kinney Møller w gdańskim DCT.Mieszkańcy i turyści obserwują kontenerowiec przybijający do nabrzeża terminalu DCT.Największy kontenerowiec świata Maersk Mc-Kinney Møller, który może pomieścić 18 tysięcy kontenerów dotarł do Gdańska.Aktualizacja 16:32 Kontenerowiec Maersk Mc-Kinney Møller właśnie przybija do pirsu terminalu kontenerowego DCT w Gdańsku.

Kontenerowiec Maersk Mc-Kinney Møller wpłynął do terminalu DCT.Zobacz całą, 400-metrową burtę kontenerowca, widzianą z holownika Tytan.Kontenerowiec Maersk Mc-Kinney Møller widziany z holownika Ares.Aktualizacja 14:06 Maersk Mc-Kinney Møller zmierza do DCT. Z oliwskiego wzgórza Pachołek jest już widoczny na horyzoncie. Przy jednostce jest ORP Kościuszko, fregata rakietowa Marynarki Wojennej, ale - jak zapewnia dowództwo marynarki - to czysty przypadek. Przy torze wodnym na kolosa czeka Dar Młodzieży. Niebawem z portu wypłyną holowniki, które podprowadzą Maerska do terminalu DCT.Zobacz pozycję tego statku na mapie ruchu statków

***


Aktualizacja 9:23 WAŻNE: Plaża przy DCT zamknięta dla widzów

Według Kapitanatu Portu Gdańsk kontenerowiec Maersk Mc-Kinney Møller powinien wpłynąć o czasie. Jak poinformował nas operator terminalu DCT, plaża przy samym terminalu (ul. Kontenerowa 7) zostanie jednak zamknięta, choć jeszcze wczoraj zapewniano, że będzie dostępna dla wszystkich chętnych. Zdecydowano tak ze względu na oficjalną uroczystość organizowaną w tym miejscu. Na plaży ustawiono namiot dla 300 gości, głównie klientów zaproszonych przez Maersk. - Dlatego zapraszamy mieszkańców i turystów na plażę na Stogach - tłumaczy Jadwiga Grabowska z DCT.


***


Wizyta kontenerowca Maersk Mc-Kinney Møller, choć wynika z cotygodniowego serwisu kontenerowego prowadzonego przez duńskiego przewoźnika Maersk Line na linii Azja-Europa, jest jednak wyjątkowa. Dlaczego? Bo tak dużej jednostki tego typu jeszcze u nas nie było. Do tej pory wpływały do gdańskiego Portu Północnego statki o pojemności 15,5 tys. TEU (kontenerów 20-stopowych). Ten może pomieścić 18 tys. TEU! To jego pierwszy rejs. Gdańsk będzie dziesiątym portem na trasie, do którego dotrze po 37 dniach od rozpoczęcia rejsu.

Choć statek będzie widoczny ze wszystkich trójmiejskich plaż, to jednak ci, którzy chcieliby zobaczyć go z bliska, mogą udać się pod terminal DCT (ul. Kontenerowa 7) zobacz na mapie Gdańska. Choć znajdująca się tu plaża będzie zamknięta [poinformowano nas o tym już po ukazaniu się tego artykułu - dop. red], to statek można oglądać przez płot terminalu. Można tam dojechać samochodem lub autobusem miejskim linii 138. Autobus ten wyrusza z przystanku Akademia Muzyczna (ul. Łąkowa) zobacz na mapie Gdańska i kursuje dość rzadko, do tego tylko kilka kursów "zahacza" o DCT (w tym te o godz. 13:26, 17:27, 21:27). Jest jednak szansa na dodatkowe kursy.

- W związku ze spodziewanym dużym zainteresowaniem wizytą największego kontenerowca świata, w środę na tę trasę skierujemy autobusy przegubowe. Jeżeli chętnych do odwiedzenia DCT będzie więcej, to nie wykluczamy, że uruchomimy dodatkowe kursy - zapewnia Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora ZTM ds. przewozów.

Można także skorzystać z autobusu linii 106, który spod Akademii Muzycznej jedzie na Westerplatte, ale który tego dnia być może także będzie jechał do terminalu DCT (informacji udzieli kierowca). Jeśli autobus będzie jechał swoją standardową trasą, należy wysiąść na przystanku Sucharskiego-PKP zobacz na mapie Gdańska (na żądanie) i przejść piechotą ul. Kontenerową.

Można też skorzystać z atrakcji przygotowanych przez firmę Maersk, czyli armatora kontenerowca i udać się na plażę na Stogach zobacz na mapie Gdańska. W godzinach 14.00-18.00 będzie funkcjonował tam wyposażony w lornetki punkt obserwacyjny prowadzony przez Maersk Line i DCT Gdańsk. Gigantyczna "ramka na zdjęcia" pozwoli odwiedzającym na zrobienie zdjęć ze statkiem w tle, zaś na najmłodszych będą czekały dodatkowe atrakcje - konkursy rysunkowe oraz quiz.

Czy zawinięcie do Trójmiasta największego kontenerowca na świecie jest atrakcją?

Zobacz wyniki (1164)
Podczas postoju w Gdańsku zwiedzanie kontenerowca nie będzie możliwe, ale tym, którzy chcieliby zobaczyć statek Triple-E z bliska, Maersk oferuje specjalne rejsy statkami wycieczkowymi z Targu Rybnego do terminalu DCT. Na ich pokładzie będą także czytelnicy trojmiasto.pl, którzy wygrali zaproszenia na rejs w specjalnym konkursie.

Gdyby jednak ktoś miał okazję podziwiać kolosa "z wody" na własną rękę, czyli np. z pokładu jachtu, musi pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Nie wolno podpływać zbyt blisko do statku, nie wolno też pływać po torze wodnym.

- Spodziewamy się dużego zainteresowania, więc zdecydowaliśmy się wysłać dwie jednostki, które będą patrolowały zatokę i pomagały żeglarzom w zachowaniu bezpiecznej odległości - informuje Wiesław Piotrzkowski, Kapitan Portu Gdańsk.

Wejście statku Maersk McKinney Moller do portu będzie szczególnie uroczyste i widowiskowe, ponieważ jednostka będzie eskortowana przez Dar Młodzieży, statki pożarnicze i jednostki Petrobalticu.

Kliknij i poznaj wszystkie najważniejsze informacje na temat największego kontenerowca świata. Grafika otworzy się w pliku PDF.


Nazwa Triple-E charakteryzuje klasę jednostek, których projekty oparto na trzech zasadach: ekonomii skali, energooszczędności i lepszej ochrony środowiska naturalnego. Mają to być nie tylko największe na świecie kontenerowce, ale również najbardziej efektywne, w przeliczeniu na TEU (ładunek w kontenerze dwudziestostopowym).

Maersk McKinney Moller jest pierwszym z całej serii. Mierzy 400 metrów długości, ma 59 metrów szerokości, 73 metry wysokości oraz 14,5 metra zanurzenia i może pomieścić 18 000 TEU. Choć jest tylko o 3 metry dłuższy i o 4 m szerszy od eksploatowanych już statków E-klasy, Triple-E mieści aż o 2500 więcej kontenerów.

Maersk McKinney Moller pozostanie w Gdańsku prawdopodobnie do soboty 24 sierpnia.

Triple-E, największy na świecie kontenerowiec.

Opinie (255) ponad 20 zablokowanych

 • Zeby chlopaki ze statku grzeczni byli i nie podrywali kobiet na plazy chyba ze w rozi:-;

  • 302 25

 • Port

  Pracuje w Porcie Północnym dla mnie to nie atrakcja widze te statki co tydzien :)

  • 79 140

 • Ciekawe czy kibice się zjawią?

  • 74 13

 • Takiego dużego nie widziałeś jeszcze.

  • 51 6

 • oszołom

  widze te statki co tydzien

  • 5 16

 • Z kim gra Arka w weekend

  Bo będą straty na plaży przy terminalu kontenerowym :)
  Kontenery będą na plaży zaczepiać kobiety i atakować nożem pasjonatów piłki nożnej.

  • 116 18

 • Co nie zmienia faktu, ze tak dużego jeszcze nie widziałeś, bo to jego pierwszy rejs a jest najwiekszym kontenerowcem na świecie:)

  • 39 3

 • Ja zobaczę go ze swojego tarasu...!

  • 13 22

 • widziałem w hamburgu nic takiego

  • 20 63

 • weź ze sobą nocnik

  • 33 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.