Fakty i opinie

Wiemy kto dostanie medale św. Wojciecha i Mściwoja

Najnowszy artukuł na ten temat

Medale św. Wojciecha i Mściwoja przyznane

Jeden z medali Mściwoja, trafi do stowarzyszenia Nasz Gdańsk, na którego czele stoi Andrzej Januszajtis, popularyzator dziejów Gdańska. Jest on też członkiem kapituły, która te medale przyznaje.
Jeden z medali Mściwoja, trafi do stowarzyszenia Nasz Gdańsk, na którego czele stoi Andrzej Januszajtis, popularyzator dziejów Gdańska. Jest on też członkiem kapituły, która te medale przyznaje. fot. Maciej Kosycarz/KFP

Projektant PGE Areny Wojciech Gabinowski, dwaj malarze - Wacław Jackiewicz i Maciej Świeszewski oraz stowarzyszenie Nasz Gdańsk, na którego czele stoi Andrzej Januszajtis, są wśród laureatów medali św. Wojciecha i księcia Mściwoja II. To najwyższe wyróżnienia - obok honorowego obywatelstwa - przyznawane przez Radę Miasta Gdańska.Ważące ponad pół kilograma, srebrne medale św. Wojciecha i księcia Mściwoja, otrzymują osoby, instytucje i organizacje z Polski i zagranicy za wybitne zasługi na rzecz miasta. W tym roku będą wręczone już po raz 16. Uroczystość odbędzie się we wtorek, 22 maja, w Dworze Artusa, podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska.

Dziewięcioosobowa kapituła powołana przez radnych w tym roku postanowiła przyznać trzy medale św. Wojciecha i cztery księcia Mściwoja. Medal św. Wojciecha otrzymują osoby i instytucje, których działalność popularyzuje i podnosi rangę Gdańska w skali międzynarodowej. Medale księcia Mściwoja II przyznawane są za zasługi na polu lokalnym.

W tym roku medal św. Wojciecha trafi do architekta Wojciecha Grabianowskiego, za stworzenie wizji bursztynowego stadionu PGE Arena w Gdańsku, zgodnie uważanego za jeden z najpiękniejszych na świecie. Kolejne dwa trafią do cenionych malarzy. Prof. Władysław Jackiewicz, jeden z najwybitniejszych gdańskich malarzy współczesnych, otrzyma go za całokształt twórczości, a także za zasługi w kształceniu wielu pokoleń absolwentów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Natomiast prof. Maciej Świeszewski, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości plastycznej i promocję gdańskiej sztuki za granicą, a także za charytatywne ozdobienie wraz ze studentami pomieszczeń I Kliniki Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego malowanymi postaciami z bajek.

Medale Księcia Mściwoja II przyznano w tym roku redaktorowi Bohdanowi Sienkiewiczowi, wieloletniemu dziennikarzowi Telewizji Gdańskiej - za stworzenie i prowadzenie przez 26 lat programu "Latający Holender", promującego sprawy morza, oraz za organizację akcji letnich i rejsów dla młodych miłośników morza, w wyniku czego powstało Bractwo Żelaznej Szekli i zbudowano barkentynę "Pogoria".

Jan Zarębski, szef firmy produkującej m.in. wodę Nata, otrzyma medal za działalność w okresie "Solidarności", oraz za wybitne sukcesy zawodowe i działalność charytatywną.

Uhonorowano też zmarłego w zeszłym roku dziennikarza Tadeusza Skutnika - za całokształt pracy twórczej.

Tak jak w poprzednich latach, jeden z medali Mściwoja trafi do instytucji. Tym razem do stowarzyszenia "Nasz Gdańsk" - za ochronę i pomnażanie historycznego piękna i popularyzowanie dawnych tradycji, czy pobudzanie aktywności mieszkańców Gdańska, m.in. w przygotowywaniu wyborów do rad dzielnic.

Na jego czele stoi znany popularyzator dziejów Gdańska, prof. Andrzej Januszajtis, który jest także członkiem kapituły medali św. Wojciecha i Mściwoja.

Poza nim w kapitule zasiadają m.in. arcybiskup Tadeusz Gocłowski, Edmund Kotarski, Jerzy Młynarczyk, Bogdan Oleszek, Jerzy Samp, Piotr Soyka, Barbara Szczepuła-Ponikowska, Halina Winiarska-Kiszkis.

Łącznie przyznano do tej pory 67 medali św. Wojciecha i 119 medali ks. Mściwoja II.

Opinie (9) 1 zablokowana

 • Tak jak w filmie są maliny, to tu powinny być równolegle przyznawane antymedale

  Proponuję odpowiednim urzędnikom za ciągłą dziurę przy NOT-cie, może dla prezydenta Adamowicza za wydanie kasy na ECS

  • 11 2

 • No tak, standardowo zamknięty krąg.

  Zupełnie jak w rodzinie.

  • 7 1

 • CIEKAWE

  dziewne na inne tematy to 150 opini a na konrety to mało kto chce lub imie się wypowiedzieć!! ciekawe,ale tamci zazwyczaj nie wiedzą kto to Mściwoj II albo ...jest jego ulica na Przymorzu i wielu zapisuja ja tak: Zgody 2.
  SUPER pozdro

  • 3 0

 • Medal dla konserwatora!

  Za wkład i zaangażowanie w ratowaniu gdańskich zabytków

  • 2 0

 • bo Mszczywój to fajny gość był

  • 1 0

 • ciekawe (1)

  choć cenie Januszajtisa to trochę dziwne, że członek kapituły sam sobie medal przyznaje..

  • 4 2

  • no wiesz, kurky mają oddzielny kodeks moralny

   a bydło ma oddzielny

   • 0 1

 • wielki mi autorytet Szczepula ,czy Oleszek na dziady !

  • 0 0

 • Ludzie co jest tak pięknego w tym stadionie? Już nie zaczynam naet wspominać o komunikacji i okolicy która jest tragiczna

  Przecież ta elewacja nie jest podświetlana nawet wieczorem ani w nocy. Jak się świeci to tylko dlatego że przebija światło ze środka jak stadion jest użytkowany.
  44k miejsc, beton, stal i plastik.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.