- 1 Kupujemy pociągi za ponad 1,1 mld zł (92 opinie)
- 2 "Wydrapał" pół mln zł w Lotto (79 opinii)
- 3 Grzyb i brak prądu. Znany budynek się sypie (230 opinii)
- 4 Wiosenne remonty gdańskich ulic (42 opinie)
- 5 Zorza polarna widoczna nie dla każdego (38 opinii)
- 6 Kończą się ważne inwestycje kolejowe (90 opinii)
Wiemy, jak będzie wyglądać nowa Połowa Alei
Wszystko wskazuje na to, że budynek, w którym przed laty mieścił się popularny lokal Café Halbe Allee (niem. - "Połowa Alei") wreszcie doczeka się remontu. Prace nad zniszczonym, zabytkowym lokalem, położonym przy al. Zwycięstwa, mają rozpocząć się na przełomie 2022 i 2023 r.
Westerplatte i Gdańsk na zdjęciach przed i po II wojnie światowej
Mimo że powstała w tym rejonie kilka czy nawet kilkanaście lat po innych restauracjach, choćby najbardziej znanej na przełomie XIX i XX w. Café Ludwig - która słynęła nie tylko z kuchni, ale także organizowania zawodów sportowych - to udało jej się przetrwać różne zawirowania i działała do końca II wojny światowej.
Początkowo nosiła nazwę Café Feyerabend (od restauratora, Gustava Feyerabenda), szybko jednak (w okolicach 1907 r.) zmieniono jej nazwę na Café Halbe Allee (niem. - "Połowa Alei").
Pod taką nazwą funkcjonowała najdłużej, nieprzerwanie do początku lat 30. Przez krótki okres, w 1933 r., względnie w latach 1932-1933, nosiła nazwę Café Wegener, od nowego właściciela, Johannesa Wegenera, następnie, już do 1945 r. - Café Woycke.
Połowa Alei kiedyś i dziś
Dawna "Połowa Alei" to parterowy, niepodpiwniczony budynek wykonany w konstrukcji drewnianej, przebudowywany w dużym stopniu w czasie jego istnienia. Jego pierwotna konstrukcja to układ typu salowego, z bogato zdobioną snycerką.
Konstrukcja zewnętrzna to w części tzw. mur pruski, pozostałe ściany zamknięte są natomiast dekoracyjną, oryginalną i historyczną drewnianą obudową płycinową, która osłonięta została wtórnie płytami wiórowo-cementowymi i otynkowana.
Dziś budynek praktycznie w niczym nie przypomina lokalu z czasu swojej świetności. Remont przybytku był zapowiadany już dawno - prace były jednak przekładane. Teraz wszystko wskazuje na to, że wreszcie uda się je rozpocząć.
Nowe życie zniszczonej restauracji
- W naszych zasobach znajdują się nieruchomości o ciekawych walorach historycznych, które przeznaczone mogą być na działalność komercyjną. Mając świadomość ich wartości, podejmujemy działania modernizacyjne, a tym samym docelowo atrakcyjną przestrzeń miejską. Jednym z nich jest budynek, gdzie dawniej mieściła się restauracja "Połowa Alei". Budynek przy Alei Zwycięstwa 43a, to pierwsza z nieruchomości, wytypowanych do remontu w pełnym zakresie w tej formie - mówi Przemysław Guzow, dyrektor Gdańskich Nieruchomości.
Początkiem procesu związanego z planowanym remontem było opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, przez wyłonioną w drodze przetargu pracownię projektową.
Gdzie na obiad w Trójmieście? Restauracje w Gdańsku, Gdyni i Sopocie
Jak tłumaczy Aleksandra Strug, rzeczniczka Gdańskich Nieruchomości, projektowanie, w przypadku takiego obiektu, jest istotnym elementem wpływającym na końcowy efekt.
Projekt obejmuje także program prac konserwatorskich oraz zakres renowacji lub przywrócenia oryginalnego wystroju. Opracowanie potrzebnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wymaga także pozyskania niezbędnych pozwoleń oraz przeprowadzenia uzgodnień konserwatorskich.
Kolejnym etapem jest pozyskanie pozwolenia na budowę i wyłonienie wykonawcy prac remontowych.
W maju tego roku zakończył się proces projektowania. Uzgodniono także szczegóły prac z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - z uwagi na zakres jego historycznej ochrony.
Początek remontu na przełomie 2022 i 2023 r.
Aktualnie pozyskiwane są ostatnie elementy niezbędne do uruchomienia przetargu na realizację prac.
- Prace przewidziane dla nieruchomości mają charakter kompleksowy, łącznie w usunięciem wtórnych podziałów przestrzeni i przywróceniem jej pierwotnej funkcji, ale także szereg prac konserwatorskich, związanych z naprawą i odtworzeniem detali architektonicznych. Chcielibyśmy, aby rozpoczęcie prac nastąpiło przełomie 2022 i 2023 r. - zapowiada dyrektor Guzow.
Co istotne - tłumaczy Aleksandra Strug - teren przy alei Zwycięstwa 43A objęty jest strefą ochrony konserwatorskiej. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, został natomiast zakwalifikowany jako budynek o wartościach kulturowych i jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków.
- Oznacza to, że ochronie podlega charakter budynku, detal architektoniczny oraz zachowane elementy wystroju i wyposażenia wnętrz. Dlatego też modernizacja budynku zaplanowana została z uwzględnieniem szerokiego zakresu prac konserwatorskich, tak aby użytkowanie budynku po remoncie było nie tylko komfortowe, ekologiczne i ekonomiczne, ale też pozwoliło cieszyć się piękną, odrestaurowaną z dbałością o historię, nieruchomością - mówi Aleksandra Strug.
Jak będzie wyglądała nowa Połowa Alei?
W ramach zaplanowanych przez Gdańskie Nieruchomości prac modernizacyjnych zachowana zostanie także historycznie wykształcona struktura przestrzennej zabudowy terenu i zieleni. Przed budynkiem, zgodnie z przekazami archiwalnymi, zaprojektowany został dziedziniec oraz taras zewnętrzny.
Prace remontowe zaplanowane w budynku obejmują m.in. rekonstrukcję części przegród budowlanych wraz z detalami architektonicznymi, które zachowane zostaną w niezmienionej historycznej formie.
W zakresie efektywności energetycznej, aby spełnić obecne wymagania w zakresie parametrów cieplnych i zapewnić komfort termiczny, zaplanowane zostało docieplenie budynku od wewnątrz.
W programie prac znajduje się także rekonstrukcja historycznych drzwi i okien, zewnętrznych rolet oraz przywrócenie wejścia głównego wraz ze schodami zewnętrznymi w centralnej części budynku.
Ponadto w planie prac wewnątrz nieruchomości znajduje się m.in. usunięcie wtórnych podziałów wnętrza i przywrócenie jednoprzestrzennej sali restauracyjnej, a także rekonstrukcja ozdobnych elementów architektonicznych, takich jak słupy ozdobne, dekoracyjne belki stropowe.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-07-28 11:01
(7)
Niesamowita historia okraszona pięknymi zdjęciami.Jakże wiele jeszcze takich perełek czeka gdzieś w zapomnieniu i zarasta haszczami...niechay miasto grosza nie żałuje na odbudowy tych historycznych miejsc,to żywa historia i majestatyczny,wręcz enimiryczny obraz dawnej świetności miast.
- 106 10
-
2022-07-28 11:46
niewymienienie autorów projektu to wstyd dla pana redaktora (1)
jako twórcy są równie ważni jak urzędnicy - bez nich nikt by tego nie wymyślił
- 11 2
-
2022-07-29 10:47
tutaj to norma
- 1 0
-
2022-07-28 14:11
rozumiem z treści artykułu ,że właścicielem nieruchomości jest miasto Gdańsk i to miasto dopuściło do takiej ruiny ten lokal i o (1)
- 11 3
-
2022-07-28 18:16
sedno tarczy
- 5 0
-
2022-07-28 19:17
,,haszczami''?
Naprawdę?
- 3 0
-
2022-07-29 11:52
Miejsce było urokliwe, ale chyba bym wolał, żeby Miasto nie remontowało tych perełek, a robił to właściciel prowadzący tam knajpę chyba, że własność po remoncie pozostanie miejska..., ale czy miasto powinno prowadzić knajpy?
- 1 0
-
2022-07-30 05:53
Współczesny Gdańsk ma być nowoczesnym , młodym miastem, a nie szwabskim skansenem.
- 0 2
-
2022-07-28 11:55
Bardzo ładnie (1)
Miło popatrzeć oby tak wyglądało w rzeczywistości
- 82 3
-
2022-07-28 16:50
najlepiej wygląda na obrazie z epoki...
- 7 0
-
2022-07-28 11:04
Fajny tekst (1)
I dobre wieści że remont będzie
- 74 4
-
2022-07-28 12:13
Poki co dokumentacja
- 3 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.