Fakty i opinie

stat

Wieża na Karwinach gotowa na przylot jerzyków

Wieża na Karwinach po odświeżeniu czeka na przylot jerzyków.
Wieża na Karwinach po odświeżeniu czeka na przylot jerzyków. fot. Paweł Kukla/UM Gdynia

Odnowiona, oszlifowana wieża z budką lęgową dla jerzyków na Karwinach czeka na przylot ptaków. Do tej pory jerzyki nie złożyły w niej jaj, choć co roku zasiedlają ją na kilka miesięcy.Czy interesujesz się zagadnieniami związanymi z przyrodą?

tak, dokładnie 59%
tak, ale pobieżnie 34%
nie, te sprawy mnie nie interesują 7%
zakończona Łącznie głosów: 400
Jerzyki to jedne z najszybszych ptaków, których prędkość lotu dochodzi do 120 km/h. Ich pokarmem są przede wszystkim komary. Spędzają około 10 miesięcy w roku w powietrzu - żerując, śpiąc i kopulując w locie. Na gniazda wybierają poddasza, głębokie szczeliny ścian budynków, otwory wentylacyjne.

Wieża po termomodernizacji budynkówWysokie bloki na Karwinach nadawały się do tego idealnie - ptaki były częstymi gośćmi w dzielnicy. Prowadzona w budynkach termomodernizacja zmusiła jednak jerzyki do wyprowadzki, stąd pomysł ustawienia wieży, która przy ul. Buraczanej znajduje się od 2017 roku.

Fundacje dla zwierząt w TrójmieścieGdyński obiekt stanowi potencjalne miejsce lęgu dla 16 rodzin jerzyków. Wokół wieży założono łąkę kwietną z nasion kwiatów i traw. W środku znajduje się głośnik z odgłosami ptaków, mający zwabić je do wieży.

W ostatnich dniach wieża została zmodernizowana. Odnowiono, oszlifowano i zaimpregnowano elementy zewnętrzne budki, a także uzupełniono uszkodzenia drewnianych elementów.

Jerzyki nie złożyły jaj, ale są co roku- To już trzeci sezon, w którym funkcjonuje wieża dla jerzyków. Są to ptaki, które wracają w maju z siedlisk zimowych w Afryce. Przygotowujemy się na ich powrót, odnawiając obiekt, czyszcząc i przygotowując - opowiada Dorota Marszałek-Jalowska, zastępca naczelnika Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.
Na Karwinach są spodziewane między 10 a 15 maja. W Gdyni do tej pory także nie złożyły jaj, ale - jak przyznają ornitolodzy z Gdyni - wokół budki pojawiają się co roku.


Najlepsze miejsce pod dachami budynkówCo ciekawe, wśród miłośników ptaków nie brakuje opinii, że ustawianie podobnych konstrukcji nie ma sensu, a najlepiej sprawdzają się budki pod dachami budynków, gdzie jest odpowiednia temperatura dla jerzyków.

Ornitolodzy przyznają im rację, tyle że problemem jet podejście zarządców budynku, którzy nie kwapią się, by dbać o przyrodę, więc podobnych budek jest mało.