Medale św. Wojciecha i Mściwoja przyznane
Projektant PGE Areny Wojciech Gabinowski, dwaj malarze - Wacław Jackiewicz i Maciej Świeszewski oraz stowarzyszenie Nasz Gdańsk, na którego czele stoi Andrzej Januszajtis, są wśród laureatów medali św. Wojciecha i księcia Mściwoja II. To najwyższe wyróżnienia - obok honorowego obywatelstwa - przyznawane przez Radę Miasta Gdańska.
Dziewięcioosobowa kapituła powołana przez radnych w tym roku postanowiła przyznać trzy medale św. Wojciecha i cztery księcia Mściwoja. Medal św. Wojciecha otrzymują osoby i instytucje, których działalność popularyzuje i podnosi rangę Gdańska w skali międzynarodowej. Medale księcia Mściwoja II przyznawane są za zasługi na polu lokalnym.
W tym roku medal św. Wojciecha trafi do architekta Wojciecha Grabianowskiego, za stworzenie wizji bursztynowego stadionu PGE Arena w Gdańsku, zgodnie uważanego za jeden z najpiękniejszych na świecie. Kolejne dwa trafią do cenionych malarzy. Prof. Władysław Jackiewicz, jeden z najwybitniejszych gdańskich malarzy współczesnych, otrzyma go za całokształt twórczości, a także za zasługi w kształceniu wielu pokoleń absolwentów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Natomiast prof. Maciej Świeszewski, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości plastycznej i promocję gdańskiej sztuki za granicą, a także za charytatywne ozdobienie wraz ze studentami pomieszczeń I Kliniki Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego malowanymi postaciami z bajek.
Medale Księcia Mściwoja II przyznano w tym roku redaktorowi Bohdanowi Sienkiewiczowi, wieloletniemu dziennikarzowi Telewizji Gdańskiej - za stworzenie i prowadzenie przez 26 lat programu "Latający Holender", promującego sprawy morza, oraz za organizację akcji letnich i rejsów dla młodych miłośników morza, w wyniku czego powstało Bractwo Żelaznej Szekli i zbudowano barkentynę "Pogoria".
Jan Zarębski, szef firmy produkującej m.in. wodę Nata, otrzyma medal za działalność w okresie "Solidarności", oraz za wybitne sukcesy zawodowe i działalność charytatywną.
Uhonorowano też zmarłego w zeszłym roku dziennikarza Tadeusza Skutnika - za całokształt pracy twórczej.
Tak jak w poprzednich latach, jeden z medali Mściwoja trafi do instytucji. Tym razem do stowarzyszenia "Nasz Gdańsk" - za ochronę i pomnażanie historycznego piękna i popularyzowanie dawnych tradycji, czy pobudzanie aktywności mieszkańców Gdańska, m.in. w przygotowywaniu wyborów do rad dzielnic.
Na jego czele stoi znany popularyzator dziejów Gdańska, prof. Andrzej Januszajtis, który jest także członkiem kapituły medali św. Wojciecha i Mściwoja.
Poza nim w kapitule zasiadają m.in. arcybiskup Tadeusz Gocłowski, Edmund Kotarski, Jerzy Młynarczyk, Bogdan Oleszek, Jerzy Samp, Piotr Soyka, Barbara Szczepuła-Ponikowska, Halina Winiarska-Kiszkis.
Łącznie przyznano do tej pory 67 medali św. Wojciecha i 119 medali ks. Mściwoja II.