Fakty i opinie

stat

Wieże widokowe już otwarte

Wieże widokowe górują nad Trójmiastem. Można je już odwiedzać i z "jastrzębiej" perspektywy podziwiać okolicę. Na zdjęciu wieża na Wzgórzu Donas.
Wieże widokowe górują nad Trójmiastem. Można je już odwiedzać i z "jastrzębiej" perspektywy podziwiać okolicę. Na zdjęciu wieża na Wzgórzu Donas. fot. Trojmiasto.pl

Spacer w lesie, darmowe wejście na wieżę widokową i podziwianie panoramy Trójmiasta oraz Zatoki Gdańskiej. Od 1 kwietnia można już wchodzić na wszystkie trójmiejskie wieże widokowe - zbliżających się świąt nie trzeba spędzać między stołem a telewizorem.Z Pachołka rozciąga się piękny widok na okolicę, ale...
Z Pachołka rozciąga się piękny widok na okolicę, ale... fot. Trojmiasto.pl
... na platformie jest wielka dziura, w którą wpaść może nawet dorosły. Na szczęście po naszej interwencji zostanie to naprawione.
... na platformie jest wielka dziura, w którą wpaść może nawet dorosły. Na szczęście po naszej interwencji zostanie to naprawione. fot. Trojmiasto.pl
Wieża widokowa w Kolibkach.
Wieża widokowa w Kolibkach. fot. Trojmiasto.pl
Wycieczka na żadną z wież widokowych nie jest zbyt forsowna. Nawet ci, którzy na co dzień muszą podjechać samochodem pod same drzwi sklepu, powinni sobie poradzić. Najdłuższa trasa to nie więcej niż 1,5 km spaceru przez las.

W Gdańsku najbardziej popularną wieżą widokową, jest ta na oliwskim Pachołku zobacz na mapie Gdańska. Można się na nią dostać po 20-minutowym spacerku od ul. Tatrzańskiej zobacz na mapie Gdańska. Malownicza trasa przez las jest wyłożona betonowymi kaflami, dzięki temu pod samą wieżę można wjechać rowerem. Zmotoryzowani mogą zaparkować tuż obok ul. Czyżewskiego zobacz na mapie Gdańska, na niewielkim placu. Stamtąd wystarczy już iść w górę lasem i nie sposób się zgubić.

Wieża jest otwarta przez cały rok, nie jest strzeżona. Kilka lat temu została wyremontowana. Barierki na szczycie nie są zbyt wysokie, a podczas silnych wiatrów jest odwiedzana przez amatorów mocnych wrażeń. Na szczycie czuć bowiem solidne kołysanie.

Nieco trudniej trafić do gdyńskich wież. Na Wzgórze Donas zobacz na mapie Gdynimożna dojść nawet z Dworca Głównego PKP w Gdyni. W lesie należy śledzić drogowskazy i tablice, które postawił pomorski PTTK. Żółty szlak to jednak wyprawa na dobre kilka godzin. Dużo łatwiej, a przede wszystkim szybciej da się tam dojść z pętli przy ul. Miętowej zobacz na mapie Gdyni.

Wzgóze Donas, najwyższe wzniesienie w Gdyni, liczące 205 m n.p.m. wieńczy maszt telefonii komórkowej. Wysokość całości wynosi 70 m, a taras widokowy znajduje się na poziomie 26,5 m. Wejście jest bezpłatne, ale możliwe jedynie od 1 kwietnia do 31 października w godz. 8-18. Wieża na Dąbrowie jest monitorowana 24 godzony na dobę, na miejscu jest też całodobowa ochrona.

Szybko da się również trafić na platformę widokową w Kolibkach. Najłatwiej dojść do niej ścieżką z ul. Spółdzielczej zobacz na mapie Gdyni, za Klifem i kompleksem Golf Park. Po przejściu kilkudziesięciu metrów w stronę Gdańska skrajem lasu, należy skręcić w prawo przy szlabanie. Potem sprawa jest prosta - wystarczy iść pod górę.

Warto obejrzeć się za siebie jeszcze przed dotarciem na wieżę. Ze wzgórza rozciąga się piękny widok na Zatokę Gdańską, a miłośnicy militariów po drodze napotkają otwarty bunkier.

Na platformę można dotrzeć także dłuższymi trasami z dwóch innych miejsc: z przystanku SKM w Sopocie Kamiennym Potoku oraz ul. Wielkopolskiej na Karwinach.

Wieża w Kolibkach zobacz na mapie Gdyni ma 28 metrów wysokości, a na szczyt wiedzie 150 zakręconych schodów. Dzięki usytuowaniu jej na szczycie wzgórza Trójmiasto można podziwiać z ponad 100 metrów. Otwarta jest siedem dni w tygodniu w godz. 8-18, jest całą dobę strzeżona przez ochroniarzy.

To trzy najbardziej znane wieże widokowe, ale w Trójmieście są też inne. Wycieczek na nie nie możemy jednak polecić. Wieża w Oliwie czy podobny do niej obiekt na Witominie są bowiem zaniedbane i wejście na nie wiąże się z dużym ryzykiem. Zniszczone, zbutwiałe schody i przerdzewiałe barierki nie zapewniają bezpieczeństwa.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (170)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.