• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiesz, jak obchodzić się z flagą państwową?

Rafał Borowski
10 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Zdjęcie z Parady Niepodległości na ulicach Gdyni w 2013 roku. Zdjęcie z Parady Niepodległości na ulicach Gdyni w 2013 roku.

Czy wiesz, w jaki sposób należy wywieszać flagę Polski? Jeśli nie, poniżej znajdziesz zestaw reguł, które - prawnie i zwyczajowo - pokazują, jak należy obchodzić się z naszym symbolem narodowym.



Czy wywieszasz flagę Polski na swoim domu?

11 listopada, w święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, na ulicach od Bałtyku po Tatry załopoczą tysiące biało-czerwonych flag. Sztandary naszego kraju zawisną na budynkach czy masztach, będą też trzymane przez uczestników okolicznościowych parad.

Co ciekawe, masowe korzystanie z flagi - nie tylko przy okazji Święta Niepodległości - jest w Polsce czymś stosunkowo nowym. W okresie PRL-u flagę można było wywiesić jedynie w ustalone ustawowo dni.

Ale choć od wielu lat mamy pełną swobodę w eksponowaniu biało-czerwonych sztandarów w celu uhonorowania ważnych okazji, niewielu Polaków zna reguły, które ściśle precyzują tę kwestię. Zasad odnośnie wieszania, wyglądu, sposobu składania oraz likwidacji flagi jest kilkanaście. Poniżej przytoczymy najważniejsze z nich.

Flaga Polski. Jak zawiesić flagę na balkonie 11 listopada?



Prawidłowy sposób wieszania flagi w pionie. Prawidłowy sposób wieszania flagi w pionie.

Szacunek dla narodowych barw

Jak już wcześniej wspomniano, flaga Polski może być eksponowana każdego dnia przez wszystkich obywateli, instytucje oraz organizacje. Wywieszenie flagi z okazji święta państwowego jest szczególnym wyrazem uhonorowania obchodzonego święta.

Szacunku wobec flagi wymaga się nie tylko podczas jej wywieszania i zdejmowania, ale również podczas jej przechowywania. Flaga powinna być zawsze utrzymywana w dobrym stanie. Jej wypłowienie czy podarcie powinno skutkować natychmiastową wymianą na nową. Zniszczoną flagę należy spalić, nie wolno wyrzucać jej do śmietnika.

Miejsce, w którym chcemy umieścić flagę, zawsze powinno być honorowe, czyli nie ujmować jej godności i być dobrze widoczne zarówno za dnia, jak i w nocy (wtedy musi być po prostu oświetlona). W związku z tym niedopuszczalne jest nakrywanie nią stołu, pomnika czy pojazdu (dopuszcza się umieszczenie na pojeździe tzw. chorągiewki, która powinna znajdować się z prawej strony pojazdu). W takich przypadkach flagę należy zastąpić biało-czerwoną wstęgą.

Niedopuszczalne jest również umieszczanie na fladze jakichkolwiek napisów czy grafik oraz przymocowywanie do niej jakichkolwiek przedmiotów.

Sposoby prawidłowego wieszania flagi. Sposoby prawidłowego wieszania flagi.

Flaga na drzewcu i na maszcie

Drzewce lub maszt to najbardziej odpowiednie miejsca wywieszania flagi. Eksponowana w ten sposób flaga powinna powiewać oraz swobodnie opadać. Nie wolno dopuścić do tego, aby flaga stykała się z podłożem lub jakąkolwiek inną płaszczyzną oraz aby zawinęła się wokół drzewca lub masztu. Flaga powinna zawsze powiewać na samym szczycie. Wyjątkiem jest tutaj okres żałoby narodowej, podczas którego flaga zostaje opuszczona do połowy. Flagi nie należy w ogóle wywieszać ani w dni wietrzne, ani w deszczowe.

Flaga powinna być wciągana na maszt płynnym i energicznym ruchem, zaś opuszczana powoli. Wszyscy obecni podczas wciągania flagi na maszt powinni stać, skierować na nią swój wzrok oraz zachować przy tym powagę. Mężczyźni w ubraniach cywilnych powinni zdjąć nakrycia głowy.

Flaga Polski nie powinna znajdować się na szczycie domów oraz innych zabudowań prywatnych. Takie umiejscowienie flagi sugeruje bowiem, że wewnątrz budynku sprawowane są funkcje państwowe. W związku z tym osoby prywatne mogą wywiesić biało-czerwoną flagę przy wejściu do swojego budynku, obok okna lub na balkonie, a także podnieść ją na maszcie znajdującym się przed budynkiem.

Flaga eksponowana w pozycji pionowej powinna znajdować się w takiej pozycji, aby kolor biały znajdował się po lewej stronie względem osoby patrzącej na flagę od frontu. Jeśli flaga powiewa na maszcie, kolor biały powinien znajdować się przy maszcie.

Zasady pierwszeństwa flagi. Zasady pierwszeństwa flagi.

Honorowe miejsce flagi

Na terytorium Polski biało-czerwona flaga powinna zajmować uprzywilejowane miejsce względem wszelkich innych flag i symboli. Innymi słowy, należy sięgnąć do zasad pierwszeństwa flag.

Jeśli flagi są dwie, to patrząc od frontu, np. budynku, flaga Polski powinna znaleźć się po lewej stronie. Jeśli flagi są trzy, najważniejsza jest ta umiejscowiona w środku. Druga co do ważności jest wówczas ta po lewej stronie. Jeśli flagi są cztery, najważniejsza jest ta ze skrajnej lewej. Jeśli mamy do czynienia z pięcioma flagami, flaga Polski powinna znajdować się w środku. Gdy flag jest sześć i więcej, flaga Polski powinna zajmować obydwa krańce po prawej i lewej stronie.

Pamiętajmy, że bez względu na liczbę flag, które wywieszamy, wszystkie flagi muszą być jednakowej wielkości, a maszty, na których zostały wywieszone - identycznej wysokości.

Sprawdz, gdzie kupić flagę Polski

Zobacz nasz film z podnoszenia bandery na ORP Gen. T. Kościuszko

Wydarzenia

Parada Niepodległości (53 opinie)

(53 opinie)
parada

Gdyńskie Urodziny Niepodległej - Parada Niepodległości

parada

Zobacz także

Opinie (308) ponad 50 zablokowanych

  • Jaki szacunek?

    Polska nie ma szacunku do obywateli a ja mam mieć szacunek do flagi. Śmiech na sali

    • 1 0

  • Jak się obchodzic z flagą?

    Na pewno nie gryzmolić po niej:
    "Żyrardów", "Pcim", "kaczyński", "prezydent", etc.

    • 0 0

  • Ten rząd sprofanował już wszystko co możliwe w kraju

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane